Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Billia κατσε στα αυγα σου,χαχαχαχα αυτα ειναι πολυ περιπλοκα και απο το xda θα τα βρεις και σε αγγλικα!καλα εισαι ετσι τωρα βρε!

 

Μου εκοψες τα φτερα τωρα,αλλα την θεωρω λογικη την απαντηση με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω στο αντικειμενο!!

Αλλη ερωτηση>Για να βαλω μεγαλυτερη καρτα μνημης (16 η 32) τι κανω με το titanium backup ωστε ολες οι εφαρμογες μου να μπουν στην καινουργια καρτα?

Κ κατι αλλο..Παταω τον κωδικο χρηστη στο androit market απο το pc κ με γραφει στα...!!

Στο κινητο μπαινω κανονικα,παει το μυαλο πουθενα στο τι συμβαινει?

Edited by billias7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει ποιο μικρή η γραμματοσειρά στις λίστα των επαφών ή στο όνομα που εμφανίζεται κατά την εισερχόμενη κλήση. Το πρόβλημα είναι οτι έχω μερικά ονοματεπώνυμα λίγο μεγάλα όπου υπάρχει κοινό όνομα αλλά και κοινή αρχή του επωνύμου με συνέπεια να μην εμφανίζεται ολόκληρο το όνομα κατά την εισερόμενη και έτσι να μην ξέρω ποιος από τους 2 ή 3 να καλούν.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ξερει κανεις αν μπορω να δημιουργησω ξεχωριστο φακελο για να βαλω μεσα καποιες φωτογραφιες και να μη μου τις εχει ολες χυμα μεσα στη συλλογη?καποιος να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Φακελους για φωτο στη μαμα εφαρμογη δε μπορεις να φτιαξεις! Μονο μεσω καποιου file manager πχ astro
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει ποιο μικρή η γραμματοσειρά στις λίστα των επαφών ή στο όνομα που εμφανίζεται κατά την εισερχόμενη κλήση. Το πρόβλημα είναι οτι έχω μερικά ονοματεπώνυμα λίγο μεγάλα όπου υπάρχει κοινό όνομα αλλά και κοινή αρχή του επωνύμου με συνέπεια να μην εμφανίζεται ολόκληρο το όνομα κατά την εισερόμενη και έτσι να μην ξέρω ποιος από τους 2 ή 3 να καλούν.

 

Υπήρξε πολύ debate για αυτό το θέμα και στα φόρουμ του x10. Δεν θυμάμαι αν είχαμε καταλήξει σε λύση αλλά αν έχεις συγχρονισμένες τις επαφές σου με το Gmail σου μπες και δες αν σου δίνει επιλογή το Gmail για κατάταξη επαφών βάσει επιθέτου. Εάν όχι ψάξε και στο phonebook του Arc μήπως και υπάρχει/προσθέσαν κάποια τέτοια επιλογή.

Αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για μια τέτοια περίπτωση καθώς η αλλαγή γραμματοσειράς που ζητάς είναι λίγο παρακινδυνευμένη.

 

Τι εννοώ:

Η default γραμματοσειρά του Android για τα περισσότερα κείμενα που βλέπεις να εμφανίζονται λέγεται DroidSans.tts και DroidSans-Bold.ttf (για τα bold αντίστοιχα). Αυτή η γραμματοσειρά είναι optimized για τα πεδία του Android (text box , buttons κλπ.) στα οποία εμφανίζεται. Επιπλέον μπορεί να υποστηρίξει όλους τους χαρακτήρες (ειδικούς και μη / τονούμενους και άτονους / πεζούς και κεφαλαίους) του 90% των παγκοσμίων γλωσσών (εκτός από Αραβικά , Φαρσι και κάτι τέτοια). Οπότε όπως καταλαβαίνεις αν αντικαταστήσεις αυτή τη γραμματοσειρά με μια άλλη μικρότερη διαφορετικής προέλευσης πολλά πράγματα ίσως να μην "κάθονται" και τόσο σωστά στα γραφικά του κινητού.

 

Παράδειγμα: Κουμπί με την λέξει "Εντάξει" εσύ μπορεί να βλέπεις ":ντάξει" , όπου η άνω κάτω τελεία που έβαλα θα είναι ότι απέμεινε από το αρχικό "Ε" το οποίο όμως δεν φαίνεται γιατί η γραμματοσειρά είναι πολύ μεγάλη για το εν λόγω κουμπί. Μια φορά είχα περάσει μια , που ήταν πολύ όμορφη και σε γενικό πλαίσιο και πιο μικρή σε μέγεθος σε σχέση με την default αλλά το Android την τοποθετούσε τόσο χαμηλά στα boxes και τα textfields που μου εμφανίζονταν τα πάντα κομμένα στο μισό (οριζοντίως). Τέλος πάντων αρκετά φλυάρισα πιστεύω ότι κατάλαβες.

 

Φυσικά αν είσαι αποφασισμένος να λύσεις το πρόβλημα σου αυτό που θα έκανα εγώ αν δεν έβρισκα άκρη με τα αρχικά (αυτά που πρότεινα περί Gmail) είναι τα εξής.

:!:BACKUP ΠΡΙΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ:!:

Απαιτείται root:

1. Με κάποιον file manager με δυνατότητα root (π.χ. Root Explorer) πας στον φάκελο /system/fonts.

2. Βρίσκεις τα αρχεία DroisSans.tts και DroidSans-Bold.ttf και τα κάνεις COPY στην κάρτα SD σου.

3. Τα μεταφέρεις από την κάρτα στο pc μέσω καλωδίου USB ή όπως αλλιώς προτιμάς και τα επεξεργάζεσαι με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας για γραμματοσειρές (Googl-αρε font editor ή κάτι παρόμοιο). Συγκεκριμένα τα μικραίνεις. Δεν αλλάζεις το οτιδήποτε στους χαρακτήρες που υποστηρίζουν , στο όνομα του αρχείου ή οτιδήποτε άλλο.

4. Περνάς τα νέα επεξεργασμένα αρχεία στην κάρτα SD από το PC.

5. Ανοίγεις root explorer (ή οτιδήποτε άλλο έχεις) και προσεκτικά:

  • Κάνεις copy το κάθε επεξεργασμένο αρχείο στην τοποθεσία /system.
  • Μέσα στο /system βάζεις στα 2 αρχεία τα σωστά permissions τα οποία είναι , τικαρισμένη όλη η πρώτη στήλη και το πρώτο check από την δεύτερη.
  • Ακολούθως κάνεις move τα δυο αρχεία στον φάκελο /system/fonts και επιλέγεις "Yes" στο μήνυμα που θα σου βγάλει για overwrite.

6. Reboot το κινητό και είσαι έτοιμος.

 

Ελπίζω να βγάλεις άκρη γιατί απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον σου δημιουργεί και πρόβλημα στον επαγγελματικό τομέα η όλη κατάσταση. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες μου μέγιστη προσοχή στα permissions και για κανένα λόγω μην προσπεράσεις κάποιο βήμα. Σου εφιστώ την προσοχή στο backup!

 

Φιλικά! :)

 

Υ.Γ. Στην τελική πέρνα τους φωτογραφίες!!! :rotfl: :rotfl: :lol:

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα την αναβαθμιση σε 2.3.4 μεσω update service.δεν ειδα και καμια τρομερη αλλαγη μονο λιγο καλυτερη αυτονομια θα ελεγα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση:

Ακόμη δεν το έχω rootάρει το τηλέφωνο...

Έχω έκδοση 2.3.4. Αν το rootάρω, υπάρχει πουθενά κάποιος οδηγός για το πως να προχωρήσω μετά? Γενικώς δηλαδή πως να γίνει καλύτερο και γρηγορότερο το τηλέφωνο, κάτι σαν βήμα-βήμα?

Ποιές δηλαδή είναι μετά οι - ας πούμε - τοπ εφαρμογές που θα πρέπει να μπουν ώστε να εκμεταλλευτώ πραγματικά το γεγονός ότι θα είμαι superuser?

(Γιατί αν είναι να το κάνω root και μείνω εκεί, δεν νομίζω ότι αξίζει τον "κόπο". Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.. :p )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση:

Ακόμη δεν το έχω rootάρει το τηλέφωνο...

Έχω έκδοση 2.3.4. Αν το rootάρω, υπάρχει πουθενά κάποιος οδηγός για το πως να προχωρήσω μετά? Γενικώς δηλαδή πως να γίνει καλύτερο και γρηγορότερο το τηλέφωνο, κάτι σαν βήμα-βήμα?

Ποιές δηλαδή είναι μετά οι - ας πούμε - τοπ εφαρμογές που θα πρέπει να μπουν ώστε να εκμεταλλευτώ πραγματικά το γεγονός ότι θα είμαι superuser?

(Γιατί αν είναι να το κάνω root και μείνω εκεί, δεν νομίζω ότι αξίζει τον "κόπο". Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.. :p )

στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι οτι μετα το root κατεβαζεις το titanium backup ωστε να αφαιρεσεις τις εργοστασιακες εφαρμογες (πριν το κανεισ κανε ομως και ενα backup) οσο για να γινει πιο γρηγορο (δεν ξερω αν ισχυει αυτο) η να αλλαξεις κατι αλλο απο το τηλεφωνο μονο στο XDA.βημα βημαα μεν αλλα στα αγγλικα δε!να σου προσθεσω και κατι τελευταιο,εχω βαλει το aytokiller memory και εχω δει σημαντικη βελτιωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι οτι μετα το root κατεβαζεις το titanium backup ωστε να αφαιρεσεις τις εργοστασιακες εφαρμογες (πριν το κανεισ κανε ομως και ενα backup) οσο για να γινει πιο γρηγορο (δεν ξερω αν ισχυει αυτο) η να αλλαξεις κατι αλλο απο το τηλεφωνο μονο στο XDA.βημα βημαα μεν αλλα στα αγγλικα δε!να σου προσθεσω και κατι τελευταιο,εχω βαλει το aytokiller memory και εχω δει σημαντικη βελτιωση.

 

τι τιμες εχεις βαλει στο autokiller?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι τιμες εχεις βαλει στο autokiller?

 

Ακριβως την ιδια ερωτηση εχω!!

Βοηθα kouf για να εχουμε κατι να αρχισουμε γιατι δεν καταλαβενω..γρι!!

Link to comment
Share on other sites

Και για να σταματησουν οι διαφημισεις αυτο https://market.android.com/details?id=com.bigtincan.android.adfree&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5iaWd0aW5jYW4uYW5kcm9pZC5hZGZyZWUiXQ.. το ανοιγεις και μετα reboot

Για ποιο γρηγορο δεν ξερω αλλα αφου θα κανεις backup με το titanium θα σβησεις της αχρηστες αφαρμογες που τρεχουν και καταναλωνουν μπαταρια χωρις λογο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Και για να σταματησουν οι διαφημισεις αυτο https://market.android.com/details?id=com.bigtincan.android.adfree&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5iaWd0aW5jYW4uYW5kcm9pZC5hZGZyZWUiXQ.. το ανοιγεις και μετα reboot

Για ποιο γρηγορο δεν ξερω αλλα αφου θα κανεις backup με το titanium θα σβησεις της αχρηστες αφαρμογες που τρεχουν και καταναλωνουν μπαταρια χωρις λογο.

 

θα την χαρακτηριζα ως την καλυτερη και χρησιμοτερη εφαρμογη στο μαρκετ!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την ιδια ερωτηση εχω!!

Βοηθα kouf για να εχουμε κατι να αρχισουμε γιατι δεν καταλαβενω..γρι!!

στο extreme το εχω εγω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο extreme το εχω εγω

 

Βοηθαμε!!.Ειπαμε..γρι!!

Το ανοιγω κ με παει στο 'ορια μνημης'. Εκει εχει επιλογες με νουμερα.,τι βαζω εκει?.η που παω κ βαζω το extreme?

οκ,το βρηκα!!.Ευχαριστω!. φαινεται πιο γρηγορο!!

Edited by billias7
Link to comment
Share on other sites

Βοηθαμε!!.Ειπαμε..γρι!!

Το ανοιγω κ με παει στο 'ορια μνημης'. Εκει εχει επιλογες με νουμερα.,τι βαζω εκει?.η που παω κ βαζω το extreme?

οκ,το βρηκα!!.Ευχαριστω!. φαινεται πιο γρηγορο!!

Το ηξερα οτι θα το εβρισκες!παντως οντως κανει δουλεια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα γιατι extreme? :p

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Το έκανα και γω root..

Έβαλα το Titanium και τώρα κάνω backup τις εφαρμογές..

Επίσης έβαλα το Autokiller και το ADFree...

Θα πω αργότερα εντυπώσεις...:)

 

EDIT:

Λοιπόν...

Έκανα uninstall κάτι let's golf και λοιπά άχρηστα..

Το ADFree δείχνει να δουλεύει σωστά..

Το Autokiller δεν βλέπω να κάνει και τίποτα σπουδαίο... Το έχω στο extreme. Το τηλέφωνο δεν βλέπω να έχει διαφορά στην ταχύτητα, τουλάχιστον όχι σημαντική.

Edited by chriz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Το έκανα και γω root..

Έβαλα το Titanium και τώρα κάνω backup τις εφαρμογές..

Επίσης έβαλα το Autokiller και το ADFree...

Θα πω αργότερα εντυπώσεις...:)

 

EDIT:

Λοιπόν...

Έκανα uninstall κάτι let's golf και λοιπά άχρηστα..

Το ADFree δείχνει να δουλεύει σωστά..

Το Autokiller δεν βλέπω να κάνει και τίποτα σπουδαίο... Το έχω στο extreme. Το τηλέφωνο δεν βλέπω να έχει διαφορά στην ταχύτητα, τουλάχιστον όχι σημαντική.

το Autokiller ελευθερωνει την rom,μολεις εγκαταστησεις καμια 15 εφαρμογες και αρχιζει να ελευθερωνει την rom θα δεις μεγαλη διαφορα,σε εμενα πριν το βαλω η ρομ ηταν στο 78 και τωρα ειναι στο 118mb

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το βαλα στο strict που το χα και στο παλιο μου κινητο..;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμερα να συνδεεται πανω στο τηλ για να την χρησιμοποιω ως μπροστινη καμερα;

καλυτερα βαλε καθρεπτη!!!!χαχαχαχαχα για βιντεοκληση λες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...