Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ρίξανε τη κεραία στην Καρτάλη-Αναλήψεως, υπήρχε πρόβλημα για τους υπόλοιπους 3 μήνες. 2/5 κλήσεις δεν βγαίνανε... "Δίκτυο κατειλλημένο..."

 

Τώρα, mixtri, πώς καταφέρνεις και ακούς πηγάδια και νερά στο κινητό σου, δεν ξέρω... 4 χρόνια έχω Βόντα στο Βόλο, 3 συσκευές έχω αλλάξει ( siemens m50, panasonic x400, moto V3i ), με καθημέρινη χρήση, ούτε μια φορά δεν άκουσα, νεράκια, βρυσούλες και διάφορες άλλες παρεμβολές που περιγράφεις...

Όπως και αυτό που κοβότανε οι κλησεις σου... Πίστεψε με έχω κάνει πολλές κλήσεις πάνω από 30 λεπτά και ούτε μια φορά δεν κόπηκε η κλήση μου, έτσι ξαφνικά... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

όσους έχει από q-telecom τους έχει:p Kαι ο Βόλος(μαζί με Ν.Ιωνία που εξυπηρετείται από τους ίδιους σταθμούς) έχει 150χιλ κατοίκους + φοιτητές. Αν θεωρείς εσύ ότι αυτοί οι σταθμοί επαρκούν τι να πω!

ανάλογα τις ώρες. Συμφόρρηση το δίκτυο δεν έχει απλά έχει πολλές εσωτερικές παρεμβολές.για παράδειγμα στο σπίτι μου όταν μιλάω από κινητό vodafone ακούγονται πηγάδια και βρύσες μέσα από το ακουστικό:X Γάργαρα νερά...

η ΤΙΜ φορτώνει πιο εύκολα(αν και έχει περισσότερες συχνότητες κατά μήκος+πλάτος της πόλης) λόγω περισσότερων συνδρομητών και πολλών εταιρικών πελατών στην πόλη και στη βιομηχανική περιοχή που εξυπηρετείται από κεραίες της πόλης-κάπως έχει μετριαστεί εκεί η κατάσταση με το Ch50- :( Αλλά όταν αρχίζει η κλήση πλέον...μιλάω! Παλιότερα με ΤΙΜ/vodafone 10 λεπτες κλήσεις δεν έβγαζα.τώρα πλέον με ΤΙΜ έχω βγάλει και 30λεπτες από σταθμό που θεωρητικά έχει 100% πληρότητα!:cool:

Βασικά από Σεπτέμβριο έρχονται γενικότερες βροχές:shifty:

 

 

Καταιγίδες προβλέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρίξανε τη κεραία στην Καρτάλη-Αναλήψεως, υπήρχε πρόβλημα για τους υπόλοιπους 3 μήνες. 2/5 κλήσεις δεν βγαίνανε... "Δίκτυο κατειλλημένο..."

 

Τώρα, mixtri, πώς καταφέρνεις και ακούς πηγάδια και νερά στο κινητό σου, δεν ξέρω... 4 χρόνια έχω Βόντα στο Βόλο, 3 συσκευές έχω αλλάξει ( siemens m50, panasonic x400, moto V3i ), με καθημέρινη χρήση, ούτε μια φορά δεν άκουσα, νεράκια, βρυσούλες και διάφορες άλλες παρεμβολές που περιγράφεις...

Όπως και αυτό που κοβότανε οι κλησεις σου... Πίστεψε με έχω κάνει πολλές κλήσεις πάνω από 30 λεπτά και ούτε μια φορά δεν κόπηκε η κλήση μου, έτσι ξαφνικά... Τι να πω...

Για το πρώτο είναι γνωστό...όταν έμενα Κ.Καρτάλη οι κλήσεις δε βγαίναν λόγω φόρτου,τώρα πλέον είναι καλά τα πράγματα στο κέντρο σε θέμα χωρητικότητας,σε κάλυψη υπάρχουν ακόμη προβλήματα σε ισόγεια κτλ

 

Εγώ μένω στην περιοχή Αγ.Κωσταντίνου.Κάποια κανάλια έχουν έντονο θόρυβο(και μάλιστα όχι λόγω υπερφόρτωσης...) Παρεμβολές έντονες,μάρτυρας ο kwstas_pav::confused:

Μου έτυχε πάρα πολλές φορές...όχι μια-δυο.Και όχι όταν έμενα στην Κ.ΚΑΡΤΑΛΗ αλλά τώρα,στο καινούργιο το σπίτι.η ΤΙΜ έχει θόρυβο μόνο όταν πέφτει σε HR...αλλά όχι τόσο πολύ.Επίσης παρεμβολές έχει πάρα πολλές σύμφωνα με συμφοιτητές μου στην Νεάπολη και Αγ.Ανάργυρους.

 

takeovernet,θα μπει πολύ 3g...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρίξανε τη κεραία στην Καρτάλη-Αναλήψεως, υπήρχε πρόβλημα για τους υπόλοιπους 3 μήνες. 2/5 κλήσεις δεν βγαίνανε... "Δίκτυο κατειλλημένο..."

 

Τώρα, mixtri, πώς καταφέρνεις και ακούς πηγάδια και νερά στο κινητό σου, δεν ξέρω... 4 χρόνια έχω Βόντα στο Βόλο, 3 συσκευές έχω αλλάξει ( siemens m50, panasonic x400, moto V3i ), με καθημέρινη χρήση, ούτε μια φορά δεν άκουσα, νεράκια, βρυσούλες και διάφορες άλλες παρεμβολές που περιγράφεις...

Όπως και αυτό που κοβότανε οι κλησεις σου... Πίστεψε με έχω κάνει πολλές κλήσεις πάνω από 30 λεπτά και ούτε μια φορά δεν κόπηκε η κλήση μου, έτσι ξαφνικά... Τι να πω...

Και εγώ τα άκουγα όλα αυτά... Μου θύμησε TIM το 1999 και 2000!

 

Πάντως η κάλυψη είναι χάλια στη περιοχή μου! Πρέπει επιτέλους να διορθωθεί αυτή η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, τι να σας πω... 4 χρόνια με Βόντα στο Βόλο, ποτέ δεν αντιμετωπισα τέτοιο σκηνικό. Μπορεί να είναι και έτσι, και να ήμουνα "τυχερός" και να μη είχα τέτοια εμπειρία...

 

Προσδοκώμεν σε νέες καταιγίδες... Όχι όμως παράνομες, γιατί θα γυρίσουν από εκέι που ήρθαν οι κεραιές... Έχουν πάρει φόρα στο Βόλο οι κάτοικοι! Γνωρίζουν από ξυλώματα...! Τόσες έχουνε ρίξει, άλλωστε... Τρομάρα τους...!

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή (από νωρίς το πρωί) όσοι είναι Σκιάθο με Voda βλέπουν στα κινητά τους "μόνο κλήσεις SOS"..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή (από νωρίς το πρωί) όσοι είναι Σκιάθο με Voda βλέπουν στα κινητά τους "μόνο κλήσεις SOS"..

Σε αναζήτηση δικτύων δηλαδή δεν φαίνεται καθόλου η vodafone;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση δικτύων δηλαδή δεν φαίνεται καθόλου η vodafone;

 

nope.. τίποτα..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

nope.. τίποτα..

 

τώρα μόλις επανήλθε.. πριν λίγα λεπτά.. ωραιότατο ήταν το σημερινό και πολύωρο..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

τώρα μόλις επανήλθε.. πριν λίγα λεπτά.. ωραιότατο ήταν το σημερινό και πολύωρο..

Λογικά έβαλαν 3g:) Το αποφάσισε φαίνεται η vodafone μετά τη κίνηση της Cosmote στην πόλη σου;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έβαλαν 3g:) Το αποφάσισε φαίνεται η vodafone μετά τη κίνηση της Cosmote στην πόλη σου;)

 

δε ξέρω τι κάνανε ή τι κάνουνε ακόμα.. αλλά τα κανάλια εξακολουθούν να παίζουν σαν τρελλά στα dBm.. πολύ αστάθεια

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι κάνανε ή τι κάνουνε ακόμα.. αλλά τα κανάλια εξακολουθούν να παίζουν σαν τρελλά στα dBm.. πολύ αστάθεια

 

Μπορει να υπηρξε προβλημα στη ζευξη του νησιου με το υπολοιπο δικτυο. Για 3G λιγο δυσκολο. Και να εμπαινε δε θα επεφτε το δικτυο οπως λεει ο mixtri. Αν εχεις 3G συσκευη κοιταξε το και πες μας:!: !

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να υπηρξε προβλημα στη ζευξη του νησιου με το υπολοιπο δικτυο. Για 3G λιγο δυσκολο. Και να εμπαινε δε θα επεφτε το δικτυο οπως λεει ο mixtri. Αν εχεις 3G συσκευη κοιταξε το και πες μας:!: !

στην Καρδίτσα πάντως όταν έβαλε η vodafone 3g έπεσε το δίκτυο από τις 8 το πρωϊ μέχρι 16:00 το μεσημέρι.Νομίζω είναι ανάλογη περίπτωση.Είναι κάποιες εργασίες(πχ αναβάθμιση δικτύου κορμού)που ΔΕ γίνονται τη νύκτα σωστά:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

στην Καρδίτσα πάντως όταν έβαλε η vodafone 3g έπεσε το δίκτυο από τις 8 το πρωϊ μέχρι 16:00 το μεσημέρι.Νομίζω είναι ανάλογη περίπτωση.Είναι κάποιες εργασίες(πχ αναβάθμιση δικτύου κορμού)που ΔΕ γίνονται τη νύκτα σωστά:(

 

Μονο ενα σταθμο εχει?

Link to comment
Share on other sites

Μονο ενα σταθμο εχει?

πριν κανένα δίμηνο πρέπει να έκανε colocation σε ΤΙΜ στην πλατεία Πλαστήρα.Πρέπει να βελτιώθηκε αρκετά...θα σας πω σε λίγο καιρό.Ναι,μόνο ένα έχει/είχε! απλά δούλευε dual band/dual mode:cool: Σήκωνε αρκετούς συνδρομητές,μικρή είναι η Καρδίτσα σε έκταση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το συγκεκριμένο "πρόβλημα" δεν έχει να κάνει με την κάλυψη αλλά... πριν λίγες ώρες καλώ κάποιον φίλο (από vodafone με κάλυψη 3G προς Q) και ενώ μιλάμε ξαφνικά ακούγεται ένα φύσημα στη γραμμή... ο συνομιλητής δεν ακούει τίποτα, μόνο εγώ. Εκεί που ακούγεται το φύσημα ακούω ξαφνικά και τον ήχο που ακούγεται όταν παίρνεις κάπου και καλεί :blink: :wacko: ακούω το φύσημα με δύο χτύπους και μετά ησυχία πάλι... όσο άκουγα το κλασσικό τουτ τουτ (που ακούς όταν περιμένεις ο άλλος να απαντήσει) περίμενα ότι θα κάνουμε τηλεφωνικό πάρτυ, με την προσθήκη άλλων δύο συνομιλητών στη γραμμή... Αλλά τελικά δεν συνεχίστηκε :ninja: Τι γίνεται; Είναι δυνατόν να συμβαίνει τέτοιο μπλέξιμο σε δίκτυο umts; μου θύμησε τις εποχές του αναλογικού ΟΤΕ που έπαιρνες έναν φίλο σου στον Εύοσμο και μάθαινες τι έχει μαγειρέψει η άλλη στην Καλαμαριά :rolleyes: Μήπως είμαι στη λίστα των υποκλοπων; :X
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο "πρόβλημα" δεν έχει να κάνει με την κάλυψη αλλά... πριν λίγες ώρες καλώ κάποιον φίλο (από vodafone με κάλυψη 3G προς Q) και ενώ μιλάμε ξαφνικά ακούγεται ένα φύσημα στη γραμμή... ο συνομιλητής δεν ακούει τίποτα, μόνο εγώ. Εκεί που ακούγεται το φύσημα ακούω ξαφνικά και τον ήχο που ακούγεται όταν παίρνεις κάπου και καλεί :blink: :wacko: ακούω το φύσημα με δύο χτύπους και μετά ησυχία πάλι... όσο άκουγα το κλασσικό τουτ τουτ (που ακούς όταν περιμένεις ο άλλος να απαντήσει) περίμενα ότι θα κάνουμε τηλεφωνικό πάρτυ, με την προσθήκη άλλων δύο συνομιλητών στη γραμμή... Αλλά τελικά δεν συνεχίστηκε :ninja: Τι γίνεται; Είναι δυνατόν να συμβαίνει τέτοιο μπλέξιμο σε δίκτυο umts; μου θύμησε τις εποχές του αναλογικού ΟΤΕ που έπαιρνες έναν φίλο σου στον Εύοσμο και μάθαινες τι έχει μαγειρέψει η άλλη στην Καλαμαριά :rolleyes: Μήπως είμαι στη λίστα των υποκλοπων; :X

Το έχω πάθει και εγώ με τέρμα σήμα... Και το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι; Ότι οι τηλεφωνήτριες δεν τα καταγράφουν!!!:mad:

 

Η μόνη λύση είναι μέσω καταχόρησης παραπώνων από το e-care!

Link to comment
Share on other sites

Από της 5 τα ξημερώματα η Δράμα δεν έχει vodafone. Στην αναζήτηση δικτύου δεν την βγάζει. Αυτό συμβαίνει μέσα στην πόλη. Λίγο έξω απο την πόλη υπάρχει. Μετά από 6 ώρες ήρθε το σήμα μέσα στην πόλη και διακόπηκε έξω από αυτήν για λίγο. Τώρα υπάρχει παντού αλλά όταν πήρα τηλέφωνο σε vodafone η καθυστέρηση ήχου ήταν 2-3 δευτερόλεπτα και όλο διακοπές. Μετά απο περίπου 1 λεπτό η κλήση έπεφτε.

Δεν γνωρίζω τον λόγο για όλα αυτά. Πάντως μπράβο στην vodafone που για ακόμα μια φορά μας άφησε χωρίς δίκτυο σε μια εργάσιμη μέρα. :worry:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από της 5 τα ξημερώματα η Δράμα δεν έχει vodafone. Στην αναζήτηση δικτύου δεν την βγάζει. Αυτό συμβαίνει μέσα στην πόλη. Λίγο έξω απο την πόλη υπάρχει. Μετά από 6 ώρες ήρθε το σήμα μέσα στην πόλη και διακόπηκε έξω από αυτήν για λίγο. Τώρα υπάρχει παντού αλλά όταν πήρα τηλέφωνο σε vodafone η καθυστέρηση ήχου ήταν 2-3 δευτερόλεπτα και όλο διακοπές. Μετά απο περίπου 1 λεπτό η κλήση έπεφτε.

Δεν γνωρίζω τον λόγο για όλα αυτά. Πάντως μπράβο στην vodafone που για ακόμα μια φορά μας άφησε χωρίς δίκτυο σε μια εργάσιμη μέρα. :worry:

Γίνονται εργασίες στη περιοχή. Σε λίγο θα έχει αποκατασταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Από της 5 τα ξημερώματα η Δράμα δεν έχει vodafone. Στην αναζήτηση δικτύου δεν την βγάζει. Αυτό συμβαίνει μέσα στην πόλη. Λίγο έξω απο την πόλη υπάρχει. Μετά από 6 ώρες ήρθε το σήμα μέσα στην πόλη και διακόπηκε έξω από αυτήν για λίγο. Τώρα υπάρχει παντού αλλά όταν πήρα τηλέφωνο σε vodafone η καθυστέρηση ήχου ήταν 2-3 δευτερόλεπτα και όλο διακοπές. Μετά απο περίπου 1 λεπτό η κλήση έπεφτε.

Δεν γνωρίζω τον λόγο για όλα αυτά. Πάντως μπράβο στην vodafone που για ακόμα μια φορά μας άφησε χωρίς δίκτυο σε μια εργάσιμη μέρα. :worry:

 

Σήμερα το πρωί έγιναν εργασίες αναβάθμισης στην περιοχή της Δράμας με αποτέλεσμα αρκετοί σταθμοί να είναι εκτός για κάποιες ώρες μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, τώρα είδα οτι δεν υπάρχει πλέον 3G δίκτυο της Vodafone... να υποθέσω οτι κάνουν αναβάθμιση στο δίκτυο 3G; Και για να γίνει αυτό πρέπει να ρίξουν και το GSM; Ξέρετε τί εργασίες γίνονται;

 

Ξέρει κανείς που έχει σταθμούς η κάθε εταιρία στην Δράμα; Κεραίες;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εγινε σταδιακη διακοπη λειτουργειας των σταθμων! Αποκλειεται να εγιναν ολα μαζι! Παντως αν εγινε καποια καλη κινηση υποδομης μπραβο τους ! Σε μεγαλες πολεις πρεπει να υπαρχει υποδομη για να μη συμβαινουν τετοια περιστατικαι. Οταν λεω υποδομη εννοω πολλαπλες διασυνδεσεις κορμου, εναλλακτικα(εφεδρικα) συστηματα κλπ!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι εργασίες αφορούσαν το δίκτυο κορμού της εταιρίας, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά όμως. Μακάρι να παίζει κάτι με οπτικές ίνες...
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εγινε σταδιακη διακοπη λειτουργειας των σταθμων! Αποκλειεται να εγιναν ολα μαζι! Παντως αν εγινε καποια καλη κινηση υποδομης μπραβο τους ! Σε μεγαλες πολεις πρεπει να υπαρχει υποδομη για να μη συμβαινουν τετοια περιστατικαι. Οταν λεω υποδομη εννοω πολλαπλες διασυνδεσεις κορμου, εναλλακτικα(εφεδρικα) συστηματα κλπ!

σε κάποιες εργασίες δε γίνεται να μη "πέσει το δίκτυο" όπως αναβάθμιση λογισμικού κέντρων κτλ...Και κάποιες εργασίες απαιτούν πολλές ώρες! Εργασία από εργασία διαφέρει πολύ!

Πάντως δε ξέρω αν έφταιγε το κινητό μου αλλά όσες extended cells είδα στο Πήλιο από Χαλκιδική δε λειτουργούσαν.Μάλιστα στη Τσαγαράδα που επισκέφθηκα έβλεπα και Telsim,μήπως παίζει κάτι με παρεμβολές; η vodafone βάζει extended αλύπητα από τότε που ανακαλύφθηκαν:lol: και αποκλείεται να μην έχει στη Χαλκιδική!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...