Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιο τέρμα σήμα πεθαίνεις εκεί. Υπάρχει σταθμός στο διπλανό τετράγωνο. Και μάλιστα το LTE χτυπάει άνετα 40άρια με απλή band 3.

 

Χθες ήταν νεκρό. Εντελώς νεκρό. 2 φορές το έβαλα flight Mode. Έχω αγανακτήσει από τις βλάβες τους, μα το θεό Κωνσταντίνε. Πορταρια στο Ξενια έκανα handover 4g 3g όλη την ώρα. Το ίδιο και Μαλακι. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήταν νεκρό. Εντελώς νεκρό. 2 φορές το έβαλα flight Mode. Έχω αγανακτήσει από τις βλάβες τους, μα το θεό Κωνσταντίνε. Πορταρια στο Ξενια έκανα handover 4g 3g όλη την ώρα. Το ίδιο και Μαλακι. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

 

Η αλήθεια είναι ότι downtimes με Vodafone δεν έχω παρατηρήσει στον νομό. Σίγουρα θα υπάρχουν, απλά θα συνέβησαν ώρες που δεν θα χρησιμοποιούσα τη συσκευή μου, υποθέτω.

Τώρα για το Ξενία σίγουρα δεν έχει ρυθμιστεί σωστά το δίκτυο. Από κάτω ακριβώς υπάρχει ο σταθμός του Σαρακηνού, μέσα στο Ξενία τα micros, έρχεται και γίνεται μπέρδεμα. Σαφώς και δεν τους δικαιολογώ. Μια ερμηνεία προσπαθώ να δώσω.

Στο κέντρο θα έτυχες σε προσωρινή βλάβη. Δεν εξηγείται αλλιώς, καθώς ο σταθμός αυτός δίνει καθαρά 30-40 mbps σε ώρες αιχμής.

Edited by XP130TD
off topic
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εμπειρία μου είναι 180 degrees διαφορετική.

 

Rivera, στα τραπέζια. 55d859d6b9096bdf107599c71126f69e.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πατητήρι Αλόννησος λιμάνι.

 

Στο ξενοδοχείο μου δεν έχω καν σήμα. Τι είναι αυτά τα πράγματα... Απογοητευμένος. 1b185976e79fc56d98f779cd24aed0ae.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα χρόνο είπα να ανοίξω το MiFi να κάνω κάνα speed test.

Τα σπάει το δίκτυο ως συνήθως.

Και όλα αυτά σε έναν από τους πιο τουριστικούς προορισμούς στην Ελλάδα, και μάλιστα σε κεντρικό σημείο του νησιού. Νάξος όλα αυτά.c96bba9b3cc63294d6d407292663db87.jpgb8ac9cdc5c2f0fe960cd2d433ef9931e.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι για να απολαμβάνεις τις διακοπές, μακριά από την τεχνολογία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα χρόνο είπα να ανοίξω το MiFi να κάνω κάνα speed test.

Τα σπάει το δίκτυο ως συνήθως.

Και όλα αυτά σε έναν από τους πιο τουριστικούς προορισμούς στην Ελλάδα, και μάλιστα σε κεντρικό σημείο του νησιού. Νάξος όλα αυτά.

 

Μέτρηση χωρίς το mi-fi έχεις; Σε ρώτησαν και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση χωρίς το mi-fi έχεις; Σε ρώτησαν και παραπάνω.

 

Παλιά έβαζα την σιμ κ σε κινητό. Ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια είναι

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Οι ταχύτητες στη χώρα της Αλοννήσου φτάνουν max 20mbps για τα δίκτυα που υποστηρίζει η victus. Η κάλυψη στη χώρα ειναι εξαιρετική. Εσωτερικοί, εξωτερικοί χώροι. Β20 μόνο though.7460288eccd6e53eef6f36724825a31c.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν στέκει, Μιχάλη.

Με φουλ τουρισμό όλη την εβδομάδα του 15αύγουστου έχω κάνει πολλά tests σε διάφορες ώρες της ημέρας και το λιγότερο που έπαιρνα ήταν κάπου στα 60 mbps με band 3 στην Vodafone, με συνηθέστερα τα 70 και 80 mbps. Ανέβασα και τα screenshots εδώ, μερικές σελίδες πιο πίσω. Band 20 στη Χώρα ΔΕΝ είχε.

Δεν είναι μόνο η ταχύτητα, είναι και οι μπάντες. Μήπως γίνεται κάποιου είδους διαχωρισμός με κάποιον τρόπο σε roamers πχ;

Edited by XP130TD
Off topic
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν στέκει, Μιχάλη.

Με φουλ τουρισμό όλη την εβδομάδα του 15αύγουστου έχω κάνει πολλά tests σε διάφορες ώρες της ημέρας και το λιγότερο που έπαιρνα ήταν κάπου στα 60 mbps με band 3 στην Vodafone, με συνηθέστερα τα 70 και 80 mbps. Ανέβασα και τα screenshots εδώ, μερικές σελίδες πιο πίσω. Band 20 στη Χώρα ΔΕΝ είχε.

Δεν είναι μόνο η ταχύτητα, είναι και οι μπάντες. Μήπως γίνεται κάποιου είδους διαχωρισμός με κάποιον τρόπο σε roamers πχ;

Δε ξερω αν υπάρχει κάποιο feature στο RAN αλλα Β3 δεν είδα πουθενα με Vodafone μέχρι στιγμής στην Αλόννησο. Το configuration που λαμβάνει το τηλέφωνο δύναται να ειναι διαφορετικό ανάλογα με τo capability του τηλεφώνου και διάφορες αλλες παρεμετρους σε Ericsson RAN.

Edited by XP130TD
Off topic

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με Galaxy Note 9 δεν είσαι; κι εγω το ιδιο. Με Exynos και τελευταία official ROM, χωρίς root κλπ. Εγω στη χώρα είχα μονο band 3 και ταχύτητες κοντά στα 70 mbps:confused:
Link to comment
Share on other sites

Με Galaxy Note 9 δεν είσαι; κι εγω το ιδιο. Με Exynos και τελευταία official ROM, χωρίς root κλπ. Εγω στη χώρα είχα μονο band 3 και ταχύτητες κοντά στα 70 mbps:confused:
Ειμαι χώρα τώρα. Εκανα μια μικρή έρευνα. Η κεραία στη χώρα δεν εχει Β3. Η Β3 έρχεται απο Σκόπελο. speedtest με los απο κεραια Σκοπέλου. Οχι με sony xz3 τεστάρω με Qualcomm 845a4345cdadd3676c375b6689c4fed5acd.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εξηγείται! Εν τω μεταξύ, με κρατούσε σε band 3 με καλή ένταση, οπου και να ήμουν μέσα στη χώρα. Καλύτερα ετσι βέβαια, παρα με band 20. Οι ταχύτητες φυσανε απλα με 20 MHz bandwidth
Link to comment
Share on other sites

Σε Κεντρική Μακεδονία έχει καμία βελτίωση στο σήμα και στην ποιότητα κλήσης ή πάλι σε δευτερόλεπτα σε πετάει σε ήχο από πηγάδι;
Link to comment
Share on other sites

Σε Κεντρική Μακεδονία έχει καμία βελτίωση στο σήμα και στην ποιότητα κλήσης ή πάλι σε δευτερόλεπτα σε πετάει σε ήχο από πηγάδι;

 

Παλια καλη vodafone ☺ -88 umts και ξαφνικα σε πεταει σε -80 gsm χωρις κανενα λογο..τιποτα δεν άλλαξε

Link to comment
Share on other sites

Παλια καλη vodafone ☺ -88 umts και ξαφνικα σε πεταει σε -80 gsm χωρις κανενα λογο..τιποτα δεν άλλαξε

 

Κατάλαβα...μου φαίνεται παραμένω στην πράσινη...αν και η μπλε δεν πάει πίσω... (παλαιότερα πάντως είχε ιδανική ποιότητα κλήσης. Τώρα χάλασε κι αυτή).

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...μου φαίνεται παραμένω στην πράσινη...αν και η μπλε δεν πάει πίσω... (παλαιότερα πάντως είχε ιδανική ποιότητα κλήσης. Τώρα χάλασε κι αυτή).

 

Οι αλλες δυο θερίζουν απο θεμα ήχου ....βαλε την πρωτη..αυτο για αποφυγή του εκτος θεματος

Link to comment
Share on other sites

Παλια καλη vodafone ☺ -88 umts και ξαφνικα σε πεταει σε -80 gsm χωρις κανενα λογο..τιποτα δεν άλλαξε

 

Όποτε αν πάω εγώ τώρα Μακεδονία, οπουδήποτε στη Μακεδονία , θα έχω παντού 3G που με πετάει σε 2G.

 

Είμαι άσχετος, μπαίνω και βρίσκω αυτό το σχόλιο, όποτε θεωρώ το δίκτυο για πετάμα.

 

Καλό θα ήταν να μη δημιουργούμε εντυπώσεις χωρίς λόγο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε Κεντρική Μακεδονία έχει καμία βελτίωση στο σήμα και στην ποιότητα κλήσης ή πάλι σε δευτερόλεπτα σε πετάει σε ήχο από πηγάδι;

Στην κεντρική Μακεδονία έχουν μπει πολλοί νέοι σταθμοί και έχουν ενεργοποιηθεί επίσης πολλοί μα CA.

Επίσης ακόμα και να σε πετάξει σε 2G (πράγμα σπάνιο ), έχει HD όποτε δεν έχεις θέμα ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Από Vodafone σε Vodafone οι κλήσεις μου βγαίνουν HD και ο ήχος είναι καλός, αν έχει καλό σήμα. Σε καμία άλλη περίπτωση δε μου χρησιμοποιεί HD codec και ο ήχος είναι κακός. Δε ξέρω γιατί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από Vodafone σε 3G και σε WiFi calling σε Vodafone που είναι σε 2G ο ήχος είναι αρκετά κακός.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Όποτε αν πάω εγώ τώρα Μακεδονία, οπουδήποτε στη Μακεδονία , θα έχω παντού 3G που με πετάει σε 2G.

 

Είμαι άσχετος, μπαίνω και βρίσκω αυτό το σχόλιο, όποτε θεωρώ το δίκτυο για πετάμα.

 

Καλό θα ήταν να μη δημιουργούμε εντυπώσεις χωρίς λόγο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην κεντρική Μακεδονία έχουν μπει πολλοί νέοι σταθμοί και έχουν ενεργοποιηθεί επίσης πολλοί μα CA.

Επίσης ακόμα και να σε πετάξει σε 2G (πράγμα σπάνιο ), έχει HD όποτε δεν έχεις θέμα ποιότητας.

 

Οκει συγγνώμη δεν ανέφερα παράδειγματα...το σπιτι μου εχει οπτικη επαιη με τις κεραίες στο λοφο του αγγιαννη στις Σερρες...Τελτεια καλυψη παντου CA τελειο 3G ολα ωραια και ξαλα..Χθεσινο παραδειγμα p20 --> mate 10lite και τα δυο σε βοντα ...τα πρωτα 40 Δευτέρα κανονικά hd voice και μετα χωρις καποιο λογο edge με σαφος κατωτερο ηχο ...Δεν συμβαίνει παντα αλλα το παρατηρείς ευκολα ...Καλα για κλήσεις προς τις αλλες , τι και αν βγαίνει με 3G η κλήσε ο ηχοε ειναι κακος ..Υπαρχουν περιπτωσεις που απλα νομιζεις οτι εχεις παρει λαθος ατομο δεν καταλαβαίνεις ποιος ειναι απο την αλλοίωση (χωρις καμια υπερβολη) ...Οσο για το Ca οντως το βλεπεις αρκετα συχνα ...

Link to comment
Share on other sites

Οκει συγγνώμη δεν ανέφερα παράδειγματα...το σπιτι μου εχει οπτικη επαιη με τις κεραίες στο λοφο του αγγιαννη στις Σερρες...Τελτεια καλυψη παντου CA τελειο 3G ολα ωραια και ξαλα..Χθεσινο παραδειγμα p20 --> mate 10lite και τα δυο σε βοντα ...τα πρωτα 40 Δευτέρα κανονικά hd voice και μετα χωρις καποιο λογο edge με σαφος κατωτερο ηχο ...Δεν συμβαίνει παντα αλλα το παρατηρείς ευκολα ...Καλα για κλήσεις προς τις αλλες , τι και αν βγαίνει με 3G η κλήσε ο ηχοε ειναι κακος ..Υπαρχουν περιπτωσεις που απλα νομιζεις οτι εχεις παρει λαθος ατομο δεν καταλαβαίνεις ποιος ειναι απο την αλλοίωση (χωρις καμια υπερβολη) ...Οσο για το Ca οντως το βλεπεις αρκετα συχνα ...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Από χθες μιλάω με νούμερο Vodafone φίλου σε Θεσσαλονίκη και μετα από τα πρώτα δευτερόλεπτα ο ήχος είναι αισχος!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στα τελευταία μηνύματα σχετικά με τον κακό ήχο στην voda. Έχω παρατηρήσει ανάμεσα σε vodafone και wind ότι ο ήχος απίστευτα κακός. iphone 6s <-> Samsung s6 , iphoneXR <-> mate 10 pro και διάφορες δοκιμές με άλλες συσκευές αλλα ο ήχος επιμένει μεταξύ μας να είναι κακός. Από το να είναι τελείως μπάσος που να μην ξεχωρίζεις τι λέει έως να τσιτσιρίζει. Επίσης ακούω συχνά σαν να πατιέται ένα κουμπί αριθμού (tone). 2-3 φορές θα το ακούσω σίγουρα.

Έχω βεβαιωθεί οτι υπάρχει φουλ σήμα, είτε με κλειστά τα data είτε με VoLTE Από μεριά της voda καμία διαφορά. Από wind σε wind ο ήχος είναι σουπερ. Στην σύνδεση της voda όπου και να μιλήσεις ακόμα και σταθερό υπάρχει αυτή η χάλια ποιότητα.

 

Καμιά ιδέα να δοκιμάσω, ή κάτι που έχω ξεχάσει;

thanx

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...