Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δύο άλλες ερωτήσεις. Για το youtube υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όπως είχαμε στο n900? To cutetube το είδα στο ovi να μην είναι free αν και δεν έχει και τπτ τρελά λεφτά αλλά δεν γνωρίζω αν θα δουλεύει και σωστά.

Και τέλος στο n900 όταν μια επαφή από skype,google talk ktl εμπαινε online έβγαζε και ένα notification. Υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να γίνει και στο N9?

Link to comment
Share on other sites

το N9 εχει ελληνικα??μπορω να στειλω μυνημα με ελληνικα?

 

Eχει απαντηθει εκατονταδες φορες.

Δεν εχει ελληνικα το Ν9 ουτε στα μενου, ουτε σε γραφη (sms, internet κλπ).

 

Tο δευτερο ομως φτιαχνεται. ειναι 5' υποθεση. υπαρχει και αναλογος οδηγος εδω στο Myphone απο τον qwazix

Edited by thePRODIGY
προσθήκη credits

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Eχει απαντηθει εκατονταδες φορες.

Δεν εχει ελληνικα το Ν9 ουτε στα μενου, ουτε σε γραφη (sms, internet κλπ).

 

Tο δευτερο ομως φτιαχνεται. ειναι 5' υποθεση. υπαρχει και αναλογος οδηγος εδω στο Myphone απο τον qwazix

 

μπορεις πιο ευκολα, εγκαθιστωντας το "msinput" απο ovi store και βαζεις οποιο πληκτρολογιο θες.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις πιο ευκολα, εγκαθιστωντας το "msinput" απο ovi store και βαζεις οποιο πληκτρολογιο θες.

 

Σωστο και αυτο!

 

το ειχα ξεχασει λογω του ο,τι ακολουθησα τον πρωτο τροπο πριν ενα μηνα.

 

Mesinput νομιζω λεγεται παντως.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Στις 29 η pr1.2 :D:D

http://mynokiablog.com/2012/01/17/nokia-n9-might-get-pr1-2-by-feb-29-maybe-with-pr1-3-tagging-along-and-more/

Director for Applications for MeeGo at Nokia, Sotiris Makrygiannis/@melsop74 ?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το official pdf guide για το κινητό και έχει μέσα μερικά πράγματα που δεν τα βρίσκω με τπτ στο κινητο. Μερικά από αυτά είναι η δυνατότητα για δημιουργία φακέλων στο πεδίο των εφαρμογών, η δυνατότητα να κάνεις streaming αρχείων μέσω upnp και φωτογραφιών . Αυτές οι ρυθμίσεις δεν υπάρχουν καν. Μήπως ο οδηγός περιγράφει το επερχόμενο firmware και τις δυνατότητες που θα προσθέσει?
Link to comment
Share on other sites

Και το κινητο συνεχίζει τα δικα του... Απο χθες αρχισε παλι να ανεβαζει καταναλωση και τωρα βρισκετα στα 21 ma idle.

Και διαρκως ανεβαινει επηρρεαζοντας σημαντικα τη μπαταρια.

Οταν το idle ξεφυγει απο το λογικο 4ma και παει απο 10 και πανω η μπαταρια πεφτει κατα 3-5%/ωρα.

Και ολα αυτα χωρις να αλλαξω κατι στη χρηση μου. Ουτε καν ομιλια δεν κανω...

 

 

Προσπαθω πραγματικα να καταλαβω τι φταιει και δεν το βρισκω. Ισως να ειναι bug του λογισμικου που ισως διορθωθει με τη νεα εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, κάτοχος εδώ και δύο ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε ταχείες κλήσεις!!:D
[sIGPIC][/sIGPIC]KOZO
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, κάτοχος εδώ και δύο ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε ταχείες κλήσεις!!:D

 

δεν μπορεις. αυτο που εκανα εγω ειναι να βαλώ στις αγαπημενες, τις επαφες που θελω (πατας το αστερακι) και οταν μπαινεις στο ευρετηριο ειναι πανω πανω.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και το τηλέφωνο γενικά σαν συσκευή είναι ο απόλυτος έρωτας σαν λογισμικό θέλει ακόμα πάρα πολύ δουλειά. Νομίζω σαν μοτίβο έχουν την απλότητα αλλά του λείπουν μερικά βασικά πράγματα.

- Broswer το σοβαρότερο του πρόβλημα. Ο προεγκατεστημένος αν και πολύ γρήγορος σε απόκριση είναι φοβερά φτωχός. Ούτε για bookmark δεν έχει δυνατότητα δλδ εδώ που τα λέμε δεν έχει καμία ρύθμιση μόνο την μπάρα για να βάζεις τις διευθύνσεις... :P Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πέρασαν τον άψογο broswer που υπήρχε ήδη στο n900. Εναλλακτικό πάντως δεν υπάρχει καθώς και o opera έχει τα προβλήματα συμβατότητας. Ούτε το keyboard δεν υποστηρίζει. Περιμένουμε την έκδοση του firefox να δούμε τι λέει.

-Media player. Δεν λέω καλός αλλά και αυτός φοβερά απλός. Και εδώ είναι απορείας άξιο γιατί δεν πέρασαν την έκδοση του n900. Αυτός ο player στην έκδοση που είναι τώρα ούτε upnp αν και νομίζω θα μας έρθει στην νέα έκδοση του frimware γιατί το έχουν οι οδηγίες.

-Music player. Και εδώ έχουμε τα ίδια και ο player είναι και εδώ αρκετά σπαρτιάτικος σε ρυθμίσεις. Δεν έχει δυνατότητα ούτε δικτυακού ραδιοφώνου η τουλάχιστον δεν το έχω βρει.

Εχώ και ένα πρόβλημα με τα email που ενώ τα έχω ρυθμίσει να γίνονται update αυτόματα κάτι τέτοιο δεν γίνετε πάντα αλλά όποτε το θυμάται..

Κάτι απορείας άξιο είναι για ποιο λόγο την αρχική οθόνη του κινητού την έχουν αφήσει ανενεργή. Δλδ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο επέλεξαν στον σχεδιασμό να μην μπορείς να βάλεις εκεί κάποιο συντόμευση από προγράμματα η επαφές. Νομίζω τελέιως άκυρος σχεδιασμός να έχεις απλά μια οθόνη και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την γυρνάς

Link to comment
Share on other sites

Ο firefox ειναι στο store και λενε για flash την αλλη βδομαδα

http://mynokiablog.com/2012/02/25/n9apps-firefox-demoed-on-nokia-n9-available-at-nokia-store-flash-for-next-week/

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και εγώ και το κατεβάζω :) Βρήκα και λύση για το email. Στις ρυθμίσεις του account θα πρέπει στην πρώτη ρύθμιση και στην τελευταία να τις έχεις πάντα always update auto

 

Οσοί έχετε πρόβλημα με την κατανάλωση της μπαταρίας διάβαζα ότι υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι το developer mode τρώει μπαταρία.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Οσοί έχετε πρόβλημα με την κατανάλωση της μπαταρίας διάβαζα ότι υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι το developer mode τρώει μπαταρία.

-----------------------//////-----------------------

- Browser το σοβαρότερο του πρόβλημα. Ο προεγκατεστημένος αν και πολύ γρήγορος σε απόκριση είναι φοβερά φτωχός. Ούτε για bookmark δεν έχει δυνατότητα δλδ εδώ που τα λέμε δεν έχει καμία ρύθμιση μόνο την μπάρα για να βάζεις τις διευθύνσεις...

 

- Επίσης και όσοι αφήνετε εφαρμογές στο παρασκήνιο ... χάνετε ενέργεια.

- Γι' αυτό καλό είναι όταν τελειώνετε με την εργασία σας, να κλείνετε τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο!

- (Από το εγχειρίδιο χρήσης): "Η εκτέλεση εφαρμογών στο παρασκήνιο αυξάνει την κατανάλωση ενέργειας της

μπαταρίας και τη χρήση της μνήμης. ...."

 

- Η φιλοσοφία του browser είναι να αποθηκεύει τα bookmarks ως εικονίδια στην οθόνη των εφαρμογών. Κατά την άποψή μου απείρως χρηστικότερο από το να ανοίγεις τον browser και να ψάχνεις στα bookmarks!! .... και με τον ερχομό της αναβάθμισης θα μπορείς να τα αποθηκεύεις σε φακέλους ... :cool:

 

- Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει στον browser ,είναι ότι πατώντας το δάκτυλο μια φορά στην δεξιά πλευρά του κάδρου ,απάνω στην γραμμή που τελειώνει το παράθυρο του browser και αρχίζει το μαύρο πλαίσιο ,κάνει τρείς βαθμίδες zoom-in / zoom-out !!(κάθε πάτημα και μία βαθμίδα)

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Οσοί έχετε πρόβλημα με την κατανάλωση της μπαταρίας διάβαζα ότι υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι το developer mode τρώει μπαταρία.

 

φιλε μου το υποπτευθηκα και δεν ειχα σκοπο να το ενεργοποιησω.

Το ενεργοποιησα και το απενεργοποιησα αμεσως μονο για να παιξει το fm radio.

Δυστυχως δεν υπαρχει fm radio που δεν χρειαζεται το developer mode για να παιξει...:(

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το υποπτευθηκα και δεν ειχα σκοπο να το ενεργοποιησω.

Το ενεργοποιησα και το απενεργοποιησα αμεσως μονο για να παιξει το fm radio.

Δυστυχως δεν υπαρχει fm radio που δεν χρειαζεται το developer mode για να παιξει...:(

για δοκιμασε αυτο.νομιζω οτι δεν χρειαζεται developer mode για να παιξει

http://my-meego.com/downloads/search.php?name=FM%20Radio

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε αυτο.νομιζω οτι δεν χρειαζεται developer mode για να παιξει

http://my-meego.com/downloads/search.php?name=FM%20Radio

 

Αυτο εβαλα αλλα θελει ενεργοποιηση του developer mode τουλαχιστον για μια φορα ωστε να κανει τα installs αλλιως δεν επαιζε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εβαλα αλλα θελει ενεργοποιηση του developer mode τουλαχιστον για μια φορα ωστε να κανει τα installs αλλιως δεν επαιζε.

εγω παντως το dev mode το εχω συνεχεια ενεργοποιημενο.δεν βλεπω και καμμια μεγαλη διαφορα στην καταναλωση.

κι οσο για το battery usage εχω ξαναγραψει τη γνωμη μου:μεγαλη μουφα μου φαινεται.εκει που εδειχνε 4ma ξαφνικα πηγαινε στα 141 και μετα απο λιγο στα 361 ma χωρις να πειραξω και χωρις να εχω ανοιχτο τιποτα.

ισως να θελει λιγη δουλεια ακομα το προγραμμα.δεν ξερω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το dev mode το εχω συνεχεια ενεργοποιημενο.δεν βλεπω και καμμια μεγαλη διαφορα στην καταναλωση.

κι οσο για το battery usage εχω ξαναγραψει τη γνωμη μου:μεγαλη μουφα μου φαινεται.εκει που εδειχνε 4ma ξαφνικα πηγαινε στα 141 και μετα απο λιγο στα 361 ma χωρις να πειραξω και χωρις να εχω ανοιχτο τιποτα.

ισως να θελει λιγη δουλεια ακομα το προγραμμα.δεν ξερω.

 

Δεν ειναι μουφα. Τα σκαμπανεβασματα που βλεπεις ειναι παροδικα και μπορει να οφειλονται σε καποια διεργασια που τρεχει εκεινη τη στιγμη. Επανερχεται συντομα ομως.

Εχω παρατηρησει οτι οποτε ανεβει εστω και λιγο το idle, ανεβαίνει αισθητα η καταναλωση.

Με idle στα 4 ma που ειναι το φυσιολογικο η αναμονη χωρις χρηση παει στις 5-6 μερες.

Με idle στα 10ma και πανω η αναμονη παει στις 2-3 μερες.

Οι τιμες που γραφω ειναι ενδεικτικες βασει της δικης μου χρησης.

Ωστοσο, ειναι σιγουρο οτι οτι γραφει στο idle επηρρεαζει δραματικα την διαρκεια της μπαταριας και θα πρεπει αυτη η τιμη να παραμενει σε χαμηλα επιπεδα.

 

Υ.Σ. Εκανα απεγκατασταση των developer αρχειων και ηδη το idle εχει πεσει στα 9ma. Πιστευω οτι το υψηλο idle σχετιζεται αμεσα με διεργασιες developer που τρεχουν χωρις να το αντιλαμβανομαστε.

 

Θα ξαναγραψω αν καταληξω σε αυτο το συμπερασμα στα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε και κάτι άλλο. Εκτός από την απενεργοποίηση του dev βγάλτε και τα εργαλεία που είναι εγκατεστημένα να δείτε αν υπάρχει διαφορά. Πάντως κάτι που με έχει ενθουσιάσει σε αυτό το κινητό είναι η αμεσότητα στο να κάνει πράγματα. Δλδ να στείλεις φωτογραφίες σε emai, flirck και σε ότι άλλο θέλεις και να δώσω ένα παράδειγμα με ένα απλό πάτημα σε μια φωτογραφία στον broswer μπορείς να την κατεβάσεις η να την διαμοιράσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ειχα ρωτησει παλιοτερα και μου ειχατε πει οτι υπαρχει προγραμμα ηχογραφησης κλησεων για το Ν9.

Ποιο ειναι?

Ειναι οπως στα παλιοτερα symbian?Δηλαδη να ξεκιναει αυτοματα και στο τελος καθε κλησης να με ρωταει αν θελω να την αποθηκευσω?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έβαλα το καινούργιο ραδιοφωνάκι αλλά δεν έχω ήχο, καμιά ιδέα??:p

 

πρεπει να εχει ενεργοποιησεις το developer mode εστω μια φορα.

Ενεργοποιησε το, κανε install τα αρχεια που θα σου ζητησει (χρειαζεται ιντερνετ) και μετα απενεργοποθησε το αν δεν το θες.

Εγω επειτα απεγκατεστησα και τα αρχεια του developer mode γιατι κανουν drain battery.

Το ραδιο παιζει μια χαρα και τωρα.;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έβαλα το καινούργιο ραδιοφωνάκι αλλά δεν έχω ήχο, καμιά ιδέα??:p

απλα το εχεις αθορυβο το επαθα και εγω στηνα ρχη αν ειναι αθορυβο το κινητο δεν εχεις ηχο στο ραδιο...

 

MADONUS7MAD

πως απεγκατεστησες τα αρχεια που κατεβηκαν μαζι με το ραδιο? που ξερεις ποια ειναι ακριβως?Και καιτ αλλο πως καταλαβαινεις αν εχεις battery drain??

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...