Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα εχω ενα θεμα με το μηκος των sms στα ελληνικα μου δινει μονο 70 χαρακτηρες και οχι 160 μια βοηθεια πανω σε αυτο ευχαριστω

 

καλημερα, νομιζω το handsent sms + gr θα σου λυσει τα χερια..

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα εχω ενα θεμα με το μηκος των sms στα ελληνικα μου δινει μονο 70 χαρακτηρες και οχι 160 μια βοηθεια πανω σε αυτο ευχαριστω

καλημερα, νομιζω το handsent sms + gr θα σου λυσει τα χερια..

 

Και γενικότερα ρίξε μια ματιά σ' αυτό το παλιότερο μου post.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω εξηγήσει παραπάνω δεν τα έσκασα και δεν το πήρα. Είναι δώρο. Και όπως επίσης έχω ήδη εξηγήσει παραπάνω εάν είχα δώσει λεφτά για τη συσκευή αυτή θα είχα βριστεί με την SE. Πρώτα να διαβάζεις και μετά να μιλάς!

 

...διαβαζω ολα τα σχολια και εχω διαβασει και ολα τα σχολια στο παλιο ποστ για το arc ...αλλα που ηθελες να θυμαμαι οτι εσενα στο κανανε δωρο? δεν αποστηθηζω nicknames!:)

 

1ον Το ότι ξαφνικά η κάρτα δεδομένων "εξαφανίζεται" (δες παραπάνω)

2ον Ότι μπορεί να κομπλάρει την ώρα που μιλάς με κάποιον στο τηλέφωνο (απολύτως απαράδεκτο)

3ον Ότι το ραδιόφωνο έχει αποκτήσει δική του προσωπικότητα και ανοιγοκλείνει όποτε θέλει

4ον Ότι η κατανάλωση της μπαταρίας είναι αλλοπρόσαλη με την έννοια ότι το τηλέφωνο δεν καταναλώνει σταθερά την μπαταρία του αλλά κατά διαστήματα το επίπεδο φόρτισης κάνει τεράστιες βουτιές χωρίς να έχει υπάρξει ουσιώδης μεταβολή σε σήμα ή συνθήκες χρήσης.

Όλα τα παραπάνω δεν συμβαίνουν συνέχεια ούτε κάθε μέρα, ήταν όμως αρκετά όλα μαζί για να με αποτρέψουν από το να χρησιμοποιώ το τηλέφωνο ως τηλέφωνο εργασίας. Και δεν είναι θέμα απόλυτης προσέγγισης απλώς εάν είχα δώσει 500+ Ευρώ, με όλα τα παραπάνω θα είχα στείλει ένα ωραιότατο e-mail στην SE, πράγμα που έχω ξανακάνει σε ανάλογη περίπτωση στο παρελθόν.:shifty:

 

εμενα παλι δεν μοθ εχει συμβει τιποτα απο αυτα...το ραδιοφωνο δεν το χρισημοποιω κιολας,αλλα οταν το χρισημοποιω μια χαρα κανε την δουλεια του

οσο αναφορα αυτο για την μπαταρια,μπορει να εξαρταται και τι εκδοση android εχεις...η 2.3.3 (αν εχεις αυτη εχει καποια προβληματακια) ..με την 2.3.4 οπου και εχω η μπαταρια με παιχνιδια σμς και ομιλια στο τελος της ημερας εχει 20% κοντα....

 

Καλησπερα σε ολους,εδω και καμια εβδομαδα μου εχει εμφανιση στην πανω μπαρα επιλογη για update αλλα δεν το εχω κανει ακομα γιατι δεν ξερω τι θα μου << χαλασει >> κατα την αναβαθμιση (επαφες,φωτο κλπ) και αν αξιζει τον κοπο!!!Για την ωρα εχω την 2.3.3 με μερικα προβληματα οπως οχι πολυ καλο σημα τηλ. και gps.Γνωριζει καποιος τι ακριβως διορθωνει αυτη???Ευχαριστω
με αυτην την αναβαθμιση δεν χανεις απολυτως τιποτα...το κινητο οταν τελιωσει η εγκατασταση θα ειναι οπως το ειχες...τουλαχιστον σε μενα αυτο συνεβει...οσο αναφορα τα πλεονεκτηματα της 2.3.4 εχει κατι ψιλοπραγματακια...καλο θα ειναι να την κανεις... Edited by iwannis
Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά sos!!!! πήγα να εγκαταστήσω μια εφαρμογή από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1284651

 

και επειδή έχασα τις επαφές μου πήγα να επαναφέρω το αρχείο που είχα κάνει backup και τώρα κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις....τι μπορώ να κάνω???κάποιος τρόπος να το επαναφέρω???

Link to comment
Share on other sites

@iwannis

2.3.4 έχω που είναι πολύ καλύτερη από 2.3.3 αλλά το πρόβλημα της μπαταρίας είναι υπαρκτό. Όσο για το 20% και μένα γύρω εκεί καταλήγει (περίπου στο 18%) αλλά δεν το θεωρώ φυσιολογικό αν σκεφτείς ότι το άλλο μου κινητό (Galaxy S) στο ίδιο δίκτυο και με μεγαλύτερη χρήση (συγχρονισμός συνεχής, mail, facebook, ομιλία, sms και παιχνίδια) άνετα βγάζει την ημέρα με 40% και πλέον υπόλοιπο μπαταρίας όταν έλθει το βράδι.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα παντως πως παρολο που η οθονη αναφερεται ως scratch resistant κανει γρατζουνιες πολυ πιο ευκολα σε σχεση με το galaxy s που ειχα προηγουμενως,ποια ειναι η δικη σας αποψη?Μηπως να αγορασω κανα screen protector,αν και οσο μπορω προσπαθω να τα αποφευγω :cool:...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από full restore του κινητού και ενώ όλες μου οι επαφές είχαν τη φωτογραφία προφίλ του facebook, τώρα ενώ έχω συνδέσει τις επαφές, σε αρκετές ενώ εμφανίζει τις φωτογραφίες μέσα στην επαφή, η φωτογραφία της επαφής είναι ανύπαρκτη....
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα παντως πως παρολο που η οθονη αναφερεται ως scratch resistant κανει γρατζουνιες πολυ πιο ευκολα σε σχεση με το galaxy s που ειχα προηγουμενως,ποια ειναι η δικη σας αποψη?Μηπως να αγορασω κανα screen protector,αν και οσο μπορω προσπαθω να τα αποφευγω :cool:...

Αν θυμάμαι καλά αυτό το είχε αναφέρει κι άλλο παιδί παλιότερα. Ωστόσο αυτό που στην πραγματικότητα γρατζουνιέται είναι ο εργοστασιακός screen protector που δεν είναι άμεσα ευδιάκριτος. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι και εγω νεος κατοχος του ARC απο το οποιο ειμαι μεχρι στιγμης ενθουσιασμενος.

μονο που εχω μερικα θεματακια να ρωτησω εσας τους πιο παλιους...

1).υπαρχει τροπος να δουλευει το ξυπνητηρι ενω ειναι κλειστο?

2).υπαρχει τροπος να ειναι συνδεδεμένο στο laptop και να μην φορτιζει?

3).και πιο σημαντικο:

υπαρχει κανεις που να μπορει να μου το κανει root?

το Χ10 της γυναικας μου,το ειχα κανει root πανευκολα με ενα προγραμματακι που εβαλα μεσα και ετρεξα..

το arc ομως ειναι απ'οτι βλεπω,αλλη ιστορια,και ενω εχω διαβασει πολλες φορες τι εχουν γραφτει εδω μεσα αλλα και στο xdadevelopers,καπου το χανω το εργο,και αυτα τα πραγματα δεν ειναι για να ξεκινας και να μεινεις στην μεση...

εχω την εκδοση 2.3.3 και το κινητο ειναι παραεισαγωγη...

4)εχω ηδη περασει μεσα το motonav,και θα ηθελα να ρωτησω αν το gps λειτουργει ανεξαρτητα,απο καρτες και ιντερνετ...μην εχουμε τιποτα χρεωσεις δηλαδη...

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά αυτό το είχε αναφέρει κι άλλο παιδί παλιότερα. Ωστόσο αυτό που στην πραγματικότητα γρατζουνιέται είναι ο εργοστασιακός screen protector που δεν είναι άμεσα ευδιάκριτος. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

ισχυει ακριβως αυτο

φιλε endj3 παρτηρησε προσεκτικα στις γωνιες της οθονης και θα το παρατηρησεις (εκτος και αν το αγορασες απο 2ο χερι και ο προηγουμενος το εχει αφαιρεσει)

Link to comment
Share on other sites

@iwanis1975:

1. Όχι

2. Όχι

3. Ναι! Να ακολουθήσεις τις οδηγίες από το thread των xda-developers! :) :p

4. Τα περισσότερα "καθαρά" Navigators (δεν μιλάω για υβρίδια του στυλ Google Maps) δεν χρειάζονται ίντερνετ , μόνο το GPS του κινητού σου!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι και εγω νεος κατοχος του ARC απο το οποιο ειμαι μεχρι στιγμης ενθουσιασμενος.

μονο που εχω μερικα θεματακια να ρωτησω εσας τους πιο παλιους...

1).υπαρχει τροπος να δουλευει το ξυπνητηρι ενω ειναι κλειστο?

2).υπαρχει τροπος να ειναι συνδεδεμένο στο laptop και να μην φορτιζει?

3).και πιο σημαντικο:

υπαρχει κανεις που να μπορει να μου το κανει root?

το Χ10 της γυναικας μου,το ειχα κανει root πανευκολα με ενα προγραμματακι που εβαλα μεσα και ετρεξα..

το arc ομως ειναι απ'οτι βλεπω,αλλη ιστορια,και ενω εχω διαβασει πολλες φορες τι εχουν γραφτει εδω μεσα αλλα και στο xdadevelopers,καπου το χανω το εργο,και αυτα τα πραγματα δεν ειναι για να ξεκινας και να μεινεις στην μεση...

εχω την εκδοση 2.3.3 και το κινητο ειναι παραεισαγωγη...

4)εχω ηδη περασει μεσα το motonav,και θα ηθελα να ρωτησω αν το gps λειτουργει ανεξαρτητα,απο καρτες και ιντερνετ...μην εχουμε τιποτα χρεωσεις δηλαδη...

αυτα....

1) Όχι. Μόνο σε flight mode. Είναι περιορισμός του Android αυτός, όχι του Arc.

3) Όντως είναι λίγο νεφελώδες το συγκεκριμένο θέμα. Πάντως πρόγραμμα για να κάνεις root με ένα κλικ δεν υπάρχει ακόμα ή τουλάχιστον δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου.

4) Το GPS σου δεν έχει καμία σχέση με το δίκτυο. Εκτός κι αν κάνεις χρήση του a-GPS το οποίο κατεβάζει ένα μικρό ποσό δεδομένων για να κάνει πιο γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ενω εχω διαβασει πολλες φορες τι εχουν γραφτει εδω μεσα αλλα και στο xdadevelopers,καπου το χανω το εργο,και αυτα τα πραγματα δεν ειναι για να ξεκινας και να μεινεις στην μεση...

http://smileys.smilchat.net/emoticon/expressions/timide/timide24.gifhttp://smileys.smilchat.net/emoticon/expressions/timide/timide24.gifhttp://smileys.smilchat.net/emoticon/expressions/timide/timide24.gifhttp://smileys.smilchat.net/emoticon/expressions/timide/timide24.gif

Link to comment
Share on other sites

ισχυει ακριβως αυτο

φιλε endj3 παρτηρησε προσεκτικα στις γωνιες της οθονης και θα το παρατηρησεις (εκτος και αν το αγορασες απο 2ο χερι και ο προηγουμενος το εχει αφαιρεσει)

 

H αληθεια ειναι οτι το ειχα ξαναδιαβασει καπου αυτο και ειχα παρατηρησει στις γωνιες της οθονης κατι να εξεχει αλλα φοβομουν να το πειραξω μηπως ηταν της οθονης,αυτο θεωρητικα πρεπει να σηκωνεται ευκολα σαν τις ζελατινες screen protectors?η να ειναι πιο δυσκολο σχετικα ?

Link to comment
Share on other sites

3) Όντως είναι λίγο νεφελώδες το συγκεκριμένο θέμα. Πάντως πρόγραμμα για να κάνεις root με ένα κλικ δεν υπάρχει ακόμα ή τουλάχιστον δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου.

 

ενω εχω διαβασει πολλες φορες τι εχουν γραφτει εδω μεσα αλλα και στο xdadevelopers,καπου το χανω το εργο,και αυτα τα πραγματα δεν ειναι για να ξεκινας και να μεινεις στην μεση...

 

Αυτό-διορθώνομαι λοιπόν λέγοντας ότι πλέον υπάρχει one click διαδικασία για root! Θα την βρείτε εδώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι το ειχα ξαναδιαβασει καπου αυτο και ειχα παρατηρησει στις γωνιες της οθονης κατι να εξεχει αλλα φοβομουν να το πειραξω μηπως ηταν της οθονης,αυτο θεωρητικα πρεπει να σηκωνεται ευκολα σαν τις ζελατινες screen protectors?η να ειναι πιο δυσκολο σχετικα ?

προσωπικα δεν εχω προσπαθησει να την αφαιρεσω, αλλα σε καποιο ξενο φορουμ ειχα διαβασει οτι αφαιρειται σχετικα δυσκολα + οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βαλεις ο ιδιος καποιο αλλο προστατευτικο και να καταφερεις να εφαρμοσει τοσο καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό-διορθώνομαι λοιπόν λέγοντας ότι πλέον υπάρχει one click διαδικασία για root! Θα την βρείτε εδώ.

πωωωωωωω τι μου λες τωρα?γινεται και σε 2,3,4?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για οποιεσδήποτε απορίες μπορείτε να γράφετε στο topic που υπέδειξα πιο πάνω. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα απο το μαγαζι για το θεμα με την οθονη .

Μου ειπαν οτι πηγε το κινητο στην Sony και υστερα απο ελεγχο κατεληξαν οτι η ζημια εχει προκληθει απο πεσιμο!

Αυτο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!

Μου εδωσαν 2 επιλογες

ή 150 ευρω να μου το φτιαξουν ή 20 ευρω για να το παρω πισω....

Τι μπορω να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

αυτο δειχνει τελικα οτι τα παραεισαγωγης δεν τα καλυπτει η εγγυηση, κερδιζεις (Χ) ευρω απο την αγορα αλλα ρισκαρεις σε περιπτωση βλαβης διοτι δεν εχεις εγγυηση. καλως μεχρι εδω. το θεμα που προκυπτει ομως ειναι γιατι τα καταστηματα αυτα λενε ψεματα στους πελατες οτι δηθεν ισχυει η εγγυηση. για να μην παρεξηγηθω και το δικο μου παραεισαγωγης ειναι και μου ειπαν οτι η εγγυηση ισχυει.
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

αυτο δειχνει τελικα οτι τα παραεισαγωγης δεν τα καλυπτει η εγγυηση, κερδιζεις (Χ) ευρω απο την αγορα αλλα ρισκαρεις σε περιπτωση βλαβης διοτι δεν εχεις εγγυηση. καλως μεχρι εδω. το θεμα που προκυπτει ομως ειναι γιατι τα καταστηματα αυτα λενε ψεματα στους πελατες οτι δηθεν ισχυει η εγγυηση. για να μην παρεξηγηθω και το δικο μου παραεισαγωγης ειναι και μου ειπαν οτι η εγγυηση ισχυει.

 

μα μισο λεπτο.ο φιλος παραπανω δεν αναφερει (τουλαχιστον σαυτο το ποστ) οτι ειναι παραεισαγωγης το κινητο!λεει οτι απλα δεν αναγνωριζει η εγγυηση το φτιαξιμο της οθονης απο φταιξιμο του χρηστη.πως ξερεις οτι ειναι παραεισαγωγης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν πας καμια δεκαρια σελιδες πισω θα το δεις και εσυ
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αφου τσακωθηκα με το Mobile-hellas οι οποιοι ηταν απλα απαραδεκτοι,γυρισαν και μου ειπαν τι μας νοιαζει εμας που το αγορασες απο εδω το τηλεφωνο ειναι της σονυ ερικσον ειναι εκει να πας να τα πεις,εγω επεμενα οτι εφοσον ειναι οι μεταπωλητες εχουν και αυτοι ευθυνη αλλα αυτοι συνεχιζαν το χαβα τους ,δεν μπορουμε να κανουμε τπτ μπλα μπλα 20 λεπτα μιλαγα-τσακωνομασταν .Τους ειπα οτι αφου εσεις μου πουλησατε το κινητο με προβλημα απο την στιγμη που το ανοιξα δεν εχετε καποια ευθυνη,και ο ενας απο τους δυο που μιλαγα εκτος του οτι φωναζε και ηταν αρκετα εριστικος,τα πραγματα που ελεγε ηταν ανηκουστα"τι με νοιαζει εμενα που το αγορασες το κινητο απο εδω αν ηθελες να μην το επαιρνες" και διαφορα αλλα ,ηταν σαν να θελει να διωχνει πελατες.Τελοςπαντων με τα πολλα εφυγα και πηγα στην αρβατο στον κηφισσο και αφου ειπα στην κοπελα στην ρεσεψιον οτι δεν δεχομαι οτι ειναι δικο μου φταιξιμο καθως εγω το κινητο το ανοιξα και ηταν προβληματικο πηγε μεσα στα γραφεια και μετα απο 5 λεπτα γυρισε και μου ειπε οτι τελικα ειναι εντος εγγυησης και σε 1-2 μερες θα ειναι ετοιμο να το παραλαβω.Αυτο που συμπεραινω εγω ειναι η οτι ειναι τελειως ανευθυνοι η οτι οπου βρουν "χτυπανε" και αν πιασει επιασε.Αυτο που με πειραξε περισσοτερο απο ολα ηταν η σταση του καταστηματος το οποιο αντι να καλυψει τον πελατη του αποποιουταν ολες τις ευθυνες και με εστελνε στην ερικσον.Αυτο που εκανα εγω δλδ (5 λεπτα στην αρβατο) θα μπορουσαν να το ειχαν κανονισει αυτοι και η εικονα μου για αυτους να ηταν εντελως διαφορετικη.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...