Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά κάποιος που να έχει κάνει root σε sonny arc?και να ξέρει?και τον πληρώνω κιόλας για να κάνει στο δικό μου γιατί δεν έχω την αντοχή νεύρων να το ξαναπεράσω και να κάνω καμια βλακεία πάλι προτιμώ να πληρώσω
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω κερνελ με αυτον τον τροπο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329948 αλλα μενει κολλημενο στο <waiting for device>.

Με Flashtool πως θα περασω τον κερνελ αφου ειναι σε καταληξη .img και δεν το "βλεπει" ?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω κερνελ με αυτον τον τροπο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329948 αλλα μενει κολλημενο στο <waiting for device>.

Με Flashtool πως θα περασω τον κερνελ αφου ειναι σε καταληξη .img και δεν το "βλεπει" ?

 

Δοκίμασε να τον περάσεις μέσω fastboot. Κάνε αντιγραφή το αρχείο img μέσα στο φάκελο του fastboot και μετά

δώσε την εντολή fastboot boot *.img

στο * βάζεις το όνομα του αρχείου.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το flashtool έχει επιλογή στην οθόνη που επιλεγεις τον kernel στο κάτω μέρος file type και σου δίνει τρεις επιλογές img sin elf.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τον περάσεις μέσω fastboot. Κάνε αντιγραφή το αρχείο img μέσα στο φάκελο του fastboot και μετά

δώσε την εντολή fastboot boot *.img

στο * βάζεις το όνομα του αρχείου.

Και παλι μου γραφει <waiting for device> και μενει κολλημενο εκει. Ειναι ξεκλειδωμενος ο bootloader γιατι εχω αλλη ρομ μεσα στο κινητο.

Αν δεν κάνω λάθος το flashtool έχει επιλογή στην οθόνη που επιλεγεις τον kernel στο κάτω μέρος file type και σου δίνει τρεις επιλογές img sin elf.

Σε ποιο σημειο ειναι αυτο? Κανω αναζητηση στον φακελο firmwares αλλα δεν το βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι μου γραφει <waiting for device> και μενει κολλημενο εκει. Ειναι ξεκλειδωμενος ο bootloader γιατι εχω αλλη ρομ μεσα στο κινητο.

 

Πρέπει πρώτα να συνδέσεις το κινητό σε fastboot mode. Πράγμα που σημαίνει ότι το συνδέεις κλειστό και έχοντας πατημένο το πλήκτρο μενού αν θυμάμαι καλά. Μετά δίνεις την εντολή. Το αρχείο img πρέπει να είναι στο φάκελο του fastboot και όχι στο firmware.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσεις στο σημείο να διαλέξεις kernel (select kernel to flash) σου ανοίγει ένα παράθυρο για να το βρεις όπου είναι αποθηκευμένο και να το επιλέξεις. Σε αυτή την οθόνη θυμάμαι ότι έχει την επιλογή που ανεφερα παραπάνω.

Δυστυχώς δεν το έχω τώρα μπροστά μου για να δω ακριβώς τα βήματα.

 

Οπα μπερδευτηκαμε

Εγώ μιλάω για μέθοδο με flashtool και ο magos merlin για command line fast boot.

Διάλεξε οτι σε βολευει.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποιος που να έχει κάνει root σε sonny arc?και να ξέρει?και τον πληρώνω κιόλας για να κάνει στο δικό μου γιατί δεν έχω την αντοχή νεύρων να το ξαναπεράσω και να κάνω καμια βλακεία πάλι προτιμώ να πληρώσω

 

Δυστυχώς σε καταλαβαίνω. Και γω το Arc έχω. Κατάφερε το καημένο και μου κάνε τη χάρη να το κάνω Root. Αλλα πώς, ποτέ δεν θα μάθω, γιατί παραμένω Άσχετη! Του είχα κάνει πατατιά στην πρώτη προσπάθεια, ξανά προσπάθησα και Παραλίγο πάλι, αλλα έγινε. Τώρα κάτι να είχε γίνει με την πρώτη και στη δεύτερη τα κατάφερε Δεν ξέρω. Είχα γεμίσει με αρχεία το PC.

Σε νιώθω. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω. Αλλα.....

Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι να κατεβάσεις τα σωστά αρχεία. Αλλιώς........

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να συνδέσεις το κινητό σε fastboot mode. Πράγμα που σημαίνει ότι το συνδέεις κλειστό και έχοντας πατημένο το πλήκτρο μενού αν θυμάμαι καλά. Μετά δίνεις την εντολή. Το αρχείο img πρέπει να είναι στο φάκελο του fastboot και όχι στο firmware.

Οπα μπερδευτηκαμε

Εγώ μιλάω για μέθοδο με flashtool και ο magos merlin για command line fast boot.

Διάλεξε οτι σε βολευει.

Δεν μπερδευτηκα, εκανα και τους 2 τροπους που μου λετε, στον πρωτο μενει κολλημενο και στο δευτερο δεν βλεπει το αρχειο ουτε με αφηνει να διαλεξω καταληξη.:(

 

Παλια ειχα περασει κερνελ με τον πρωτο τροπο του fastboot. Μηπως δεν εχω κανει τικ καποια επιλογη μεσα στο κινητο? Μηπως φταιει η ρομ που εχω τωρα στο κινητο?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε καταλαβαίνω. Και γω το Arc έχω. Κατάφερε το καημένο και μου κάνε τη χάρη να το κάνω Root. Αλλα πώς, ποτέ δεν θα μάθω, γιατί παραμένω Άσχετη! Του είχα κάνει πατατιά στην πρώτη προσπάθεια, ξανά προσπάθησα και Παραλίγο πάλι, αλλα έγινε. Τώρα κάτι να είχε γίνει με την πρώτη και στη δεύτερη τα κατάφερε Δεν ξέρω. Είχα γεμίσει με αρχεία το PC.

Σε νιώθω. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω. Αλλα.....

Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι να κατεβάσεις τα σωστά αρχεία. Αλλιώς........

Άσε Λίλυ τον βοηθάμε εμείς!

 

:P :D

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε rename το αρχείο σε .img

Εννοεις να αλλαξω την καταληξη σε .img? Μα σε .img ειναι. Το ειχα κανει και σε .ftf αλλα παλι δεν το βλεπει. Βαζω τον κερνελ στο C://flashtool\firmwares, ανοιγω Flashtool, παταω τον κεραυνο, flashmode αλλα δεν βλεπει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να αλλαξω την καταληξη σε .img? Μα σε .img ειναι. Το ειχα κανει και σε .ftf αλλα παλι δεν το βλεπει. Βαζω τον κερνελ στο C://flashtool\firmwares, ανοιγω Flashtool, παταω τον κεραυνο, flashmode αλλα δεν βλεπει τιποτα.

 

πατα τον κεραυνο, fastboot και μετά βρες το img.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτη την φορα μου βγαινουν αυτες οι εντολες, βλεπει το αρχειο .img αλλα μου γραφει: Drivers neer to be installed for connected device

You can find them in the drivers folder of Flashtool

This action can only be done in fastboot mode.

 

Τι drivers θελει να κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι. Πήγαινε στο φάκελο που έχεις κάνει εγκατάσταση το flashtool και θα βρεις το αρχείο για να εγκαταστάσεις τους drivers στο φάκελο drivers
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι. Πήγαινε στο φάκελο που έχεις κάνει εγκατάσταση το flashtool και θα βρεις το αρχείο για να εγκαταστάσεις τους drivers στο φάκελο drivers

Τον βρηκα τον φακελο διαλεγω τον τυπο του κινητου, flashmode drivers 'η flashboot drivers? Το κινητο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο για να περασω τους drivers?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τους δυο. Το κινητό δεν έχει σημασια αν ειναι συνδεμένο ή όχι.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δίνει την επιλογή βάλε και τα δύο.

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις το κινητό συνδεδεμένο

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι πέρασες τον kernel. Το log αν θέλεις το κρατας. Δεν είναι απαραίτητο. Αν σου έγραψε οκ στο τέλος στο κυρίως παράθυρο του flashtool τότε όλα καλά και κάνεις επανεκκίνηση το κινητό. Αν θέλεις να περάσεις άλλη ROM τότε συνεχιζεις
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει γραψει ενα OKAY πιο πανω, αρα ειμαστε ενταξει.

 

Τωρα για την custom rom εγω την πρωτη φορα δεν περασα ClockWorkMod Recovery απλα μπηκα σε ClockWorkMod και περασα την ρομ? Προχωραω αμεσως σε ClockWorkMod? Δηλαδη επανεκινηση και παταω το volume down?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...