Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ανακοινωση δεν εβγαλε, στην εταιρεια που δουλευω κινητα σταθερα ολο το δικτυο επεσε και σερνοταν και μιλαμε για δικτυο με καταστηματα λιανικης/χονδρικης, κεντρικη αποθηκη. Αυτο πως θα καλυψει? Ειναι αφαντη και σφυριζει αδιαφορα θα πω εγω.
Link to comment
Share on other sites

Τι να μπαλωσουν; Ότι έφυγε το 4g κάποιες ώρες; Σοβαρά τώρα;

 

Από την στιγμή που έπαιξε στα δελτία ειδήσεων το πρόβλημα ήταν σοβαρό.

Πριν καιρό που είχε κοπεί η σταθερή βγήκαν και είπαν για ένα καλώδιο που κόπηκε μεταξύ Ιταλίας και Ελλάδας.

 

Για παράδειγμα σε εμένα τον ανίδεο ποιος μου λέει ότι δεν έπεσε θύμα κυβερνοεπίθεσης και τα στοιχεία μου να έχουν διαρρεύσει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπήρξε πρόβλημα;

Τόσοι που το ανέφεραν απλά το φαντάστηκαν;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σου είπαν τι έγινε έφυγε για λίγες ώρες το 4g λόγω αναβαθμίσεων. Γύρισαν όλοι σε edge και σπαροδικά υπήρξαν ολιγόλεπτες αποσυνδέσεις στα κινητά.

 

Δεν υπήρχε Ίντερνετ ούτε στο edge . Γιατρεις ώρες δεν έβγαζα κλήση . Λογικά αναβάθμιζε firmware , όπως έπεφτε τότε ξαι η COSMOTE . Αλλά ξανά λέω. Είχαμε τηλεφωνία . Να μην θυμηθώ τα περσινά τον Αύγουστο ποτ τρελάθηκαν όλα τα κινητά όταν ήρθε το 112 . Απλά να βγει μια ανακοίνωση από την εταιρία , να μην φαίνεται λες και σε γράφουν τελείως σαν συνδρομητή

Link to comment
Share on other sites

Η vf είχε κανονικά τηλεφωνία στο μετρό του δυνατού. Αν στην κεραία που ήσουν συνδεμένος -και είχαν γυρίσει όλοι σε 2g- και μίλαγαν στο τηλέφωνο προφανώς και θα είχες θέματα. Δεν είσαι ο μέσος όρος όμως εσύ. Οι περισσότεροι είχαν τηλέφωνο, με μικρές διακοπές ανάλογα την περιοχή.

 

Μάλιστα . Ας την δικαιολογήσουμε λοιπόν , και ας προσπεράσουμε το άπαραδεκτο δίκτυο που υπάρχει στην μισή Ελλάδα . Τέλεια ! Να το καλύτερο δίκτυο !

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα . Ας την δικαιολογήσουμε λοιπόν , και ας προσπεράσουμε το άπαραδεκτο δίκτυο που υπάρχει στην μισή Ελλάδα . Τέλεια ! Να το καλύτερο δίκτυο !
αν θέλεις η όχι να το προσπεράσεις είναι καθαρά προσωπικό θέμα σου

δεν θα απολογηθουμε εμείς για τις επιλογές σου ούτε για της οποίας εταιρείας πέφτει το δίκτυο

αν θέλεις να την τιμωρήσεις ξέρεις το τρόπο

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ούτε απαράδεκτο είναι το δίκτυο ούτε των άλλων είναι παραδεκτό.

Απλώς αδικαιολόγητα από λάθος τους άφησαν εκτός δικτύου ένα μεγάλο μέρος των συνδρομητών, με ότι και αν σημαίνει αυτό για κρίσιμες υποδομές, όπως καταστήματα λιανικής, συστήματα απομακρυσμένης διαχείρισης, συστήματα συναγερμού, βοήθεια ιατρική κλπ κλπ.

Μέχρι και θάνατοι μπορεί να έχουν συμβεί. Και όλα αυτά χωρίς καμμία προειδοποίηση για να λάβουν τα μέτρα τους οι συνδρομητές.

Αυτό είναι παράνομο και καταχρηστικό και σ αυτό πρέπει να σταθεί η πολιτεία ώστε να μην συμβαίνουν τέτοια σε καμμία εταιρεία.

Τα υπόλοιπα είναι fans vs haters.

 

Αυτό το μήνυμα μου είχαν στείλει. Δεν μπορούσαν να κάνουν το ίδιο?

 

""ΣAΣ YΠENΘYMIZOYME OTI THN 18/2/2021 METAΞY 06:00-17:00 ΔEN ΘA ΛEITOYPΓEI H ΣYNΔEΣH ΣAΣ 215xxxxxx6 EΩΣ KAI 6 ΩPEΣ ΛOΓΩ THΣ ΠPOΓPAMMATIΣMENHΣ ANABAΘMIΣHΣ ΣYΣTHMATΩN ΣTHN ΠEPIOXH ΣAΣ. ΔIATHPHΣTE ANOIXTO TO ROUTER ΣAΣ KAI ME THN OΛOKΛHPΩΣH THΣ ANABAΘMIΣHΣ H YΠHPEΣIA ΘA EΠANEΛΘEI AYTOMATA.

EΠIΠΛEON, ME THN OΛOKΛHPΩΣH THΣ ANABAΘMIΣHΣ, OI PYΘMIΣEIΣ TOY WIFI (ONOMA,KΩΔIKOΣ) ΘA EΠANEΛΘOYN ΣTIΣ EPΓOΣTAΣIAKEΣ KAI ΘA AΠENEPΓOΠOIHΘOYN TYXON ΨHΦIAKEΣ EYKOΛIEΣ (Π.X. ΦPAΓH 'H ΠPOΩΘHΣH KΛHΣEΩN) ΠOY EIXATE EΠIΛEΞEI. BPEITE ANAΛYTIKEΣ OΔHΓIEΣ ........"""

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας για το συγκεκριμένο πανελλαδικό πρόβλημα και τον τρόπο αντιμετώπισής του αλλά και το support προς τους πελάτες της την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, ακόμα και τώρα, ώρες μετά, καμία επίσημη θέση της εταιρείας (για το "θέμα") με κάποια ανακοίνωση ή δελτίο τύπου https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/deltia-typou/.

Στο site τους το μόνο που μπορείτε να δείτε και να βρείτε είναι υπέροχα banner για υπηρεσίες και προϊόντα Giga Tera Φτου και βγαίνω, και αναφορές στο μεγαλύτερο δίκτυο τας Ευρώπας! Φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες.

Πιο απρόσωπη εταιρεία πεθαίνεις!

Για καλή μου τύχη ευτυχώς που δεν είμαι συνδρομητής της...

 

* Επίσης κάτι διαφημίσεις και κάτι "ορολογίες" του τύπου "Ομάδα Ready" & "Giga Network", θίγουν σοβαρά την νοημοσύνη μου...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone καλώς ή κακώς, τα τελευταία δύο χρόνια έχει πέσει πολύ σαν εταιρία. Τόσο στη σταθερή όσο και στη κινητή θέματα. Σίγουρα δεν αποτελεί πλέον premium επιλογή παρόχου. Προσωπικά την πρότεινα σε όποιον δεν ήθελε για τον όποιον λόγο ΟΤΕ.

 

Το ότι νομικά είναι καλυμένοι σε βλάβες, δεν σημαίνει πως είναι αποδεκτό το να συμβαίνουν. Έπεσαν εταιρικές συνδέσεις, συνδέσεις φωνής και όλο το LTE της κινητής. Δυστυχώς, στα telco, το πιο ακριβό δίκτυο είναι αυτό που δεν χρησιμοποιείται. Συνεπώς οι εφεδρίες έχουν κόστος.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις η όχι να το προσπεράσεις είναι καθαρά προσωπικό θέμα σου

δεν θα απολογηθουμε εμείς για τις επιλογές σου ούτε για της οποίας εταιρείας πέφτει το δίκτυο

αν θέλεις να την τιμωρήσεις ξέρεις το τρόπο

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Δεν είναι θέμα τιμοριας ρε παιδιά . Μέσα σε ένα φόρουμ είμαστε και π καθενας λέει την εμπειρία του για κάθε εταιρία . Έχετε διαφορετική εμπειρία . Συμφωνώ . Δεν μπορώ όμως να προσπεράσω πτι το δίκτυο στην βόρεια Ελλάδα έχει καταντήσει μη λειτουργικό σε ένα τεράστιο μέρος

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

σου είπαν τι έγινε έφυγε για λίγες ώρες το 4g λόγω αναβαθμίσεων. Γύρισαν όλοι σε edge και σπαροδικά υπήρξαν ολιγόλεπτες αποσυνδέσεις στα κινητά.

 

Δεν ήταν μόνο το 4G ,αλλά τουλάχιστον στην Χίο έβγαζες κλήσεις μόνο προς σταθερά και αυτο όχι παντα ,αντίθετα προς κινητά δεν έβγαινε τίποτα.

Όλο αυτό κράτησε περίπου 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο 1,5 χρόνο, έχουμε και λέμε:

 

*Φεβρουάριος 2020: Έπεσε όλο το δίκτυο πανελλαδικά και δεν έβγαζε ούτε κλήσεις.

*Αύγουστος 2020: Μετά από ειδοποίηση του 112, φρίκαρε το δίκτυο πανελλαδικά, ούτε data, ούτε ομιλία.

*Σεπτέμβριος 2020: Κόπηκε η οπτική ίνα στη Βουλγαρία, η τελευταία λειτουργική από τις 3(!). Καθόλου ίντερνετ σε κινητά και σταθερά, κυρίως σε σελίδες του εξωτερικού.

*Χθες: Πάλι χωρίς ίντερνετ και ομιλία, χωρίς ακόμα να ξέρουμε το λόγο.

 

Ενδιάμεσα υπήρχαν κι άλλα ψιλο-προβλήματα, που αφορούσαν όμως μικρότερο αριθμό συνδρομητών.

 

Μέσα σε όλα αυτά, να βάλουμε και τα διάφορα συστημικα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Vodafone τα τελευταία 2-3 χρόνια, όπως πχ να μην μπορεί ο υπάλληλος να επεξεργαστεί την καρτέλα του πελάτη και μάλιστα να παίρνει για βδομάδες ή και μήνες για να επιλυθεί.

 

Υ.Γ. Μαζί με τους χιλιάδες επαγγελματίες που αντιμετώπισαν πρόβλημα, ήταν και τα αστικά λεωφορεία της Αθήνας, που για ώρες δεν λειτουργούσε η τηλεματική τους, επειδή χρησιμοποιούν το δίκτυο της VF και ήταν εξαφανισμένα. Κατά τ' άλλα, για μερικούς δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο, απλά δεν έπαιζε για λίγη ώρα το 4G. :lol:

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι καλό, και κάτι κακό να κάνει η Vodafone πάλι κάποιοι θα γκρινιάζουν. Περισσότερο διαμαρτύρονται οι συνδρομητές άλλων δικτύων για το πρόβλημα παρα οι ίδιοι οι συνδρομητές της. Δεν καταλαβαίνω το γιατί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι καλό, και κάτι κακό να κάνει η Vodafone πάλι κάποιοι θα γκρινιάζουν. Περισσότερο διαμαρτύρονται οι συνδρομητές άλλων δικτύων για το πρόβλημα παρα οι ίδιοι οι συνδρομητές της. Δεν καταλαβαίνω το γιατί.

 

Δηλαδή τι είπες τώρα; ότι εμείς οι συνδρομητές καταπίνουμε την αθλιότητα της εταιρίας; ή ότι δεν έχουμε αυτοεκτίμηση; εσυ εισαι συνδρομητής βονταφον;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι καλό, και κάτι κακό να κάνει η Vodafone πάλι κάποιοι θα γκρινιάζουν. Περισσότερο διαμαρτύρονται οι συνδρομητές άλλων δικτύων για το πρόβλημα παρα οι ίδιοι οι συνδρομητές της. Δεν καταλαβαίνω το γιατί.

 

Γιατί το θέμα είναι fans vs haters όπως παντού. Στην πολιτική, στο ποδόσφαιρο, στα φαγητά κλπ. Οι άνθρωποι ταυτίζονται με οτιδήποτε και είναι ικανοί να θυσιάσουν ακόμη και την ζωή τους για αυτό.

Ακόμα δεν το κατάλαβες? :lol: Μην νομίζεις ότι είσαι έξω από τον χορό.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω ότι μέχρι και θάνατοι μπορεί να έχουν συμβεί. Περιμένω την ανακοίνωση, μαζί με τα ποπ κορν μου.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω ότι μέχρι και θάνατοι μπορεί να έχουν συμβεί. Περιμένω την ανακοίνωση, μαζί με τα ποπ κορν μου.

 

Sent from my SM-G930F

Κάτι καινούργιο? Αυτή είναι η διασκέδαση σου σε αυτή την ζωή? Δεν ξέρεις τι χάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό να αναφέρουμε ότι και ο τουρισμός υπέστη μεγάλο πλήγμα με τους τουρίστες να μην μπορούν να επικοινωνήσουν με τους δικούς τους. Πολύ άσχημο αυτό για την διεθνή κοινότητα.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι καινούργιο? Αυτή είναι η διασκέδαση σου σε αυτή την ζωή? Δεν ξέρεις τι χάνεις.
Εσύ δεν είπες αυτή τη μπαρούφα ότι μπορεί να έχουν συμβεί και θάνατοι επειδή έπεσε για λίγη ώρα το δίκτυο; Είναι διασκεδαστικό, μέχρι ενός σημείου φυσικά. Γιατί όταν βλέπεις να γράφονται πράγματα τόσο ανυπόστατα, από εκεί και πέρα είναι λιγάκι για λύπηση.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό να αναφέρουμε ότι και ο τουρισμός υπέστη μεγάλο πλήγμα με τους τουρίστες να μην μπορούν να επικοινωνήσουν με τους δικούς τους. Πολύ άσχημο αυτό για την διεθνή κοινότητα.
Ε καλά, συνδέονται σε άλλη εταιρία. Δεν υπάρχει πρόβλημα στο ροαμινγκ νομίζω. Το κακό ήταν με τους ντόπιους που ήταν κλειδωμένοι στο δίκτυο. Ίσως να έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης σε διαφορετικό δίκτυο μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης. Η πολιτεία θα έπρεπε να επιβάλει κάτι τέτοιο.

 

 

Εσύ δεν είπες αυτή τη μπαρούφα ότι μπορεί να έχουν συμβεί και θάνατοι επειδή έπεσε για λίγη ώρα το δίκτυο; Είναι διασκεδαστικό, μέχρι ενός σημείου φυσικά. Γιατί όταν βλέπεις να γράφονται πράγματα τόσο ανυπόστατα, από εκεί και πέρα είναι λιγάκι για λύπηση.

 

Sent from my SM-G930F

 

Γιατί είναι ανυπόστατο? Ας σοβαρευτούμε λίγο. Η απρόσκοπτη επικοινωνία είναι σοβαρό θέμα για να κάνουμε πλάκα.

Για λύπηση είναι οι φανς που επιμένουν ότι δεν έγινε τίποτα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ανυπόστατο είναι να γράφεις πως δεν μπορεί να συμβεί βλάβη, και αν συμβεί κάτι τέτοιο έχουν χοντρό πρόβλημα και πρέπει να αποζημιώσουν κλπ κλπ Διάβασε αν θέλεις τους όρους που υπογράφεις όταν παίρνεις ένα νούμερο, και μετά πες μου αν έχεις την ίδια άποψη.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω πως οταν ο κοσμος για καποιο λογο χανει την προσβαση στο διαδικτυο κανουν σαν πρεζακια και χειροτερα μην πω.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, συνδέονται σε άλλη εταιρία. Δεν υπάρχει πρόβλημα στο ροαμινγκ νομίζω. Το κακό ήταν με τους ντόπιους που ήταν κλειδωμένοι στο δίκτυο. Ίσως να έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης σε διαφορετικό δίκτυο μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης. Η πολιτεία θα έπρεπε να επιβάλει κάτι τέτοιο.

 

 

 

 

Γιατί είναι ανυπόστατο? Ας σοβαρευτούμε λίγο. Η απρόσκοπτη επικοινωνία είναι σοβαρό θέμα για να κάνουμε πλάκα.

Για λύπηση είναι οι φανς που επιμένουν ότι δεν έγινε τίποτα.

 

Όσοι είναι σε Vodafone group είναι κλειδωμένοι στην vf gr . Η vf uk sim μπυ δουλεύει μόνο σε vf gr.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω πως οταν ο κοσμος για καποιο λογο χανει την προσβαση στο διαδικτυο κανουν σαν πρεζακια και χειροτερα μην πω.

 

Λογικό γιατί έχει εισχωρήσει τόσο πολύ στην ζωή η συνδεσιμότητα που είναι κάτι άσχημο να μην έχεις υπηρεσίες. Κι εγώ που οι δικοί μου δεν είχαν να μιλήσουν εχθές μου σπάει τα νεύρα, και θέλω να τους πάρω από Vodafone. Αυτό είναι άλλο θέμα, και άλλο να λες ότι είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Που έτσι κι αλλιώς, για κλήση τέτοιας φύσεως μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάθε συσκευή ακόμη και χωρίς κάρτα sim.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...