Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την τη θες αυτήν την 4.0.4 ; Όσο την είχα περασμένη όλο προβλήματα έκανε !!! Έβαλα την performance king GB v1 και βρήκα την υγειά μου !!!

Δυστυχώς επειδή δεν γνωρίζω και πολλά αλλά και λόγω περιέργειας την πέρασα.Είναι εύκολο να ξαναγυρίσω στην αρχική;; :/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δυστυχώς επειδή δεν γνωρίζω και πολλά αλλά και λόγω περιέργειας την πέρασα.Είναι εύκολο να ξαναγυρίσω στην αρχική;; :/

 

Ναι: http://talk.sonymobile.com/thread/35239

Διάβασε την ενότητα Downgrading to/ installing/ flashing Gingerbread

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 4.0.4

Επισης εχω κατεβασμενο το Nova launcher αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο..

Καθε φορα που αφηνω το κινητο για περισσοτερο απο 10 λεπτα οταν παω να το ανοιξω η οθονη αρχικα απλα φωτιζεται (παραμενει μαυρη) και για να ανοιξει κανονικα πρεπει να το κλειδωσω και να το ξαναξεκλειδωσω... Γνωριζει κανεις τι φταιει;;

 

Ευχαριστω.

:respect:

 

ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΕΞΑΣΤΕΡΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 4.0.4

Επισης εχω κατεβασμενο το Nova launcher αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο..

Καθε φορα που αφηνω το κινητο για περισσοτερο απο 10 λεπτα οταν παω να το ανοιξω η οθονη αρχικα απλα φωτιζεται (παραμενει μαυρη) και για να ανοιξει κανονικα πρεπει να το κλειδωσω και να το ξαναξεκλειδωσω... Γνωριζει κανεις τι φταιει;;

 

Ευχαριστω.

 

Φίλε μου πως το κλειδώνεις και

το ξεκλειδώνεις ενώ δεν βλέπεις τα γραφικά της οθόνης ; Όπως λες δεν ανοίγει αλλά απλά φωτίζεται !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πως το κλειδώνεις και

το ξεκλειδώνεις ενώ δεν βλέπεις τα γραφικά της οθόνης ; Όπως λες δεν ανοίγει αλλά απλά φωτίζεται !!!

 

οταν λεω κλειδωνω-ξεκλειδωνω εννοω παταω το κουμπι πανω απο το κινητο... σορυ, λαθος διατυπωση

:respect:

 

ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΕΞΑΣΤΕΡΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν πατάς το κουμπί επάνω τότε ανάβει το κινητό κανονικά με τα γραφικά του ; Εμένα φωτίζονταν η οθόνη χωρίς τα γραφικά και όταν με έπαιρνε κάποιος τηλ δεν μπορούσα να απαντήσω γιατί δεν έβλεπα τίποτα !! Του είχα περάσει άλλη ROM με το flastool αλλά πάλι τα ίδια έκανε !!! Τελικά σε επικοινωνία με την εταιρία που το αγόρασα το έστειλα στην arvato για να του αλλάξουν οθόνη ,αλλά επειδή αργούσε μου δώσανε άλλο κινητό με άλλο imei καινούριο αλλά όχι του κουτιού !!! Βέβαια δεν τους άφησα σε ησυχία . Επικοινώνησα με την Sony Hellas με email και αυτοί ενδιαφέρθηκαν και βρήκαν λύση !!! Γιατί ακόμη στην arvato θα ήταν !!! Πέρασε ένας μήνας αλλά χαλάλι !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 4.0.4

Επισης εχω κατεβασμενο το Nova launcher αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο..

Καθε φορα που αφηνω το κινητο για περισσοτερο απο 10 λεπτα οταν παω να το ανοιξω η οθονη αρχικα απλα φωτιζεται (παραμενει μαυρη) και για να ανοιξει κανονικα πρεπει να το κλειδωσω και να το ξαναξεκλειδωσω... Γνωριζει κανεις τι φταιει;;

 

Ευχαριστω.

 

Αν το κινητό το έχεις μπουκωμένο με εφαρμογές δοκίμασε να σβήσεις καμία.

Πάτα και μια εκκαθάριση προεπιλογων στον λανσερ σου μέσα από τις ρυθμίσεις_εφαρμογές.

Κατέβασε το advanced mobile care και κάνε ένα σκαναρισμα να δεις τι τρέχει στο παρασκήνιο,τι θέλει καθάρισμα στο κινητό...

Κανε και μια επανεκκίνηση στη συσκευή και αν δεις ότι πάλι....επαναφορά εργοστασιακών τότε.

Κάπου κάπου θέλουν και ένα φορματ και τα κινητά μας.

Μη ξεχαστείς να κάνεις back up.:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω στην κατοχη μου ενα xperia ray με σπασμενη οθονη που παρολο που ειναι σπασμενη δουλευε αψογα αγορασα μια αλλη απο το ebay οταν την περασα φωτιζε κανονικα αλλα εμφανιζε μονο το λογοτυπο του κινητου και εμενε εκει χωρις να διχνει κατι αλλο με προσπαθειες αρχισε να διχνει χωρις ομως να δουλευει η αφη και τωρα δεν διχνει τιποτα δεν φωτιζει καθολου μαυρα σκοταδια .
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 4.0.4

Επισης εχω κατεβασμενο το Nova launcher αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο..

Καθε φορα που αφηνω το κινητο για περισσοτερο απο 10 λεπτα οταν παω να το ανοιξω η οθονη αρχικα απλα φωτιζεται (παραμενει μαυρη) και για να ανοιξει κανονικα πρεπει να το κλειδωσω και να το ξαναξεκλειδωσω... Γνωριζει κανεις τι φταιει;;

 

Ευχαριστω.

 

Eχεις ics περνας και nova launcher,μια χαρα.....

Ξεκινα αφαιρωντας τον nova.Kαλο θα ητανε να ξεραμε και τι αλλες εφαρμογες εχεις περασμενες και πως τις εχεις ρυθμισει.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έχεις συνδέσει κάτι σωστά. Βρες κάποιο video στο youtube και κάντο πάλι ακολουθώντας τις οδηγίες. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να κάνω back up όλων των δεδομένων του κινητού;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonecopy.android&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5waG9uZWNvcHkuYW5kcm9pZCJd

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως μετά από μακρόχρονη συμβίωση με την Illuminative ROM, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ούτε βαραίνει με τον καιρό ούτε εχει τα lags των ROM με ICS. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Και μια φιλικη συμβουλή σε όσους αντιμετωπίζουν lags: Αφαιρέστε την εφαρμογή του Facebook , κυριολεκτικά γονατίζει το κινητό. Καλύτερα να μπαίνετε απευθείας από τον Browser ή να αναζητήσετε εναλλακτικές εφαρμογές που κατά κανόνα είναι πιο ελαφριές.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Eχεις ics περνας και nova launcher,μια χαρα.....

Ξεκινα αφαιρωντας τον nova.Kαλο θα ητανε να ξεραμε και τι αλλες εφαρμογες εχεις περασμενες και πως τις εχεις ρυθμισει.....

 

Βασικα νομιζω δεν ειναι θεμα εφαρμογων... δεν το εχω πολυ φορτωμενο.. τον nova τον αφαιρεσα..και το προβλημα παραμενει... :wacko:

:respect:

 

ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΕΞΑΣΤΕΡΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα νομιζω δεν ειναι θεμα εφαρμογων... δεν το εχω πολυ φορτωμενο.. τον nova τον αφαιρεσα..και το προβλημα παραμενει... :wacko:

 

Πάρε μπακ απ και κάνε επαναφορά εργ.

 

Η γυναίκα μου το έχει σίγουρα πιο φορτωμένο από σένα σίγουρα αλλά τέτοια καμώματα δε κάνει.

Ανέτρεξε στο παρελθόν...

Μήπως έχεις κάνει κάτι και δε το θυμάσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα σας.Εχω ενα προβλημα και νομιζω οτι εχει φτασει στο τελος του το κινητο....Μετα απο μια πτωση το κινητο εκλεισε και απο εκεινη τη στιγμη μολις το ανοιξα δεν φορτιζε.Δηλαδη ολη μερα να το αφησω δεν φτανει πανω απο 50-60% και οταν κλεινω την οθονη δεν ανοιγει καθολου και πρεπει να βγαλω λιγο την μπαταρια και να την ξαναβαλω ωστε να ανοιξει...Οσο ειναι ανοιχτο λειτουργει κανονικα αλλα ακομα και στην αναμονη να βαλω την οθονη,κλεινει....εφτασε στο τελος του λετε?
Link to comment
Share on other sites

Ειπες κοσμοτε και καταλαβα.αυτο φταιει.βαλτο σε 2G

 

Γεια σας .Επειδή αντιμετωπίζω πολύ συχνα το παραπάνω πρόβλημα μπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει πως αλλάζω το σήμα σε 2G γιατί ειμαι λίγο άσχετος? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις->Χρήσεις δεδομένων->Περισσότερα->Δίκτυα κινητής->Λειτουργία δικτύου->Μόνο GSM
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το καλα.

Η ευθυνη αποκλειστικα δικη σου.(εγω το εκανα και περναω ρομ κατα βουληση)

http://talk.sonymobile.com/thread/35239?tstart=0

Πας εκει που λεει Downgrading to/ installing/ flashing Gingerbread

κατεβαζεις αυτο : https://hotfile.com/dl/188244063/410c147/flashtool-0.9.10.1-windows.exe.html

μετα την GB rom .42 http://www.4shared.com/get/jxhDwWuS/ST18i_402A042.html

Mετα διαβασε προσεκτικα την διαδικασια

 

Στο ray με rom 2.3.4 μπορω να κανω root και να περασω την cwm?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πήρα ένα μεταχ. Xperia ray με custom rom και θελω να του βαλω την τελευταία ελληνική stock.

Υπάρχει καπου link να κατεβάσω τη rom και κάποιος οδηγός να το κανω αυτό?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πήρα ένα μεταχ. Xperia ray με custom rom και θελω να του βαλω την τελευταία ελληνική stock.

Υπάρχει καπου link να κατεβάσω τη rom και κάποιος οδηγός να το κανω αυτό?

 

Ευχαριστω.

 

Μπορεις να φλασαρεις την τελευταια επισημη ρομ μεσω seus.

Google it και θα το βρεις.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φλασαρεις την τελευταια επισημη ρομ μεσω seus.

Google it και θα το βρεις.;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δε δουλεύει.

Μου λεει πως εχω τροποποιημένο λειτουργικό και σταματά...

 

Δοκίμασα με το flash tool αλλα αφου βαλω το κινητό σε flash mode και πατήσω flash, μου ξαναλέει να το βαλω σε flash mode (ενω πριν ειχε μπει κανονικά) και μετα...disconnected...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...