Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια Jelly Bean ROM να μας πει εντυπώσεις;
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια Jelly Bean ROM να μας πει εντυπώσεις;

 

P.A.C - 3 roms in one rom.....................προβληματα 6/10

FXP - CM10 rom........................καλη 8/10

Paranoid Android - A jellybean paranoid android rom ........προβληματα 6/10

Miui - Just pure miui based on jellybean ...........προβληματα και δεν θα βρεις Ελληνικη γλωσσα (αν θυμαμαι καλα) 5/10

Nyandroid - AOSP jellybean.........προβληματα και αργη 4/10

προβληματα ενοουμε οτι δεν λειτουργουν πχ τα led,η καμερα,το wi-fi κτλ.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Υποστηρίζει φωνητική κλήση? Κ αν ναι πως τη ρυθμίζουμε? Εχω βγάλει τη stock εφαρμογή επαφών & χρησιμοποιώ το go contacts.

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

P.A.C - 3 roms in one rom.....................προβληματα 6/10

FXP - CM10 rom........................καλη 8/10

Paranoid Android - A jellybean paranoid android rom ........προβληματα 6/10

Miui - Just pure miui based on jellybean ...........προβληματα και δεν θα βρεις Ελληνικη γλωσσα (αν θυμαμαι καλα) 5/10

Nyandroid - AOSP jellybean.........προβληματα και αργη 4/10

προβληματα ενοουμε οτι δεν λειτουργουν πχ τα led,η καμερα,το wi-fi κτλ.

 

Κι εγώ χωρίς να έχω δοκιμάσει καμία πιο υποσχόμενη μου φαίνεται η FXP, αφού αναπτύσσεται από ομάδα του Cyanogenmod. Περιμένω υπομονετικά μέχρι να διορθωθούν όλα τα bugs, όπως το ράδιο που δεν δουλεύει σε πολλές custom RO και η εγγραφή βίντεο 720p.

https://sites.google.com/site/projectfreexperia/known-bugs/legacy-devices/mogami-board

https://sites.google.com/site/projectfreexperia/download/progress

 

Μόλις διάβασα στο xda φήμη για νέο firmware για τα Xperia του 2011 από την Sony. Για να δούμε... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2041072

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.εχω το ray στην ics με root,προσεξα οτι το go task manager που εχω δεν λαμβανει δικαιωματα superuser,μηπως ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

 

ΑΝ μπορείς να ξαναδώσεις to λινκ γιατί έχει πέσει και δεν την έχω κατεβάσει!

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα στο xda φήμη για νέο firmware για τα Xperia του 2011 από την Sony. Για να δούμε... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2041072

 

Θεωρητικά πρέπει να βγήκε χθες: http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=19711

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μπορείς να ξαναδώσεις to λινκ γιατί έχει πέσει και δεν την έχω κατεβάσει!

 

Βαλε την v3 καλη ειναι.

 

Tιμη και δοξα στο ray.Πηρε μνεια:

"To πλευρικο προφίλ αλουμινίου δινει σε αυτό το smartphone μια υψηλής ποιότητας εμφάνιση και επιπλέον σταθερότητα. Το κυρτό περίβλημα χωράει άνετα στο χέρι και διευκολύνει την εύκολη λειτουργία. "

http://www.xperiablog.net/2012/07/03/four-sony-xperia-products-win-2012-red-dot-award/

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι απο τις πιο ομορφες που κυκλοφορουν... και χαιρομαι πραγματικα που η sony βγαζει συσκευες κουκλες και διαφοροποιειται απο ολους τους αλλους. Κατα καιρους εχουν εμφανιστει διαμαντια. Απο Ray μεχρι T.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς ειδοποίηση για νέα έκδοση ρομ; Ή τι αλλαγές φέρνει ;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς ειδοποίηση για νέα έκδοση ρομ; Ή τι αλλαγές φέρνει ;

Oι αλλαγες:

The Ice Cream Sandwich firmware includes improvements to: stability, WiFi, tethering/portable hotspot, camera (capture and playback), NFC and Messaging.

 

Εχουν κυκλοφορησει την εκδοση alpha που ειναι "πειραματικη" και υπολειτουργει,απλα μπορεις να δεις τις βελτiωσεις,δεν δουλευει σαν τηλεφωνο η wi-fi η sms......,αλλα και να θες να την εγκαταστησεις πρεπει να υπαρχει ξεκλειδωτο bootloader.

Υπαρχει και βιντεακι:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Δυστυχώς χθες το βράδυ αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση στο κινητό το μου το xperia ray χωρίς να έχω σώσει πριν τις επαφές του τηλεφώνου.Υπάρχει τρόπος να τις ξανανακτήσω εκτός απο αυτό του google καθώς δεν θυμάμαι αν έχω εκεί λογαριασμό.Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Δυστυχώς χθες το βράδυ αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση στο κινητό το μου το xperia ray χωρίς να έχω σώσει πριν τις επαφές του τηλεφώνου.Υπάρχει τρόπος να τις ξανανακτήσω εκτός απο αυτό του google καθώς δεν θυμάμαι αν έχω εκεί λογαριασμό.Σας ευχαριστώ.

 

Αν οι επαφες σου υπαρχουν στη sim καρτα,απλα κανεις αντιγραφη.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ήταν στη μνήμη του κινητού

 

υπάρχει σωτηρία;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε η forsakenGB v3.5 final.

Eιναι μια βελτιωμενη v1 ουσιαστικα.350-360mb ελευθερα στην μνημη κινητου,και 230mb στην ram μετα απο ξεκαθαρισμα μεσω root.

βελτιωσεις:

Version v3.5 updates:

* CRT off animation for the lockscreen added -thanks bruj4h for the idea

* Supercharger script modified, removed 3G, WiFi and misc tweaks. WiFi connection looks more stable now

* Network mode removed from quickpanel, compatibility issues

* Framework update brings:

Long press back to kill apps in Settings, circles battery icon black & white, light glow around windows, New reboot options: reboot, fastboot, recovery.

* New keyboard with blue borders

* init.d support IN the rom, no addon required, even if the kernel doesn't support it will work

* Fonts updated, more ICS like

* The installation wipes everything in system, data and dalvik cache

* You can also start the installation in an unrooted .42 GB, but it will take longer.

 

Σε συνδιασμο με το kernel που δινει ο δημιουργος της rom εχει χαμηλη καταναλωση,10% σε 6-7 ωρες,στο διαστημα που την επεξεργαζομαι,φορτωνω εφαρμογες,ανοιχτο wi-fi,3g κτλ

H μετρηση στο antutu εδειξε 4568 στο 1GHz και 5237 στο 1.4GHz (forsakenGB v1 4324 και 5108).βεβαια σε σχεση με την εργοστασιακη rom που κανει 3100-3200 στο 1GHz ουτε λογος για συγκριση!

 

forsakenGB v1 (για οσους την ψαχνουν):http://www.mediafire.com/?3q1knoi22l3ku7r

To patch της forsakenGB v1: http://www.mediafire.com/?ne7946584fzzooj

H νεα εκδοση 3.5final (ξεκλειδωτο bootloader): http://www.mediafire.com/?kojguzjtbmuvy58

για κλειδωμενο bootloader : http://www.mediafire.com/?shxc08f429hpcvh

Kαι τα εξτρα της 3.5final : http://www.mediafire.com/?asgu22279kab7hk

oδηγειες εγκαταστασης για την 3.5 στην φωτο παρακατω (δεν γινεται μονο απο την sd,χρειαζεται και το pc)

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο προβληματάκια και θέλω τα φώτα σας, αν υπάρχει λύση:

- το WiFi ενώ λειτουργεί «χάνεται». Το κλείνω, το ανοίγω πάλι αλλά τίποτε, δεν εμφανίζεται το εικονίδιο. Μπαίνω από τα settings και έχει χάσει τα αποθηκευμένα access points. Κάνω scan αλλά δεν μπορεί να κάνει (δεν εμφανίζει τίποτε). Μετά από λίγο «παίξιμο» στρώνει αλλά πρέπει να ξανααποθηκεύσω την ασύρματη σύνδεσή μου (να βάλω password κλπ).

- το τηλέφωνο σε random διαστήματα (ευτυχώς ελάχιστα) μου ζητάει στο ξεκούδουνο PIN. Αρχικά υπέθεσα ότι «παίζει» η μπαταρία πίσω αν ταρακουνηθεί η συσκευή (πχ να την ακουμπήσω στο γραφείο ατσούμπαλα) και το τηλέφωνο επανεκκινεί. Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα.

Έχουν κι άλλοι αυτά τα προβλήματα; Είμαι με 4.1.Β.0.587 rooted.

Η λύση του factory reset θέλω να είναι η έσχατη.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο προβληματάκια και θέλω τα φώτα σας, αν υπάρχει λύση:

- το WiFi ενώ λειτουργεί «χάνεται». Το κλείνω, το ανοίγω πάλι αλλά τίποτε, δεν εμφανίζεται το εικονίδιο. Μπαίνω από τα settings και έχει χάσει τα αποθηκευμένα access points. Κάνω scan αλλά δεν μπορεί να κάνει (δεν εμφανίζει τίποτε). Μετά από λίγο «παίξιμο» στρώνει αλλά πρέπει να ξανααποθηκεύσω την ασύρματη σύνδεσή μου (να βάλω password κλπ).

- το τηλέφωνο σε random διαστήματα (ευτυχώς ελάχιστα) μου ζητάει στο ξεκούδουνο PIN. Αρχικά υπέθεσα ότι «παίζει» η μπαταρία πίσω αν ταρακουνηθεί η συσκευή (πχ να την ακουμπήσω στο γραφείο ατσούμπαλα) και το τηλέφωνο επανεκκινεί. Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα.

Έχουν κι άλλοι αυτά τα προβλήματα; Είμαι με 4.1.Β.0.587 rooted.

Η λύση του factory reset θέλω να είναι η έσχατη.

 

Στα καλά καθουμενα;;;Κάτι εχεις κανει μήπως;Αλλη Ρομ μήπως;;;Κάτι δε μου κολλάει...Μάλλον θα πρεπει να κανεις την εσχάτη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε απολύτως δεν είχα κάνει! Ούτε ξέρω τι το έπιασε...

Γύρισα στην .42 και ησύχασα...

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο προβληματάκια και θέλω τα φώτα σας, αν υπάρχει λύση:

- το WiFi ενώ λειτουργεί «χάνεται». Το κλείνω, το ανοίγω πάλι αλλά τίποτε, δεν εμφανίζεται το εικονίδιο. Μπαίνω από τα settings και έχει χάσει τα αποθηκευμένα access points. Κάνω scan αλλά δεν μπορεί να κάνει (δεν εμφανίζει τίποτε). Μετά από λίγο «παίξιμο» στρώνει αλλά πρέπει να ξανααποθηκεύσω την ασύρματη σύνδεσή μου (να βάλω password κλπ).

- το τηλέφωνο σε random διαστήματα (ευτυχώς ελάχιστα) μου ζητάει στο ξεκούδουνο PIN. Αρχικά υπέθεσα ότι «παίζει» η μπαταρία πίσω αν ταρακουνηθεί η συσκευή (πχ να την ακουμπήσω στο γραφείο ατσούμπαλα) και το τηλέφωνο επανεκκινεί. Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα.

Έχουν κι άλλοι αυτά τα προβλήματα; Είμαι με 4.1.Β.0.587 rooted.

Η λύση του factory reset θέλω να είναι η έσχατη.

 

Γνωστο το θεμα του wi-fi στην ics,ενα απο τα αρκετα κουσουρια της.

Για δοκιμασε την forsaken v3.5: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4435098#post4435098 ,ειναι και για κλειδωμενο bootloader.

Aπολυτα σταθερη,πολυ καλη αυτονομια.εχει στοιχεια απο gb και ics,και απο ταχυτητα οση θες.......

To σημαντικοτερο μπορεις να το δεις στην φωτο κατω δεξια 242mb ram,με 32 εφαρμογες & παιχνιδια στην συσκευη......

Επισης Καλη custom rom ics δειχνει να ειναι η SUPERLEGGERA,η πρωτη ics που υποσχετε μπολικη ram(δεν την εχω τεσταρει)

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπέρα ξανά,θα ηθελα τη βοήθειά σας,μπαίνω στο θέμα:πέρασα μια custom rom χωρίς να κάνω backup(δυστυχώς) και κατόπιν προσπαθώντας να του ξαναπεράσω τη .587 τη δικιά του κατέληξα με το κινητό τούβλο,δε μ'αφήνει να μπω καν στη recovery,κόλλησε στο logo της sony...κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
Link to comment
Share on other sites

φλασαρισμα;-)

αναλογα με ποια custom θα βαλεις,καλο ειναι να περνας πρωτα την οριτζιναλ ρομ πανω στην οποια στηθικε η custom.εμενα πχ φτιαχτηκε σε εγγλεζικη gb .62. (που εχει και εξτρα σε σχεση με την Ελληνικη).

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια με το wifi.

 

Ειμαι σε custom rom 4.0.4 αλλα δεν εχει σημασια αυτο , τα ιδια εκανε και με gb.

Οταν χρησιμοποιω το speetouch 585v8 , το wifi αποσυνδεεται συνεχεια οταν κατεβαζω μεγαλο ογκο δεδομενων (π.χ. χαρτες) , ενω κατα τα αλλα ειναι απολυτα σταθερο.

 

Οταν βαζω αλλο router στη γραμμη (νετφαστερ) δεν εχω κανενα προβλημα , κατι που μου λεει οτι φταινε οι ρυθμισεις του speedtouch.

 

Ξερει κανεις αν υπαρχουν ρυθμισεις που πρεπει να αλλαξω ;

 

Ευχαριατω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ...θα ηθελα μια βοηθεια, το κιν μ απο την ωρα που το πηρα μοθ βγαζει το εξης προβλημα: πολυ συχνα οταν μιλαω κλεινει η κληση και δειχνει οτι χανει το σημα τοθ στιγμαια και γενικα οταν μιλαω...εχω και θεμα με το σήμα...!!σημερα το πηγα στο sony service center και μ ειπαν οτι θελει αναβαθμιση...την οποια και μου εκαναν...αλλα και παλι το ιδιο προβλημα παρουσιαζει. Τι μου προτείνεται να κανω? να παω και να τους πω τι γινεται και γιατι δε το κοιτανε καλυτερα? εσεις μηπωσ εχετε γνωση απο καποιο παρομοιο προβλημα να μου πειτε αν υπαρχει τροπος επισκευης επιτελους?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...