Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

in-Collage-20200509-155926131.jpg

Με την προσφορά της Vodafone για τα 20gb που είχα βάλει ανοίγω βίντεο HD youtube και κολλάει. Πως γίνεται με full 4g b20 να μην μπορεί να παίξει σωστά ενα 720p βίντεο? Ενώ τα speedtest βγάζουν σχετικά καλές ταχύτητες όταν ανοίγω βίντεο youtube instagram κολλάει λες και έχω ταχύτητα 1mbps.

Link to comment
Share on other sites

in-Collage-20200509-155926131.jpg

 

Με την προσφορά της Vodafone για τα 20gb που είχα βάλει ανοίγω βίντεο HD youtube και κολλάει. Πως γίνεται με full 4g b20 να μην μπορεί να παίξει σωστά ενα 720p βίντεο? Ενώ τα speedtest βγάζουν σχετικά καλές ταχύτητες όταν ανοίγω βίντεο youtube instagram κολλάει λες και έχω ταχύτητα 1mbps.

Κάποιοι με Vodafone το έχουν το θέμα και στην σταθερή ώρες αιχμής. Ο δίπλανος μου με 100αρα σέρνεται. Κάνει speedtest στην Ελλάδα πιάνει γυρω στα 90 και πάει να δει YouTube ή να κάνει backup στο cloud και σέρνεται και στο upload. Προφανώς το κύκλωμα σύνδεσης με το εξωτερικό είναι πίτα.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι με Vodafone το έχουν το θέμα και στην σταθερή ώρες αιχμής. Ο δίπλανος μου με 100αρα σέρνεται. Κάνει speedtest στην Ελλάδα πιάνει γυρω στα 90 και πάει να δει YouTube ή να κάνει backup στο cloud και σέρνεται και στο upload. Προφανώς το κύκλωμα σύνδεσης με το εξωτερικό είναι πίτα.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά όντως έχεις δίκαιο. Ώρα 21.30 δεν μπορώ να στείλω μια φωτογραφία στο messenger και viber. Speedtest 7.50mbps. Έλεγα μπράβο στην Vodafone για την προσφορά και ας έχει τον κόφτη αλλά με τέτοιες ταχύτητες μου είναι άχρηστη. Γύρισα τα data σε άλλη εταιρεία για να κάνω την δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι με Vodafone το έχουν το θέμα και στην σταθερή ώρες αιχμής. Ο δίπλανος μου με 100αρα σέρνεται. Κάνει speedtest στην Ελλάδα πιάνει γυρω στα 90 και πάει να δει YouTube ή να κάνει backup στο cloud και σέρνεται και στο upload. Προφανώς το κύκλωμα σύνδεσης με το εξωτερικό είναι πίτα.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποτε δεν ειχα τέτοιο πρόβλημα!! 3 χρονια vdsl2 στην Vodafone καξ απο τοτε που αλλαξα το σαπιορουτερ τους δεν ειχα πότε τέτοιο θεμα

 

Οσο για τo δίκτυο κινητης με τηςν προσφορα, συνεχιζει να μην μασαει καθόλου στις Σερρες, σε ωρες αιχμής με ca ειχα 100 mbps download

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως έχεις δίκαιο. Ώρα 21.30 δεν μπορώ να στείλω μια φωτογραφία στο messenger και viber. Speedtest 7.50mbps. Έλεγα μπράβο στην Vodafone για την προσφορά και ας έχει τον κόφτη αλλά με τέτοιες ταχύτητες μου είναι άχρηστη. Γύρισα τα data σε άλλη εταιρεία για να κάνω την δουλειά μου.

 

Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω εντοπίσει ένα άλλο πρόβλημα. Μερικές φορές όταν ανοίγω data και κυρίως σε 3G, δεν μπαίνει στο ίντερνετ, ούτε speedtest κάνει. Πρέπει να το βάλω σε λειτουργία πτήσης και μετά φτιάχνει. Έλεγα μήπως έφταιγε η συσκευή μου και το τελευταίο update που πήρε, όμως διαβάζοντας κι άλλα προβλήματα εδώ κι εκεί, δεν μου κάνει εντύπωση αν φταίει (πάλι) η Vodafone...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κεραία προϋπήρχε και απλά της πρόσθεσαν B3. Πρέπει να είναι πάνω σε λόφο και όχι μέσα στην πόλη. Μακάρι να πάρουν άδεια και για μέσα στην Σπάρτη (μέχρι τώρα έχει μόνο micro cells) και να βάλουν κι εκεί 4G+.

 

(παλιότερο screenshot, δείτε μόνο το CI και το eNB με το πάνω που έχει η 1800)

2020-04-22-23-36-03.jpg

 

Επίσης, από την ίδια παίζει και η WIND, αλλά παραμένει με σκέτο B20 προς το παρόν.

2020-05-09-14-09-20-571.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστούμε. Μακάρι και σ' όλη τη χώρα έτσι. :lol:

 

Screenshot-2020-05-11-at-15-14-30.png

 

Μία κεραία στο κέντρο, μία στον περιφερειακό και γεια σας. Καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2020-05-11-at-15-14-30.png

 

Μία κεραία στο κέντρο, μία στον περιφερειακό και γεια σας. Καλή τύχη...

 

Ναι, το φαντάστηκα ότι είναι κάπου εκεί. Αυτή με το 4G+ είναι στο βουνό (χαμηλά). Η άλλη με το B3 είναι Microcell κοντά στο μουσείο. Βρέθηκα εκεί κοντά σήμερα, κι έκανα τεστ.

 

Υπάρχει κι άλλη B20 που σέρνεται άγρια (0,3 Mbps πριν λίγο), με eNB 1480. Υποθέτω πως πρέπει να είναι στο απέναντι βουνό, στο χωριό Αναβρυτή (800+μ), δίπλα στις κεραίες τηλεόρασης.

 

Υ.Γ. Εφαρμογή ή link γι' αυτό το πρόγραμμα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το φαντάστηκα ότι είναι κάπου εκεί. Αυτή με το 4G+ είναι στο βουνό (χαμηλά). Η άλλη με το B3 είναι Microcell κοντά στο μουσείο. Βρέθηκα εκεί κοντά σήμερα, κι έκανα τεστ.

 

Υπάρχει κι άλλη B20 που σέρνεται άγρια (0,3 Mbps πριν λίγο), με eNB 1480. Υποθέτω πως πρέπει να είναι στο απέναντι βουνό, στο χωριό Αναβρυτή (800+μ), δίπλα στις κεραίες τηλεόρασης.

 

Υ.Γ. Εφαρμογή ή link γι' αυτό το πρόγραμμα; ;)

 

Cell mapper. Όσο μαζέυεις δεδομένα τόσο πιο ακριβές γίνεται.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατάφεραν με την προσφορά να φτασοτν απο 300+ το μεσημέρακι στα 50 εδω...Βράχος το δίκτυο
Link to comment
Share on other sites

Κατάφεραν με την προσφορά να φτασοτν απο 300+ το μεσημέρακι στα 50 εδω...Βράχος το δίκτυο

 

300mbs download καλα καταλαβα;

αμα ισχυει αναφερει μας την περιοχη σου και με τι κινητο εχεις κανει την μετρηση;

Τελος αμα ειναι 4g+ ή απλο 4g.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για 4G+ πρέπει να είναι. Στην Vodafone το μεγαλύτερο νούμερο που έχω πιάσει από απλή 4G (B3) στα Χανιά είναι 120 Mbps download. Ίσως με Β7 που άρχισε να βάζει στην πόλη τελευταία να δεις λίγο πάνω από 150 αλλά για 200+ μόνο με CA (4G+).

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Vodafone είχα δει 180mbps στους Σοφάδες Καρδίτσας. Οπτική επαφή με τον macro σταθμό (από τα παλιά γομαρια της Vodafone) 20+3. Στο ίδιο σημείο η Cosmote είχε μόνο Β3 στα 50mbps και η Wind μια ψόφια Β20 στα 20mbps.

Στα Φάρσαλα μου φάνηκε επίσης πολύ καλή η Vodafone. Από αντίστοιχο γομαροσταθμο. Ωστόσο εκτός πόλεων ήταν με 3g. Φέτος θα δω...μαλλον?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για 4G+ πρέπει να είναι. Στην Vodafone το μεγαλύτερο νούμερο που έχω πιάσει από απλή 4G (B3) στα Χανιά είναι 120 Mbps download. Ίσως με Β7 που άρχισε να βάζει στην πόλη τελευταία να δεις λίγο πάνω από 150 αλλά για 200+ μόνο με CA (4G+).

 

 

4582b1fabf5de3be1c95ab1cf2446758.jpg

 

 

Αγία Μαρίνα Δήμο.

Στο Ελ Βενιζελ πιανει 200+ πάντως σίγουρα

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

300mbs download καλα καταλαβα;

αμα ισχυει αναφερει μας την περιοχη σου και με τι κινητο εχεις κανει την μετρηση;

Τελος αμα ειναι 4g+ ή απλο 4g.

 

Ναι με 7+3+20 με το huawei p20 Σερρες οπτική επαφή με τον σταθμό των Σερρων πανω απο τον λοφο του αι Γιάννη.. Με 3+20 ειχα 210mbps, που το ειχε τερματισει γθα τότε. Με σκετη 800αρα αυτές τιε μέρες εισαι στα 3-4mbps με σκετη 7 30-40 και 3 σκετη γυρω στα 10 μαζι σε ωρεε αιχμής γυρω στα 50

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στην Vodafone που κάλυψε το πατρικό μου στην Καλλίπολη στον Πειραιά . Η περιοχή είναι γουβα και δεν είχε σήμα εντός της οικίας και με δυσκολία έξω από αυτήν . Edited by XP130TD
off topic
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στην Vodafone που κάλυψε το πατρικό μου στην Καλλίπολη στον Πειραιά . Η περιοχή είναι γουβα και δεν είχε σήμα εντός της οικίας και με δυσκολία έξω από αυτήν .

 

Η Vodafone γενικά στον Πειραιά παίζει αρκετά καλά, τουλάχιστον έτσι διαπιστώνω εγώ. Περισσότερο έχω κινηθεί στην Καστέλλα, Μαρίνα Ζέας και τριγύρω από το κεντρικό λιμάνι.

Edited by XP130TD
off topic
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone γενικά στον Πειραιά παίζει αρκετά καλά, τουλάχιστον έτσι διαπιστώνω εγώ. Περισσότερο έχω κινηθεί στην Καστέλλα, Μαρίνα Ζέας και τριγύρω από το κεντρικό λιμάνι.

 

 

Δεν διαφωνώ .Εγω μένω Κερατσινι και μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχε καθόλου σήμα καμία εταιρεια στον Πειραιά . Όποτε όταν πήγα να επισκεφτώ την μητέρα μου ήταν μια θετική έκπληξη .

Edited by XP130TD
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Βρήκαν ευκαιρία τώρα που οι ψεκασμενοι ήταν κλεισμένοι στα σπίτια τους να κλείσουν τρύπες :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

94d3938a6d1148e3e6652d1b9a9e28ff.jpg

 

Χανιά Αγία Μαρίνα απο τα 160 σήμερα που γέμισαν με κόσμο οι παραλίες δυτικά της πόλης η ταχύτητα στον πάτο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο αν ήταν πίτα και έχει μόνο δύο σταθμούς η περιοχή.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο αν ήταν πίτα και έχει μόνο δύο σταθμούς η περιοχή.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Όχι δεν μιλάμε για πίτα πίτα είναι οταν εχεις τα ξενοδοχεία γεμάτα.Απλα σήμερα βγήκαν για μπάνιο οι Χανιώτες.Φαντάσου να είχε και τουρίστες φούλ δηλαδη...Η ταχύτητα τώρα φυσικά στα φουλ της ξανά...Ίσως να ήταν και τυχαίο πάλι...

c23265ec18393d47817c2ab6f6726ed3.jpg

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/3900816039

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...