Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

Ποιός σοβαρεύει μετά τα 30..? Οι άντρες! Άσε ξέρω εγω 30αρι που έχει μείνει στην προσχολική ηλικία ακόμη..

κι εγω ξερω 35αρα που νομιζει ειναι στο γυμνασιο! :lol:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το καλυτερο ειναι να ζεις καθε μερα την ζωη σου σαν παιδι(εννοω να την χαιρεσαι!)..εκει ομως που χρειαζεται πρεπει να σοβαρευεις(πχ με τις γυναικες-για να μην σε παρουν χαμπαρι:D:p)!&μετα ξανα παιδι:cool:...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως κάθε μέρα κάνεις ότι θέλεις, ότι νομίζεις και ότι νιώθεις.

Σοβαρός είσαι ή δεν είσαι, σταθερά, δεν αλλάζεις ανάλογα με τη μέρα. Αν είσαι σοβαρός θα ζήσεις την καθημερινότητά σου σοβαρά (και σοβαρά δεν σημαίνει ότι δεν καλοπερνάς, σοβαρά σημαίνει ώριμα). Αν δεν είσαι θα ζήσεις ανάλογα. Δεν είναι απαραίτητα ούτε καλό, ούτε κακό.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως παρουσιάζετε τα πράγματα σαν να υπάρχει ένα κουμπί που αλλάζει τον τρόπο συμπεριφοράς κάθε μέρα και βάζει τους ανθρώπους σε νόρμες.

 

Και μου ακούγονται πολύ... ελαφριά κουβέντες του στυλ "μέχρι Χ χρονών θα ζεις έτσι, μετά σοβαρεύεις" ή "μέχρι Χ χρονών θα αλλάζεις τις γυναίκες σαν τα πουκάμισα και μετά θα βρεις μια και θα παντρευτείς". :rolleyes:

Δεν υπάρχουν νόρμες σ'αυτά τα πράγματα. Κάνεις ότι νιώθεις, όσο χρονών και αν είσαι. Μπορεί να μην έχεις σκοπό για δέσμευση, και την επόμενη μέρα να βρεις την γυναίκα της ζωής σου, τον άνθρωπο που πάντα περίμενες. Ή αντίθετα, μπορεί να έχεις φτάσει την ηλικία που θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτείς και να μην έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο. Ξαναλέω, κατά τη γνώμη δεν υπάρχουν (και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν) νόρμες και στερεότυπα σ'αυτά τα πράγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως κάθε μέρα κάνεις ότι θέλεις, ότι νομίζεις και ότι νιώθεις.

Σοβαρός είσαι ή δεν είσαι, σταθερά, δεν αλλάζεις ανάλογα με τη μέρα. Αν είσαι σοβαρός θα ζήσεις την καθημερινότητά σου σοβαρά (και σοβαρά δεν σημαίνει ότι δεν καλοπερνάς, σοβαρά σημαίνει ώριμα). Αν δεν είσαι θα ζήσεις ανάλογα. Δεν είναι απαραίτητα ούτε καλό, ούτε κακό.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως παρουσιάζετε τα πράγματα σαν να υπάρχει ένα κουμπί που αλλάζει τον τρόπο συμπεριφοράς κάθε μέρα και βάζει τους ανθρώπους σε νόρμες.

 

Και μου ακούγονται πολύ... ελαφριά κουβέντες του στυλ "μέχρι Χ χρονών θα ζεις έτσι, μετά σοβαρεύεις" ή "μέχρι Χ χρονών θα αλλάζεις τις γυναίκες σαν τα πουκάμισα και μετά θα βρεις μια και θα παντρευτείς". :rolleyes:

Δεν υπάρχουν νόρμες σ'αυτά τα πράγματα. Κάνεις ότι νιώθεις, όσο χρονών και αν είσαι. Μπορεί να μην έχεις σκοπό για δέσμευση, και την επόμενη μέρα να βρεις την γυναίκα της ζωής σου, τον άνθρωπο που πάντα περίμενες. Ή αντίθετα, μπορεί να έχεις φτάσει την ηλικία που θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτείς και να μην έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο. Ξαναλέω, κατά τη γνώμη δεν υπάρχουν (και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν) νόρμες και στερεότυπα σ'αυτά τα πράγματα. :)

 

Συμφωνώ απόλυτα!:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως κάθε μέρα κάνεις ότι θέλεις, ότι νομίζεις και ότι νιώθεις.

Σοβαρός είσαι ή δεν είσαι, σταθερά, δεν αλλάζεις ανάλογα με τη μέρα. Αν είσαι σοβαρός θα ζήσεις την καθημερινότητά σου σοβαρά (και σοβαρά δεν σημαίνει ότι δεν καλοπερνάς, σοβαρά σημαίνει ώριμα). Αν δεν είσαι θα ζήσεις ανάλογα. Δεν είναι απαραίτητα ούτε καλό, ούτε κακό.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως παρουσιάζετε τα πράγματα σαν να υπάρχει ένα κουμπί που αλλάζει τον τρόπο συμπεριφοράς κάθε μέρα και βάζει τους ανθρώπους σε νόρμες.

 

Και μου ακούγονται πολύ... ελαφριά κουβέντες του στυλ "μέχρι Χ χρονών θα ζεις έτσι, μετά σοβαρεύεις" ή "μέχρι Χ χρονών θα αλλάζεις τις γυναίκες σαν τα πουκάμισα και μετά θα βρεις μια και θα παντρευτείς". :rolleyes:

Δεν υπάρχουν νόρμες σ'αυτά τα πράγματα. Κάνεις ότι νιώθεις, όσο χρονών και αν είσαι. Μπορεί να μην έχεις σκοπό για δέσμευση, και την επόμενη μέρα να βρεις την γυναίκα της ζωής σου, τον άνθρωπο που πάντα περίμενες. Ή αντίθετα, μπορεί να έχεις φτάσει την ηλικία που θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτείς και να μην έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο. Ξαναλέω, κατά τη γνώμη δεν υπάρχουν (και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν) νόρμες και στερεότυπα σ'αυτά τα πράγματα. :)

 

Nαι αλλα για σκεψου....Να εισαι 25 χρονων,να εχεις τελειωσει εδω και κανα δυο χρονια τις σπουδες σου,και χωρις οικονομικη ανεση,να πεις δεν πειραζει μωρε θα παντρευτω και θα κανω οικογενεια.Πως θα τα βγαλεις περα?Κακα τα ψεματα,τα σημερινα δεδομενα δεν βοηθανε καθολου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα για σκεψου....Να εισαι 25 χρονων,να εχεις τελειωσει εδω και κανα δυο χρονια τις σπουδες σου,και χωρις οικονομικη ανεση,να πεις δεν πειραζει μωρε θα παντρευτω και θα κανω οικογενεια.Πως θα τα βγαλεις περα?Κακα τα ψεματα,τα σημερινα δεδομενα δεν βοηθανε καθολου.

Δεν είπα αυτό.

Δεν μιλάω για σχεδιασμό της ζωής του καθενός. Μιλάω για γενικά στερεότυπα που τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα για σκεψου....Να εισαι 25 χρονων,να εχεις τελειωσει εδω και κανα δυο χρονια τις σπουδες σου,και χωρις οικονομικη ανεση,να πεις δεν πειραζει μωρε θα παντρευτω και θα κανω οικογενεια.Πως θα τα βγαλεις περα?Κακα τα ψεματα,τα σημερινα δεδομενα δεν βοηθανε καθολου.
Όντως, τα πράγματα είναι απογοητευτικά, και μάλλον όποιος παντρεύεται μικρός χρειάζεται οικονομική υποστήριξη από τους γονείς του. Εγώ είμαι 23 και θεωρώ μεγάλη μου προτεραιότητα να κάνω οικογένεια. Δυστυχώς όμως, έτσι όπως πάνε τα πράγματα, πρίν τα 35 (και αν τα καταφέρω επαγγελματικά, πράγμα ακόμα πιο δύσκολο) δεν βλέπω να παντρεύομαι!
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξερω 35αρα που νομιζει ειναι στο γυμνασιο! :lol:

 

35άρα ε?!?Πάλι καλά που δεν είναι και στο δημοτικό...:)

 

Μπορεί να μην έχεις σκοπό για δέσμευση, και την επόμενη μέρα να βρεις την γυναίκα της ζωής σου, τον άνθρωπο που πάντα περίμενες. Ή αντίθετα, μπορεί να έχεις φτάσει την ηλικία που θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτείς και να μην έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο. Ξαναλέω, κατά τη γνώμη δεν υπάρχουν (και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν) νόρμες και στερεότυπα σ'αυτά τα πράγματα. :)

 

+10000

 

Όντως, τα πράγματα είναι απογοητευτικά, και μάλλον όποιος παντρεύεται μικρός χρειάζεται οικονομική υποστήριξη από τους γονείς του. Εγώ είμαι 23 και θεωρώ μεγάλη μου προτεραιότητα να κάνω οικογένεια. Δυστυχώς όμως, έτσι όπως πάνε τα πράγματα, πρίν τα 35 (και αν τα καταφέρω επαγγελματικά, πράγμα ακόμα πιο δύσκολο) δεν βλέπω να παντρεύομαι!

 

Συγνώμη κιόλας αλλά στα 23 σου νομίζω ότι καλύτερα προτεραιότητα είναι να βρεις δουλειά και γενικά να κοιτάξεις το επαγγελματικό κομμάτι της ζωής σου και μετά από 3-4 χρονάκια σκέψου ξανά την οικογένεια..Αλλά και πάλι αυτό είναι προσωπική μου άποψη

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έστειλα χθες το βράδυ ένα MMS σε μια κοπελα,καταλαβαίνετε γιατί φαντάζομαι:O...Τεσπα,μου απαντησε οτι ηταν πολυ γλυκο το μνμ κ να της δωσω λιγο χρονο να το σκεφτει.Σημερα της εστειλα να δω τι κανει,αλλα δεν απαντησε...Ποια η επομενη κινηση μου?Γνκ,τι φαινεται από τα λόγια της?
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα χθες το βράδυ ένα MMS σε μια κοπελα,καταλαβαίνετε γιατί φαντάζομαι:O...Τεσπα,μου απαντησε οτι ηταν πολυ γλυκο το μνμ κ να της δωσω λιγο χρονο να το σκεφτει.Σημερα της εστειλα να δω τι κανει,αλλα δεν απαντησε...Ποια η επομενη κινηση μου?Γνκ,τι φαινεται από τα λόγια της?

Να σταματήσεις να την πρήζεις :p

 

τσατσουλινο,σε ενα αλλο θεμα που σου προξενευανε τον μπιλακο,ειχε κατι χαρτομαντηλα...

 

Μήπως να την ταίσει κι αυτός στρείδια;

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα χθες το βράδυ ένα MMS σε μια κοπελα,καταλαβαίνετε γιατί φαντάζομαι:O...Τεσπα,μου απαντησε οτι ηταν πολυ γλυκο το μνμ κ να της δωσω λιγο χρονο να το σκεφτει.Σημερα της εστειλα να δω τι κανει,αλλα δεν απαντησε...Ποια η επομενη κινηση μου?Γνκ,τι φαινεται από τα λόγια της?
καμια...περιμενεις να κανει αυτη καμια κινησουλα..

αν δεν κανεις στελνεις ακομα ενα σμς σε καμια βδομαδα και μετα αν δεν εχουμε αντιδραση πας για αλλα...

 

 

 

Μήπως να την ταίσει κι αυτός στρείδια;

ποια να ταισει?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καμια...περιμενεις να κανει αυτη καμια κινησουλα..

αν δεν κανεις στελνεις ακομα ενα σμς σε καμια βδομαδα και μετα αν δεν εχουμε αντιδραση πας για αλλα...

 

αν ήταν τόσο εύκολο να πάω για άλλα,θα το χα κάνει ήδη:p 3 χρόνια είμαι ερωτευμένος μαζί της

Link to comment
Share on other sites

απο τα 11?μικρα ειστε μωρε..

κι αυτη δεν ξερει πως να φερει..υπομονη..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ωραία μας ήρθε το 2009 :worry:

Λοιπόν.. THEO_LEGEND και λοιποί που έχετε τέτοιου είδους προβληματισμούς και θέλετε να τους συζητάτε δημόσια,το myphone ΔΕΝ είναι ο κατάλληλος χώρος και τέτοιου είδους συζητήσεις ΔΕΝ είναι καλοδεχούμενες.Πίστευα ότι ειδικά οι πιο παλιοί και παλιές εδώ μέσα θα το είχαν εμπεδώσει.Ας είναι.

Όποιος έχει παράπονα ή διαφωνίες απευθύνεται μόνο με πμ σε αρμόδιο moderator,όχι εδώ στο thread.

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν τόσο εύκολο να πάω για άλλα,θα το χα κάνει ήδη:p 3 χρόνια είμαι ερωτευμένος μαζί της

Nα πας παρακατω...τι σημαινει να το σκεφτει; Ελεος δηλαδη.

Αν ενδιαφεροταν δεν θα χρειαζοταν να "σκεφτει"...απλα προσπαθει να στο φερει πιο ομαλα οτι δεν ενδιαφερεται.

Επισης, ΔΕΝ ειναι θετικο το να σου πει μια κοπελα οτι κατι που εκανες ειναι γλυκο, εισαι αντρας δεν εισαι η κολλητη της...:p

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα χθες το βράδυ ένα MMS σε μια κοπελα,καταλαβαίνετε γιατί φαντάζομαι:O...Τεσπα,μου απαντησε οτι ηταν πολυ γλυκο το μνμ κ να της δωσω λιγο χρονο να το σκεφτει.Σημερα της εστειλα να δω τι κανει,αλλα δεν απαντησε...Ποια η επομενη κινηση μου?Γνκ,τι φαινεται από τα λόγια της?

 

Ότι δεν σε θελει...(πολύ σκληρό ακούστηκε αυτό πρωτοχρονιάτικα)...Θα συμφωνήσω με τον μιχάλη...Την λέξη "γλυκό" δεν την λες εύκολα σε κάποιον που μπορεί να του αρέσεις...Όπως λέει και το άσμα "ο έρωτας με έρωτα περνάει" γράψε Χ και προχώρα παρακάτω..;)

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν τόσο εύκολο να πάω για άλλα,θα το χα κάνει ήδη:p 3 χρόνια είμαι ερωτευμένος μαζί της

 

Οπως ειπωθηκε, μαλλον δε σε θελει και δε στο λεει στα ισια για γνωστους εγωιστικους λογους.

Αν της εστειλες μηνυμα το βραδυ, το πιθανοτερο ειναι οτι αποκοιμηθηκε στο μαξιλαρι της λιγο αργοτερα και της εσταζαν τα σαλια.

Αν ηταν πρωι, τα ειπε με την κολλητη και σε ανεφερε ως "καημενο" νιωθοντας ακομα μεγαλυτερο θαυμασμο για το ατομο της.

 

Αλλα πες μας και κατι παραπανω για την υποθεση αν θες, μηπως κανουμε και λαθος.

 

Υπαρχει και η απειροελαχιστη πιθανοτητα να ανηκει στην κατηγορια γυναικα-αινιγμα στην οποια πλεον τολμω να πω οτι εχω εξειδικευση :X

Link to comment
Share on other sites

Εγω την γυναικα αινιγμα(με την κακη εννοια μαλλον) την λεω γυναικα οτιναναι. Τα θελει κι εσας ο απαυτος σας παντως. :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι να πω ότι ειναι καλό κορίτσι;και δε το λέω προσωπικα αλλά το λέει όλος ο κόσμος..κ δε γίνεται με τίποτα να σκέφτεται έτσι..τωρα βεβαια καταπλακωθηκα με οσα ειδα,αλλα θα δουμε:-P
Link to comment
Share on other sites

gt den kaneis αυτο που σου ειπα?

μικρη κοπελα ειναι δεν ξερει απο αυτα...αστην λιγο χρονο να "ηρεμησει" και μετα κανε ακομα μια κινηση.. αν και τοτε δεν αντιδρασει θετικα,τοτε την αφηνεις και πας για αλλα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

gt den kaneis αυτο που σου ειπα?

μικρη κοπελα ειναι δεν ξερει απο αυτα...αστην λιγο χρονο να "ηρεμησει" και μετα κανε ακομα μια κινηση.. αν και τοτε δεν αντιδρασει θετικα,τοτε την αφηνεις και πας για αλλα...

 

ε οχι ρε βιβη αφου ο επιμενων νικα :p

Link to comment
Share on other sites

gt den kaneis αυτο που σου ειπα?

μικρη κοπελα ειναι δεν ξερει απο αυτα...αστην λιγο χρονο να "ηρεμησει" και μετα κανε ακομα μια κινηση.. αν και τοτε δεν αντιδρασει θετικα,τοτε την αφηνεις και πας για αλλα...

 

Εεεε μα αυτό κάνω. . .

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα φαινεται οτι εχει καποιον αλλον στο νου της και γενικα θα σου απαντησει αργοτερα, αμα δεν της "κατσει" ο αλλος. Σε εχει δηλαδη καβαντζα...

Αν παλι εχεις τρελο κολλημα μαζι της, περιμενε 3 μερες και μετα στειλες της ενα μηνυμα του τυπου: "Τι γινεται ρε κοπελια? Ακομα να απαντησεις? Αντε γιατι εχουμε και αλλες που περιμενουν να τις δωσουμε σημασια...

(με αλλα λογια βεβαια, αλλα αυτο να βγαινει ως το "ζουμι" της υποθεσης)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

δικοπο μαχαιρι το να πει κατι τετοιο..

μπορει μεν να "επισπευσει" τα πραγματα αλλα απο την αλλη μπορει η κοπελια να σκεφτει πως τα ριχνει σε 2-3-4-5-6 παραλληλα και οποια κατσει,εκατσε...οι αλλες στον επομενο γυρο :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα χθες το βράδυ ένα MMS σε μια κοπελα,καταλαβαίνετε γιατί φαντάζομαι:O...Τεσπα,μου απαντησε οτι ηταν πολυ γλυκο το μνμ κ να της δωσω λιγο χρονο να το σκεφτει.Σημερα της εστειλα να δω τι κανει,αλλα δεν απαντησε...Ποια η επομενη κινηση μου?Γνκ,τι φαινεται από τα λόγια της?

 

Το ίδιο έγινε και σε εμένα one tree hill μόνο που σε εμένα μου είπε μόνο ότι είναι πολύ γλυκό το μήνυμα.Ρε μήπως μας δουλεύουν και μας στέλνουν το ίδιο?!:lol:.Πάντως αν δεν κάνει καμία κίνηση θα σε συμβούλευα να της στείλεις με sms αυτό:

Έγραψα το όνομά σου στην άμμο και το έσβησε το κύμα

Το χάραξα στα δέντρα και το έσβησε ο χρόνος

Το έγραψα στο τζάμι και το πήρε η βροχή

Το έγραψα στ' μου και ησύχασα.

Το ίδιο θα κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...