Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι γενικοτερα το ιδιο σκηνικο ειναι σε ολες τις τουριστικες περιοχες ετσι.Αγια Μαρινα Πλατανιας Κολυμβαρι και νοτια Παλαιοχωρα Σφακια ... σημα παιζει ταχυτητα μηδεν.Ισως φταιει και ο αριθμος που δεν ειναι και μικρος των τουριστων που συνδεονται και στο δικτυο της βονταφον(Μην ξεχναμε οτι συνδρομητες vodafone Aγγλιας Γερμανιας Ιταλιας κτλ κτλ συνδεονται απευθειας στο δικτυο της βονταφον στην Ελλαδα ) οπου το καλοκαιρι σερνεται παραδοσιακα.

Αμα ηταν ετσι στις πολεις επρεπε να μην ειχαμε ΚΑΝ δικτυο. Ο φορτος εργασιας στις πολεις ειναι πολλαπλασιος.

Δεν νομιζω να ειναι αγαπητε.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ηταν ετσι στις πολεις επρεπε να μην ειχαμε ΚΑΝ δικτυο. Ο φορτος εργασιας στις πολεις ειναι πολλαπλασιος.

Δεν νομιζω να ειναι αγαπητε.

 

Δηλαδη δεν παιζει ρολο που αυτην την στιγμη στην Κρητη υπαρχουν μισο εκατομυριο αν οχι παραπανω εξτρα κοσμος ?

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν σήμα σε Μυλοποταμο,Πλάκα,Αγίους Σαράντα(παραλίες ανατολικού Πηλίου)

Cosmote έχει,έστω & ελάχιστο...& όλως παραδόξως & Wind στην Πλάκα(GPRS βέβαια)

 

Γενικά για Πήλιο η Vodafone δεν συνίσταται, μαύρα χάλια στην κάλυψη....Μαύρο από μένα πλέον,ευτυχώς έχω την Cosmote & γίνεται δουλειά....

 

Φίλε μου στο μυλοποταμο που είναι και το χωριό μου όντως τα πράγματα είναι παραπάνω από άθλια στην κάλυψη Vodafone. Σήμα μέσα στο σπίτι 1-2 γραμμές 2g. Κλήση ούτε για πλάκα με ακούνε σπαστά. Πρέπει να ανέβω σε ψηλότερο σημείο για να μιλήσω. Για το 3g? Εδώ γελάνε και τα ζώα στο χωριό... Ένδειξη ίντερνετ G ούτε καν E πόσο μάλλον H+! Η πλάκα έχουμε πάρει πάνω από 10 άτομα για παράπονα και το πρόβλημα λύνεται κάθε μήνα... Εγώ έχω πάρει ήδη 3 φορές και η απάντηση ότι δεν έχουμε ενημέρωση ακόμα... Ευτυχώς και έχω δικαρτο και αλλάζω σε cosmote... Εκεί στην Vodafone πόσο άχρηστοι είναι που δεν μπορούν να φτιάξουν μια κεραία εδώ και 6 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω και γω τον πόνο μου.

 

Έχω φοιτητικό CU, κάνω καθημερινά τη διαδρομή Ομόνοια-Ζωγράφου με λεωφορείο (γραμμή 608). Στην μισή Ακαδημίας Ε, στη Βουλή και μέχρι το Χίλτον Η και μετά από Μιχαλακοπούλου (Crowne Plaza) μέχρι ψηλά στην Παπάγου Ε ή G (ο εμπορικός δρόμος που ανεβαίνει προς το Πανεπιστήμιο και Πολυτεχνείο).

 

Μέσα σε πολλά καταστήματα επίσης 2g.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy S Advance 2,5 ετών, πλέον αρκετά παλιό.

 

Για το κακό σήμα υποθέτω ότι φταίει η Vodafone αλλά θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

α) Ενδέχεται λόγω του κινητού (παλιό και σχετικά φθηνό) να μη πιάνω 3g συνέχεια λόγω κακής/αδύναμης κεραίας;

β) Αν έπαιρνα ένα καλύτερο κινητό επιπέδου flagship θα είχε λέτε καλύτερη λήψη ή δεν παίζει και τόσο ρόλο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε κινητό έχει διαφορετική κεραία και συνεπώς δεν υπάρχει πάντα η ίδια ποιότητα σήματος που αυτό εντοπίζει. Αλλά δεν είναι θέμα τιμής συσκευής (αν θυμάσαι το antennagate του iphone 4, που δεν το λες και φθηνό κινητό). Γενικά εξαρτάται από το εκάστωτε modem και την υλοποίηση της κεραίας σε επίπεδο hardware. Ωστόσο, καλύτερα να συγκρίνεις με γνωστούς σου για να δεις αν παρατηρείς μεγάλες διαφορές.

 

Δεν νομίζω η αλλαγή συσκευής να έχει δραματική αλλαγή στο σήμα. Μάλλον η vodafone έχει εδώ και 1 χρόνο που στα θέματα δικτύου πετάει αετό.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι. Δεν θα δεις φοβερή αλλαγή στο σήμα, αλλά ενδέχεται να έχει πιο γρήγορο modem το νέο και να πιάνεις καλύτερη ταχύτητα στο 3G. Έχω επίσης φοιτητικό CU το οποίο το χρησιμοποιώ λιγότερο εδώ και ένα χρόνο. Στην περιοχή μου δεν έχει τίποτα φοβερές ταχύτητες, ακόμα και όταν θεωρητικά πιάνει καλό σήμα σε 3G. Ωστόσο δοκίμασα μια φορά με 4G τηλέφωνο και έπιανε μέχρι τη μέση σήμα, και οι ταχύτητες ήταν αρκετά καλύτερες. Δηλαδή σκέφτομαι μπας και υπάρχει το ενδεχόμενο σε κάποια σημεία να "επενδύει" στο 4G έχοντας μείνει πίσω κάπως στο 3G.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σκέφτομαι μπας και υπάρχει το ενδεχόμενο σε κάποια σημεία να "επενδύει" στο 4G έχοντας μείνει πίσω κάπως στο 3G.

 

Λες ε; Ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο μυλοποταμο που είναι και το χωριό μου όντως τα πράγματα είναι παραπάνω από άθλια στην κάλυψη Vodafone. Σήμα μέσα στο σπίτι 1-2 γραμμές 2g. Κλήση ούτε για πλάκα με ακούνε σπαστά. Πρέπει να ανέβω σε ψηλότερο σημείο για να μιλήσω. Για το 3g? Εδώ γελάνε και τα ζώα στο χωριό... Ένδειξη ίντερνετ G ούτε καν E πόσο μάλλον H+! Η πλάκα έχουμε πάρει πάνω από 10 άτομα για παράπονα και το πρόβλημα λύνεται κάθε μήνα... Εγώ έχω πάρει ήδη 3 φορές και η απάντηση ότι δεν έχουμε ενημέρωση ακόμα... Ευτυχώς και έχω δικαρτο και αλλάζω σε cosmote... Εκεί στην Vodafone πόσο άχρηστοι είναι που δεν μπορούν να φτιάξουν μια κεραία εδώ και 6 μήνες!

 

Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για δύσκολη περιοχή για να καλυφθεί. & η Cosmote κάτω στην παραλία με το ζόρι μια γραμμή GPRS έχει, αλλά τουλάχιστον επαρκεί για ένα τηλ από το να μην έχεις καθόλου κάλυψη....

 

Τεσπα, αμφιβάλλω κατά πόσο θα κάνουν κάτι, αλλά τουλάχιστον ας ενημερώνουμε ΚΑΙ για τα μέρη που η Vodafone δεν.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν παιζει ρολο που αυτην την στιγμη στην Κρητη υπαρχουν μισο εκατομυριο αν οχι παραπανω εξτρα κοσμος ?

Δεν ξερω ρε συ, δεν ειμαι ειδικος. Απλα και το χειμωνα μια χαρα ΧΑΛΙΑ σημα ειχε στο παραλιακο μετωπο του νησιου(καλα δεν το συζητω για την ενδοχωρα με τα βουνα..). Με ιδια συσκευη ο ξαδερφος μου (κοσμοτε), ειχε 3G και εγω δυσκολευομουν να πιασω σημα, γενικως. Οχι ιντερνετ. Σημα. Να μην μπορω να κανω μια κληση. Δεν ξερω αν υπερβαλω αλλα αυτη την εικονα εχω. Και νομιζα οτι αυτο περιοριζεται μονο στο Ηρακλειο, αλλα τελικα μαλλον ειναι γενικευμενο φαινομενο σε ολο το νησι.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ 4G ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ:

 

Επιβεβαιωμένα πια μετά από 2 ημέρες που το κοιτάω και μετά από τουλάχιστον 7 περιοχές εντός Αθήνας το ταμπλετ μου το οποίο έχεις 4G παντού μου βγάζει αυτήν την ένδειξη. Θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος αυτό και εάν γνωρίζει κανείς πως συνέβει αυτό μιας και μοιάζει να έγινε μαζική αναβάθμιση αυτές τις ημέρες από την εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ 4G ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ:

 

Επιβεβαιωμένα πια μετά από 2 ημέρες που το κοιτάω και μετά από τουλάχιστον 7 περιοχές εντός Αθήνας το ταμπλετ μου το οποίο έχεις 4G παντού μου βγάζει αυτήν την ένδειξη. Θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος αυτό και εάν γνωρίζει κανείς πως συνέβει αυτό μιας και μοιάζει να έγινε μαζική αναβάθμιση αυτές τις ημέρες από την εταιρεία

 

σε ποιες περιοχες κινησε; εγω γενικα 4g εχω δει αλλα όχι σε ολες τις περιοχες.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ηλιουπολη, Καρεα, Ν Σμυρνη, Μοναστηρακι, Θυσιο, Συνταγμα, Μαραθωνα.

Αυτες ειναι περιοχες που απο την προηγουμενη εβδομαδα και πριν δεν ειχα δει ΠΟΤΕ 4G και ειναι περιοχες που κινούμε σχεδον καθημερινα, πραγμα που σημαίνει οτι εχω καθαρη εικονα. και ενταξει, για καποιες απο αυτες, αλλα το συνταγμα !! τοσος κοσμος κινητε εκει καθημερινα. εκει η ειχε 4G η δεν ειχε. γιατι μου το εβγαλε πριν μερικες ημερες. ειχε κανεις αλλος ενα μηνα πριν εκει 4G ? η πραγματικα εκανε αλλαγες η vodafone ?

Link to comment
Share on other sites

Ηλιουπολη, Καρεα, Ν Σμυρνη, Μοναστηρακι, Θυσιο, Συνταγμα, Μαραθωνα.

Αυτες ειναι περιοχες που απο την προηγουμενη εβδομαδα και πριν δεν ειχα δει ΠΟΤΕ 4G και ειναι περιοχες που κινούμε σχεδον καθημερινα, πραγμα που σημαίνει οτι εχω καθαρη εικονα. και ενταξει, για καποιες απο αυτες, αλλα το συνταγμα !! τοσος κοσμος κινητε εκει καθημερινα. εκει η ειχε 4G η δεν ειχε. γιατι μου το εβγαλε πριν μερικες ημερες. ειχε κανεις αλλος ενα μηνα πριν εκει 4G ? η πραγματικα εκανε αλλαγες η vodafone ?

 

παντα οι αναβαθμισεις δικτυου γινονται το καλοκαιρι το εχω παρατηρησει και στο μεσολογγι αυτο που παλια ειχε 2g και μετα πηγα εγω σεπτεμβρη και ειχε edge . Εγω δεν κινουμαι καθολου συχνα σε αυτες τις περιοχες παντως στο θησειο που ειχα παει κοντα 2 μηνες πριν στο thiseio view εξω ειχε κανονικα 4g σημα .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ηλιουπολη, Καρεα, Ν Σμυρνη, Μοναστηρακι, Θυσιο, Συνταγμα, Μαραθωνα.

Αυτες ειναι περιοχες που απο την προηγουμενη εβδομαδα και πριν δεν ειχα δει ΠΟΤΕ 4G και ειναι περιοχες που κινούμε σχεδον καθημερινα, πραγμα που σημαίνει οτι εχω καθαρη εικονα. και ενταξει, για καποιες απο αυτες, αλλα το συνταγμα !! τοσος κοσμος κινητε εκει καθημερινα. εκει η ειχε 4G η δεν ειχε. γιατι μου το εβγαλε πριν μερικες ημερες. ειχε κανεις αλλος ενα μηνα πριν εκει 4G ? η πραγματικα εκανε αλλαγες η vodafone ?

 

Αν δεν είχες ποτέ 4G και εχεις ξαφνικά, μάλλον ανοίγει το 4G σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες ποτέ 4G και εχεις ξαφνικά, μάλλον ανοίγει το 4G σε όλους.

 

ναι αυτο ειναι που παρατηρω. ξαφνικα βλεπω το 4G εδω και μια εβδομαδα ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να ρ έδωσε μεγαλύτερη βάση η Vodafone στο 4G σε βάρος του 3G. Σε περιοχή που δεν είχε ποτέ 3G, πλέον έχει 4G. Άρα μάλλον το δίκτυο 3G μένει ως έχει και αναπτύσσεται το 4G.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαριά υπάρχει περίπτωση να βάλουν 4g?

 

Το κινητό έδειχνε μόνο cosmote αλλά εδώ καιρό μπήκε και η wind με LTE.

 

Η κάλυψη στην περιοχή είναι απαράδεκτη και δεν έχει αλλάξει τίποτα εδώ καιρό.

 

Τουλάχιστον να φτιάξουν την ποιότητα κλήσεων. 2015 έχουμε.

Edited by jog
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι. Δεν θα δεις φοβερή αλλαγή στο σήμα, αλλά ενδέχεται να έχει πιο γρήγορο modem το νέο και να πιάνεις καλύτερη ταχύτητα στο 3G. Έχω επίσης φοιτητικό CU το οποίο το χρησιμοποιώ λιγότερο εδώ και ένα χρόνο. Στην περιοχή μου δεν έχει τίποτα φοβερές ταχύτητες, ακόμα και όταν θεωρητικά πιάνει καλό σήμα σε 3G. Ωστόσο δοκίμασα μια φορά με 4G τηλέφωνο και έπιανε μέχρι τη μέση σήμα, και οι ταχύτητες ήταν αρκετά καλύτερες. Δηλαδή σκέφτομαι μπας και υπάρχει το ενδεχόμενο σε κάποια σημεία να "επενδύει" στο 4G έχοντας μείνει πίσω κάπως στο 3G.

 

Μη το σκέφτεσαι σαν ενδεχόμενο είναι αλήθεια. Σε πολλά σημεία που το σήμα είναι G ή Ε με το ζόρι έχει 4G. Μιας και το παλιό μου κινητό δεν έπιανε ήμουν πραγματικά έτοιμος να φύγω από vodafone αλλά πλέον σε πολλά σημεία βλέπω ότι εκεί που είχα Ε έχει 2-3 γραμμές 4G. Βέβαια πας να πάρεις κλήση πολλές φορές και πέφτεις στη μια γραμμή G και δε μπορείς να μιλήσεις αλλά από ιντερνετ εισαι κομπλέ :lol::lol:

 

Παιδιά να πω και γω τον πόνο μου.

 

Έχω φοιτητικό CU, κάνω καθημερινά τη διαδρομή Ομόνοια-Ζωγράφου με λεωφορείο (γραμμή 608). Στην μισή Ακαδημίας Ε, στη Βουλή και μέχρι το Χίλτον Η και μετά από Μιχαλακοπούλου (Crowne Plaza) μέχρι ψηλά στην Παπάγου Ε ή G (ο εμπορικός δρόμος που ανεβαίνει προς το Πανεπιστήμιο και Πολυτεχνείο).

 

Μέσα σε πολλά καταστήματα επίσης 2g.

 

 

Απλά σε πολλά σημεία δεν έχει μεν 3G αλλά έχει 4G. Πχ και στη Μιχαλακοπούλου χαμηλά και παπάγου σχεδόν από την αρχή της έχει 4G. Μόνο στο κομμάτι πριν βγεις παπάγου στη στροφή πέφτει σε Ε.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκέφτεσαι σαν ενδεχόμενο είναι αλήθεια. Σε πολλά σημεία που το σήμα είναι G ή Ε με το ζόρι έχει 4G. Μιας και το παλιό μου κινητό δεν έπιανε ήμουν πραγματικά έτοιμος να φύγω από vodafone αλλά πλέον σε πολλά σημεία βλέπω ότι εκεί που είχα Ε έχει 2-3 γραμμές 4G. Βέβαια πας να πάρεις κλήση πολλές φορές και πέφτεις στη μια γραμμή G και δε μπορείς να μιλήσεις αλλά από ιντερνετ εισαι κομπλέ :lol::lol:

 

Δεν κάνεις κλήση μέσω 4G. Υποχρεωτικά μεταπέφτεις σε 2/3G.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι εκεί που είχα στο σπίτι μου 3G με ταχύτητες περίπου 4-5 Mbps ξαφνικά από την Τρίτη το πρωί πιάνει μόνο Edge! Περιοχή Κεφαλάς - Λικοτιναρά Αποκορώνου. Τους πήρα τηλ. και τους έστειλα και e-mail για να αναφέρω την βλάβη χτες. Στο e-mail δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα ενώ στο τηλ ο εκπρόσωπος που μου απάντησε μου είπε ότι δεν έχει αναφερθεί βλάβη στην περιοχή από άλλον και ο΄τι θα το προωθήσει στο τμήμα δικτύου για έλεγχο. Άντε να δούμε πόσο καιρό θα κάνουν να την φτιάξουν...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι εκεί που είχα στο σπίτι μου 3G με ταχύτητες περίπου 4-5 Mbps ξαφνικά από την Τρίτη το πρωί πιάνει μόνο Edge! Περιοχή Κεφαλάς - Λικοτιναρά Αποκορώνου. Τους πήρα τηλ. και τους έστειλα και e-mail για να αναφέρω την βλάβη χτες. Στο e-mail δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα ενώ στο τηλ ο εκπρόσωπος που μου απάντησε μου είπε ότι δεν έχει αναφερθεί βλάβη στην περιοχή από άλλον και ο΄τι θα το προωθήσει στο τμήμα δικτύου για έλεγχο. Άντε να δούμε πόσο καιρό θα κάνουν να την φτιάξουν...

Αν κρίνω από την δική μου περίπτωση μάλλον πας για 6μηνο ++ βάλε :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από την δική μου περίπτωση μάλλον πας για 6μηνο ++ βάλε :lol: :lol:

 

Τελικά χτες το απόγευμα κατά τις 6 είχε αποκατασταθεί η βλάβη και τώρα πιάνει πάλι 3G κανονικά το κινητό μου. Μπράβο τους, δεν περίμενα να είναι τόσο γρήγοροι! Εγώ έλεγα ότι θα πάει από βδομάδα και αν, αλλά με διέψευσαν ευχάριστα!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την ιστοσελιδα τους, το Galaxy S6 Δεν υποστηριζεται....;

Επισης υποστηριζει το lg g2, αλλα οχι τα g3 και g4. Voda εισαι μεγαλη...

Edited by rtifosi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...