Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν πάει κάτι στραβά αλλά στο κέντρο της Αλεξανδρούπολης πριν 2 ώρες η ταχύτητα ήταν υπερβολικά αργή, ενώ γενικά το ίδιο σημείο έχει άνετα 100-120mbps σε ώρες αιχμής.

 

Ενδεικτικό test με 150ms ping (Vodafone Panafon Server), 3mbps down / 20 up.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάνε πολλά λάθος με τη βοντα. Χτες δεν μπορούσα να μιλήσω με τους δικούς μου που ήταν στο εξοχικό κοντά στο Ναύπλιο. Απο wind σε βοντα σε δυο διαφορετικά τηλέφωνα. Διακοπές και ενα drop call. Τωρα να εφταιγα εγώ; μάλλον όχι. Παντως σε σχέση με το παρελθόν φαίνεται να πηγαίνουν καλύτερα..
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, 4G στην παραλία "ναυάγιο Δημήτριος" κοντά στο Γύθειο. Είναι πολύ δύσκολο σημείο. Πριν λίγα χρόνια η Vodafone δεν είχε καν σήμα, παλευες να βρεις 1 μπάρα 2G. Τεστ στο δικό της σέρβερ.

 

Δεν ξέρω που βρήκε 700 MHz το Netmonster. Μετά από λίγο έδειχνε μόνο B3 + B20.

 

Screenshot-2021-07-24-13-59-33-430-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Screenshot-2021-07-24-13-59-38-862-cz-mroczis-netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Στη Μάκρη, λιμάνι έξω από την Αλεξανδρούπολη. Πολύ τουριστικό μέρος, αυτή τη στιγμή χωρίς ίχνος κόσμου…

Τουλάχιστον έχει 4G. Μέχρι πέρυσι έπεφτε πολύ συχνά σε GPRS..

https://www.speedtest.net/my-result/i/4686563927

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θεσσαλονίκης Αριστοτελους , για 5 λεπτά όλα τα κινητά vodafone ήταν με no services
Link to comment
Share on other sites

Vodafone στη Λεπτοκαρυά Πιερίας και περιοχή Λιτοχώρου.

Καλές ταχύτητες σε 3G/4G αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάνει εναλλαγές από 4G σε Edge χωρίς λόγο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μέτρια πράγματα και φέτος στο κάμπο

Νεοχώρι Σερρών

https://www.speedtest.net/my-result/i/4689845720

Νέος σκοπός Σερρών

Στο μισό χωριό δεν δουλεύει το δίκτυο ξαι στο άλλο μισό οι ταχύτητες είναι έτσι

https://www.speedtest.net/my-result/i/4689823279

Link to comment
Share on other sites

Σέρνεται το σύμπαν με τη Vodafone σήμερα στην Καλαμάτα. Στο κέντρο με 3CA με το ζόρι 1 Mbps. Βασικά παίζει να έχει και 5G (!), γιατί ενεργοποίησε μάλλον πρόσφατα την 2100 (δεν θυμάμαι να την είδα τέλη Μαΐου που ήμουν εδώ). Αν δίνει DSS, σώθηκαμε... :rolleyes: Το τεστ στο δικό της σέρβερ.

 

Επίσης, σέρνεται ακόμα και το ADSL. Αντί για 14 Mbps πιάνει 2-3 από το απόγευμα ως και τώρα.

 

Screenshot-2021-07-28-21-57-43-418-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Screenshot-2021-07-28-21-57-53-070-cz-mroczis-netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το βράδυ η Αλεξανδρούπολη έχει βυθιστεί στα μονοψήφια, σε καθε σημείο το ping δεν πεφτει κάτω από 150ms. Το VoLTE νεκρό, ή αρχίζει τη κλήση και μετά τη ρίχνει σε 2G (GPRS)… Δεν επικοινώνησα ακόμα μαζί τους αλλά φαίνεται ξεκαθαρα για βλάβη.
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Πουντα, Διακοπτο

Η πρώτη στην αρχή με H+ και η δεύτερη ύστερα από λίγο που έπιασε 4G

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Πουντα, Διακοπτο

Η πρώτη στην αρχή με H+ και η δεύτερη ύστερα από λίγο που έπιασε 4G

 

Επιεικώς χάλια ταχύτητες. Και είναι καθημερινή. Σκέψου ΠΣΚ τι έχει να γίνει.

Στο ίδιο σημείο αλλά και στο Διακοπτό στον κουρσάρο, με την μπλε χτυπάω 70άρια. Με την κόκκινη δυστυχώς δεν έχω κάρτα της για να της ρίξω μια ματιά...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως μόνο σε ελληνικούς σέρβερς σέρνεται η Vodafone, κυρίως από το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ. Στου εξωτερικού παίζει καλύτερα. Το ίδιο κάνει και η σταθερή VF, αν και το Ping σε αυτή δεν είναι τόσο μεγάλο.

 

Speedtest στον ελβετικό Wingo:

Screenshot-2021-07-29-15-24-20-585-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

 

 

Speedtest στον ελληνικό Vodafone:

Screenshot-2021-07-29-15-25-41-846-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιεικώς χάλια ταχύτητες. Και είναι καθημερινή. Σκέψου ΠΣΚ τι έχει να γίνει.

Στο ίδιο σημείο αλλά και στο Διακοπτό στον κουρσάρο, με την μπλε χτυπάω 70άρια. Με την κόκκινη δυστυχώς δεν έχω κάρτα της για να της ρίξω μια ματιά...

 

Στο Διακοπτο το μεγαλύτερο που έχω πιάσει με την κόκκινη είναι 48, Cosmote εχω πιάσει 100αρι, Wind δεν έχω κάρτα οπότε δεν ξέρω. Στα ορεινά τώρα και μιλάω για περιοχές προς Καλάβρυτα έχεις Cosmote 4G/+ με 50-80, Vodafone H+ με το μέγιστο που έχω δει είναι 30, Wind ούτε τηλέφωνο δεν μπορείς να πάρεις που έχω δει από κινητό φίλου βλέπεις 4G με άδεια κυψέλη, και στο 3G να το κατεβάσεις πάλι δεν ανοίγει τίποτα

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Είτε η Vodafone είναι down είτε η κεραία που πιάνει μετά το Κλειδί μέχρι και πολύ πιο πέρα από τα διόδια των Μαλγάρων έχει σοβαρή βλάβη με το 4G/3G. Κλήσεις βγάζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Έχει η Vodafone πρόβλημα στην Θεσσαλονίκη ή στην βόρεια Ελλάδα; Εννοώ η κινητή τηλεφωνία. Δεν έχει καθόλου Internet στο κινητό και η ποιότητα της φωνής είναι χάλια αυτή τη στιγμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μένω δυτική Θεσσαλονίκη περιοχή Ευόσμου.

Link to comment
Share on other sites

σαν πολλα black out παθαινει τελευταια... μια η σταθερη κοβεται σε ολη την ελλαδα μια η κινητη........

 

 

Η κινητή αν δεν κάνω λάθος πρώτη φορά παθαίνει black out.

Link to comment
Share on other sites

Πανελλαδικά ναι, ανα περιοχες πεφτει αρκετά συχνά.

Η σταθερή πάντως αντέχει, λίγο αυξημένο ping βλέπω αυτή τη στιγμή αλλά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η κινητή αν δεν κάνω λάθος πρώτη φορά παθαίνει black out.

 

Δλδ αν έχεις κάποιος και σταθερό και κινητό ανά 6 μηνο θα έχει black out? Έλεος

Link to comment
Share on other sites

Βέροια Θεσσαλονίκη , εποβεβαιωνω από γνωστός ότι είναι down . Βέροια μάλιστα δεν βγάζει ούτε κλήσεις

Μαραθιάς Φωκίδας και εδώ είναι down

https://drive.google.com/file/d/15FKLqAaGQzVD6b3eAhlJOHT-aRv8aXtx/view?usp=drivesdk

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...