Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2)πως γινεται το arc me xmor+ bravia engine να βγαζει χειροτερες φωτο απ τ samsung δεν το καταλαβαινω...και μου πσιλοφαινεται κ χαζομαρουλα...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Μήπως ξερει κάποιος να μου πει πως βάζουμε πόλη στον καιρό (στο original widget της sonyericsson) εχω δοκιμάσει τα πάντα και ολο δεν βρέθηκε μου λεει :wacko:

αυτο εγω ποτε δεν το καταφερα!!!!χαχαχαχαχαχα καλυετρα να κατεβασεις καμια εφαρμογη αλλη, εχει πολλεσ στο market!

 

2)πως γινεται το arc me xmor+ bravia engine να βγαζει χειροτερες φωτο απ τ samsung δεν το καταλαβαινω...και μου πσιλοφαινεται κ χαζομαρουλα...

οπως ειπες σε φαινετε, εχεις δει και τα δυο διπλα διπλα?το arc για χαμηλου φωτισμου φωτογραφιες τα σπαει!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μήπως ξερει κάποιος να μου πει πως βάζουμε πόλη στον καιρό (στο original widget της sonyericsson) εχω δοκιμάσει τα πάντα και ολο δεν βρέθηκε μου λεει :wacko:

 

Δοκιμασε να γράψεις "nea ionia" (χωρίς τα quotes)

Εμένα μου έβγαλε κανονικά. Δεν έχει να κάνει μόνο με το πως το γράφεις, αλλά και με το που υπάρχει σταθμός με σχετικές πληροφορίες, νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

ρε συ το ξερω και γω sony ericsson υποστηριζω εχω τρελη αφοσιωση αλλα και καλα αλλιως εχουν τα πραγματα εδω http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=3619&idPhone2=3620&idCamera3=30001 αν προσεξεις φαινεται πιο καθαρη στου samsung αλλα δεν πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

ρε συ το ξερω και γω sony ericsson υποστηριζω εχω τρελη αφοσιωση αλλα και καλα αλλιως εχουν τα πραγματα εδω http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=3619&idPhone2=3620&idCamera3=30001 αν προσεξεις φαινεται πιο καθαρη στου samsung αλλα δεν πιστευω.

αγορασετο και θα με θυμηθεις!!!!!;);););););)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε συ το ξερω και γω sony ericsson υποστηριζω εχω τρελη αφοσιωση αλλα και καλα αλλιως εχουν τα πραγματα εδω http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=3619&idPhone2=3620&idCamera3=30001 αν προσεξεις φαινεται πιο καθαρη στου samsung αλλα δεν πιστευω.

Απλα, ξερα, και λιτα.

Το nexus s δεν βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο το arc.

Αν δεις κιολας το ζουμ ειναι πολυ περισσοτερο στο arc.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως κανενας ελυσε το προβλημα με το sms και τους λιγους χαρακτηρες που εχει να στελνεις μετα την αναβαθμιση στην 4 εκδοση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε συ το ξερω και γω sony ericsson υποστηριζω εχω τρελη αφοσιωση αλλα και καλα αλλιως εχουν τα πραγματα εδω http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=3619&idPhone2=3620&idCamera3=30001 αν προσεξεις φαινεται πιο καθαρη στου samsung αλλα δεν πιστευω.

 

Δεν ξερω αν οντως το nexus s βγαζει τοσο καλη φωτογραφία, αλλα το arc μου τραβάει πάνω κάτω ετσι όπως δείχνει η δοκιμή. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα κατάστημα που διαθετει για δοκιμή τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν (πλαισιο ή public ας πουμε) και να δοκιμασεις τις επιδοσεις τους επανω στο θεμα, προτιμώντας να τραβηξεις σκουρα χρωματα και αν γινεται (δύσκολο σε τετοιο χωρο), σκοτεινα σημεία. Δοκιμασε βεβαια και να αλαξεις τις ρυθμίσεις. Το Arc διαθετει αρκετες. Το αυτόματο δεν είναι παντα το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για οσους ειναι root και εχουν ανοιξει τον boatloader δινω μια πληροφορια που μαλλον οι περισσοτεροι την ξερετε...

 

για να γινει αναβαθμιση πρεπει να κλεισουμε τον boatloader..http://www.theandroidsoul.com/guide-how-to-relock-boot-loader-on-xperia-arc/ αυτο το κανετε ευκολα απο την παρακατω σελιδα..!

 

κανοντας την αναβαθμιση γινεστε και unroot...

 

 

 

 

 

ειδα ποιο πανω οτι σε εναν η μπαταρια κραταει 2 μερες και 16 ωρες! :O

 

αληθεια...πως γινετε αυτο? πρεπει να γινετε μονο σε σενα...στα κανονικα πλαισια κραταει 1-1.30 μερα!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα το pc companion μου έβγαλε ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση για το νέο firmware!

Το κινητό είναι αγορασμένο από Amazon Γερμανίας , για όσους το έχουν αγοράσει από εκεί και δεν έχουν κάνει το update ακόμα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και εγώ μόλις τσέκαρα και την εμφανίζει. Την ξεκίνησα ήδη. Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί λίγο η μπαταρία γιατί είναι ξεφτίλα πλέον ένα 24ωρο και με το ζόρι.

Σήμερα μίλησα 30 λεπτά και την γονάτισε εντελώς την μπαταρία. Ήμαρτον ρε παιδιά. Δεν μιλάμε για ένα τηλέφωνο των 100 η 200ων ευρώ στο κάτω κάτω.

Και όση έρευνα και να κάνεις πριν το αγοράσεις η εμπειρία μας έχει δείξει ότι στην πράξη τα πράγματα από συσκευή σε συσκευή διαφοροποιούνται.

 

Επιτέλους σήμερα το pc companion μου έβγαλε ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση για το νέο firmware!

Το κινητό είναι αγορασμένο από Amazon Γερμανίας , για όσους το έχουν αγοράσει από εκεί και δεν έχουν κάνει το update ακόμα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι στο μαρκετ οταν μπενω μου ανοιγει μονο 20 σελιδες?Δεν εννοω απο το κινητο αλλα απο google κανονικα!Οποια επιλογη και να βαλω μονο 20 σελιδες θα μου βγαλει...Και επισης οποιος ξερει ας μου πει κανενα καλο φορουμ η σαιτ για να βρω πραγματα μεσα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και εγώ μόλις τσέκαρα και την εμφανίζει. Την ξεκίνησα ήδη. Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί λίγο η μπαταρία γιατί είναι ξεφτίλα πλέον ένα 24ωρο και με το ζόρι.

Σήμερα μίλησα 30 λεπτά και την γονάτισε εντελώς την μπαταρία. Ήμαρτον ρε παιδιά. Δεν μιλάμε για ένα τηλέφωνο των 100 η 200ων ευρώ στο κάτω κάτω.

Και όση έρευνα και να κάνεις πριν το αγοράσεις η εμπειρία μας έχει δείξει ότι στην πράξη τα πράγματα από συσκευή σε συσκευή διαφοροποιούνται.

Δεν ειναι το μοναδικο κινητο με αυτο το προβλημα με τη διαρκεια της μπαταριας.

Ολα τα smart phone με τετοιες οθονες και χαρακτηρηστικα τοσο κρατανε.

1 με 1μιση μερα.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειδη το κιν κανει κατι κουλα, μερικες φορες καθυστερει να φορτωσει τα εικον. αργει στις εναλλαγες των οθωνων, θελω να περασω παλι το λειτουργικο, αλλα κ ν κανω φορματ τι καρτα.το ερωτημα ειναι, στην καρτα υπαρχουν καποιοι default folders, αν κανω φορματ, θα σβηστουν, αν ομως τους ξανα φτιαξω θα αλλαξει κατι? Δηλ υπαρχει φακελος,

ringtone, αν τον φτιαξω μετα το φορματ, κ βαλω μεσα τα ringtones, θα διαβαζονται οπως κ πριν το φορματ?

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειδη το κιν κανει κατι κουλα, μερικες φορες καθυστερει να φορτωσει τα εικον. αργει στις εναλλαγες των οθωνων, θελω να περασω παλι το λειτουργικο, αλλα κ ν κανω φορματ τι καρτα.το ερωτημα ειναι, στην καρτα υπαρχουν καποιοι default folders, αν κανω φορματ, θα σβηστουν, αν ομως τους ξανα φτιαξω θα αλλαξει κατι? Δηλ υπαρχει φακελος,

ringtone, αν τον φτιαξω μετα το φορματ, κ βαλω μεσα τα ringtones, θα διαβαζονται οπως κ πριν το φορματ?

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

 

Και να μην τους φτιάξεις , θα τους φτιάξει το Android για σένα μετά την επανεγκατάσταση. Τουλάχιστον τους βασικούς που χρειάζεται όπως ο φάκελος

  1. \Android
  2. \data
  3. \DCIM
  4. \LOST.DIR

κλπ.

Τώρα τα ringtones σου και σε φάκελο που λέγεται "KyraSoula" να τα βάλεις , η συσκευή πάλι θα τα διαβάσει για να τα βάλεις ως ήχους κλήσεις/επαφών/μηνυμάτων κλπ. Οπότε μη σκιάζεσαι , απλά πάρε καλό backup από την SD! ;)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι οταν περναω τις pic απο το κινητο στο pc χανει κατα πολυ η αναλυση ?

 

Μήπως αντιγράφεις τα thumbnails αντί τις εικόνες; κάνε σε κάποια δεξί κλικ --> Ιδιότητες και στην καρτέλλα Λεπτομέρειες δες τις διαστάσεις της εικόνας. Αν είναι κάτι του τύπου 168x168 τότε σίγουρα έχεις αντιγράψει το thumbnail.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην αρχή παραλίγο να το σπάσω!ευτυχώς όμως βρήκα αυτή την λύση και σώθηκα.Απαράδεκτο όμως να μην υπάρχει η επιλογή να κάνεις απενεργοποίηση των φωνητικών κλήσεων.

 

Οταν παίρνει κάποιος τηλέφωνο,δεν φαίνεται στην οθόνη ολόκληρο το όνομα και το επίθετο με αποτελεσμα να μην μπορέι κανείς να καταλάβει αν πχ υπάρχει κάποια συνονυμία.Για παράδειγμα αν έχω μία επαφή"Χατζηπαναγιωτακόπουλος Αντώνης" και με καλεί στην οθόνη φαίνεται: "Χατζηπαναγιωτακοπ".Ξέρετε καμιά λύση για αυτό το πρόβλημα;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Και να μην τους φτιάξεις , θα τους φτιάξει το Android για σένα μετά την επανεγκατάσταση. Τουλάχιστον τους βασικούς που χρειάζεται όπως ο φάκελος
  1. \Android
  2. \data
  3. \DCIM
  4. \LOST.DIR

κλπ.

Τώρα τα ringtones σου και σε φάκελο που λέγεται "KyraSoula" να τα βάλεις , η συσκευή πάλι θα τα διαβάσει για να τα βάλεις ως ήχους κλήσεις/επαφών/μηνυμάτων κλπ. Οπότε μη σκιάζεσαι , απλά πάρε καλό backup από την SD! ;)

 

Ok man, thanks.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χτες είπα να κάνω την αναβάθμιση σε 2.3.3... δεν είχα χρόνο και βαριόμουν ....... να είναι καλά το Titanium Back Up

 

Το κινητό απλά πετάει !!!!Να είνα καλά και το xda-forum ...

Ειδικά τα κολλήματα με την κάμερα... εξαφανίστηκαν... άσε που ανοίγει σε dt χρόνο...

 

Χαζομάρα που δεν την είχα κάνει εδώ και καιρό.... Πάλι καλά όμως και που την έκανα...

 

Άντε σε ένα μήνα 2.3.4.

 

:)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Άντε σε ένα μήνα 2.3.4.

 

Σας ζηλεύω όλους , μα τον Θεό! Φέρνει καταπληκτικά πράγματα η Sony Ericsson με την επόμενη αναβάθμιση της , βάσει "βιντεακίων" πάντα έτσι...?

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Εξαλος ειμαι παιδια.Οταν περναω τις εικονες απο το κινητο εχουν ακριβως την ιδια αναλυση που ειχαν και στο w995...Αν ειναι δυνατον!Ενας φιλος εχεις το satio με τα 12.1 και οταν τις περναει στο pc απλα ψαρωνω...Ειναι λογικο τωρα αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Εξαλος ειμαι παιδια.Οταν περναω τις εικονες απο το κινητο εχουν ακριβως την ιδια αναλυση που ειχαν και στο w995...Αν ειναι δυνατον!Ενας φιλος εχεις το satio με τα 12.1 και οταν τις περναει στο pc απλα ψαρωνω...Ειναι λογικο τωρα αυτο ?

 

Υποθέτω ότι μιλάς για τις κανονικές φωτογραφίες και όχι για τα thumbnail previews που δημιουργεί το Android για την Gallery κλπ. Το Satio είναι καθαρά Sybershot κινητό , ο φακός του πιο παχύς (άρα και η καλύτερη ποιότητα φωτογραφιών) και έχει XENON Flash. Δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις από το Arc. Μιλάμε για Android πλέον και μία συσκευή πάχους 8-9 χιλιοστών στη θέση του φακού. Όσο και "όνομα να κουβαλάει" ο Xmor-R σε τέτοιες διαστάσεις μην περιμένετε αποτελέσματα ψηφιακής.

 

Στην κατηγορία του , είναι από τα καλύτερα κινητά σε θέμα φωτογραφίας. Ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ανέβασε μια φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα.

Επίσης το αποτέλεσμα πολλές φορές εξαρτάται και από τις ρυθμίσεις του φωτογράφου. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω (δεν σε ξέρω εξάλλου) δεν είναι άσχημη ιδέα όταν τραβάς με τέτοια κινητά να ξέρεις να χειρίζεσαι έννοιες όπως η (υπερ/υπο)-έκθεση , ταχύτητες κλείστρου , πηγές φωτισμού κλπ. Βοηθάνε πολύ!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτές τις ρυθμίσεις - όντως το αυτόματο δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή, ειδικα αν οι συνθήκες φωτισμού δεν ειναι ιδανικές - τσέκαρε και από τις ρυθμίσεις να δεις αν έχεις ορίσει την ανάλυση στα 8Μpixel...

Το λέω γιατι κι εγω κατά λάθος για ενα διάστημα το ειχα ρυθμισμένο στα 6...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...