Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχετε πετύχει 4G από 2600 MHz (B7) με Vodafone; Αν ναι, σε ποια σημεία;

Γενικά βλέπω ότι δε χρησιμοποιείται πολύ συχνά, τουλάχιστον προς το παρόν.

 

Εκτός από κέντρο Πλατεία Αριστοτέλους πουθενά αλλού προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πετύχει 4G από 2600 MHz (B7) με Vodafone; Αν ναι, σε ποια σημεία;

Γενικά βλέπω ότι δε χρησιμοποιείται πολύ συχνά, τουλάχιστον προς το παρόν.

 

Αθήνα βλέπω αρκετές κεραίες 2600. Αλλά στις περισσότερες περιοχές, παίζει με 1800.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καιρό έχουμε να γκρινιάξουμε. :p

 

Vodafon-αρα 4G+ στην περιοχή μου (έξω από μετρό Πανόρμου). Δίνει "πόνο" (στους συνδρομητές της). :lol: Ακόμα και οι σελίδες στο myphone ανοίγουν ελάχιστα καλύτερα από EDGE...

 

Screenshot-20181207-175614-Speedtest.png

 

Screenshot-20181207-175644-Network-Signal-Guru.png

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15 μέρες έχω πρόβλημα με το σήμα στο Π. Φάληρο κοντά στην Αγία Βαρβάρα. Το περίεργο είναι ότι η γυναίκα μου δεν έχει το ίδιο θέμα. Πριν μια εβδομάδα η Vodafone είπε ότι υπάρχει βλάβη προς αποκατάσταση ενώ σήμερα μου είπαν ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε στις 5/12 αλλά έτσι κι αλλιώς η περιοχή μου δεν καλυπτοτανε καλά. Όταν τους είπα ότι 10 χρόνια δεν είχα πρόβλημα με το σήμα μου είπαν ότι θα το ερευνήσουν και θα κε καλέσουν.

Ποια συντόμευση δίνει τα dub του σήματος ώστε να το συγκρίνω με της γυναίκας μου;

Link to comment
Share on other sites

@mixtri,

 

τελικά ο παλιός καλός σταθμός μπήκε στον Άγιο Νικόλαο. Όχι micro όπως σου είπα αρχικά. :p

900/1800/2100. Κονταράτου με Γαμβέτα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15 μέρες έχω πρόβλημα με το σήμα στο Π. Φάληρο κοντά στην Αγία Βαρβάρα. Το περίεργο είναι ότι η γυναίκα μου δεν έχει το ίδιο θέμα. Πριν μια εβδομάδα η Vodafone είπε ότι υπάρχει βλάβη προς αποκατάσταση ενώ σήμερα μου είπαν ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε στις 5/12 αλλά έτσι κι αλλιώς η περιοχή μου δεν καλυπτοτανε καλά. Όταν τους είπα ότι 10 χρόνια δεν είχα πρόβλημα με το σήμα μου είπαν ότι θα το ερευνήσουν και θα κε καλέσουν.

Ποια συντόμευση δίνει τα dub του σήματος ώστε να το συγκρίνω με της γυναίκας μου;

 

Τι κινητό έχεις εσύ και τι η γυναίκα σου;

Link to comment
Share on other sites

Vodafone Athens metro mall

4511166439.png

 

Γράφει Cosmote γιατί αυτήν έχω στο πρώτο slot. Λογικό αποτέλεσμα με band 3+7 στα 20MHz και οι δύο, από το κατάστημα μάλλον.

 

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα βλέπω να βάζει 800 στα ήδη υπάρχοντα 1800 και να παίζει με 2CA

 

Βασικά όπου έχει ήδη 800+1800, δεν έχω δει να κάνει CA. Εκτός κι αν αρχίσουν να το ρυθμίζουν πρόσφατα...

Link to comment
Share on other sites

Vodafone Athens metro mall

4511166439.png

 

Γράφει Cosmote γιατί αυτήν έχω στο πρώτο slot. Λογικό αποτέλεσμα με band 3+7 στα 20MHz και οι δύο, από το κατάστημα μάλλον.

 

 

Sent from my SM-G930F

 

Τζάμπα έφαγες τα ΜΒ σου. :p Τις τελευταίες μέρες, παρατήρησα ότι τα speedtests από την εφαρμογή της Vodafone, είναι ξανά δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι. Είχα 13gb μαζεμένα που δεν τα κάνω τίποτα. Στην εφαρμογή δείχνει χειρότερα νούμερα από όσο μπόρεσα να συγκρίνω.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο καιρό έχει 4G η Vodafone στο μετρό Σύνταγμα (αποβάθρα γραμμής 3), αλλά εγώ μόλις χθες το είδα. Μακάρι να είχε παντού ίντερνετ στο μετρό, έστω και με 3G...

 

Screenshot-20181214-194627-My-Vodafone.png

 

Screenshot-20181214-194608-Net-Monster.png

 

 

 

 

 

EDIT 16/12:

 

Τελικά έχει 4G+ στο μετρό Σύνταγμα (αποβάθρα γραμμής 3). :p Σήμερα μου το έδειξε...

 

 

Screenshot-20181216-180816-My-Vodafone.png

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

91b7502eba49bdeba4329300bb2ec646.jpg

 

Χανιά Γογονή και Αναπάυσεως η κλασσική προβληματική περιοχή όπου δεν έχεις ποτέ σήμα μέσα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Σούδα Χανίων.2 γραμμές σήμα μόλις ανεβείς προς αεροδρόμιο edge και μεχρι Αρώνι μονο 2G ... πολύ κακή κάλυψη γενικότερα.

eaeed5e26529e5f0efdfb01f8af656fc.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προβλημα καλυψης vodafone 4g και 3g εχει η vodafone και στην ομονοια στην στοα φεξη!

πηγα εχτες και δεν μπορουσα να μπω στο ιντερνετ μετα γυρισε σε 2g ( edge ιντερνετ ) για να παρω τηλεφωνο αλλα το ιντερνετ ητανε απιστευτα αργο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Χανιά Μπότσαρη και Αναπαυσεως γωνία εξω ... γενικά στα Χανιά το μόνο σημείο που ειχε ταχυτητα πανω απο 50Mbps ήταν στα ΚΤΕΛ.Οπουδηποτε αλλού χαμηλές..

Τουρισμός λιγοστός οπότε το δίκτυο δεν είναι τόσο φορτωμένο όσο την τουριστική περίοδο.

 

43f6f44993bb4e9173f97b0158552640.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το κινητό σου ή πέφτεις σε ώρες αιχμής, πάντως οι πιο πρόσφατες μετρήσεις που έχω κάνει σε διάφορα σημεία είναι πολύ καλές. Ζυμβρακάκηδων στο Nefeli hotel σε εσωτερικό χώρο ισόγειο με Β3 65 down - 13 up. Τράπεζα Πειραιώς δίπλα στο Goodys μέσα στην τράπεζα με Β20 40 down - 24 up. Σε ιατρείο κοντά στο εμπορικό κέντρο Ερμής με Β3 80 down - 12 up. Στην πλατεία Δικαστηρίων στον Γρηγόρη με Β3 πρωινό καθημερινή με κίνηση 87 down - 21up. Για να μην πω για το σπίτι μου στον Αποκόρωνα με Β3 107 down - 32 up. Όλες οι μετρήσεις με Ookla hyperhosting σε συσκευή Xiaomi χωρίς CA...

 

https://drive.google.com/file/d/1AWP5UlYUi4-ZoQDqVWHccxgw7xoyVT53/view?usp=drivesdk

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό γιατί να φταιει; Αθήνα ειδα και πανω απο 100 αλλα είπα να τεστάρω σήμερα γύρω στην πόλη με τον καιρό στα χάι του...

Η συσκευη ειναι iPhone xs και σίγουρα δεν φταίει

Οριστε και με Ookla Γογονη στου καμπακου ..

540428234e219f45a9b53abcbd91e0ae.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά τυχαίνει να μετράτε σε διαφορετικά σημεία διαφορετικές στιγμές. Το περίεργο είναι η πολύ διαφορετική εμπειρία χρήσης. Αν όντως ισχύει το δίκτυο της Vodafone θέλει κι άλλους σταθμούς.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σήμα 4g στην Vodafone στο μετρό δούκισσης Πλακεντίας από την μεριά προς αεροδρόμιο. πιάνει 2 γραμμές 4g. και 3 γραμμές 3g + ! δεν είχε τύχει να το δω παλιά!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

σήμα 4g στην Vodafone στο μετρό δούκισσης Πλακεντίας από την μεριά προς αεροδρόμιο. πιάνει 2 γραμμές 4g. και 3 γραμμές 3g + ! δεν είχε τύχει να το δω παλιά!

 

απο τη πλευρά προς Αθήνα εχει 4G κοντά τις σκάλες και στα πρώτα παγκάκια

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Χανιά πλατεία δικαστηρίων η μόνη περιοχή με ταχύτητες υψηλές γενικότερα.

 

66eeb62958c763c3c449fac49377ea88.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλώς μου κάνει εντύπωση που το ping στις μετρήσεις σου είναι 100+ ενώ εμένα είναι συνήθως 20-30 ms. Σίγουρα σε αρκετά σημεία το σήμα δεν είναι πάντα καλό αλλά το Ίντερνετ δουλεύει απροβλημάτιστα ακόμα και με -110 dBm σε κάποια σημεία που έχω πετύχει. Πάντως όπου έχει Β3 και έως -105 dBm εμένα μου δείχνει άνετα 50+ down σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις. Στο Ακρωτήρι όντως έχει τρύπες το 4G και σε πολλά σημεία ακόμα και στον δρόμο προς το αεροδρόμιο έχει μόνο Edge. Πάντως μέσα στην πόλη αλλά και στον Αποκόρωνα που κινούμαι συχνά δεν έχω πρόβλημα από κάλυψη 4G και ταχύτητες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

91b7502eba49bdeba4329300bb2ec646.jpg

 

Χανιά Γογονή και Αναπάυσεως η κλασσική προβληματική περιοχή όπου δεν έχεις ποτέ σήμα μέσα εξω.

 

Σήμερα ήμουν στο φανάρι Γογονή και Αναπαύσεως και είχα σήμα -97 dBm από Β3 κεραία. Μόνο στο νεκροταφείο λίγο πιο πάνω πέφτει το σήμα στο -109 στιγμιαία αλλά μόλις περάσεις το νεκροταφείο πιάνει από τον Ερμή με σήμα γύρω στο -85dBm και πιάνει φουλ είτε κινηθείς προς την Αγορά, είτε πας προς Γαβριλάκη επί της Μ. Μπότσαρη. Δυστυχώς λόγω της βροχής και της αυξημένης κίνησης δεν μπόρεσα να κάνω τεστ (μην τρακάρω κιόλας!) :p

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

απο τη πλευρά προς Αθήνα εχει 4G κοντά τις σκάλες και στα πρώτα παγκάκια

 

9.14 mbs down και 1.52 up και ping 22 στο 3g μέτρησα. και στο 4g 13.3 down και 1.75 up και ping 21 . δεν είναι και πολύ μεγάλες αλλά τουλάχιστον δεν κολλάει το ίντερνετ μπαίνει κανονικά. !

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Vodafone στον Άλιμο στη Γεωργίου Παπανδρέου. 20+3

Πολύ bler χωρίς λόγο. Όταν πάει να αυξηθεί το TBS έχω drop. Δε ξέρω αν είναι παρεμβολή ή πρόβλημα encoding του enb. Έχει κάποια θεματάκια η Vodafone βλέπω. Θα τα διερευνήσω...

362ca3314d5694eaad0867f04d4645b3.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...