Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συνεργασία που έχουν κάνει με wind στην από κοινού επένδυση θα παίξει ρόλο? Θέλω να πω υπάρχει περίπτωση τα υπάρχουν πανομοιότυπες ταχύτητες μεταξύ των δυο εταιριών?

 

Η συνεργασία αφορά να στήσουν απο κοινού σταθμούς βάσεις και κυριως στην επαρχια.

Διοτι η Wind εχει λίγους σταθμούς και κανει καλυψη ραδιοφώνου ενω η Vodafone εχει θέματα σε ορισμένα σημεια.

Στη Κεφαλονια παραδειγμα η Vodafone εχει γυρω στους 10 σταθμούς και παραπανω,και η Wind 6.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η συνεργασία αφορά να στήσουν απο κοινού σταθμούς βάσεις και κυριως στην επαρχια.

Διοτι η Wind εχει λίγους σταθμούς και κανει καλυψη ραδιοφώνου ενω η Vodafone εχει θέματα σε ορισμένα σημεια.

Στη Κεφαλονια παραδειγμα η Vodafone εχει γυρω στους 10 σταθμούς και παραπανω,και η Wind 6.

 

Άλλαξε αυτό πρόσφατα. Πλέον επιτρέπεται να έχουν κοινά μηχανήματα, αρκεί η καθεμία να εκπέμπει μόνο στις δικές της συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Και στα αστικά κέντρα επιτρέπεται;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με δημοσιογραφική ενημέρωση της εταιρείας οι πρώτες 15 πόλεις που θα "τρέξει" το Vodafone Giga Network 5G παράλληλα (σ.σ. δηλαδή μέχρι τον Μάρτιο του 2022) με την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη είναι οι Πάτρα, Ηράκλειο, Λάρισα, Βόλος, Ιωάννινα, Χανιά, Τρίκαλα, Χαλκίδα, Κατερίνη, Σέρρες, Αλεξανδρούπολη, Ξάνθη, Λαμία, Καλαμάτα και Ρόδος.

 

Κλεμμένο από το news247. :p

Link to comment
Share on other sites

Κεντρο Σερρες 100 μετρα απο την κεραια , b3 σκετη

https://drive.google.com/file/d/131qPcT02aAIxO9sQ1CI__eTD9HGEl-wq/view?usp=drivesdk

Γενικα σε η vodafone ολες αυτες τις μερες ενα τεστ πανω απο 20 δεν εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Κεντρο Σερρες 100 μετρα απο την κεραια , b3 σκετη

https://drive.google.com/file/d/131qPcT02aAIxO9sQ1CI__eTD9HGEl-wq/view?usp=drivesdk

Γενικα σε η vodafone ολες αυτες τις μερες ενα τεστ πανω απο 20 δεν εχω δει

 

Γιατι τέτοια χάλια εκεί..???

Τώρα σπίτι μου..οσο παει και διορθωνεται..ειχα πει να μην ασχοληθω αλλα ετσι οπως το κοβω αξιζει να ασχοληθω τελικα..

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/6902631449

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

και άλλη μια λίγο αργά το βράδυ

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/6902604027

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Εξαιρετικες ταχυτητες

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Γαλάτσι, πλατεία Αγίου Ανδρέα:

 

WAjgIk6.jpg?1, rtiziSd.jpg?1

 

Πςςς ταχυτητες φωτός στο Γαλάτσι η βόντα!!

Εφερε κι το 5 g λέει..

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο να έχει μόνο Β20.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο να έχει μόνο Β20.
Όντως είναι περίεργο, γιατί σκέτη Β20 δεν είναι και ό,τι πιο σύνηθες - τουλάχιστον για τα μεγάλα αστικά κέντρα. Για κάποιο λόγο όμως, έχει θέμα το δίκτυο τόσο στην συγκεκριμένη πλατεία όσο και στα γύρω στενά. Κατά βάση, λοιπόν, εκεί βλέπω μόνο Β20, ενώ ορισμένες φορές εμφανίζεται και 4G+, το οποίο όμως κρατά στιγμιαία, οπότε δεν προλαβαίνω να δω μπάντες. Οι ταχύτητες πάντως είναι σταθερά χαμηλές (προσωπικά δεν έχω δει ποτέ πάνω από 10-15 Mbps). Επίσης, και στο cell mapper που κοίταξα, τα σημεία αυτά φαίνεται πράγματι να είναι προβληματικά, επομένως δεν μιλάμε για κάτι παροδικό ή τυχαίο. Το έχω ήδη αναφέρει στη Vodafone μέσω της εφαρμογής της, αν και δεν πιστεύω ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση. :p Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι σε αρκετά σημεία μέσα στην Αθήνα.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Γαλάτσι, πλατεία Αγίου Ανδρέα:

rtiziSd.jpg?1

 

Στην περιοχή που αναφέρεις (Λαμπρινή), όντως μια B20 υπάρχει με κωδικό #1002. Το 4G+ που είδες, πιθανόν να ήρθε από την #1579, κοντά στο Κλειστό Ολυμπιακό Κέντρο. Και στη λεωφόρο Βεΐκου που έχω περάσει αρκετές φορές και έχει 4G+, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο η VF. Ίσως έχει και κίνηση. Χρειάζεται και B7 μαζί.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη Χαριλάου

Κωνσταντίνου Καραμανλή στο ύψος του Σείριου

https://www.speedtest.net/my-result/i/4355077875

Ζουμετίκου με Γρηγορίου Ε’

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4355086184

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με την εξυπηρέτηση πελατών στο chat μέσω της εφαρμογής my vodafone για την ταχύτητα στην περιοχή μου (περιφερειακός με Ιωλκού ύψος στο Βόλο) γιατί ειναι τραγικά αργό το 4G (1-2mbps). Μου είπε για την περιοχή μου ότι αναμένουν έγκριση από τα αρμόδια όργανα (προφανώς αυτά που εγκρίνουν εγκατάσταση κεραίας) για αναβάθμιση και 4G αλλά και να μπει κ 5G. Ωστόσο δεν μπορούσε να δεσμευτεί με ημερομηνία για το πότε θα πάρει έγκριση και πότε θα μπούν κ μου πρότεινε να το γυρίσω στο 3G (υπάρχουν ώρες που δίνει και 20mbps, αλλά κυρίως κυμαίνεται στο 10ρι) και να κάνω κάποιο μηνιαίο speedtest γυρίζοντας το σε 4G να διαπιστώσω την αναβάθμιση. Πάντως βλέποντας το σύστημα η περιοχή μου ο υπάλληλος είπε πως είναι στις άμεσα προς αναβάθμιση περιοχές (δεν ξέρω πανελλήνια, σίγουρα για το πόλεοδομικο συγκρότημα Βόλου). Τώρα αλήθεια, ψέμματα θα δείξει. Θα έχω το νου μου κατά διαστήματα να ψάχνω.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με την εξυπηρέτηση πελατών στο chat μέσω της εφαρμογής my vodafone για την ταχύτητα στην περιοχή μου (περιφερειακός με Ιωλκού ύψος στο Βόλο) γιατί ειναι τραγικά αργό το 4G (1-2mbps). Μου είπε για την περιοχή μου ότι αναμένουν έγκριση από τα αρμόδια όργανα (προφανώς αυτά που εγκρίνουν εγκατάσταση κεραίας) για αναβάθμιση και 4G αλλά και να μπει κ 5G. Ωστόσο δεν μπορούσε να δεσμευτεί με ημερομηνία για το πότε θα πάρει έγκριση και πότε θα μπούν κ μου πρότεινε να το γυρίσω στο 3G (υπάρχουν ώρες που δίνει και 20mbps, αλλά κυρίως κυμαίνεται στο 10ρι) και να κάνω κάποιο μηνιαίο speedtest γυρίζοντας το σε 4G να διαπιστώσω την αναβάθμιση. Πάντως βλέποντας το σύστημα η περιοχή μου ο υπάλληλος είπε πως είναι στις άμεσα προς αναβάθμιση περιοχές (δεν ξέρω πανελλήνια, σίγουρα για το πόλεοδομικο συγκρότημα Βόλου). Τώρα αλήθεια, ψέμματα θα δείξει. Θα έχω το νου μου κατά διαστήματα να ψάχνω.
δεν έχουν λόγο να πουν ψέματα πλέον,εγώ βασίστηκα στο chat και έλεγαν την αλήθεια,όντως αναβαθμίζουν σιωπηρά παντού

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή που αναφέρεις (Λαμπρινή), όντως μια B20 υπάρχει με κωδικό #1002. Το 4G+ που είδες, πιθανόν να ήρθε από την #1579, κοντά στο Κλειστό Ολυμπιακό Κέντρο. Και στη λεωφόρο Βεΐκου που έχω περάσει αρκετές φορές και έχει 4G+, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο η VF. Ίσως έχει και κίνηση. Χρειάζεται και B7 μαζί.

 

Το Ολυμπιακό είναι πολύ μακριά. Δεν ξέρω καν αν έχει σταθμό εκεί

Στη Λαμπρινη στην πλατεία υπάρχουν τουλάχιστον 2 πιο κοντινές κεραίες. Στην Τραλλέων και στην Ιω. Φωκά που είναι δίπλα από την πλατεία. Μπορεί να πιάνει και από Γαλάτσι αλλά μάλλον είναι πιο μακριά ή από το νεκροταφείο, αλλά δεν νομίζω ότι βολεύει. Ίσως έχει και παραπάνω κεραίες. Αυτές είχα προλάβει να δω το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με την εξυπηρέτηση πελατών στο chat μέσω της εφαρμογής my vodafone για την ταχύτητα στην περιοχή μου (περιφερειακός με Ιωλκού ύψος στο Βόλο) γιατί ειναι τραγικά αργό το 4G (1-2mbps). Μου είπε για την περιοχή μου ότι αναμένουν έγκριση από τα αρμόδια όργανα (προφανώς αυτά που εγκρίνουν εγκατάσταση κεραίας) για αναβάθμιση και 4G αλλά και να μπει κ 5G. Ωστόσο δεν μπορούσε να δεσμευτεί με ημερομηνία για το πότε θα πάρει έγκριση και πότε θα μπούν κ μου πρότεινε να το γυρίσω στο 3G (υπάρχουν ώρες που δίνει και 20mbps, αλλά κυρίως κυμαίνεται στο 10ρι) και να κάνω κάποιο μηνιαίο speedtest γυρίζοντας το σε 4G να διαπιστώσω την αναβάθμιση. Πάντως βλέποντας το σύστημα η περιοχή μου ο υπάλληλος είπε πως είναι στις άμεσα προς αναβάθμιση περιοχές (δεν ξέρω πανελλήνια, σίγουρα για το πόλεοδομικο συγκρότημα Βόλου). Τώρα αλήθεια, ψέμματα θα δείξει. Θα έχω το νου μου κατά διαστήματα να ψάχνω.

Βόλο αναβαθμίζουν ήδη εδώ και κανένα 2μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή του 5G (που λογικά εδώ Κρήτη θα αργήσει να έρθει) έβαλα την CU στο Mi 10T lite και έκανα ένα τεστ. Μέτρηση στο σαλόνι του σπιτιού με 2CA (800+1800). Τελικά τα 5G μοντέλα της Xiaomi κάνουν πολύ καλή δουλειά με το CA σε όλα τα δίκτυα! Να και η μέτρηση μου

https://www.speedtest.net/my-result/a/6919827147

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή του 5G (που λογικά εδώ Κρήτη θα αργήσει να έρθει) έβαλα την CU στο Mi 10T lite και έκανα ένα τεστ. Μέτρηση στο σαλόνι του σπιτιού με 2CA (800+1800). Τελικά τα 5G μοντέλα της Xiaomi κάνουν πολύ καλή δουλειά με το CA σε όλα τα δίκτυα! Να και η μέτρηση μου

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/6919827147

με ευρωπαϊκή Ρομ? δηλ EEA,και το mi 9t κάνει πολύ καλή δουλειά που είναι 2 χρονών τηλέφωνο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή του 5G (που λογικά εδώ Κρήτη θα αργήσει να έρθει) έβαλα την CU στο Mi 10T lite και έκανα ένα τεστ. Μέτρηση στο σαλόνι του σπιτιού με 2CA (800+1800). Τελικά τα 5G μοντέλα της Xiaomi κάνουν πολύ καλή δουλειά με το CA σε όλα τα δίκτυα! Να και η μέτρηση μου

https://www.speedtest.net/my-result/a/6919827147

 

Επιτέλους...ο λογος που πηγα πισω στα iPhone.

Παντου έβλεπε 4G+

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...