Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω και γω να βαλω την επισημη 2.3 στο arc s, εχω το αρχειο (LT18i)_4.0.2.A.0.42_CE αλλα κερνελ τι θα βαλω? Ακολουθω το βημα1 απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θελω και γω να βαλω την επισημη 2.3 στο arc s, εχω το αρχειο (LT18i)_4.0.2.A.0.42_CE αλλα κερνελ τι θα βαλω? Ακολουθω το βημα1 απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 ?

 

Θα συνδέσεις το κινητό στον Η/Υ σε flashmode, θα ανοίξεις το flashtool, θα επιλέξεις το αρχείο (με επέκταση .ftf) και θα φλασαριστούν όλα μόνα τους. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο. Αν ακολούθησες πιστά τον οδηγό, είσαι οκ.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι!!!:)

 

υπάρχει αντίστοιχη σελιδα και με τα gapps??:p

 

Ρίξε μια ματιάεδώ κι εδώ.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα, πήρα να σετάρω ένα arc ενος φίλου και δεν μπορώ να το βάλω σε dowhload mode τι πατάμε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, πήρα να σετάρω ένα arc ενος φίλου και δεν μπορώ να το βάλω σε dowhload mode τι πατάμε?

Ευχαριστώ.

 

Κρατάς πατημένο το αριστερό πλήκτρο ενώ συνδέεις το usb για fastboot mode και το δεξί πλήκτρο για flashmode.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα ανασύρω το θέμα του Arc. Εχω μια ερώτηση χρησιμοποιώ τη συσκευή με την τελευταία [LegacyXperia] unofficial CyanogenMod 11.0 με τον Dolphin Browser ενώ στης προηγούμενες εκδόσεις όταν άνοιγα ένα βίντεο για να παίξει με ρωτούσε με ποιο πρόγραμμα θα το αναπαράγει και χρησιμοποιούσα το MX Player τώρα δεν με ρωτά και το κάνει αναπαραγωγή ο Dolphin Browser. Έχω κάνει wipe και της δυο εφαρμογές αλλά αυτή τη ρύθμιση δεν μπορώ να την αλλάξω, τη μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα:

έκανα στο κινητό μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,και το τηλέφωνο τωρα μου κάνει διάφορα τρελά.

πχ συνδέω το καλωδιο usb και ενω αρχίζει και φορτίζει,δεν μου το διαβάζει στο pc δεν το βλεπει καν,ενω δεν μου δείχνει και στην πάνω μπάρα του τηλεφωνο το usb σηματάκι που κατεβαζες την μπάρα,και μετα παταγες συνδεση τηλεφωνου...

επίσης αν πατησεις την κάμερα,σου βγάζει μαυρη οθόνη και εκει κολλάει και θελει κλείσιμο και ξανά ανοιγμα το τηλέφωνο...

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος????...

είμαι Αθήνα,αν κάποιος μπορεί να κάνει κάτι,μπορώ να ερθω οπουδήποτε στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα:

έκανα στο κινητό μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,και το τηλέφωνο τωρα μου κάνει διάφορα τρελά.

πχ συνδέω το καλωδιο usb και ενω αρχίζει και φορτίζει,δεν μου το διαβάζει στο pc δεν το βλεπει καν,ενω δεν μου δείχνει και στην πάνω μπάρα του τηλεφωνο το usb σηματάκι που κατεβαζες την μπάρα,και μετα παταγες συνδεση τηλεφωνου...

επίσης αν πατησεις την κάμερα,σου βγάζει μαυρη οθόνη και εκει κολλάει και θελει κλείσιμο και ξανά ανοιγμα το τηλέφωνο...

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος????...

είμαι Αθήνα,αν κάποιος μπορεί να κάνει κάτι,μπορώ να ερθω οπουδήποτε στην Αθηνα.

 

είσαι stock ή έχεις βάλει custom kernel και ROM?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

όλα καλά,το πρόβλημα διορθώθηκε με το flashtool και την android εκδοση 4.0.4...

υπάρχει κάποιος ευκολος τρόπος να κάνουμε root τη συσκευή με την 4.0.4 μέσα...

θέλουμε να μεταφέρουμε τις εφαρμογές απο το κινητό στην κάρτα,και δεν μπορούμε...

μόνο μέσω Titanium backup γίνεται αυτό???

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος ευκολος τρόπος να κάνουμε root τη συσκευή με την 4.0.4 μέσα...

θέλουμε να μεταφέρουμε τις εφαρμογές απο το κινητό στην κάρτα,και δεν μπορούμε...

μόνο μέσω Titanium backup γίνεται αυτό???

 

Νομίζω ότι ο πιο εύκολος τρόπος για root βρίσκεται εδώ.

Τώρα όσο αφορά για τη μεταφορά εφαρμογών γίνεται μέσω titanium αλλά και άλλων εφαρμογών όπως το link2sd.

Νομίζω πως όλες αυτές χρειάζονται root για να λειτουργήσουν.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό φίλης μου, SonyEricsson Xperia Arc S, με έκδοση Android 4.0.4 ενώ όλα ήταν εντάξει, ξαφνικά από προχθές, το ανοίγουμε, βγάζει το λογότυπο SONY και μετά XPERIA, και ενώ δείχνει ότι φορτώνει το λειτουργικό, όταν είναι να εμφανίσει την πρώτη εικόνα υποδοχής, κάνει επανεκκίνηση και ξαναγίνεται συνεχώς αυτό το πράμα. Κάποιες φορές εμφάνισε και την εικόνα υποδοχής και όταν προσπαθήσαμε, με το γνωστό σύρσιμο προς τα δεξιά να το βγάλουμε από την αυτόματη κατάσταση κλειδώματος, έκανε επανεκκίνηση και ξανά τα ίδια που περιγράφω παραπάνω. Απ' ότι μου είπε, τις το πρωτοέκανε ενώ προσπαθούσε να ενεργοποιήση το Bluetooth.

Έχουμε δοκιμάσει να βγάλουμε την μπαταρία για ένα 24ωρο, αφαιρέσαμε sim και κάρτα μνήμης αλλά τίποτε.Καμία ιδέα για το τί μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό φίλης μου, SonyEricsson Xperia Arc S, με έκδοση Android 4.0.4 ενώ όλα ήταν εντάξει, ξαφνικά από προχθές, το ανοίγουμε, βγάζει το λογότυπο SONY και μετά XPERIA, και ενώ δείχνει ότι φορτώνει το λειτουργικό, όταν είναι να εμφανίσει την πρώτη εικόνα υποδοχής, κάνει επανεκκίνηση και ξαναγίνεται συνεχώς αυτό το πράμα. Κάποιες φορές εμφάνισε και την εικόνα υποδοχής και όταν προσπαθήσαμε, με το γνωστό σύρσιμο προς τα δεξιά να το βγάλουμε από την αυτόματη κατάσταση κλειδώματος, έκανε επανεκκίνηση και ξανά τα ίδια που περιγράφω παραπάνω. Απ' ότι μου είπε, τις το πρωτοέκανε ενώ προσπαθούσε να ενεργοποιήση το Bluetooth.

Έχουμε δοκιμάσει να βγάλουμε την μπαταρία για ένα 24ωρο, αφαιρέσαμε sim και κάρτα μνήμης αλλά τίποτε.Καμία ιδέα για το τί μπορεί να φταίει?

 

Κλασσική περίπτωση soft brick. Φλασάρεις τη ρομ από την αρχή και είσαι οκ!

Τα δεδομένα που υπάρχουν στη μνήμη του κινητού διαγράφονται οπως και οι επαφές οπότε

αν δεν έχει backup τότε υπάρχει και μια μικρή ζημιά.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση soft brick. Φλασάρεις τη ρομ από την αρχή και είσαι οκ!

Τα δεδομένα που υπάρχουν στη μνήμη του κινητού διαγράφονται οπως και οι επαφές οπότε

αν δεν έχει backup τότε υπάρχει και μια μικρή ζημιά.

Φίλε μου κατ' αρχήν να σ' ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση. Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός με το αντικείμενο, τί σημαίνει soft brick, από τι μπορεί να το έπαθε και πως φλασάρω τη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κατ' αρχήν να σ' ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση. Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός με το αντικείμενο, τί σημαίνει soft brick, από τι μπορεί να το έπαθε και πως φλασάρω τη ρομ?

 

Σου απάντησα με προσωπικό μήνυμα.

Έλεγξε τα μηνύματα σου.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα με προσωπικό μήνυμα.

Έλεγξε τα μηνύματα σου.

Να σ' ευχαριστήσω και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια. Το πρόβλημα λύθηκε μέσω του PC Companion, επιλέγοντας Repair το λογισμικό της συσκευής. Όντως έγινε όπως είπες, χάθηκαν τα δεδομένα από τη μνήμη του κινητού και κάποιες επαφές, αλλά μικρό το κακό. :thanks:

Edited by jannis64
Link to comment
Share on other sites

Να σ' ευχαριστήσω και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια. Το πρόβλημα λύθηκε μέσω του PC Companion, επιλέγοντας Repair το λογισμικό της συσκευής. Όντως έγινε όπως είπες, χάθηκαν τα δεδομένα από τη μνήμη του κινητού και κάποιες επαφές, αλλά μικρό το κακό. :thanks:

 

Όλα καλά λοιπόν.

Και για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

 

:D :D

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...