Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να αντικαταστήσω το πρώτο post με αυτό;

 

Ναι σου εστειλα ΡΜ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπράβο ρε κολοσσέ.Ευχαριστούμε για τον κόπο σου.

Θα πάω και εγώ μάλλον σε 7720 σύντομα.

Αν απο mango RC θέλουμε να πάμε σε 7720 RTM και να έχουμε ελληνικά πρέπει τελικά να πάμε πίσω σε nodo ε; Τα κλειδιά δεν αλλάζουν με provisioning; Να δοκιμάσω μήπως πριν κάνω το update του βήματος 22;

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε κολοσσέ.

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου.

Θα πάω και εγώ μάλλον σε 7720 σύντομα.

 

Ευχαριστώ να σαι καλά...

Aν πας απο την αρχη θα ειναι σαν εχεις καινουργιο τηλεφωνο ...Ωραια εμπειρια....

Αποφασισα να το βάλω γιατι οι πληροφοριες απο το XDA λενε οτι ειναι κανονικο και οτι update βγει απο δω και περα θα τρεχει κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι σου εστειλα ΡΜ

 

Τσέκαρε τίτλο, πρώτο και δεύτερο post αν είναι ok και για ότι θες... μου λες. ;)

 

(Πολύ καλή δουλειά! :happy: )

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τίτλο, πρώτο και δεύτερο post αν είναι ok και για ότι θες... μου λες. ;)

 

(Πολύ καλή δουλειά! :happy: )

 

Στο δευτερο ποστ γραψε με μεγαλο γραμματα οτι εχει αντικατασταθει απο τον οδηγο στο πρωτο ποστ

Και ο τιτλος να γινει WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM σε HTC (και αλλες) συσκευές

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ να σαι καλά...

Aν πας απο την αρχη θα ειναι σαν εχεις καινουργιο τηλεφωνο ...Ωραια εμπειρια....

Αποφασισα να το βάλω γιατι οι πληροφοριες απο το XDA λενε οτι ειναι κανονικο και οτι update βγει απο δω και περα θα τρεχει κανονικά..

 

Αν πάω αμέσως απο 7712 σε 7720 δεν υπάρχει τρόπος να έχω ελληνικά; Ή να βάλω μετά με κάποιον τρόπο; Μάλλον με το provxml κάνουμε μόνο edit τη registry και δε μπορούμε να προσθέσουμε νέα κλειδιά;

 

Edit: Και κάτι άλλο πιο σημαντικό για μένα, καθώς τα ελληνικά αργά ή γρήγορα θα τα πάρουμε στο ui.

Έστω οτι φλασάρω την 7004 άρα χάνω τα πάντα απο μέσα. Αν μόλις φτάσω στο τέλος, και θέλω να περάσω το περιεχόμενο ξανά στο κινητό, πρέπει στο zune να επιλέγω όλα τα αρχεία ξανά απο τη συλλογή μου; Γιατί κυρίως για τη μουσική αλλά και για φωτογραφίες, θα πάρει πολλή ώρα. Μήπως υπάρχει κάποια δυνατότητα στο zune να σου λέει ποια στοιχεία έχουν συγχρονιστεί και να τα βάλω αμέσως;

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

αλλαζει κατι σε σχεση με την DFT rom, για να μην μπαινουμε χωρις λογο σ αυτη τη διαδικασια?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν πάω αμέσως απο 7712 σε 7720 δεν υπάρχει τρόπος να έχω ελληνικά; Ή να βάλω μετά με κάποιον τρόπο;

 

Edit: Και κάτι άλλο. Έστω οτι φλασάρω την 7004 άρα χάνω τα πάντα απο μέσα. Αν μόλις φτάσω στο τέλος, και θέλω να περάσω το περιεχόμενο ξανά στο κινητό, πρέπει στο zune να επιλέγω όλα τα αρχεία ξανά απο τη συλλογή μου; Γιατί κυρίως για τη μουσική αλλά και για φωτογραφίες, θα πάρει πολλή ώρα. Μήπως υπάρχει κάποια δυνατότητα στο zune να σου λέει ποια στοιχεία έχουν συγχρονιστεί και να τα βάλω αμέσως;

 

Για τα Ελληνικά αν θελεις κανουμε δοκιμη μια ιδεα που εχω που μπορει να δουλεψει...Με custom provisioning...

 

Tωρα το αλλο δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βαζεις ολα τα αρχεια (φωτο μοθσικη κλπ) που εχεις στο τηλεφωνο σε ενα καταλογο με υποκαταλογους..

Και μετα να τα ξανα ανεβασεις οταν τελειωσεις

 

 

αλλαζει κατι σε σχεση με την DFT rom, για να μην μπαινουμε χωρις λογο σ αυτη τη διαδικασια?

 

Κατα 99% ειναι το Mango που θα δωσει και η MS ...και ειναι κανονικο ...

Πρεπει απο κατω να εχουν αλλαξει πολλα γιατι το βλεπω ακομη πιο γρηγορο...

Εγω θα το εκανα γιατι ημουν σε DFT και αν ηθελα MS επρεπε να αλλαξω...Ομως ο δισκος με τα Backup αυτοκτονησε...και τα εκανα απο την αρχή

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο γρήγορο, δεν άντεχα και το έβαλα μιας και ήταν γρήγορη διαδικασία.

Για τα Ελληνικά αν θελεις κανουμε δοκιμη μια ιδεα που εχω που μπορει να δουλεψει...Με custom provisioning...

 

Tωρα το αλλο δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βαζεις ολα τα αρχεια (φωτο μοθσικη κλπ) που εχεις στο τηλεφωνο σε ενα καταλογο με υποκαταλογους..

Και μετα να τα ξανα ανεβασεις οταν τελειωσεις

Στείλε μου οτι ειναι να κάνω (είμαι πλέον σε 7720).

Είναι αρκετά οργανωμένα ολα στον υπολογιστή μου,θα μπορούσα να το κάνω αυτό που λες, αλλά θα είχα διπλά τα αρχεία μου, σε δυο τοποθεσίες στον υπολογιστή μου. Και είμαι λίγο κολλημένος με την οργάνωση των αρχείων και με πειράζει να τα έχω διπλά. Και μετά δε θα μπορώ να τα σβήσω απο τον πρόσθετο κατάλογο γιατί εκείνα θα είναι linked με τη συσκευή.

Το itunes με το iphone έχει μια λειτουργία αν θυμάμαι, που όταν έκανες restore το κινητό και ξανασυνδεόταν στο itunes, ρώταγε για set as new device ή αλλιώς επέλεγες οτι είναι ίδια συσκευή και φόρτωνε τα ίδια πράγματα. Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο στο zune;

 

Edit: Γίνεται αυτό που λες, και μετά αν βάλω μη αυτόματο συγχρονισμό μπορώ να διαγράψω τα δεύτερα αρχεία απο τον υπολογιστή μου χωρίς να σβηστούν απο το κινητό.

Αν και θα προτιμούσα να γινόταν αυτό που γράφω παραπάνω, να δίνεις ένα όνομα πχ wp7_flik και αν το ξαναβάλεις το κινητό άδειο, να του πεις να βάλει ότι είχε και στο wp7_flik, μιας και νομίζω οτι ήδη το κρατάει στη μνήμη το περιεχόμενο των συσκευών.

Ίσως και να γίνεται έτσι, θα δείξει όταν το χρειαστώ.

 

Sent from my 7 Trophy using Board Express

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο γρήγορο, δεν άντεχα και το έβαλα μιας και ήταν γρήγορη διαδικασία.

 

Στείλε μου οτι ειναι να κάνω (είμαι πλέον σε 7720).

Είναι αρκετά οργανωμένα ολα στον υπολογιστή μου,θα μπορούσα να το κάνω αυτό που λες, αλλά θα είχα διπλά τα αρχεία μου, σε δυο τοποθεσίες στον υπολογιστή μου. Και είμαι λίγο κολλημένος με την οργάνωση των αρχείων και με πειράζει να τα έχω διπλά. Και μετά δε θα μπορώ να τα σβήσω απο τον πρόσθετο κατάλογο γιατί εκείνα θα είναι linked με τη συσκευή.

Το itunes με το iphone έχει μια λειτουργία αν θυμάμαι, που όταν έκανες restore το κινητό και ξανασυνδεόταν στο itunes, ρώταγε για set as new device ή αλλιώς επέλεγες οτι είναι ίδια συσκευή και φόρτωνε τα ίδια πράγματα. Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο στο zune;

 

Edit: Γίνεται αυτό που λες, και μετά αν βάλω μη αυτόματο συγχρονισμό μπορώ να διαγράψω τα δεύτερα αρχεία απο τον υπολογιστή μου χωρίς να σβηστούν απο το κινητό.

Αν και θα προτιμούσα να γινόταν αυτό που γράφω παραπάνω, να δίνεις ένα όνομα πχ wp7_flik και αν το ξαναβάλεις το κινητό άδειο, να του πεις να βάλει ότι είχε και στο wp7_flik, μιας και νομίζω οτι ήδη το κρατάει στη μνήμη το περιεχόμενο των συσκευών.

Ίσως και να γίνεται έτσι, θα δείξει όταν το χρειαστώ.

 

Sent from my 7 Trophy using Board Express

 

Σε 7720 δεν γινεται τιποτα με τα Ελληνικά

Τα αρχεια μπορεις να τα σβησεις μετα για να μηντα εχεις διπλά και να μην εχεις προβλημα στο Τηλ....

 

Παντως στις ρυθμισεις του zune εχει επιλογες για να πεις που εχεις τα αρχεια σου.

Για restore οχι δεν ειδα τιποτα...Αλλα εχει ιστορικο με ολες τις εφαρμογες που εχεις βαλει.

Καπου διαβασα οτι αν κανεις εγκατασταση τις εφαρμογες απο το Zune τοτε τις θυμαται και τις ξαναβαζει αλλα δεν το εχω δει ακομη σε δραση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο δευτερο ποστ γραψε με μεγαλο γραμματα οτι εχει αντικατασταθει απο τον οδηγο στο πρωτο ποστ

Και ο τιτλος να γινει WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM σε HTC (και αλλες) συσκευές

Ευχαριστώ ...

 

Ενημερώθηκε το δεύτερο post.

 

Ο τίτλος τροποποιήθηκε (με ότι χώρεσε).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε το δεύτερο post.

 

Ο τίτλος τροποποιήθηκε (με ότι χώρεσε).

 

Ευχαριστώ πολυ ...

Link to comment
Share on other sites

Παντως στις ρυθμισεις του zune εχει επιλογες για να πεις που εχεις τα αρχεια σου.

Τι εννοείς με αυτό;

Για τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει σίγουρα υπάρχει δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό;

Για τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει σίγουρα υπάρχει δυνατότητα.

 

Στις ρυθμισεις το Zune ...μπορεις να πεις σε ποιους καταλογους ειναι τα αρχεια της συλλογης σου ....φωτο μουσικη βιντεο

Link to comment
Share on other sites

- Επιτυχής αναβάθμιση RTM_MANGO_7720 σε LG-E900_MANGO_BETA_7712 ... :)

- Χρόνος ολοκλήρωσης της διαδικασίας από την ώρα που έσβησε η οθόνη ,μέχρι που επανεκκίνησε αναβαθμισμένο στην 7720 ... 00:07:50 !!!

 

- Πλέον το marketplace λειτουργεί κανονικά ... και το LG appstore :D

- To κύριο hotmail.com ... δεν λειτουργεί ( σφάλμα 86000206) :( , το δεύτερο hotmail.com είναι εντάξει!!

- Εμφανίστηκε και μια εφαρμογή "Help+How-to"

- Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι ιδιαίτερο, μια χαρά είναι όπως ήταν και η 7712 ... στην πορεία θα δείξει !!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Επιτυχής αναβάθμιση RTM_MANGO_7720 σε LG-E900_MANGO_BETA_7712 ... :)

- Χρόνος ολοκλήρωσης της διαδικασίας από την ώρα που έσβησε η οθόνη ,μέχρι που επανεκκίνησε αναβαθμισμένο στην 7720 ... 00:07:50 !!!

 

- Πλέον το marketplace λειτουργεί κανονικά ... και το LG appstore :D

- To κύριο hotmail.com ... δεν λειτουργεί ( σφάλμα 86000206) :( , το δεύτερο hotmail.com είναι εντάξει!!

- Εμφανίστηκε και μια εφαρμογή "Help+How-to"

- Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι ιδιαίτερο, μια χαρά είναι όπως ήταν και η 7712 ... στην πορεία θα δείξει !!

 

Ναι απο 7712 σε 7720 παει πολυ γρηγορα...

Το hotmail σου δουλευε πριν και τωρα σταματησε η ετσι ηταν ???

Link to comment
Share on other sites

παιζει μηπως να υπαρχει τροπος να γινει το lg optimus 7 μανγκο 7720 πληρως ελληνικο?δηλαδη να υποστηριζει την ελληνικη γλωσσα και ολα αυτα μεσω mfg και οχι απτο chevron γιατι το chevron ποτε δεν μου δουλεψε!
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Σκοπός είναι να μπορέσεις να τρέξεις registry editor όταν είσαι στο Nodo. Και μετά να αναβαθμίσεις.

Αυτή είναι η ουσία. Όχι το πως θα το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός είναι να μπορέσεις να τρέξεις registry editor όταν είσαι στο Nodo. Και μετά να αναβαθμίσεις.

Αυτή είναι η ουσία. Όχι το πως θα το κάνεις.

ποτε δεν υπoστηριξε το lg optimus 7 το registry editor σε μενα ουτε σε nodo..!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν υπoστηριξε το lg optimus 7 το registry editor σε μενα ουτε σε nodo..!

 

Αν δεν μπορεις να κανεις αλλαγες στην Registry δεν ξερω αλλον τρόπο για τα Ελληνικά...

Το lg εχει ενα ενσωματωμενο registry editor ??? η κανω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο 7712 σε 7720 παει πολυ γρηγορα...

Το hotmail σου δουλευε πριν και τωρα σταματησε η ετσι ηταν ???

 

- Από τότε που έβαλα την beta 7712. Όμως εκανα νέο hotmail.com και το δοκίμασα και ήταν εντάξει. Επέστρεψα πάλι στο αρχικό το οποίο δούλεψε για κάνα 3άρι μέρες ,αλλά μετά ξαναπέταξε το σφάλμα!!! Το ίδιο κάνει και στην 7720 .... έχει κι άλλους στο νέτ με το ίδιο πρόβλημα ,αλλά λύση δεν βρήκα ... κάτι πρέπει να παίζει!! Κάποιος ανάφερε πως αλλάζοντας το region με άλλο ,διορθώθηκε ... εγώ δεν το κατάφερα :mad:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να κανεις αλλαγες στην Registry δεν ξερω αλλον τρόπο για τα Ελληνικά...

Το lg εχει ενα ενσωματωμενο registry editor ??? η κανω λάθος...

 

δεν κανειις λαθος!ναι εχει το mfg..απλα ελεγα μηπως ξερεις τι πρεπει να γραψω εκει να το κοιταξω να δω αν δουλευει!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

δεν κανειις λαθος!ναι εχει το mfg..απλα ελεγα μηπως ξερεις τι πρεπει να γραψω εκει να το κοιταξω να δω αν δουλευει!

 

Αν μπορεις να κανεις διορθωσεις τοτε πρεπει να κανεις οτι λεει στην πρωτη σελιδα ...δηλαδή

 

Εδώ θα πρέπει να κάνουμε μια διόρθωση στη registry για να μπορούμε να έχουμε στο Mango και Ελληνικά. Με το πρόγραμμα Registry Editor που εγκαταστήσαμε πριν ανοίγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκεί έχει τις 5 βασικές γλώσσες. Προσθέτουμε ένα νέο πεδίο με όνομα «0408» και τιμή «Greek» σαν string.. Βγείτε από τον registry editor και μπείτε πάλι να βεβαιωθείτε ότι εχει καταχωρηθεί η τιμή για τα Ελληνικά.

 

Ολα αυτα εχουν καποια σημασια αν εισαι σε nodo 7392 και θες να πας σε mango... Αν εισαι ηδη σε mango beta και πανω αστο δεν γινεται

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά και ρυθμισεις φωτογραφικής μηχανης

Για οσους εχουν βαλει Mango 7720 η Custom DTF με Ελληνικά δεν εχουν τις ρυθμισεις της φωτογραφικής μηχανης αυτη ειναι η λυση. Η διαδικασια ειναι ιδια με το CustClear.provxml.txt αρχειο. Τωρα θα το κανουμε με το αρχειο που επισυνάπτω. camerasettingsmanifest.0408.xml.txt

 

Να Στείλουμε με μαιλ στον εαυτό μας το αρχείο camerasettingsmanifest.0408.xml.txt. Ανοίξτε απο το κινητό σας το mail που στείλατε και πατήστε επάνω στο αρχείο camerasettingsmanifest.0408.xml.txt. για να γίνει download. Περιμένετε λιγο (στην οθόνη δεν φαινετε τίποτα) αλλά όταν κατεβεί πατήστε για να ανοίξει από το Word. Εδώ μην αλλάξετε τίποτα και πατήστε τις 3 τελιτσες και από το μενού διαλέξτε save as και πατήστε ΟΚ να σωθεί.

Ανοίγετε στο τηλέφωνο το πρόγραμμά Τouchexplorer και πηγαίνετε στον κατάλογο \My documents Εκεί υπάρχει το αρχείο που σώσαμε πριν και πρέπει να το κάνετε rename από camerasettingsmanifest.0408.xml.txt σε camerasettingsmanifest.0408.xml και μετά να το αντιγράψετε στον κατάλογο windows.

 

Κάντε επανεκκίνηση το τηλέφωνο και θα έχετε και τις ρυθμίσεις της κάμερας.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια πληροφορια για το αν τα updates μετά την RTM θα λαμβάνονται κανονικά; Από ότι αντιλαμβάνομαι μάλλον ναι...

 

Αν θέλω να τα κάνω όλα από την αρχή υποθέτω για οπτιμους 7 βάζω από αυτό το thread αυτή που λέει greece.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=935578

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...