Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις λάθος. Μόνο αυτού που του τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια δεν αποτελεί κριτήριο παράλληλα με τα χαρακτηριστικά και το μέγιστο ποσό που μπορεί να διαθέσει. Επίσης, εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή μέχρι τα 200 ευρώ και το ζηλεύω. Και φυσικά είχα ψάξει πολύ καλά τα χαρακτηριστικά αυτού και όλων των υπόλοιπων κινητών εως 200 ευρώ. Απλά δεν γίνεται να τα ανακαλύψεις όλα χωρίς να έχεις την συσκευή, κάποια τα ανακαλύπτεις στην πορεία. Και από ότι φαίνεται τα δείγματα φωτογραφιών που έβρισκα στο internet ήταν μόνο τα finest γι' αυτό και εξεπλάγην με τον θόρυβο στις φώτο και έκανα μία ερώτηση αν υπάρχει επιλογή για την συμπίεση. Από αυτό είναι υπερβολικό να συμπεραίνεις ότι έβγαλα το κινητό ανάπηρο. Δεν μου έχει τύχει ποτέ μα ποτέ σε κινητό η compact ψηφιακή να μην υπάρχει αυτή η ρύθμιση και μου φαίνεται άδικο για κινητό με τέτοιο αισθητήρα αφενός να λείπει η ρύθμιση και αφετέρου να έχει ρυθμιστεί ως προεπιλογή τόσο υψηλή συμπίεση. Όσο για το θέμα με την εστίαση, πραγματικά παιδευόμουν πολύ ώρα, έβγαλα πολλές φώτο με όλες τις ρυθμίσεις και δεν κατάφερα να βγάλω μία μάκρο που χρειαζόμουν. Οπότε ζήτησα την γνώμη των υπολοίπων κατόχων του κινητού.

 

Τώρα αν με κάποιο τρόπο που δεν μπορώ να κατανοήσω πρόσβαλλα ή έθιξα ζητώ συγνώμη. Να υποθέσω αυτός είναι ο λόγος που δεν πήρα καμία απάντηση από κανέναν;

Δεν προσέβαλες κανέναν ούτε είπες τίποτα κακό, προς Θεού. Κι εμένα με 4.0.4 λίγο κάτω από 2 είναι οι φωτό αλλά με ανάλυση στα 6ΜΡ. Την ημέρα, παρόλα αυτά, είναι αρκετά καλές. Το βράδυ δεν είναι το δυνατό του σημείο. Έχει αρκετό θόρυβο. Γενικώς, προσωπικά, τη βρίσκω μέτρια τη φωτογραφική. Δεν υπάρχει ρύθμιση για τη συμπίεση από όσο έχω δει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις καμιά 3rd party εφαρμογή από το market (Camera ZoomFX, Vignette etc) που να σου επιτρέπει περισσότερες ρυθμίσεις να δεις αν βελτιώνεται. Προεπισκόπηση κατευθείαν όχι με την stock εφαρμογή.

Το θέμα για τις βιντεοκλήσεις είναι πασίγνωστο γενικότερα στον κόσμο του Android. Μόνο κάποια μοντέλα της σειράς Galaxy της Samsung κάνουν βιντεοκλήση με την μορφή που την εννοείς, αν δεν απατώμαι.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα. Έπειτα από δική μου πρόταση αγόρασε η κοπέλα μου το Ray ως καλύτερη επιλογή για κινητό μέχρι 200 ευρώ. Είμαι κάπως απογοητευμένος και θα ήθελα τα φώτα σας. Το κινητό έχει την 2.3.4

 

Δεν μπορώ να βρω ρύθμιση στην κάμερα για την συμπίεση της φωτογραφίας. Είναι ένα κινητό με 8MP κάμερα. Δεν νοείται οι φωτογραφίες να έχουν μέγεθος 1ΜΒ. Επίσης λόγω υπερβολικής συμπίεσης πιστεύω, οι κάπως σκοτεινές φώτο έχουν υπερβολικό θόρυβο. Περίμενα κάτι καλύτερο από αυτό από τον Exmor-R και θέλω να πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι στον αισθητήρα αλλά στην υπερβολική συμπίεση των φωτογραφιών. Δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση; Αν ναι που μπορώ να την βρω;

Υπάρχουν λύσεις αλλά θα πρέπει να το κάνεις root κι αν είσαι νέος στο κινητό ή γενικά στα android θα πελαγώσεις. Εχουν βγει κάποια mods στο XDA αλλά είναι κυρίως για ICS:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1791746

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1569309 (αυτό έχει λύση και για το gingerbread)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1935982

 

Οπως είπα προϋποθέτουν το κινητό να είναι root και για ευκολία καλό είναι να εγκαταστήσεις και το clockworkmod (CWM) με το οποίο μπορείς να κάνεις flash αυτά τα mods. Χρειάζεται αρκετό διάβασμα πριν προχωρήσεις πάντως, δεν είναι και ότι πιο απλό.. Επιλογή για ρύθμιση συμπίεσης δεν υπάρχει, πάντως με αυτά τα mods η ποιότητα βελτιώνεται πάρα πολύ.

 

Οσο για τα καμμένα pixels που αναφέρθηκε πιο πάνω, επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα (με δύο καμμένα pixels), η εγγύηση δεν καλύπτει επιστρόφες για τέτοιο αριθμό. Δηλαδή εξαρτάται από την καλή θέληση του πωλητή αν θα στο δεχτούν πίσω..

 

 

Μιχάλης

Edited by michpan
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λύσεις αλλά θα πρέπει να το κάνεις root κι αν είσαι νέος στο κινητό ή γενικά στα android θα πελαγώσεις. Εχουν βγει κάποια mods στο XDA αλλά είναι κυρίως για ICS:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1791746

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1569309 (αυτό έχει λύση και για το gingerbread)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1935982

 

Οπως είπα προϋποθέτουν το κινητό να είναι root και για ευκολία καλό είναι να εγκαταστήσεις και το clockworkmod (CWM) με το οποίο μπορείς να κάνεις flash αυτά τα mods. Χρειάζεται αρκετό διάβασμα πριν προχωρήσεις πάντως, δεν είναι και ότι πιο απλό.. Επιλογή για ρύθμιση συμπίεσης δεν υπάρχει, πάντως με αυτά τα mods η ποιότητα βελτιώνεται πάρα πολύ.

 

Οσο για τα καμμένα pixels που αναφέρθηκε πιο πάνω, επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα (με δύο καμμένα pixels), η εγγύηση δεν καλύπτει επιστρόφες για τέτοιο αριθμό. Δηλαδή εξαρτάται από την καλή θέληση του πωλητή αν θα στο δεχτούν πίσω..

 

 

αυτες οι δουλειες στους xda δεν ειναι και τιποτα φοβερο.γενικως οσοι τις περασαν ειδανε μεγαλυτερα μεγεθος σαν αρχειο οι φωτο,και ιδια ποιοτητα.

 

Κάνεις λάθος. Μόνο αυτού που του τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια δεν αποτελεί κριτήριο παράλληλα με τα χαρακτηριστικά και το μέγιστο ποσό που μπορεί να διαθέσει. Επίσης, εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή μέχρι τα 200 ευρώ και το ζηλεύω. Και φυσικά είχα ψάξει πολύ καλά τα χαρακτηριστικά αυτού και όλων των υπόλοιπων κινητών εως 200 ευρώ. Απλά δεν γίνεται να τα ανακαλύψεις όλα χωρίς να έχεις την συσκευή, κάποια τα ανακαλύπτεις στην πορεία. Και από ότι φαίνεται τα δείγματα φωτογραφιών που έβρισκα στο internet ήταν μόνο τα finest γι' αυτό και εξεπλάγην με τον θόρυβο στις φώτο και έκανα μία ερώτηση αν υπάρχει επιλογή για την συμπίεση. Από αυτό είναι υπερβολικό να συμπεραίνεις ότι έβγαλα το κινητό ανάπηρο. Δεν μου έχει τύχει ποτέ μα ποτέ σε κινητό η compact ψηφιακή να μην υπάρχει αυτή η ρύθμιση και μου φαίνεται άδικο για κινητό με τέτοιο αισθητήρα αφενός να λείπει η ρύθμιση και αφετέρου να έχει ρυθμιστεί ως προεπιλογή τόσο υψηλή συμπίεση. Όσο για το θέμα με την εστίαση, πραγματικά παιδευόμουν πολύ ώρα, έβγαλα πολλές φώτο με όλες τις ρυθμίσεις και δεν κατάφερα να βγάλω μία μάκρο που χρειαζόμουν. Οπότε ζήτησα την γνώμη των υπολοίπων κατόχων του κινητού.

 

Τώρα αν με κάποιο τρόπο που δεν μπορώ να κατανοήσω πρόσβαλλα ή έθιξα ζητώ συγνώμη. Να υποθέσω αυτός είναι ο λόγος που δεν πήρα καμία απάντηση από κανέναν;

 

Κινητο πηρες,με 8mpx καμερα.Η παρακατω φωτο τραβηγμενη μενα με το ray με ικανοποιει απολυτα.1,36mb η φωτο.

Οσον αφορα το μακρο εχει δυο επιλογες,και αυτοματα και με πιεση στη οθονη......

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Κινητο πηρες,με 8mpx καμερα.Η παρακατω φωτο τραβηγμενη μενα με το ray με ικανοποιει απολυτα.1,36mb η φωτο.

Οσον αφορα το μακρο εχει δυο επιλογες,και αυτοματα και με πιεση στη οθονη......

Ναι, αυτό λέει ο άνθρωπος.. Ότι η επιλογή μάκρο συνεπάγεται κοντινή εστίαση. Άρα θα έπρεπε σε πολύ κοντινές λήψεις να εστιάζει ώστε να είναι καθαρές. Δεν είναι. Θέλει πάρα πολύ προσπάθεια για να πετύχεις καθαρή, πολύ κοντινή φωτό και πάλι παίζεται.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τα κολλημένα pixels στην οθόνη φαίνονται μόνο σε μαύρο φόντο και ακόμη κι εγώ που ξέρω πού βρίσκονται πρέπει να προσπαθήσω αρκετά για να τα δω οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να ρωτήσω για αντικατάσταση. Το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ καλό και αποκρίνεται άριστα σε ό,τι κάνω. :D Μόνο μελανό σημείο η κάμερα, η οποία δε βγάζει καλές φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ναι, έχει αναφερθεί ξανά αλλά είναι ΠΟΛΥ έντονο το πρόβλημα. Η πλάκα είναι ότι χρησιμοποίησα τις εφαρμογές Vignette και Camera ZOOM FX και το αποτέλεσμα ήταν ότι έβγαλα τρεις εντελώς διαφορετικές φωτογραφίες με το ίδιο κάδρο! :lol: Αν προσθέσω και τη φωτογραφία που τράβηξα από το Nexus S τότε έχω τέσσερις ίδιες, μα τόσο διαφορετικές, φωτο! Φυσικά του Nexus είναι μακράν η καλύτερη ποιοτικά, ενώ το Vignette μάλλον βγάζει τη χειρότερη.

Τελοσπάντων, ήξερα τι αγόραζα αλλά βρε παιδί μου... πες ότι ξέχασες τη φωτογραφική σου σπίτι. Να μην μπορείς να βγάλεις μια αξιοπρεπή φωτογραφία; :worry: Κρίμα επίσης που δεν μπορώ να το ρουτάρω επειδή φοράω την .69 και δε θέλω να κάνω downgrade (μην πάμε για καλύτερα και τα κάνουμε χειρότερα).

Edited by kotetsi
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο, ευχαριστώ!

Άντε να δούμε τι θα διαγράψουμε τώρα...

Μάλλον θα αφήσω το Bloatware Remover να κάνει δουλειά και μετά βλέπουμε... :p

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δες τον Οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες Android για το ποιες εφαρμογές μπορείς να διαγράψεις για να πάρεις μια πρώτη γεύση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με φλαστοολ κάνεις ροοτ την. 587 ή όχι? Αν ναι θέλει να φλασαρεις τίποτα άλλο?

 

Ολοι οι οδηγοι για ολες τις μετατροπες στο απο πανω ποστ.

Λιγο κουραση και ψαξιμο δεν βλαπτει :lol:

 

Ναι, αυτό λέει ο άνθρωπος.. Ότι η επιλογή μάκρο συνεπάγεται κοντινή εστίαση. Άρα θα έπρεπε σε πολύ κοντινές λήψεις να εστιάζει ώστε να είναι καθαρές. Δεν είναι. Θέλει πάρα πολύ προσπάθεια για να πετύχεις καθαρή, πολύ κοντινή φωτό και πάλι παίζεται.

 

Μελισσουλες πανω σε λουλουδι ποσες φορες να χρειαστεις να φωτογραφισεις,καποια στιγμη η μελισσα θα φυγει :lol:

Στα 5-10 εκατοστα,ναι δυσκολευεται,παραπανω μια χαρα εστιαζει μοναχουλι του. :D

 

ΥΓ ναι παρελειψα την multi παραθεση,δεν θα επαναληφθει!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι δουλειες στους xda δεν ειναι και τιποτα φοβερο.γενικως οσοι τις περασαν ειδανε μεγαλυτερα μεγεθος σαν αρχειο οι φωτο,και ιδια ποιοτητα.

Τις έχεις δοκιμάσει; Εγώ προσωπικά είδα σημαντική διαφορά, ειδικά σε βραδυνές φωτογραφήσεις για τις οποίες ρωτάει και το παιδί αλλά και στα βίντεο. Φυσικά η φωτογραφική δεν είναι ένα από τα δυνατά σημεία του κινητού οπότε μάλλον αυτοί που τα δοκίμασαν περίμεναν τίποτα θαύματα.. Οπως και όσοι βάζουν τα walkman mods και περιμένουν το κινητό να μεταμορφωθεί σε hi-fi! Πάντως το μέγεθος στα αρχεία δεν αυξάνεται χωρίς λόγο.. αν διαβάζεις τα threads στο XDA θα καταλάβεις περισσότερα καθώς και τι ακριβώς έχουν κάνει σ'αυτά τα mods..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Μελισσουλες πανω σε λουλουδι ποσες φορες να χρειαστεις να φωτογραφισεις,καποια στιγμη η μελισσα θα φυγει :lol:

Στα 5-10 εκατοστα,ναι δυσκολευεται,παραπανω μια χαρα εστιαζει μοναχουλι του. :D

 

ΥΓ ναι παρελειψα την multi παραθεση,δεν θα επαναληφθει!

 

Βρε ναι, μπορεί για την πλειοψηφία να μην είναι καθημερινές οι πολύ κοντινές φωτογραφίες αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι δεν μπορεί να εστιάσει πολύ κοντά κι ότι θα έπρεπε να μπορεί..;)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τις έχεις δοκιμάσει; Εγώ προσωπικά είδα σημαντική διαφορά, ειδικά σε βραδυνές φωτογραφήσεις για τις οποίες ρωτάει και το παιδί αλλά και στα βίντεο. Φυσικά η φωτογραφική δεν είναι ένα από τα δυνατά σημεία του κινητού οπότε μάλλον αυτοί που τα δοκίμασαν περίμεναν τίποτα θαύματα.. Οπως και όσοι βάζουν τα walkman mods και περιμένουν το κινητό να μεταμορφωθεί σε hi-fi! Πάντως το μέγεθος στα αρχεία δεν αυξάνεται χωρίς λόγο.. αν διαβάζεις τα threads στο XDA θα καταλάβεις περισσότερα καθώς και τι ακριβώς έχουν κάνει σ'αυτά τα mods..

 

 

Μιχάλης

 

Θα αστειευεσαι φυσικα οτι η φωτογραφικη του ray δεν ειναι στα δυνατα σημεια!!!Τ ακουσαμε κ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Θα αστειευεσαι φυσικα οτι η φωτογραφικη του ray δεν ειναι στα δυνατα σημεια!!!Τ ακουσαμε κ αυτο!

Στα δυνατά σημεία του Ray ίσως, στις δυνατές κάμερες γενικά, σίγουρα όχι. Μέτρια είναι η κάμερα του.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Στα δυνατά σημεία του Ray ίσως, στις δυνατές κάμερες γενικά, σίγουρα όχι. Μέτρια είναι η κάμερα του.

 

Αν σκεφτουμε τι σκ... καμερες φοραγανε το 2006 τα κινητα.......

Ειναι φοβερο που σε ενα τοσο δα θαυματακι ψαχνουμε με το ζορι να βρουμε ψεγαδια με τον.....μεγεθυντικο φακο!

Το μονο αρνητικο για μενα που δεν ταριαζει με την καμμια η ics και ολες οι custom rom που βασιζονται σε αυτη.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτουμε τι σκ... καμερες φοραγανε το 2006 τα κινητα.......

Ειναι φοβερο που σε ενα τοσο δα θαυματακι ψαχνουμε με το ζορι να βρουμε ψεγαδια με τον.....μεγεθυντικο φακο!

Το μονο αρνητικο για μενα που δεν ταριαζει με την καμμια η ics και ολες οι custom rom που βασιζονται σε αυτη.

Ναι, αλλά όταν συγκρίνουμε αν κάτι είναι καλό ή όχι το συγκρίνουμε με τα δεδομένα της εποχής..;) Αν το πάμε με μέτρο σύγκρισης, ακόμα και το πιο αργό android που κυκλοφορεί, είναι τηλεφωνάρα μπροστά στο 8210 που δεν είχε καν έγχρωμη οθόνη! :p

Για μένα το καλύτερο στοιχείο του τηλεφώνου είναι το design του που το θεωρώ εξαιρετικό. Λεπτό, ελαφρύ, όμορφο. Για την τιμή που κοστίζει τώρα είναι μια καλή αγορά. Από εκεί και μετά, χωρίς παρεξήγηση και χωρίς καμιά διάθεση διαφωνίας, έχει αρκετά θεματάκια για τα γούστα μου..

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όταν συγκρίνουμε αν κάτι είναι καλό ή όχι το συγκρίνουμε με τα δεδομένα της εποχής..;) Αν το πάμε με μέτρο σύγκρισης, ακόμα και το πιο αργό android που κυκλοφορεί, είναι τηλεφωνάρα μπροστά στο 8210 που δεν είχε καν έγχρωμη οθόνη! :p

Για μένα το καλύτερο στοιχείο του τηλεφώνου είναι το design του που το θεωρώ εξαιρετικό. Λεπτό, ελαφρύ, όμορφο. Για την τιμή που κοστίζει τώρα είναι μια καλή αγορά. Από εκεί και μετά, χωρίς παρεξήγηση και χωρίς καμιά διάθεση διαφωνίας, έχει αρκετά θεματάκια για τα γούστα μου..

 

Θεμα γουστου ειναι το design που λες πιο πανω ναι...Ειναι θεμα τι στανταρ εχει ο καθενας για την καμερα.Σε θεμα καμερας για πες μου για ολο το πακετο xperia ray με την τιμη που εχει πιο το καλυτερο απο αυτο;;;Μαλλον εχεις ψηλα στανταρ εσυ.Αυτη τη στιγμη εχω το νεξους με το ray της γυναικας μου διπλα και βλεπω αυτο το κοσμημα(ray) να υπερτερει ενα κλικ πιο πανω.Η καμερα μου αν κ πενταρα εχει παρα πολυ καλα οπτικα αλλα του ray ειναι καλυτερη.Προσωπικα στα συν του κινητου ειναι η 8αρα και η αναλυση της οθονης...και επειδη θεωρω την πιο αξιοπιστη πηγη το gsmarena με κανει ακομα πιο σιγουρο.

 

Παντα φιλικα.

 

Αν σκεφτουμε τι σκ... καμερες φοραγανε το 2006 τα κινητα.......

Ειναι φοβερο που σε ενα τοσο δα θαυματακι ψαχνουμε με το ζορι να βρουμε ψεγαδια με τον.....μεγεθυντικο φακο!

Το μονο αρνητικο για μενα που δεν ταριαζει με την καμμια η ics και ολες οι custom rom που βασιζονται σε αυτη.

 

Συμφωνω απολυτα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Θεμα γουστου ειναι το design που λες πιο πανω ναι...Ειναι θεμα τι στανταρ εχει ο καθενας για την καμερα.Σε θεμα καμερας για πες μου για ολο το πακετο xperia ray με την τιμη που εχει πιο το καλυτερο απο αυτο;;;Μαλλον εχεις ψηλα στανταρ εσυ.Αυτη τη στιγμη εχω το νεξους με το ray της γυναικας μου διπλα και βλεπω αυτο το κοσμημα(ray) να υπερτερει ενα κλικ πιο πανω.Η καμερα μου αν κ πενταρα εχει παρα πολυ καλα οπτικα αλλα του ray ειναι καλυτερη.Προσωπικα στα συν του κινητου ειναι η 8αρα και η αναλυση της οθονης...και επειδη θεωρω την πιο αξιοπιστη πηγη το gsmarena με κανει ακομα πιο σιγουρο.

 

Παντα φιλικα.

 

Έχεις τραβήξει φωτο το ίδιο κάδρο με το Ray και το GNex το βράδυ;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τραβήξει φωτο το ίδιο κάδρο με το Ray και το GNex το βράδυ;

 

Εννοείτε πως το δικό μου υπερτερεί. Έπιασες κατευθείαν το αδύναμο σημείο εσύ (σκοτεινά μέρη).Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν είναι καλή η φωτογραφική του ray; Βγάλε 2 ίδιες φώτο με αυτά τα κινητά και δες τες στον υπολογιστή. Εκεί φαίνεται η διαφορά. Μικρή μεν αλλά ορατή.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως το δικό μου υπερτερεί. Έπιασες κατευθείαν το αδύναμο σημείο εσύ (σκοτεινά μέρη).Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν είναι καλή η φωτογραφική του ray; Βγάλε 2 ίδιες φώτο με αυτά τα κινητά και δες τες στον υπολογιστή. Εκεί φαίνεται η διαφορά. Μικρή μεν αλλά ορατή.

 

Μα το αδύναμο σημείο είναι που σχολιάζω εγώ. Τη μέρα οι φωτογραφίες είναι πάνω-κάτω οι ίδιες, το βράδυ ο φακός του Ray συμπεριφέρεται σαν του K700i και είναι κρίμα...

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μα το αδύναμο σημείο είναι που σχολιάζω εγώ. Τη μέρα οι φωτογραφίες είναι πάνω-κάτω οι ίδιες, το βράδυ ο φακός του Ray συμπεριφέρεται σαν του K700i και είναι κρίμα...

 

...και πιο το δυνατό σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Θεμα γουστου ειναι το design που λες πιο πανω ναι...Ειναι θεμα τι στανταρ εχει ο καθενας για την καμερα.Σε θεμα καμερας για πες μου για ολο το πακετο xperia ray με την τιμη που εχει πιο το καλυτερο απο αυτο;;;Μαλλον εχεις ψηλα στανταρ εσυ.Αυτη τη στιγμη εχω το νεξους με το ray της γυναικας μου διπλα και βλεπω αυτο το κοσμημα(ray) να υπερτερει ενα κλικ πιο πανω.Η καμερα μου αν κ πενταρα εχει παρα πολυ καλα οπτικα αλλα του ray ειναι καλυτερη.Προσωπικα στα συν του κινητου ειναι η 8αρα και η αναλυση της οθονης...και επειδη θεωρω την πιο αξιοπιστη πηγη το gsmarena με κανει ακομα πιο σιγουρο.

 

Παντα φιλικα.

Αν είδες, η πρόταση ξεκίνησε με το 'για μένα'. Οπότε ναι, προσωπική άποψη είναι. Αν κάποιος θέλει το κινητό του να είναι βαρύ κ χοντρό τότε σίγουρα δεν θα τον ικανοποιήσει το Ray. Είπα, ήδη, πως για τα χρήματα που μπορείς να το βρεις τώρα (δηλ. κάτω από 200€) και όχι όταν κόστιζε κοντά στα 300€, είναι μια σαφώς καλή αγορά.

Αν απομονώσουμε την κάμερα που θες, το αν μια κάμερα είναι καλή δεν κρίνεται από τα ονομαστικά MP. Μπορεί να είναι 8άρα αλλά το βράδυ είναι κάκιστη κ έχει θόρυβο με μέτριο φωτισμό ακόμα κι αν δεν είναι βράδυ. Την ημέρα είναι πάρα πολύ καλή αλλά η ημέρα για μένα δεν είναι από μόνη της κριτήριο, γιατί από όταν οι κάμερες στα κινητά έγιναν αξιοπρεπείς, προσωπικά σπανίως είχα πρόβλημα. Επίσης, δεν εστιάζει κοντά κ δεν έχει auto-flash αν δεν αγοράσεις 3rd party εφαρμογή. Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχω υψηλά standards.. πόσο μάλλον όταν πρέπει να πω για κάτι ότι είναι πάρα πολύ καλό. Για να είναι πάρα πολύ καλή μια κάμερα, δεν μου αρκεί να βγάζει καλές φωτογραφίες την ημέρα. Για την οθόνη θα συμφωνήσω.

 

Φιλικά, επίσης!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

...και πιο το δυνατό σημείο;

Χμμμ... βάσει των προτεραιοτήτων που έχω θέσει, θα έλεγα την πολύ καλή λήψη σήματος (ΠΟΛΥ καλύτερη από του Nexus S), την πολύ καλή κεραία WiFi (ΠΟΛΥ καλύτερη από του Nexus S), την απόκριση της οθόνης του (συμπεριφέρεται σαν Iphone που το βρίσκω εξαιρετικό σε feedback). Την ποιότητα επικοινωνίας δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη εκτενώς αλλά πιστεύω ότι δε θα με απογοητεύσει.

Πρόσεξε, δεν παραπονιέμαι για τη φωτογραφική του. Το τηλέφωνο το πήρα για τηλέφωνο. Λέω όμως ότι είναι κρίμα μια τέτοια συσκευή να πάσχει εκεί.

 

φωτο με το Ray: http://s9.postimage.org/dmzbae33j/DSC_0001.jpg

φωτο με το Nexus: http://s10.postimage.org/c7uxpu661/IMG_20121114_172927.jpg

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... βάσει των προτεραιοτήτων που έχω θέσει, θα έλεγα την πολύ καλή λήψη σήματος (ΠΟΛΥ καλύτερη από του Nexus S), την πολύ καλή κεραία WiFi (ΠΟΛΥ καλύτερη από του Nexus S), την απόκριση της οθόνης του (συμπεριφέρεται σαν Iphone που το βρίσκω εξαιρετικό σε feedback). Την ποιότητα επικοινωνίας δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη εκτενώς αλλά πιστεύω ότι δε θα με απογοητεύσει.

Πρόσεξε, δεν παραπονιέμαι για τη φωτογραφική του. Το τηλέφωνο το πήρα για τηλέφωνο. Λέω όμως ότι είναι κρίμα μια τέτοια συσκευή να πάσχει εκεί.

 

φωτο με το Ray: http://s9.postimage.org/dmzbae33j/DSC_0001.jpg

φωτο με το Nexus: http://s10.postimage.org/c7uxpu661/IMG_20121114_172927.jpg

 

Καταλαβαίνω. Κοίταξε ο καθένας μας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή. Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα εκτός από την απόκριση που θεωρώ ότι πάσχει πάρα πολύ. Έχει συζητηθεί στο φόρουμ και "βγάλαμε" το συμπέρασμα ότι σε πολλά ray, υπάρχει μια εργοστασιακή ζελατίνα (Scratch-resistant glass).Δε ξέρω αν την έχεις εσύ. Πάντως της γυναίκας μου έχει. Αν δεις από κοντά το κινητό σε μια γωνία θα καταλάβεις αν την έχεις. Είχα κάνει την εξής ερώτηση στο φόρουμ αλλά δεν απαντήθηκε. Δεν έχω προσπαθήσει να την βγάλω γιατί φοβάμαι. Κοίταξε το και συ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την έχει. Αν δε μου το έλεγες δε θα το παρατηρουσα, μιας και δεν έχω διαβάσει εκτενώς το παρόν thread.

Μήπως τελικά αδίκως λέμε τα συν και τα πλην και πρέπει να σκεφτόμαστε αν κάποιες παρτίδες βγήκαν με προβληματική απόκριση στην οθόνη, αν άλλες έχουν προβληματικό αισθητήρα κάμερας κλπ; :confused:

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...