Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, mixtri said:

Μια χαρά πυκνότητα έχει το δίκτυο της Vodafone. Ωστόσο τρία πράγματα μου έρχονται στο μυαλό.

1. Το configuration του εξοπλισμού τους. Αν δεν έχουν support δηλαδή configuration set για κάθε περίπτωση και τους δίνουν ένα γενικό configuration αυτό δε θα παίξει μα το Θεό... Η κάθε περίπτωση κάλυψης είναι διαφορετική.

2. Ο εξοπλισμός τους δεν αποδίδει όπως στην αρχή ή όπως τους έχουν υποσχεθεί. Αυτό είναι κάτι που βλέπουμε και από άλλους πελάτες που έχει γίνει swap. Ενώ ο εξοπλισμός του συγκεκριμένου vendor την εποχή της εγκατάστασης αποδίδει πολύ καλά με τον καιρό η απόδοση πέφτει. Και μιλάω για Vodafone UK αυτήν την στιγμή όπου είδανε πτώση στην ποιότητα σήματος ως και 8dB σε 6 περίπου χρόνια. Φυσικά ο εξοπλισμός φθείρεται. Αλλά η απώλεια που γράφω παραπάνω είναι εκτός standard.

3. Τα τερματικά τα έχουν κάνει μαντάρα με τις μετρήσεις που στέλνουν στο δίκτυο. Δυστυχώς πολλά τηλέφωνα που κυκλοφορούν είναι φορτωμένα με bugs στη baseband τους. Αυτό επηρεάζει φυσικά τη λειτουργία τους. Για εμένα είναι ένας πολύ καλός λόγος να πας σε ναυαρχίδα. Φυσικά δε θα γεννήσει σήμα αλλά τόσο οι απρόσμενες εναλλαγές όσο και τα RLFs (disconnections) σε συσκευές με σωστή baseband λογικά είναι λιγότερα.

 

Η Vodafone έχει πολύ πυκνό δίκτυο κατά τα άλλα. Βέβαια για 3.5ghz θέλει κάποιους παραπάνω σταθμούς αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Νομίζω το κύριο πρόβλημα της Vodafone δεν είναι η πυκνότητα , ούτε η κάλυψη.  Ναι υπάρχουν περιοχές που είναι εκτός , και είναι πολύ περισσότερες από ότι στο άλλο δικτυο , απλά θεωρώ ότι το δεν έχει καθόλου χωρητικότητα . Δεν ξέρω τι κάνει στην Κρήτη , πάντως ελάχιστες φορές έχω εντυπωσιαστεί από την χωρητικότητα τους . 4 x 4 που πλέον μπορώ να δω αν κάποιος χρησημοποιει δεν έχει πουθενά στην Θεσσαλονίκη . Εδώ καλά καλά 2600 δεν έχει γενικά στην Θεσσαλονίκη. 
 

Και επισης σε θέμα σταθερής , πλέον νομιζω το έχουν ξεφτιλίσει , έχουμε πάνω από 10 αποσυνδέσεις την μέρα . (Το αναφέρω εδώ γιατί δεν βρίσκω κάποιο σχετικό θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατηρώ και εγώ με το δίκτυο κινητής. Σε μη ώρες αιχμής άλλο δίκτυο ακόμη και με παλιά κινητά. Κατεβάζω/ανεβάζω με πάνω απο 40mpbs με παλιό κινητό mediatek με cat4 modem 150/50 και με band 3. Σε ώρες αιχμής με καλύτερο κινητό 2ca 3+20 που είναι το μέγιστο που κάνει στο σημείο που βρίσκομαι καθώς η κεντρική κεραία της πόλης από όπου και πιάνω σήμα δεν έχει ακόμη 2600 σέρνεται το σύμπαν.. Βασικά για να είμαι πιο σωστός σέρνεται το σύμπαν στο download. Γιατί στο upload ναι μεν χάνει ένα 20% σε σχέση με τις μη ώρες αιχμής αλλά και πάλι είναι 4g. To download δεν είναι καν 3g απο ταχύτητες στις ώρες αιχμής

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Νομίζω το κύριο πρόβλημα της Vodafone δεν είναι η πυκνότητα , ούτε η κάλυψη.  Ναι υπάρχουν περιοχές που είναι εκτός , και είναι πολύ περισσότερες από ότι στο άλλο δικτυο , απλά θεωρώ ότι το δεν έχει καθόλου χωρητικότητα . Δεν ξέρω τι κάνει στην Κρήτη , πάντως ελάχιστες φορές έχω εντυπωσιαστεί από την χωρητικότητα τους . 4 x 4 που πλέον μπορώ να δω αν κάποιος χρησημοποιει δεν έχει πουθενά στην Θεσσαλονίκη . Εδώ καλά καλά 2600 δεν έχει γενικά στην Θεσσαλονίκη. 
 

Και επισης σε θέμα σταθερής , πλέον νομιζω το έχουν ξεφτιλίσει , έχουμε πάνω από 10 αποσυνδέσεις την μέρα . (Το αναφέρω εδώ γιατί δεν βρίσκω κάποιο σχετικό θέμα)

Ακριβως, μόνο Band 3+20 βλέπω με χαμηλές ταχύτητες.

Το Download σε ώρες αιχμής είναι σαν το 3G.

Καλα η σταθερή,με adsl που είμαι εγώ είναι πολύ χάλια.

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Συντάγματος. Αν και Κυριακή, δεν έχει και λίγο κόσμο. (σέρβερ Wingo) 

 

Screenshot_2021-09-26-14-06-28-660_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2021-09-26-14-05-47-901_cz.mroczis.netmonster.jpg

55 minutes ago, Nikolas14 said:

Ακριβως, μόνο Band 3+20 βλέπω με χαμηλές ταχύτητες.

Το Download σε ώρες αιχμής είναι σαν το 3G.

Καλα η σταθερή,με adsl που είμαι εγώ είναι πολύ χάλια.

 

Είμαστε off-topic, αλλά πιστεύω ότι η σταθερή της Vodafone είναι ακόμα χειρότερη από την κινητή, ακόμα και VDSL να έχεις... 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εδώ μιλάμε για το 4G 

Οι σταθερές συνδέσεις δεν μας αφορούν. 

Τα άσχετα μηνύματα διαγράφτηκαν 

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοντά στο μετρό Ηλιούπολης. Πρώτα με B3 single band και μετά έπιασε από μακριά μία με 4G+. Σέρβερ Wingo Ελβετίας. 

Giga network. 🤪

Screenshot_2021-10-07-18-54-50-030_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2021-10-07-18-54-56-388_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2021-10-07-19-04-25-314_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Screenshot_2021-10-07-19-04-33-696_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

ηρθα την δευτέρα στην βονταφον απο κοσμοτε...περαν του +30 που εμφανιζεται σε ολες τις εισερχομενες κλησεις μου εμφανιζει σε πολλες κλησεις +3030 για κάποιο λογο...το 4g εχει πολυ χαμηλές ταχύτητες αλλά καλύτερο σημα απο την κοσμοτε στο γραφείο..και επίσης πολλές φορες απο 4g μου γυρνάει σε 3g και σέρνεται....

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα προσθέτει ένα +30 στις διεθνείς κλησεις που λαμβάνω.. Πρέπει να τους το αναφέρεις για να δουν ότι το έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Και σε εμένα προσθέτει ένα +30 στις διεθνείς κλησεις που λαμβάνω.. Πρέπει να τους το αναφέρεις για να δουν ότι το έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα. 

Το έχω αναφέρει ηδη σαν πρόβλημα... δυστυχώς πολλα τα προβλήματα για πρώτη εβδομάδα...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά κάλυψης του 4G της Vodafone για τον Πύργο Ηλείας και την ευρύτερη περιοχή:

 

Εντός πόλης λειτουργούν δύο βασικές κεραίες, οι eNB 13646 και 1199, οι οποίες λειτουργούν κατά βάση στη μπάντα 3 (1800 MHz) ενώ η 13646 λειτουργεί και στη μπάντα 20 (800 MHz).. Συμπληρωματική κάλυψη προσφέρει η eNB 10698 που ανήκει στη Wind και λειτουργεί αποκλειστικά στη μπάντα 20..

Η κάλυψη είναι εξαιρετική στο βόρειο και νοτιοανατολικό κομμάτι της πόλης από τις 13646 και 1199 αντίστοιχα, ενώ η 10698 της Wind είναι η μοναδική επιλογή για 4G στο νότιο κομμάτι της πόλης, και παρά το γεγονός πως η 10698 βρίσκεται σε κεντρικό σημείο, το κινητό δεν κλειδώνει σχεδόν ποτέ σε αυτή, και παραμένει στη μέτρια λήψη της μπάντας 3 από την 13646 😒

Όσον αφορά τα πέριξ της πόλης, η κάλυψη του 4G έχει μέτρια προς χαμηλά σήματα και σε λίγα σημεία γυρίζει σε 3G, αυτό οφείλεται και στο αραιό δίκτυο στην ευρύτερη περιοχή..

Αξιοσημείωτο (και για άλλες περιοχές όπως έχω παρατηρήσει) είναι πως δεν υπάρχει πουθενά στην περιοχή εκπομπή της Vodafone στη μπάντα 7 (2600 MHz)! Η μόνη λήψη της μπάντας 7 μπορεί να γίνει σε παραθαλάσσια μέρη στα δυτικά όπου υπάρχει οπτική επαφή με τη Ζάκυνθο, εκεί η Vodafone έχει εκπομπές στη μπάντα 7 προφανώς λόγω τουρισμού για μεγαλύτερη χωρητικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Παρατγρω οτι οπου εχουν 4G 5G MIMO 4 αντι για 2  σχεδον παντα τα handovers απο νεο σε παλιο εξοπλισμο οδηγουν σε 3G παρα το γεγονος οτι υπαρχει καλυψη καλη. 

Δειτε καο αυτο !

https://youtu.be/rfkPkxbS1O0

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει και πολυ νοημα να ανεβαζουμε μετρια τεστ.   τα lowest και highest ειναι τα viral 🙂

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, HORGRAP said:

Δεν εχει και πολυ νοημα να ανεβαζουμε μετρια τεστ.   τα lowest και highest ειναι τα viral 🙂

Εγώ τα ανεβάζω σχεδόν όλα. Μου φαίνεται πιο σωστό. Για να έχουμε μια μέση άποψη για κάθε πάροχο και κάθε περιοχή. 😉 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, HORGRAP said:

Παρατγρω οτι οπου εχουν 4G 5G MIMO 4 αντι για 2  σχεδον παντα τα handovers απο νεο σε παλιο εξοπλισμο οδηγουν σε 3G παρα το γεγονος οτι υπαρχει καλυψη καλη. 

Δειτε καο αυτο !

https://youtu.be/rfkPkxbS1O0

Δες λίγο sinr και rsrq πριν κάνει το fall back σε 3g. Υποφέρει από παρεμβολή το σημείο αυτό. Στο 4g τι ταχύτητες δίνει σε αυτό το σημείο; Εμένα καλό μου φαίνεται το fallback.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχει παρεμβολη στα 1800 τοτε η μιση Κρητη εχει παρεμβολες καθως και η Σαντορινη.

  Πηγε το μυαλο μου σε ραδιοφωνιαδες με παλια λινκ ομως δεν στεκει σε τοσο μεγαλες περιοχές . Ειναι πολlα τα σημεια που συμβαινει αυτο ( να πεφτει δραματικα το SNR και τα λοιπα. 

Αρχιζω να πιστευω οτι παρεμβαλουν ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ χωρις synchronization.

Μιλαμε για πανω απο 17 δρομους και ποιος ξερει ποσα σπιτια και ακομα περισσότερες περιοχες που δεν εχω οργωσει με το ποδηλατο. 🙂

ΗCosmote ( 800 1800 1800 2100 2600 2600 )και ...μεχρι και η Wind ( 800 1800 2100 )  πεταξε CA και τα ελυσαν ευκολα ολα 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όπως διάβαζα το θέμα μου έσκασε μια απορία. Η Vodafone έχει 3G 900. Όταν το 3G καταργηθεί αυτό το φάσμα πάει σκουπίδια ή θα μπει σε 4G/5G? ( Ρωτάω γιατί με το φάσμα της συγκεκριμένης εταιρείας δεν έχω ασχοληθεί. 

Link to comment
Share on other sites

🙂Σκουπιδια διοτι οι περισσότερες low budget συσκευες δεν υποστηριζουν CA με τετοια ζευγαρια.  ( 900 ) Τα 2100 και βεβαια θα δωσουν ανασα σε 4G...download  και 5G ...upload .    Χωρις CA στις μερες μας ....απλα δεν

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όπως διάβαζα το θέμα μου έσκασε μια απορία. Η Vodafone έχει 3G 900. Όταν το 3G καταργηθεί αυτό το φάσμα πάει σκουπίδια ή θα μπει σε 4G/5G? ( Ρωτάω γιατί με το φάσμα της συγκεκριμένης εταιρείας δεν έχω ασχοληθεί. 

Το 900 στο GSM και το 1800 στο LTE.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η κάλυψη του δικτύου στα Μέγαρα Αττικής είναι επιεικώς απαράδεκτη. Εντός της οικίας είναι σχεδόν αδύνατο το 4G αλλά και εντός της πόλης δεν έχω δει σχεδόν ποτέ πάνω από 7mbps download και πολλές φορές είναι στα όρια του unusable.
Για την ακρίβεια μέσα στο σπίτι μια στις στις δύο τουλάχιστον φορές υπάρχει σοβαρό ζήτημα και στις τηλεφωνικές κλήσεις.
Ήρθα πρόσφατα στο δίκτυο αλλά είμαι στα όρια της υπαναχώρησης του συμβολαίου.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν να αξιοποιησουν οτι εχουν και δεν εχουν 🙂

  Πετυχα σκετο και αζευγαρωτο ( Of course !! )  900 Mhz LTE 4G στο λυμανακι της Θήρας απο μακρυα και εγω.

 

 Συμπέρασμα : Η Voda παλευει με 700 900 να σωσει το χαος των παρεμβολων που η ιδια κανει απο ελειψη optimization στις πονεμένες 1800αρες και 800αρες ( 2700 και 2100 ειναι  ακομα less populated)

 

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, HORGRAP said:

Προσπαθούν να αξιοποιησουν οτι εχουν και δεν εχουν 🙂

  Πετυχα σκετο και αζευγαρωτο ( Of course !! )  900 Mhz LTE 4G στο λυμανακι της Θήρας απο μακρυα και εγω.

 

 Συμπέρασμα : Η Voda παλευει με 700 900 να σωσει το χαος των παρεμβολων που η ιδια κανει απο ελειψη optimization στις πονεμένες 1800αρες και 800αρες ( 2700 και 2100 ειναι  ακομα less populated)

 

 

Ίδια συμπεριφορά με band 3 Wind στην Πάτρα. Αν σε ρίξει εκεί, τέρμα το CA.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι διακοπές στο Παρίσι. Η Vodafone παραμένει η πιο άθλια εταιρεία στην περιαγωγή από τις 3 ελληνικές εταιρείες που έχω μαζί μου. Μόνο 3G και μέχρι 6Mbs ταχύτητες. Για τις υπόλοιπες δύο γράφω σχετικά στο νήμα των συγκρίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...