Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτα μου τα ειπαν 210 899 1919 εδω που πηρα τηλεφωνο δηλαδη συμφωνησαν με αυτα που μου ειπανε στο σερβις στην ιντρατελ ,τωρα δεν ξερω τι παραπανω μπορω να κανω εφοσον και η ιδια η ΣΕ δεν το δεχεται,οποια προταση καλοδεχουμενη.....:wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτα μου τα ειπαν 210 899 1919 εδω που πηρα τηλεφωνο δηλαδη συμφωνησαν με αυτα που μου ειπανε στο σερβις στην ιντρατελ ,τωρα δεν ξερω τι παραπανω μπορω να κανω εφοσον και η ιδια η ΣΕ δεν το δεχεται,οποια προταση καλοδεχουμενη.....:wacko:

 

Να τους πεις καληνύχτα και όνειρα γλυκά! Κάνω upload την κλασική περιορισμένη εγγύηση της SE όπου γράφεται ρητά ότι για συσκευές αγορασμένες εντός EU το service παρέχεται σε οποιαδήποτε χώρα εφόσον σε αυτήν κυκλοφορεί η συσκευή. Με άλλα λόγια: αγοράζεις τη συσκευή Μήτσος στην Ουγγαρία. Εφόσον η συσκευή Μήτσος κυκλοφορεί και στην Ελλάδα το service παρέχεται κανονικά. Πες τους να ανοίξουν τα συνοδευτικά έντυπα της εταιρίας τους και να ξεστραβωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Στην εγγύηση της SE που παρατίθεται, αναφέρεται ξεκάθαρα για "identical product".

Από τη στιγμή που το προϊόν έχει διαφορετικό κωδικό προϊόντος από αυτούς που εισάγονται και προορίζονται για τη χώρα, παύει να ισχύει ο όρος "identical". Το προϊόν επομένως που αγοράστηκε από Ελλάδα και έχει κωδικό π.χ. Τσεχίας, θεωρείται παραεισαγωγή και η εγγύησή του καλύπτεται μόνο από τον εισαγωγέα του.

Απ'όσο μπορώ να γνωρίζω, από άλλα προϊόντα με τα οποία ασχολούμαι, το ίδιο ισχύει και με άλλες εταιρίες εκτός της SE.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι ο όρος "identical" αναφέρεται σε έναν απλό κωδικό; Λογικά όταν λέμε "identical" εννοούμε να έχει τις ίδιες προδιαγραφές (hardware, software) με αυτά που εισάγει η αντιπροσωπεία για να μπορεί να παρέχει service.

 

To λεω αυτό γιατί σε επικοινωνία μου την SE παλιότερα οι άνθρωποι μου είχαν τονίσει ότι αν αγοράσω το Xperia Neo δεν θα μου παρέχουν εγγύηση (μιας και δεν το εισάγει η SE Hellas) ενώ για το Neo V δεν θα υπάρχει μιας και το εισάγουν.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι ο όρος "identical" αναφέρεται σε έναν απλό κωδικό; Λογικά όταν λέμε "identical" εννοούμε να έχει τις ίδιες προδιαγραφές (hardware, software) με αυτά που εισάγει η αντιπροσωπεία για να μπορεί να παρέχει service.

 

To λεω αυτό γιατί σε επικοινωνία μου την SE παλιότερα οι άνθρωποι μου είχαν τονίσει ότι αν αγοράσω το Xperia Neo δεν θα μου παρέχουν εγγύηση (μιας και δεν το εισάγει η SE Hellas) ενώ για το Neo V δεν θα υπάρχει μιας και το εισάγουν.

Ακριβώς έτσι. Ο όρος "identical" πέρα από ένας κωδικός, καθορίζει τις προδιαγραφές του προϊόντος, είτε αυτές αφορούν το hardware είτε το software.

Όπως ακριβώς και το παράδειγμα. Το Neo με όποιο product code και αν έχει, από τη στιγμή που δεν εισάγεται κανένα προϊόν με κανένα product code, τότε δεν υποστηρίζεται , ενώ στην περίπτωση του Neo V υποστηρίζονται μόνο τα προϊόντα με το product code που εισάγονται "νόμιμα" στην Ελλάδα και προορίζονται γι'αυτήν.

Όπως ανέφερα παραπάνω βέβαια, στην περίπτωση που πρόκειται για ένα προϊόν π.χ. Τσέχικο, και υπάρχει απόδειξη αγοράς από την Τσεχία, τότε το service είναι υποχρεωμένο να παρέχει εγγύηση. Γι'αυτό και την εγγύηση, σε περίπτωση που έχουμε ένα τέτοιο προϊόν στα χέρια μας, αναλαμβάνει ο εισαγωγέας και όχι ο τελικός χρήστης, καθώς ο εισαγωγέας έχει το ανάλογο παραστατικό αγοράς από τη χώρα προέλευσης.

Link to comment
Share on other sites

υποστηρίζονται μόνο τα προϊόντα με το product code που εισάγονται "νόμιμα" στην Ελλάδα και προορίζονται γι'αυτήν.

 

Άρα, για να το πούμε με απλά λόγια, η SE Hellas πρέπει να παρέχει service σε ένα Arc, το οποίο εισάγεται και στην Ελλάδα, που είναι αγορασμένο από την Τσεχία λαμβανομένου υπόψη ότι οι δυο χώρες ανήκουν στην ΕΕ και τα Arc, τόσο τα "Τσέχικα" όσο και τα "Ελληνικά", έχουν τις ίδιες προδιαγραφές σε software και hardware.

 

Αν κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό μου ας με διορθώσει κάποιος. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άρα, για να το πούμε με απλά λόγια, η SE Hellas πρέπει να παρέχει service σε ένα Arc, το οποίο εισάγεται και στην Ελλάδα, που είναι αγορασμένο από την Τσεχία λαμβανομένου υπόψη ότι οι δυο χώρες ανήκουν στην ΕΕ και τα Arc, τόσο τα "Τσέχικα" όσο και τα "Ελληνικά", έχουν τις ίδιες προδιαγραφές σε software και hardware.

 

Αν κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό μου ας με διορθώσει κάποιος. :)

Έχω μια μικρή επιφύλαξη για το αν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές, κυρίως στο software, τα "Ελληνικά" από τα "Τσέχικα" ή οποιαδήποτε άλλα. Τουλάχιστον διατηρώ αυτήν την επιφύλαξη από την εμπειρία μου από άλλα τηλεπικοινωνιακά προϊόντα, όχι από κινητά τηλέφωνα, υποθέτω ότι πιθανόν να υπάρχουν μικροδιαφορές σε πρωτόκολλα από χώρα σε χώρα.

 

Το ζουμί είναι ότι η SE Hellas πρέπει να παρέχει service σε ένα Arc ανεξάρτητα από που έχει αγοραστεί, με την προϋπόθεση όμως ότι συνοδεύεται από το ανάλογο παραστατικό αγοράς. "Ελληνικό" με Ελληνικό παραστατικό, "Τσέχικο" με Τσέχικο, "Ελβετικό" με Ελβετικό παραστατικό και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, νομικά δεν υπάρχει ο όρος παραεισαγωγή εφόσον η συσκευή διακινείται στην ΕΕ. Εντός ΕΕ δεν υπάρχουν εισαγωγές. Εισαγωγή θεωρείται η αγορά προϊόντων από τρίτη χώρα. Η ΕΕ θεωρείται μία χώρα, μία αγορά. Το ότι η SE και η κάθε SE δεν έχει εκσυγχρονιστεί στο θέμα αυτό δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας αλλά δημιουργεί τεράστια ταλαιπωρία. Η δική μου προσωπική εμπειρία έχει δείξει ότι όλες αυτές οι παραφιλολογίες καταρρέουν μόλις υπάρξει συνεννόηση με την ΓΓ Καταναλωτή ή το Συνήγορο Καταναλωτή.

Όσον αφορά τον όρο identical, αυτός αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής και όχι στην γλώσσα ή τον χώρο αρχικής διάθεσης, εκτός αν ισχύουν συγκεκριμένοι περιορισμοί, πχ ασυμβατότητα δικτύου ή area code, κάτι που θα ίσχυε αν το τηλέφωνο ήταν από Αμερική ή Ασία.

Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα αλλά έχω δαπανήσει αρκετές ώρες στο παρελθόν κι εγώ με την SE για παρόμοιο θέμα (τελικά όμως δεν τους πέρασε :D).

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λεει ο Lazp11 πιστεύω ότι είναι. Άλλωστε υπάρχει και το αντίστοιχο νομικό πλαίσιο πάνω στο οποίο μπορείς να στηρίξεις την επιχειρηματολογία σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια ,θα περιμενω να δω αν θα βγαλω ακρη με το μαγαζι που το αγορασα αλλιως θα κοιτα μεσω της ΓΓ του καταναλωτη .
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το κινητό!

 

Είχα περάσει μια χαρά τις επαφές μου και όλα δούλευαν ρολόι!Μια μέρα είπα να δοκιμάσω ένα πρόγραμμα (Mybackup,ανάθεμα την ώρα με το άχρηστο πρόγραμμα) για να έχω τις επαφές και τα μηνύματα έτοιμα σε περίπτωση που θελήσω να κάνω μια αναβάθμιση.Έσβησα τις επαφές(άλλος βλ@κ@ς κι εγώ) και όταν πήγα να τις ξανακάνω restore απλά......δεν γινόταν με τίποτα!Μετά έμαθα ότι έχει πρόβλημα το ίδιο το πρόγραμμα!

 

Έπειτα τις ξαναπέρασα χειροκίνητα!Από τότε έχω 3 προβλήματα:

 

1.Σε κάποιες επαφές ενώ περνάω την φωτογραφία αυτή δεν....βγαίνει όταν με καλούν!!!

 

2.Σε κάποια προγράμματα όπως στο εορτολόγιο όταν γιορτάζει κάποιος μου βγάζει 2 φορές το ίδιο όνομα/επαφή....!!!!Σαν δηλαδή να έχω 2 φορές περασμένη στο κινητό αυτή την επαφή αλλά όσο κι αν ψάξω δεν βρίσκω τίποτα!

 

3.Έκανα συγχρονισμό με το gmail και μου πέρασε όλες τις επαφές(στο gmail εννοώ) εκτός από 4-5 και όσες φορές κι αν το έκανα!Με λίγα λόγια κάποιες δεν τις πέρναγε στον λογαριασμό!!!

 

Καμιά ιδέα κάποιος γιατί πάει να με τρελάνει!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορει να μου πεις καποιος πως γινεται να μην μου βαζει η cosmote μονη της internet καθε μερα ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κανε ενα restore σε εργοστασιακες ρυθμισης, σβησε ολες τις επαφες απο τηλ. περασετες στο google, και μετα θα κανεις συγχρονισμο για τις επαφες απο το google,και εισαι ετοιμος. Μετα κανε ενα back up, απο το google ολες τις επαφες σου. Και εχεις ησυχο το κεφαλι σου..

Καποια προγραμματα ειναι μουφα.

Το manual back up ειναι παντα το καλυτερο.

Τωρα για sms μπορεις να χρησιμοποιησεις sms back up, δοκιμασμενο, δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κανε ενα restore σε εργοστασιακες ρυθμισης, σβησε ολες τις επαφες απο τηλ. περασετες στο google, και μετα θα κανεις συγχρονισμο για τις επαφες απο το google,και εισαι ετοιμος. Μετα κανε ενα back up, απο το google ολες τις επαφες σου. Και εχεις ησυχο το κεφαλι σου..

Καποια προγραμματα ειναι μουφα.

Το manual back up ειναι παντα το καλυτερο.

Τωρα για sms μπορεις να χρησιμοποιησεις sms back up, δοκιμασμενο, δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

 

Αυτό ήθελα να αποφύγω!

 

Προς το παρόν έστω και χειροκίνητα το 1 και 2 τα έφτιαξα!Δηλαδή:

 

1.Αν έχεις περασμένη μια επαφή και σαν επαφή τηλεφώνου και σαν επαφή google σου εμφανίζει μόνο την μία όταν σε παίρνουν τηλέφωνο και από ότι κατάλαβα δίνει προτεραιότητα στις επαφές google!Εγώ για παράδειγμα στην επαφή google δεν είχα περασμένη φωτογραφία για αυτό δεν μου εμφάνιζε τίποτα!

 

2.Το 2 γινόταν γιατί έβρισκε 2 φορές την ίδια επαφή όπως στο 1!!!Με διάφορους τρόπους(ξανά συγχρονισμό και χειροκίνητη διαγραφή) τελικά το έφτιαξα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορει να μου πεις καποιος πως γινεται να μην μου βαζει η cosmote μονη της internet καθε μερα ?

Καλημέρα, απλά θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το internet μεσω του APN Droid και να χρησιμοποιείς μόνο το WIFI όταν θελεις internet!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απλά θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το internet μεσω του APN Droid και να χρησιμοποιείς μόνο το WIFI όταν θελεις internet!!!!!!

 

και απο που το κανω αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορει να μου πεις καποιος πως γινεται να μην μου βαζει η cosmote μονη της internet καθε μερα ?

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_InternetDayPass/section/Internet_E-mailwithMobile

 

"Η υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass είναι προενεργοποιημένη σε όλους τους συνδρομητές Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής που δεν έχουν ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα ή πρόσθετη υπηρεσία που να παρέχει πρόσβαση στο Internet."

 

Αν θες να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass στείλε δωρεάν SMS με τη λέξη END DAY στο 1333.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_InternetDayPass/section/Internet_E-mailwithMobile

 

"Η υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass είναι προενεργοποιημένη σε όλους τους συνδρομητές Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής που δεν έχουν ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα ή πρόσθετη υπηρεσία που να παρέχει πρόσβαση στο Internet."

 

Αν θες να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass στείλε δωρεάν SMS με τη λέξη END DAY στο 1333.

 

οκ ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, εδώ και 2 εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα. ενώ προσπαθώ να στείλω sms σε κάποιον πότε το στέλνει και πότε γράφει <<αποστολή>> για ώρες χωρίς να καταφέρνει να το στείλει ποτέ. χρειάζομαι άμεσα βοήθεια πριν συναντηθεί βίαια με κάποιο τοίχο:mad:
Link to comment
Share on other sites

και απο που το κανω αυτο ?

 

μπορεις ειτε να κατεβασεις ενα widget oπως το apn on/off και να ενεργοποιεις εσυ το APN σου οποτε θες.ή να απενεργοποιησεις την κινηση δεδομενων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και απο που το κανω αυτο ?

Απλά μέσω του market κατεβασε το APN droid και όποτε θες ιντερνετ απο το δικτυό σου, το ανοίγεις, διαφορετικά το έχεις συνεχεια κλειστό καi παίζεις μόνο με το wifi!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, εδώ και 2 εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα. ενώ προσπαθώ να στείλω sms σε κάποιον πότε το στέλνει και πότε γράφει <<αποστολή>> για ώρες χωρίς να καταφέρνει να το στείλει ποτέ. χρειάζομαι άμεσα βοήθεια πριν συναντηθεί βίαια με κάποιο τοίχο:mad:

 

Μια ερώτηση....μήπως έχεις βάλει καμιά εφαρμογή όπως το "handcent sms" ή "go sms";Μήπως έχεις εγκαταστήσει το "Cosmote info";Εμένα προσωπικά μου το κάνει αυτό αφότου στείλω μήνυμα(για ανανέωση των στατιστικών) μέσω του cosmote info κι έπειτα μόνο με επανεκκίνηση του κινητού ξαναδουλεύει!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα ποσοι εχουν παρει την 2.3.4?

Γραψτε κανενα σχολιο,να δουμε εαν υπαρχει λογος να την περιμενουμε με τοση αγωνια οσοι δεν την εχουμε παρει ακομη!!(να δουμε ποτε)

Ευχαριστω

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια, κλείδωσα την οθόνη του κινητού και δεν ανοίγει τώρα. η διαδικασία που έκανα ειναι κλείδωμα της οθόνης-βάζω τον κωδικό-επαλήθευση του κωδικό και οκ. τώρα που θέλω να ξεκλειδώσω την οθόνη βάζω τον κωδικό και δεν ανοίγει με τπτ η οθόνη. γνωρίζεις κανείς κάτι για hard reset που έχω ακούσει? μπορώ να το κάνω και πώς?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια, κλείδωσα την οθόνη του κινητού και δεν ανοίγει τώρα. η διαδικασία που έκανα ειναι κλείδωμα της οθόνης-βάζω τον κωδικό-επαλήθευση του κωδικό και οκ. τώρα που θέλω να ξεκλειδώσω την οθόνη βάζω τον κωδικό και δεν ανοίγει με τπτ η οθόνη. γνωρίζεις κανείς κάτι για hard reset που έχω ακούσει? μπορώ να το κάνω και πώς?

 

Γεια χαρά! Για να μη γεμίζω τσάμπα το thread με ερωτήσεις.. Έχει ρουταρει κανείς το αρκ του?

 

Έχω ένα πρόβλημα με το wifi αφού το ρουταρα και θέλω να δω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..

 

Αν κάποιος απαντήσει καταφατικά θα μιλήσουμε με pm.. Ευχαριστώ..

 

Sent from... Where the hell am I?

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...