Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΚ, κράτα μας ενήμερους!

 

Είχα πολύ χρόνο να ασχοληθώ με το κινητό γιατί αφού το έστρωσα στην ICS με Lupus kernel δούλευε ρολόι και αποφάσισα να μην το ξαναπειράξω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@feregorn τιποτα φιλε ,δοκιμασα τον πρωτο και δευτερο τροπο χωρις αποτελεσμα ,δεν ξερω ισως κανω κατι λαθος ,σκετη απελπισια, σε βαθμο να μην θελω ν ασχοληθω αλλο μαζι του

 

edit αν εχεις χρονο και θελεις να πειραματιστεις να σου στειλω και το δικο μου

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

@feregorn τιποτα φιλε ,δοκιμασα τον πρωτο και δευτερο τροπο χωρις αποτελεσμα ,δεν ξερω ισως κανω κατι λαθος ,σκετη απελπισια, σε βαθμο να μην θελω ν ασχοληθω αλλο μαζι του

 

edit αν εχεις χρονο και θελεις να πειραματιστεις να σου στειλω και το δικο μου

 

 

Εννοείς να μου το στείλεις ταχυδρομικώς; Ακόμα νωρίς είναι δεν νομίζω ότι χρειάζεται...

 

Λοιπόν ας κάμουμε μια σούμα. Εμπειρία από φλασάρισμα σε αντροιντ έχεις, σωστά; Ή ήταν αυτή η 1η φορά που επιχείρησες κάτι ανάλογο;

 

Το έψαξα παραπάνω το θέμα στο ΧΝΑ και τείνω πλέον ότι έχεις πάθει soft-brick επειδή μάλλον φλάσαρες κάποια στιγμή κάτι που δεν ήταν για τη συσκευή σου, για το XPeria Ray. Διαβάζοντας λοιπόν όλα τα σχόλια στο 2ο λινκ που σου έδωσα, εντόπισα έναν τύπο που εξέφρασε την απογοήτευση του που δεν δούλεψε εκείνος ο οδηγός. Επειδή ανέφερε ίδιο πρόβλημα με σένα, δηλαδή κολλημένο κινητό στο λόγκο, ψάχνοντας και άλλο ανακάλυψα ότι όταν του συνέβη αυτό, φλάσαρε μια CM9/10 και το κινητό μπούταρε αλλά χωρίς να δουλεύει το touch. Το ποστ που τα γράφει αυτά είναι εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=42487470&postcount=1565 Δοκίμασε να κάνεις και εσύ το ίδιο.

Επίσης πές μας εάν το κινητό σου αμαγνώριζεται από το flashtol ως κάτι διαφορετικό από ST18!

Link to comment
Share on other sites

απο εμπειρια καλα παμε φιλε, οσα κινητα και να ειχα περνουσα custom rom ,τα τελευταια 2 χρονια σταματησα ν ασχολουμε , τωρα επι του θεματος , πως να περασω custom rom αφου δεν εχω recovery ; το κινητο το ειχα μονο ρουταρισμενο και ξεκλειδωμενο το bootloader
Link to comment
Share on other sites

απο εμπειρια καλα παμε φιλε, οσα κινητα και να ειχα περνουσα custom rom ,τα τελευταια 2 χρονια σταματησα ν ασχολουμε , τωρα επι του θεματος , πως να περασω custom rom αφου δεν εχω recovery ; το κινητο το ειχα μονο ρουταρισμενο και ξεκλειδωμενο το bootloader

 

Το fastboot σου δουλεύει; Εάν ναι, ακολούθα τα βήματα στο τέλος από την επίσημη https://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_urushi και πέρασε μια Cm9/10. Επίσης πες μας εάν το κινητό σου αναγνωρίζεται όντως ως ST18 ή ως κάποιο άλλο μοντέλο προκειμένου να σιγουρέψουμε ότι πρόκειται για συγκεκριμένο softbrick

Link to comment
Share on other sites

εκτελω το flashtool αλλα δεν λεει πουθενα κατι για st18 ,αν επιλεξω ενα .ftf firmware το περναει κανονικα χωρις προβλημα ,ετσι ειχα παει απο 2.3 στην 4 ,τωρα μαλλον ειμαι στην 2.3 παλι

 

edit κατεβαζω το αρχειο που αναφερεις πιο πανω, κανω αποσυμπιεση και μου βγαζει καποια αρχεια οπως και το boot .img που θελουμε, το κανω και αυτο αποσυμπιεση, εκτελω το τερματικο ,δινω τις εντολες αλλα τιποτα ,αυτο το fastboot θα το περασω μεσα απο το flashtool;

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

εκτελω το flashtool αλλα δεν λεει πουθενα κατι για st18 ,αν επιλεξω ενα .ftf firmware το περναει κανονικα χωρις προβλημα ,ετσι ειχα παει απο 2.3 στην 4 ,τωρα μαλλον ειμαι στην 2.3 παλι

 

edit κατεβαζω το αρχειο που αναφερεις πιο πανω, κανω αποσυμπιεση και μου βγαζει καποια αρχεια οπως και το boot .img που θελουμε, το κανω και αυτο αποσυμπιεση, εκτελω το τερματικο ,δινω τις εντολες αλλα τιποτα ,αυτο το fastboot θα το περασω μεσα απο το flashtool;

 

 

 

To flashtool είναι ένα πρόγραμμα για φλασάρισμα και το fastboot είναι ένας τρόπος φλασαρίσματος που δεν χρειάζεται όμως το flashtool. Ακολούθησες αυτές τις οδηγίες ακριβώς:

 

1) Extract boot.img (το αρχείο βάλτο μέσα στον φάκελο του platform tools από όπου κάνεις το fastboot) from the zip to your computer, you will need this file for fastboot. Put the phone into fastboot mode: Vol Up

 

2) Open a terminal (με shift+right click) on the PC with admin rights, access your platform-tools directory of the Android SDK, and enter the following:

fastboot flash boot boot.img

fastboot reboot

 

3) While the device reboots, press the Volume rockers a few times to load recovery και φλάσαρε κάποια CM9/10.

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ,ας τα γραψω στα ελληνικα

1.ριχνω το αρχειο boot στον φακελο που ειναι το αρχειο flashtool, σωστα;

2.ανοιγω τερματικο και δινω τις εντολες; αφου βαλω πρωτα το κινητο σε κατασταση fastboot;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ,ας τα γραψω στα ελληνικα

1.ριχνω το αρχειο boot στον φακελο που ειναι το αρχειο flashtool, σωστα;

2.ανοιγω τερματικο και δινω τις εντολες; αφου βαλω πρωτα το κινητο σε κατασταση fastboot;

 

Όχι στον φάκελο του flashtool. Το βάζεις στο φάκελο platform tools του Android SDK και μέσα σε αυτόν τον φάκελο θα ανοίξεις τερμιναλ ως admin για να δώσεις τις εντολές. Μετά θα πατάς συνέχεια το κουμπί που πρέπει για να μπεις recovery από όπου θα φλασάρεις την CM...

Link to comment
Share on other sites

φιλε πως ανοιγω το τερματικο μεσα απο αυτο τον φακελο;

 

Το έγραψα πιο πάνω, εντός τους φακέλου platform tools εφόσον μετέφερες το .img αρχείο, με shift + right click και επιλέγεις την επιλογή ως administrator.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το ανοιξω σαν διαχειριστης ,δεν μου εχει την επιλογη

 

Δεν ξέρω το γιατί αλλά μπορεί και να μην υπάρχει πρόβλημα άμα το δοκιμάσεις χωρίς. Κάνε μια προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

εκανα πολλες προσπαθειες, κοιτα τι μου βγαζει http://prnt.sc/cr32p6

 

Δεν βλέπει το fastboot. Το έχεις εγκαταστήσει σωστά; Έχεις μήπως και άλλους drivers στον υπολογιστή που μπορεί να κάνουν conflict;

 

Κατέβασε το νεότερο πακέτο minimal ADB+fastboot από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790

 

Αν έχεις άλλον "καθαρό" υπολογιστή βάλε τα εκεί, εάν όχι, τότε αφαίρεσε ότι έχεις εγκαταστήσει σχετικό με android από τον υπολογιστή σου, ειδικά το ADB (χρησιμοποίησε πρόγραμμα απεγκατάστασης για να σβηστούν όλα τα σκουπίδια, όπως το iObit Uninstaller που έχω και εγώ), κάνε reboot, και εγκατέστησε το πακέτο που θα βρεις επάνω. Μετά ακολούθησε τις οδηγίες από εδώ για το που να βάλεις το αρχείο: http://techbeasts.com/install-android-adb-fastboot-drivers-quickly-with-minimal-tool-on-windows-pc/ Και μετά γράψε τις εντολές που σου παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα για να περάσεις τη CWM recovery

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Feregorn, μια από τα ίδια, δεν το αναγνωρίζει, κάθισα χτες μέχρι αργά το βράδυ μπας και τα καταφέρω αλλά μάταια, τεσπα, δεν θα ασχοληθώ άλλο, μάλλον δεν αξίζει, όπως και να έχει σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σου :)
Link to comment
Share on other sites

Αν θες την γνώμη μου, πιστεύω ότι το κινητό μπορεί να επιδιορθωθεί. Ίσως όχι και πολύ εύκολα και μάλλον θα είναι χρονοβόρα διαδικασία, αλλά πιθανότητες υπάρχουν.

 

Απλά, κάνε τα πάντα όλα από την αρχή. Βρες έναν "καθαρό" υπολογιστή με Win7, εγκατέστησε το minimal πακέτο από πάνω, εγκατέστησε επίσης το pdanet και σύνδεσε το κινητό σου προκειμένου να κατεβάσει τους drivers για το κινητό σου, και μετά κάνε reboot. Έπειτα, ακόλουθα τις προηγούμενες οδηγίες για να βάλεις CWΜ recovery στο κινητό μέσω fastboot και όταν κάνεις το κινητό reboot με το πέρας της διαδικασίας, μπες αμέσως στο μενού της recovery. Άμα τα καταφέρεις όλα αυτά και έχεις πλέον custom recovery, θα μπορούμε να προχωρήσουμε.

 

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Feregorn ,εχω συστημα dualboot win10 με 7αρια ,τα 7 τα εχω για τετοιες δουλειες ,με λιγα λογια για πειραματα , θα βρω χρονο μια απο αυτες τις μερες να κανω format τα 7 ,απλα μια επιβεβαιωση το τι να εγκαταστησω απο την αρχη για να μη μπλεκουμε παλι,

λοιπον :

1. κανω εγκατασταση το ADB+FASTBOOT

2. εγκαθιστω το pdanet ,

3. συνδεω το κινητο για να μου κατεβασει τους drivers

3. κανω εγκατασταση το android sdk

4. μεσα στο φακελο platofrms tools ανοιγω terminal και δινω τις εντολες

Καλα μεχρι εδω η κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Feregorn ,εχω συστημα dualboot win10 με 7αρια ,τα 7 τα εχω για τετοιες δουλειες ,με λιγα λογια για πειραματα , θα βρω χρονο μια απο αυτες τις μερες να κανω format τα 7 ,απλα μια επιβεβαιωση το τι να εγκαταστησω απο την αρχη για να μη μπλεκουμε παλι,

λοιπον :

1. κανω εγκατασταση το ADB+FASTBOOT

2. εγκαθιστω το pdanet ,

3. συνδεω το κινητο για να μου κατεβασει τους drivers

3. κανω εγκατασταση το android sdk

4. μεσα στο φακελο platofrms tools ανοιγω terminal και δινω τις εντολες

Καλα μεχρι εδω η κανω λαθος;

 

Λοιπόν, θα τα γράψω λίγο πιο αναλυτικά:

 

1) Άμα θέλεις εγκαθιστάς το minimal πακέτο που έβαλα πιο πάνω, απλά για να πάρεις τους fastboot drivers εάν δεν σου χρειάζεται το Android SDK που τα περιλαμβάνει αυτά. Δεν χρειάζεται δηλαδή μετέπειτα να εγκαταστήσεις το Android SDK. Αν έχεις άπλετο χώρο, ή το χρειάζεσαι, ή απλά για να είσαι 100% σίγουρος, εγκατέστησε όλο το Android SDK και μην ασχολείσαι με το minimal από πάνω.

2) Εγκαθιστάς το pdanet που είναι πρόγραμμα για να κάνεις USB tethering με android κινητά. Αλλά για να σου περάσει τους drivers θα πρέπει να λειτουργεί το κινητό, άρα άκυρο. Αυτό λοιπόν που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις το Sony PC Companion που περιλαμβάνει όλους τους drivers για τα κινητά Sony Xperia. Και επίσης να κάνεις αυτό που λέει το ποστ εδώ πέρα: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=50061481&postcount=10

3) To αρχείο img με την recovery της CWM που κατέβασες προηγουμένως το βάζεις μέσα στον φάκελο platform-tools που είναι μέσα στο Android SDK που εγκατέστησες. Έχοντας περάσει ήδη μια CM9/10 στην κάρτα μνήμης που βάζεις στο κινητό, με shift+right click εντός του φακέλου platform-tools ανοίγεις γραμμή εντολών και ακολουθείς τις υπόλοιπες επίσημες οδηγίες

Put the phone into fastboot mode:

Vol Up

Open a terminal on the PC with admin rights, access your platform-tools directory of the Android SDK, and enter the following:

fastboot flash boot boot.img

fastboot reboot

While the device reboots, press the Volume rockers a few times to load recovery.

4) Αν όλα πάνε καλά θα έχεις custom recovery και χάρη στον unlocked bootloader θα μπορέσεις να περάσεις κάποια custom rom απόλυτα συμβατή με το κινητό σου, δοκίμασε είτε κάποια από τις CM, πχ Legacy στο αντίστοιχο νήμα του Xperia Ray στο XDA ή και ακόμα και κάποια custom stock based, ΕΦΟΣΟΝ όντως δουλεύει η custom recovery!

5) Και μετά, πράττουμε αναλόγως...

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε ,δεν θυμαμαι στα σιγουρα αν εχω κλειδωμενο η οχι bootloader, νομιζω πως προσπαθησα να τον κλειδωσω παλι με το flashtool ,μακαρι να μη το καταφερα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Feregorn να σου το στειλω φιλε; εγω ακομη ουτε χρονο για φορματ δεν βρηκα,

αν δεν βαριεσαι και εχεις χρονο πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray
  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους!

Απευθυνόμενος στους λιγοστούς πλέον καθώς και στους πρώην χρήστες του Xperia Ray, μήπως κάποιος έχει «κρατήσει» την αυθεντική Ελληνική 2.3.4 ROM; Αναφέρομαι στην έκδοση 4.0.2.Α.0.62_1252-3310. Δυστυχώς όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να την εντοπίσω πουθενά online. Εάν κάποιος ξέρει που μπορώ να τη βρω, ή έχει κρατήσει το flashable ftf αρχείο, θα του ήμουν ευγνώμων😊

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν είναι αυτό που ζητάς. Στην εικόνα είναι όλα τα αρχεία που έχω κρατήσει σχετικά με το Ray αν τυχόν χρειαστείς κάτι άλλο.

https://drive.google.com/file/d/0B-PXEqXuaBTNX0ZhOFdWR256NXM/view?usp=sharing&resourcekey=0-TyJZ_PTxzoq3dXPveCx3SA

Screenshot 2023-01-03 202935.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2023 at 8:32 ΜΜ, gms said:

Τσέκαρε αν είναι αυτό που ζητάς. Στην εικόνα είναι όλα τα αρχεία που έχω κρατήσει σχετικά με το Ray αν τυχόν χρειαστείς κάτι άλλο.

https://drive.google.com/file/d/0B-PXEqXuaBTNX0ZhOFdWR256NXM/view?usp=sharing&resourcekey=0-TyJZ_PTxzoq3dXPveCx3SA

Screenshot 2023-01-03 202935.png

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε gms! Σήμερα γύρισα από διακοπές και την δοκίμασα. Δυστυχώς δεν είναι η ελληνική, καθώς δεν έχει προεγκατεστημένη την εφαρμογή Daily Secret. Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Υ.Γ.: Εάν κάποιος έχει το ftf της προαναφερόμενης ROM (4.0.2.Α.0.62_1252-3310, αυτή με το Daily Secret), τον παρακαλώ πολύ να την ανεβάσει, καθώς ακόμη την αναζητώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...