Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

άραγε υπάρχει κάποια δέσμευση από μέρους τους ότι δεν θα συμβεί αυτό; Εννοώ, δεν είναι ένα τοπικό πρόβλημα και όλα καλά.. είναι πανελλαδικό. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρήτρα για αυτή την περίπτωση;

 

Αν έχεις μισθωμένο κύκλωμα με SLA θα αποζημιωθείς. Αν έχεις απλή ADSL/VDSL δεν προβλέπεται κάτι.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Πέραν της κινητής, φίλος μου είπε ότι έχει πρόβλημα στην πρόσβαση στο διαδίκτυο και στην σταθερή. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Πέραν της κινητής, φίλος μου είπε ότι έχει πρόβλημα στην πρόσβαση στο διαδίκτυο και στην σταθερή. Ισχύει;
Ναι δυστυχώς ισχύει!!!

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή η σελίδα είναι από αυτές που δεν λειτουργούν :lol::lol::lol:

 

ναι κοπηκαν πολλαπλες οπτικες σε διεθνη κυκλωματα που επηρεαζουν και κινητη και σταθερη.

 

αυτή την ενημέρωση από που την έχεις; Ξέρουμε μήπως πότε θα επανέλθει;

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια προβλήματα στο διαδίκτυο διαπιστώνονται τις τελευταίες ώρες στη χώρα καθώς χρήστες της Vodafone παρατηρούν μεγάλες καθυστερήσεις.

 

Το πρόβλημα επιβεβαιώνεται πάντως και από τη Vodafone Γερμανίας, Ιταλίας, Ιρλανδίας και άλλων κρατών.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες το διεθνές καλώδιο οπτικής ίνας έχει κοπεί σε Ιταλία, Τουρκία και Βουλγαρία, με αποτέλεσμα να απομονωθεί το δίκτυο της Ελλάδας. Οι ίδιες πηγές υπολογίζουν τον χρόνο αποκατάστασης της βλάβης σε περίπου δύο ώρες.

 

https://www.news247.gr/technologia/provlimata-sto-internet-epese-i-vodafone.9003561.html

 

Έχει περάσει ήδη 1,5 ώρα και ακόμα τίποτα. Πάντως σε μερικές σελίδες στην Ελλάδα, άρχισε να μπαίνει, αλλά πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

αυτή την ενημέρωση από που την έχεις; Ξέρουμε μήπως πότε θα επανέλθει;

επανερχεται .. 1/3 πρεπει να το ψιλοδιορθωσαν (Αλεξανρουπολη - με εξω) .. τα αλλα 2 ειναι εντελως εκτος Ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

Χιο κάνω και δέχομαι κλήσεις με κινητο όλο αυτό το διάστημα, όσο για ιντερνετ τώρα που δοκιμάζω φενεται να είναι ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνη έχει επανέλθει πλήρως.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούν "κόπηκε" και πως γίνεται να κοπεί τόσο εύκολα οπτική ίνα σε 3 κι όλας σημεία;

Εννοειται πως δεν ειναι ιδια οπτικη. Ειναι οπτικες με πολλες διαφορετικες διαδρομες χωρις καμια σχεση μεταξυ τους. Επισης δεν σημαινει οτι κοβονται και την ιδια ωρα. Ο συνδιασμος ομως των βλαβων δημιουργει το προβλημα. Η λεξη "κοψιμο" απο πισω μπορει να κρυβει πολλα διαφορετικα σεναρια .. απο μηχανηματα που κανουν εργασιες στους δρομους ή καθιζησεις εδαφων, βλαβες εξοπλισμου, δολιοφθορα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

στην μεγαλη πλειοψηφία των περιπτώσων όπου υπάρχει τομή ίνας, αυτό δεν γίνεται αντηλιπτό απο κανέναν εκτός του παρόχου, καθώς παίζουν προστασίες. απλα ενα τμήμα του δικτύου παιζει χωρίς προστασία (2η εναλλακτική όδευση) μέχρι να επισκευαστεί η τομή.

Φυσικά η επισκευή μπορεί να πάρει απο καποιες ώρες μεχρι .. παραπάνω. Μεχρι να κινηθεί το συνεργείο, να βρεί το ακριβές σημείο της ζημιάς κλπ. Συχνα τομές οφείλονται σε εργασίες με σκαπτικά, και η επισκευή μπορεί να ειναι δυσκολη.

 

Σε κάθε περιπτωση , όλα ειναι ΟΚ, καθώς ολα λειτουργούν απο την προστασία .

Τωρα , αν εισαι ατυχος, και υπαρξει τομή της ίνας προστασίας πριν γίνει η επισκευη , τοτε όλα offline μεχρι την επισκευή οποιασδήποτε των δυο διαδρομών.

 

Αν σκεφτει κανεις οτι αυτές οι ίνες διανυουν πολλαπλες χώρες και απειρα χιλιομετρα, οι τομές ίνας δεν ειναι και κάτι το εξαιρετικά σπανιο, συμβαινουν. Τώρα , αν κάτσει και υπαρχουν ΄τομές και στις 3 οδευσεις, ouch..

 

και προφανώς οι τομές δεν γίνονται την ιδια χρονικη στιγμή..μπορει να ειναι με διαφορά ωρών/ημερών.

εμεις το καταλαβαίνουμε όταν κοπεί και η τελευταια. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην οδό Σωρού στο Μαρούσι, κοντά στο Μητροπολιτικο Κολλέγιο. Παρότι έδωσε unlimited, ο συγκεκριμένος σταθμός δεν φαίνεται να έχει κίνηση. Να δούμε και σε άλλες περιοχές πως θα πάει. :)

 

2020-10-02-17-05-00-138.png

 

2020-10-02-17-04-38-760.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνιμη κατάσταση στο Βόλο. Δυστυχώς το LTE εδώ έχει καταντήσει ένα κακό ανέκδοτο

 

Screenshot-20201002-205719.jpg

 

Screenshot-20201002-205624.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην οδό Σωρού στο Μαρούσι, κοντά στο Μητροπολιτικο Κολλέγιο. Παρότι έδωσε unlimited, ο συγκεκριμένος σταθμός δεν φαίνεται να έχει κίνηση. Να δούμε και σε άλλες περιοχές πως θα πάει. :)

 

2020-10-02-17-05-00-138.png

 

2020-10-02-17-04-38-760.png

 

τι συσκευη εχεις; .

 

Μόνιμη κατάσταση στο Βόλο. Δυστυχώς το LTE εδώ έχει καταντήσει ένα κακό ανέκδοτο

 

Screenshot-20201002-205719.jpg

 

Screenshot-20201002-205624.jpg

 

δοκιμασε να το κλειδωσεις σε μονο 3g να δεις αμα εχει καλυτερη ταχυτητα .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινό τεστ στον παράδεισο Αμαρουσίου, κοντά στην BMW Σφακιανάκη.

 

Δεν έχω ιδέα που βρίσκεται η κεραία #8. Η πιο κοντινή εκεί είναι αυτή στο κτίριο Atrina, μόνο που εκείνη τη δείχνει στο Cellmapper ως #518. :wacko:

 

2020-10-05-17-27-56-802.png

 

2020-10-05-17-28-15-005.png

 

 

Κι ένα πριν λίγο στο σπίτι μου, Γηροκομείο Αθηνών. Έτσι έπαιζε και πριν δώσει unlimited data δώρο. Ας τα κάνουν μόνιμα. :lol:

 

2020-10-05-17-47-41-884.png

 

2020-10-05-17-48-02-955.png

 

Επίσης, χθες το απόγευμα κατέβηκα για λίγο στη λεωφόρο Κηφισίας και συνδέθηκα με την κεραία του Πύργου Αθηνών B7 + B3. Μόνο 7 Mbps και μιλάμε για Κυριακή.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Χθεσινό τεστ στον παράδεισο Αμαρουσίου, κοντά στην BMW Σφακιανάκη.

 

Δεν έχω ιδέα που βρίσκεται η κεραία #8. Η πιο κοντινή εκεί είναι αυτή στο κτίριο Atrina, μόνο που εκείνη τη δείχνει στο Cellmapper ως #518. :wacko:

 

2020-10-05-17-27-56-802.png

 

2020-10-05-17-28-15-005.png

 

 

Κι ένα πριν λίγο στο σπίτι μου, Γηροκομείο Αθηνών. Έτσι έπαιζε και πριν δώσει unlimited data δώρο. Ας τα κάνουν μόνιμα. :lol:

 

2020-10-05-17-47-41-884.png

 

2020-10-05-17-48-02-955.png

 

Επίσης, χθες το απόγευμα κατέβηκα για λίγο στη λεωφόρο Κηφισίας και συνδέθηκα με την κεραία του Πύργου Αθηνών B7 + B3. Μόνο 7 Mbps και μιλάμε για Κυριακή.

 

Υπαρχει συμφορηση στο δικτυο για αυτο εχει τοση χαμηλη ταχυτητα , εγω στην θεση σου κανοντας ενα speedtest και εχοντας κατω απο 1mbs ταχυτητα ( ξεφτυλα ταχυτητα αλλα τελος παντων ) θα κλειδωνα το κινητο μου στο μoνο 3g αν υποστηριζεται απο το κινητο σου και πιστευω οτι δεν θα ητανε τοσο πολυ υπερφορτωμενο διοτι ολες οι καινουργιες συσκευες εχουνε 4g προεπιλεγμενο αρα περισσοτερο γεμιζει το 4g απο το 3g . Το 3g θα γεμισει οταν θα κανεις εξερχομενη κληση και μετα θα ξανα γυρισει στο 4g.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...