Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα αυτά είναι προφανές ότι εξαρτώνται άμεσα από το σήμα που έχει τη δεδομένη χρονική στιγμή στην εκάστοτε τοποθεσία. Νομίζω ότι είναι φανερό πως δε μπορεί να αποτελέσουν απόδειξη περί της ποιότητας των κλήσεων. Π.χ. στην περιοχή μου ή wind είναι χάλια, δεν πιάνει ούτε 3G και όπως είπες ακόμα και το υπόλοιπο που καλείς για να μάθεις εχεις αποσυνδέσεις. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο παντού όμως...

Το 1ο ηταν εξω απο τον Αγιο Αθανασιο και το 2ο ηταν στην Χαριλαου.Γενικα η Voda στην περιοχη ειναι αρκετα μετρια με το σημα οπως και η Wind/Q. Αλλα στην περιπτωση της 2ης προς ολα τα δικτυα μπορεις να κανεις κληση χωρις προβληματα και να

ακουσεις τον αλλο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτό λέμε, στις περιοχές αυτές τυχαίνει να πιάνει με αυτόν τον τρόπο, σε άλλες το αντίθετο.

 

Προσωπικά είχα πάντα είχα Vodafone χωρίς πρόβλημα και είχα δοκιμάσει wind το 2007 με πολλά προβλήματα στην τελευταία. Πρόσφατα δοκίμασα πάλι γιατί έχω και ένα φοιτητικό wind, και δεν είχε αλλάξει και πολύ ή κατάσταση δυστυχώς. Το κύριο νούμερο που έχω βέβαια είναι cosmote γιατί στο internet δεν υπάρχει σύγκριση...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι προφανές ότι εξαρτώνται άμεσα από το σήμα που έχει τη δεδομένη χρονική στιγμή στην εκάστοτε τοποθεσία. Νομίζω ότι είναι φανερό πως δε μπορεί να αποτελέσουν απόδειξη περί της ποιότητας των κλήσεων. Π.χ. στην περιοχή μου ή wind είναι χάλια, δεν πιάνει ούτε 3G και όπως είπες ακόμα και το υπόλοιπο που καλείς για να μάθεις εχεις αποσυνδέσεις. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο παντού όμως...

τη σύγκριση την έκανα σε περιοχή με πλήρες 2G σήμα και στις 3 εταιρίες, με άπειρες περιπτώσεις τα τελευταία 10 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου. Απλά λέω πως σε άλλη περιοχή μπορεί να συμβαίνει το εντελώς αντίθετο.

Εκεί που μένω εγώ η wind ήταν και είναι χάλια, ακόμη και με 2G σήμα. Και έχω χρησιμοποιήσει από παλιότερες συσκευές που δεν παίζουν καν σε 3G έως σύγχρονες που έτσι κι αλλιώς το γύριζα μόνο σε 2G μιας και σε 3G δεν έπιανε καλά και από το φόβο να μην καταναλώνει μπαταρία. Το χειρότερο μου ήταν κλήση από wind σε μια φίλη που έχει κι εκείνη f2g.

Link to comment
Share on other sites

Προς μεγαλη μου εκπληξη στην Περιοχη ΘΕΡΜΑ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ την οποια επισκέπτομαι πολυ συχνά διαπίστωσα οτι η VODAFONE ειναι η μονη απο της 3 εταιριες κινητης της Ελλαδος που εχει ακομα εκει GPRS !!!!!!

COSMOTE και WIND !!!!!!! εχουν 3G. Ήμαρτον !!!!

και η μεγαλυτερη βλακια και δυσφήμηση για την εταιρια ειναι οτι απο αυτην την κεραια παίρνει σημα ο ταξιδιωτης που ειναι στο καραβι απο Αλεξανδρουπολη προς Σαμοθρακη μιας και αυτη η κεραια ειναι απεναντι απο την Αλεξανδρουπολη. Οποτε μολις το καραβι ειναι στην μιση αποσταση, εκει οπου αφηνει το σημα τις κεραιες απο την μερια της Αλεξανδρουπολης, οι συνδρομητες της COSMOTE & WIND εχουν 3G και οι καημένοι της VODAFONE ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΗΜΑ καμια φορα !!!!

Δεν λεω ειναι απομακρισμενη περιοχη οπου χρηστες με χρηση 3G ειναι μονο το καλοκαιρι, αλλα απο την στιγμη που οι ανταγωνιστες τους εχουν 3G τις περιμενουν αραγε !!! μονο αρνητικα σχολια και κριτικες εχουν απο αυτο. Το τι εχω ακουσει δεν περιγραφεται και ισως τωρα καταλαβα γιατι κανεις στο νησι δεν εχει VODAFONE. Και εγω εκει, πρωτη φορα εκει φετος με VODAFONE ενω τα προηγουμενα χρονια ημουν με COSMOTE, ας προσεχα ......

Τι να πω, περαστικα μας ......

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Προς μεγαλη μου εκπληξη στην Περιοχη ΘΕΡΜΑ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ την οποια επισκέπτομαι πολυ συχνά διαπίστωσα οτι η VODAFONE ειναι η μονη απο της 3 εταιριες κινητης της Ελλαδος που εχει ακομα εκει GPRS !!!!!!

COSMOTE και WIND !!!!!!! εχουν 3G. Ήμαρτον !!!!

και η μεγαλυτερη βλακια και δυσφήμηση για την εταιρια ειναι οτι απο αυτην την κεραια παίρνει σημα ο ταξιδιωτης που ειναι στο καραβι απο Αλεξανδρουπολη προς Σαμοθρακη μιας και αυτη η κεραια ειναι απεναντι απο την Αλεξανδρουπολη. Οποτε μολις το καραβι ειναι στην μιση αποσταση, εκει οπου αφηνει το σημα τις κεραιες απο την μερια της Αλεξανδρουπολης, οι συνδρομητες της COSMOTE & WIND εχουν 3G και οι καημένοι της VODAFONE ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΗΜΑ καμια φορα !!!!

Δεν λεω ειναι απομακρισμενη περιοχη οπου χρηστες με χρηση 3G ειναι μονο το καλοκαιρι, αλλα απο την στιγμη που οι ανταγωνιστες τους εχουν 3G τις περιμενουν αραγε !!! μονο αρνητικα σχολια και κριτικες εχουν απο αυτο. Το τι εχω ακουσει δεν περιγραφεται και ισως τωρα καταλαβα γιατι κανεις στο νησι δεν εχει VODAFONE. Και εγω εκει, πρωτη φορα εκει φετος με VODAFONE ενω τα προηγουμενα χρονια ημουν με COSMOTE, ας προσεχα ......

Τι να πω, περαστικα μας ......

 

πολύ τραγικό αυτό! έχει ενημερώσει κανένας το 13840? για παράπονα?

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Προς μεγαλη μου εκπληξη στην Περιοχη ΘΕΡΜΑ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ την οποια επισκέπτομαι πολυ συχνά διαπίστωσα οτι η VODAFONE ειναι η μονη απο της 3 εταιριες κινητης της Ελλαδος που εχει ακομα εκει GPRS !!!!!!

COSMOTE και WIND !!!!!!! εχουν 3G. Ήμαρτον !!!!

και η μεγαλυτερη βλακια και δυσφήμηση για την εταιρια ειναι οτι απο αυτην την κεραια παίρνει σημα ο ταξιδιωτης που ειναι στο καραβι απο Αλεξανδρουπολη προς Σαμοθρακη μιας και αυτη η κεραια ειναι απεναντι απο την Αλεξανδρουπολη. Οποτε μολις το καραβι ειναι στην μιση αποσταση, εκει οπου αφηνει το σημα τις κεραιες απο την μερια της Αλεξανδρουπολης, οι συνδρομητες της COSMOTE & WIND εχουν 3G και οι καημένοι της VODAFONE ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΗΜΑ καμια φορα !!!!

Δεν λεω ειναι απομακρισμενη περιοχη οπου χρηστες με χρηση 3G ειναι μονο το καλοκαιρι, αλλα απο την στιγμη που οι ανταγωνιστες τους εχουν 3G τις περιμενουν αραγε !!! μονο αρνητικα σχολια και κριτικες εχουν απο αυτο. Το τι εχω ακουσει δεν περιγραφεται και ισως τωρα καταλαβα γιατι κανεις στο νησι δεν εχει VODAFONE. Και εγω εκει, πρωτη φορα εκει φετος με VODAFONE ενω τα προηγουμενα χρονια ημουν με COSMOTE, ας προσεχα ......

Τι να πω, περαστικα μας ......

Επισκέφτηκα το νησί το έτος 1996 με telestet και η κάλυψη ήταν ''οριακή''τώρα πως είναι τα πράγματα και με τα τρία δίκτυα?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

έχει ξεκινήσει η vf και προσφέρει hd voice?

[ATTACH]62751[/ATTACH]

 

Ναι. Παραπάνω από μήνα νομίζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολύ τραγικό αυτό! έχει ενημερώσει κανένας το 13840? για παράπονα?

 

στην δικη μου επικοινωνία αυτο καταγράφηκε μιας και εγω στην αρχη επικοινωνισα μαζι τους για να το δηλωσω σαν βλαβη μιας και δεν μπορουσα σε καμια περιπτωση να πιστεψω οτι το οτι η συνδεση ηταν τοσο χαλια λογο GPRS και οχι σε λογο βλάβης.

Τωρα για το εαν εχει κανεις αλλος επικοινωνησει η δηλωσει κατι δεν ξερω. Αυτο σηνηθως μπορει να γινει απο καποιον επισκεπτη που ομως οταν εχει παει εκει για να περασει 5-8 ημερες ησυχα δε νθα μπει στην διαδιακασια να κανει τηλεφωνηματα κλπ. Απλα αμαυρονεται η εικονα της εταιριας και οι συνδρομητες απλα σιχτιρίζουν και τιποτε παραπανω.

 

Επισκέφτηκα το νησί το έτος 1996 με telestet και η κάλυψη ήταν ''οριακή''τώρα πως είναι τα πράγματα και με τα τρία δίκτυα?

απο αποψη σηματος τηλεφωνιας ειναι ΟΚ τα πραγματα. μιλας δηλαδη χωρις προβληματα. βεβαια μιλαω στα νορμαλ σημεια και οχι μεσα στα ποταμια και τα φαραγκια. εκει η καθε εταιρια εχει τα + και τα - αναλογα με το που κοιταει η κεραια η δεν πιανει κανεις τιποτα. Αλλα γενικα δεν θα πεις ευκολα το οτι "υπαρχει προβλημα" εαν εισαι σε λογικα σημεια. το ιντερνετ στα χωρια ειναι ΟΚ εκτος απο το μερος που ανεφερα βεβαια ως αναφορα την VODAFONE και μονο δυστυχως που δεν ειναι βλαβη αλλα εξοπλησμος παλαιας γενιας που δεν εχει γινει αναβαθμηση και προσαρμογή στα νεοτερα δεδομενα οπως οι ανταγωνιστες τους.

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά τώρα που έκανα κλήση η voda έχει για τα μπάζα ποιότητα ήχου,από την Παρασκευή θα είμαι σε cosmote και θα πάω στα μπουζουκια να το γιορτάσω!!!!
Link to comment
Share on other sites

έχει ξεκινήσει η vf και προσφέρει hd voice?

[ATTACH]62751[/ATTACH]

 

Αυτο το παρατηρείς πάντα όταν έχεις 3g?

Ποια συσκευή έχεις και στο βγάζει?

 

Άραγε ειναι δοκιμαστικό ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανιά πάντως η καλυψη 4G εχει περασει και στο λιμανι οπου μεχρι πριν μερικους μηνες ειχε μονο 3G πλεον και οι ταχυτητες 30-60mbps
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η Voda πως τα παει στην Θεσσαλονικη και στα περιχωρα; Στο νομο Ημαθιας στον Δημο Αλεξανδρειας εχουμε 3G οπως η Cosmote ή το τραγικο Gprs της Wind;Επισης στην περιοχη του Λιτοχωρου πως τα παει το Edge/3G;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσο τις % είναι η πανελλαδική κάλυψη του 3G και του 4G?

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

74%

 

Δεν γνωρίζω απλά είπα ένα νούμερο τυχαία.

 

 

Πες μου όμως, σκέφτεσαι να πας παντού και να το δοκιμάσεις?

Link to comment
Share on other sites

74%

 

Δεν γνωρίζω απλά είπα ένα νούμερο τυχαία.

 

 

Πες μου όμως, σκέφτεσαι να πας παντού και να το δοκιμάσεις?

Όχι μορέ απλά ρωτάω για περιέργεια.....

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια κεραία 4G στην Άνω Κυψέλη! :)

Από εχθές υπάρχει 4/5 - 5/5 4G στην Άνω Κυψέλη (Τέρμα τρόλλεϋ στην Καυκάσου) με ταχύτητες 35-50Mbps. Μέχρι πρίν το ΣΚ έπιανε μόνο 3G, 5/5.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καλλικράτεια ( Χαλκιδική)... Δεν μπορούσα να πιασω τίποτα απο δεδομένα. Εφαγα πάνω απο 1 ώρα να προσπαθώ ματαια. πφφφφ:ninja:

 

Σε ποιο σημείο; Γιατί προς Μυκονιάτικα η vodafone είναι η μόνη που έχει σήμα, ενώ η Cote ούτε 2g για κλήση δεν έχει στην παραλία.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο; Γιατί προς Μυκονιάτικα η vodafone είναι η μόνη που έχει σήμα, ενώ η Cote ούτε 2g για κλήση δεν έχει στην παραλία.

 

 

Στο κυρίως χωριό. Χαμηλά στην παραλια. Δυστυχώς εκει επιανε Cote...π.χ. στην Βεργια το θυμαμαι πως ειχα θεμα με την Cote ακομα και για κληση (αλλα περασε καιρός απο την τελευταια μ επισκεψη)

Edited by Max_10
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι στο τσακ να φύγω. Όσους παίρνω τηλέφωνο έχουν άπειρα παράπονα ότι δεν ακούγομαι καθόλου καλά. Ενώ το κινητό έχει σήμα η ποιότητα κλήσεων είναι απαράδεκτη. Ως εδώ νομίζω δεν γίνεται να ουρλιαζω στα τηλέφωνα για να με ακούν
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα στικάκι 3G και πάει σαν κότα! Ούτε 2η καρτέλα στον browser δεν μπορεί να φορτώσει! Νομίζω ότι θα διακόψω και θα πάω σε cosmote! Μια φίλη μου που έχει μου έχει πει ότι πάει σφαίρα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι στο τσακ να φύγω. Όσους παίρνω τηλέφωνο έχουν άπειρα παράπονα ότι δεν ακούγομαι καθόλου καλά. Ενώ το κινητό έχει σήμα η ποιότητα κλήσεων είναι απαράδεκτη. Ως εδώ νομίζω δεν γίνεται να ουρλιαζω στα τηλέφωνα για να με ακούν

Και η κοσμοτε σε GSM τα ιδια ειναι πανω κατω.Σε 3G καμπανα ομως.Η καλυτερη ποιοτητα σε 2G/3G ειναι στην Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Cosmote έχει κάποια σκαμπανευάσματα(εικάζω επειδή το σήμα παίζει συνεχώς μεταξύ 3G και H) αλλά σε γενικές γραμμές κάνεις τη δουλειά σου άνετα. Vodafone για ομιλία σε 2G/3G είναι επίσης οκ. Wind και Q που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την τελευταία βδομάδα μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι είναι ακόμη χάλια. Έβαλα double play με vdsl στη wind και δεν είχα τηλέφωνο. Κάλεσα λοιπόν από ένα F2G που έχω το 1212 για τις βλάβες που είναι δωρεάν και δεν τον άκουγα τον άνθρωπο τι μου έλεγε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...