Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα χαλια της vodafone στην Θεσσαλονικη...Αριστοτελους χθες το βραδυ

https://drive.google.com/file/d/1To-98yMjAwbLuZNRD8RWto3GRnHsIR_U/view?usp=drivesdk

Ουτε lime μπορουσα να ξεκλειδωσω με vodafone ..

https://drive.google.com/file/d/1Ts6jNW7fLKSc6PF9riKwO3382gccpFsa/view?usp=drivesdk

Αγιας σοφιας απογευματακι

 

Πολυ ping δυστυχως...

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4196152813

 

Κομνηνών πεζόδρομος Καλαμαριάς στο δημαρχειο

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά παίζει πάλι πρόβλημά με βινταφιν στη Θεσσαλονίκη?? Μένω δυτικά. Δεν δουλευει ούτε καν το σταθερό όχι απλά το μετ! Στο τσατ με βάζουν αναμονή και πέφτει μετά από μισαωρα πλας. Στο τηλ πόση ώρα αναμονή δεν σηκώνουν. Τι φάση πάλι
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σε τρία σημεία του Βόλου που βρέθηκα πριν λίγη ώρα.

1. 11:28 στο Ηρώο απέναντι από το Πανεπιστήμιο στην παραλία https://www.speedtest.net/result/a/6642489804

2.11:51 στα σκαλάκια στον Ναό του Αγ. Κωνσταντίνου στην παραλία https://www.speedtest.net/result/a/6642547415

3. 12:28 έξω από το Γαλαξία (δίπλα στο Υπεραστικό ΚΤΕΛ Μαγνησίας) https://www.speedtest.net/result/a/6642642856

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τραγικές ταχύτητες για 4G ειδικά τα 2 τελευταία, αλλά με 4G+ συσκευή ίσως είχε καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δεν είχα κάποια καλύτερη ίσως να μην είναι αντικειμενικές πολύ λόγω συσκευής όπως λες, απλά βρήκα την ευκαιρία και έκανα μετρήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δεν είχα κάποια καλύτερη ίσως να μην είναι αντικειμενικές πολύ λόγω συσκευής όπως λες, απλά βρήκα την ευκαιρία και έκανα μετρήσεις.

 

Καλά έκανες. Ούτως ή άλλως, οι περισσότεροι συνδρομητές θα έχουν συσκευή με απλό 4G. Να ξέρουμε και τι βλέπουν εκείνοι. :p

 

Κι εγώ που έχω συσκευή με 4G+, πάλι βλέπω περιοχές (κυρίως Αττική) που η Vodafone σέρνεται. Και στις δικές σου να ερχόμουν να μετρούσα, δεν νομίζω να έβλεπα ιδιαίτερη διαφορά. Άντε τα 4 Mbps να γίνονταν 10 (με 3 μπάντες).

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα Βριλήσσια. Νομίζω ήμουν στην οδό Μελίνας Μερκούρη. Μια μακρινή B20, η οποία μάλιστα με το 5ψηφιο eNb, υποδηλώνει πως είναι της... WIND. Χάλια στη συγκεκριμένη περιοχή, με το ζόρι άνοιγε σελίδες, αμφιβάλλω αν έχει και σήμα σε εσωτερικό χώρο.

 

2020-10-27-21-53-10-351.png

 

2020-10-27-21-53-45-187.png

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το βράδυ η Vodafone στις κλήσεις στο κινητό έχει θέματα.

Χάνονται κλήσεις, με φουλ σήμα δίπλα άλλη συσκευή βγάζει πως είναι κλειστή.

Με παίρνουν 10 άτομα, στα 10 τα 2 τους βγάζει ότι έχω κλειστό ή δεν χτυπάει καν.

Έρχονται SMS με delay 30-40 λεπτά.

 

Ήρθε και ο σεισμός σήμερα και έδεσε το πράγμα.

 

Απογοητευτικές καταστάσεις ( και πάλι καλά που δεν έχω σταθερή και internet από Vodafone που είναι ακόμα πιο τραγελαφικά τα πράγματα )

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα κάλυψης κι στην περιοχή του Πειραιά, ψηλά στην Ψαρών από της 29 Οκτωβρίου.

Χάλια σήμα (4G, 3G κι 2G !) σε σημείο να έχω αποσυνδέσεις, παύσεις κατά την κλήση κι εννοείτε μηδενικό mobile internet πολύ χαμηλού επιπέδου Edge.

Έχω ενημερώσει μέσω της εφαρμογής τους -Εγγύηση Δικτύου- κι για τις δύο περιπτώσεις των υπηρεσιών τους.

Σε γνωστές εφαρμογές "κεραιών", στην περιοχή μου έχουν εξαφανιστεί 3 κεραίες, που πιθανόν με εξυπηρετούσαν επαρκώς όταν λειτουργούσαν.

Τις προηγούμενες φορές με αντίστοιχο πρόβλημα, υπήρχε διόρθωση μέσα σε μία εβδομάδα. Ελπίζω έτσι να γίνει κι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αναβάθμιση στον Πειραιά.

Λογικά αν σε επηρεάζει θα στο πουν.

 

Αναβάθμιση χωρίς downtime δε γίνεται. Δυστυχώς.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά κι άλλος σταθμός στον Βόλο, κέντρο.

Κατέληξε να έχει περισσότερους από Cosmote! Ποιος να έλεγε κάτι τέτοιο πριν λίγα χρόνια;:p

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά κι άλλος σταθμός στον Βόλο, κέντρο.

Κατέληξε να έχει περισσότερους από Cosmote! Ποιος να έλεγε κάτι τέτοιο πριν λίγα χρόνια;:p

 

Η ΚΟΣΜΟΤΕ γενικά για εμένα, πλην Αθήνας και Θεσσαλονίκης δεν έχει τόσους πολλούς σταθμούς όσους κάποιοι θέλουν να πιστεύουν. Είναι σωστή η πυκνότητα αλλά αν μιλάμε για Βόλο θεωρώ ότι το δίκτυο είναι πολύ αραιό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά κάποιος είχε αναφέρει ένα Android App για Samsung που σου επιτρέπει να θέσεις εσύ αν θες wifi calling preferred ή όχι. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ και δεν μπορώ. Μήπως θυμάται κανένας;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ ήταν, αλλά πλέον (σε εμένα τουλάχιστον) δείχνει να μην δουλεύει αφού πατώντας το κουμπί για να κάνει αυτό που θες, απλά κολλάει και κλείνει : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,δυστυχώς η Vodafone συνεχίζει να έχει μια B20 μόνο με μονοψήφιες ταχύτητες.

https://www.speedtest.net/my-result/a/6697246314

Περιοχή Βούλγαρη Θεσσαλονίκη

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως η Vodafone σε κεντρικους δρομους εχει αξιοπρεπείς ταχυτητες.

4G+ 2CA B20+B3 με 20Mhz Bandwidth

https://www.speedtest.net/my-result/i/4248790129

Χαριλάου στην Κωνσταντίνου Καραμανλή στο ύψος του Mikel

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στη Ν.Ραιδεστο Θεσσαλονίκης πάντως από χθες βλέπω τεράστια αλλαγή προς το καλύτερο σε ταχύτητες. Από μέσο όρο 3-4mbps πήγε στα 30!
Link to comment
Share on other sites

Στη Ν.Ραιδεστο Θεσσαλονίκης πάντως από χθες βλέπω τεράστια αλλαγή προς το καλύτερο σε ταχύτητες. Από μέσο όρο 3-4mbps πήγε στα 30!

Θα έγινε αναβάθμιση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το σήμα? Έχω δύο αριθμούς vodafone ο ένας δουλεύει κανονικά και ο άλλος από εχθές το βράδυ παίρνει σήμα για 1 λεπτό και μετά χάνεται.
Link to comment
Share on other sites

Η κεραία #1007 δείχνει στο Cellmapper ότι έχει 3CA. Ότι κάποια συσκευή την είδε (στις 4 Νοεμβρίου φάνηκε B7) και μάλιστα από σχετικά τοπική με μικρό εύρος κάλυψης, άρχισε να φτάνει μέχρι την Καισαριανή! :wacko: Εκεί φτάνει και η #32 που βρίσκεται σε ψηλό κτίριο απέναντι από το Γηροκομείο και σέρνεται με 0,5 Mbps.

 

Πως γίνεται όμως σε άλλον να δείχνει 3CA κι εμένα να δείχνει μόνο 2; Έβαλαν B7 cell μόνο σε μία πλευρά; :p Ναι, η συσκευή μου κάνει 3CA με άλλες κεραίες.

 

2020-11-20-23-16-16.jpg

 

2020-11-20-23-14-40-004.png

 

Πάντως η συγκεκριμένη έχει άδεια για B7, αλλά μέχρι τώρα δεν είχε εμφανιστεί ποτέ και απορούσα γιατί η Vodafone δεν βάζει, για να κόψει λίγο κίνηση από την #32 που τις ώρες αιχμής σχεδόν δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει περίπτωση σε πρώτη φάση να έχουν βάλει μόνο ένα cell με Β7. Κι εμένα στην κεραία που βρίσκεται στην περιοχή που είναι το σπίτι μου πιάνει σήμα από Β7 ενώ στο διπλανό χωριό που πιάνει από την ίδια κεραία έχει σήμα μόνο Β3 (όλες με το ίδιο cell id - 1224-xx).

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...