Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το post λέει ότι το chip για ραδιόφωνο και fm transmitter υπάρχει σαν hardware. Ελπίζω να είναι αλήθεια. Επίσης αν έχει mhl τότε θα μπορεί να βγάλει hdmi από το micro usb.

ααααα.....στην ιδια λογικη δηλαδη που βγαζει παρομοια εξοδο και ο γαλαξιας2......αν ειναι ετσι μια χαρα!!!! οσο για το ραδιο,προσωπικα δεν τρελαθηκα....ουτε στο Ν900 το χρησιμοποιουσα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1 GB RAM?? Τζίζες...!

 

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι οι γωνίες του, πολύ απότομες και το κάνουν κάπως ''άκομψο''..

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχει υποστηριξη απο την κοινοτητα και να βγαινουν παιχνιδια για αυτο γιατι κατα τα αλλα ειναι τελειο!Απο που φορτιζει? Edited by mitsos1

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα καλύτερα hands on video που έχω δει ως τώρα με ένα benchmark test στον browser που θα προκαλέσει ανησυχία σε πολύ κόσμο..:happy:

 

 

και απο οτι ειδα αρκετα γρηγορος... μαρεσει που καθε παραθυρο το θεωρει αλλη εφαρμογη....υπαρχει η ελαχιστη πιθανοτητα να δουμε τετοιο περιηγητη στην belle στο Ν8? :p

 

οσο το βλεπω το κινητο, τοσο το ερωτευομαι πιο πολυ... ελπιζω οτι η μπελλε θα ναι κατι τετοιο...(δεν υπαρχει περιπτωση το meego να μπαινει σε Ν8 ε? :lol:)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το post λέει ότι το chip για ραδιόφωνο και fm transmitter υπάρχει σαν hardware. Ελπίζω να είναι αλήθεια. Επίσης αν έχει mhl τότε θα μπορεί να βγάλει hdmi από το micro usb.

Δηλαδη φιλε μου, μπορει απο την εξοδο micro usb, να βγαζει hdmi...????

Πως γινεται αυτο????

Ενταξη, αν ειναι ετσι (τελικα εχει και δευτερη καμερα για βιντεοκλησεις!!!) το κινητο απλα τα σπαει και τα κανει κομματια και τα διαλυει ολα!!!

Πω πω ρε μαμωτο....αντε τωρα να το περιμενεις μεχρι να ερθει Ελλαδα...Καλη μας αναμονη παλι...

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε μου, μπορει απο την εξοδο micro usb, να βγαζει hdmi...????

Πως γινεται αυτο????

Ενταξη, αν ειναι ετσι (τελικα εχει και δευτερη καμερα για βιντεοκλησεις!!!) το κινητο απλα τα σπαει και τα κανει κομματια και τα διαλυει ολα!!!

Πω πω ρε μαμωτο....αντε τωρα να το περιμενεις μεχρι να ερθει Ελλαδα...Καλη μας αναμονη παλι...

 

Ναι μπορει με αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_High-definition_Link

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Αχ, το μπλε, το μπλε , μου αρεσει πολυ!!!!!!!

 

Μακαρι να μην το αργησει η Νοκια και μακαρι να βγαλει ολα τα χρωματα μαζι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σε μωβ, σε λιλά, σε πετρόλ ..

 

Σε μωβ πάντως θα το τσίμπαγα ντέι ουάν ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ισως να τρεχει και android apps http://techblog.gr/mobile/nokia-n9-android-apps-3998/

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

To κινητό από ότι λένε θα βγει σε 3 μήνες... (διάφορες πηγές)! Γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι? Αχ βρε Νοκια, σαν την Ελλάδα και εσύ! Θα "κλείσεις" και μετά θα βάλεις μυαλό!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!

Δε θα επρεπε ομως το MHL να αναφερεται στα specs της συσκευης???

Απ'ολα τα reviews, μονο σε ενα, αυτο που ποσταρε ο φιλος pilotsd (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3686846#post3686846), αναφερει - TV-out (720p video) via HDMI and composite...

Δε θα 'πρεπε να ειναι πιο συγκεκριμενοι???

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Το mhl λίγο δύσκολο το βλέπω να υπάρχει αλλά όχι απίθανο. Πολύ πιθανή η ύπαρξη fmtx/rx όπως είπα. Όσο για το usb hostmode πιστεύω ότι θα έρθει σίγουρα είτε απ τη Nokia είτε απ τη κοινότητα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν το tv out ειναι απο το usb το mhl ειναι επιτακτικο καθως δεν θα υπαρχει ταυτοχρονος τροπος χρησης του tv-out και φορτισης...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ταχύτητα κάμερας σκίζει!!!

http://www.techgear.gr/nokia-n9-is-the-smartphone-with-the-fastest-camera-in-the-world-24032/

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Το tv out που αναφέρεται στα specs λογικά αναφέρεται στην είσοδο 3,5mm.Όσο για το αν υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά τα οποία δεν αναφέρονται,δεν είναι η πρώτη φορά που θα συμβαίνει κάτι ανάλογο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Το tv out που αναφέρεται στα specs λογικά αναφέρεται στην είσοδο 3,5mm.Όσο για το αν υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά τα οποία δεν αναφέρονται,δεν είναι η πρώτη φορά που θα συμβαίνει κάτι ανάλογο.
Υπαρχει καλωδιο απο jack σε HDMI; Νομιζα οτι βγαινει μονο αναλογικο σημα ετσι μονο σε composite.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Is there an HDMI port on the N9?

Fact: There is no physical HDMI port on the N9. Confirmed by everyone who has handled the device since the launch.

 

Could there be some kind of HDMI-via-MHL-via-MicroUSB setup, like Samsung Galaxy S2?

It depends: Probably not. There's currently nothing to suggest that the N9 could support this.

Αυτα απο το maemo talk. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι αυτο...

The N9 is capable of 720p video playback, right?

Fact: the N9 is capable of playing video using its "Wide codec support: H.263, MPEG4-SP & ASP, H.264 BP/MP, WMV9 / VC-1 and Mkv (Matroska)"

 

So the N9 is capable of displaying 720p video, right?

Fiction: Not possible. Weasel words from Nokia marketing might make you think that it can, but the N9 display resolution is FWVGA (854 x 480 pixels), but 720p video is 1280x720 pixels. However, the N9 screen is 16:9, so it should show scale wide-screen video quite nicely.

Πως γινεται να τραβει 720p video και να μην μπορει να κανει αναπαραγωγη τους; Λογικα θα κανει downscaling..

Και απο τα specs βλεπω οτι τελικα με αυτο το καλωδιο θα υπαρχει tvout , αλλα σιγουρα οχι HD..Nokia AV 3.5mm Καθως το usb αναφερει οτι ειναι μονο για data και φορτιση. Παντως ηρθε επιβεβαιωση οτι υπαρχει το chip για radio και fm transmiter που ειναι απενεργοποιημενα και φαινεται στο firmware. Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα αποφασίσει να πάω android , η nokia μου βάζει και πάλι δίλημμα...Φαίνεται να έχει ο,τι μου αρέσει στο ν8 (ποιότητα κατασκευής , άφθονη μνήμη και καλή κάμερα , αν κρίνω από το carl zeiss, και ακόμα πιο ωραία σχεδίαση..) με ένα πιο καλό λειτουργικό (το μόνο και μεγαλύτερο παράπονό μου στο ν8.....). Και να ένα ωραίο νέο... Το μόνο που με αποθαρρύνει είναι μήπως το θάψει η νόκια το meego , όπως κάνει σιγά σιγά με το symbian..Αλλά αν κρίνω από το ν900 και το πόσο ''ανοιχτό'' ήταν, ίσως να δούμε εξαιρετικά πράγματα από κάποιους devs... Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα αποφασίσει να πάω android , η nokia μου βάζει και πάλι δίλημμα...Φαίνεται να έχει ο,τι μου αρέσει στο ν8 (ποιότητα κατασκευής , άφθονη μνήμη και καλή κάμερα , αν κρίνω από το carl zeiss, και ακόμα πιο ωραία σχεδίαση..) με ένα πιο καλό λειτουργικό (το μεγαλύτερο παράπονό μου στο ν8.....). Και να ένα ωραίο νέο... Το μόνο που με αποθαρρύνει είναι μήπως το θάψει η νόκια το meego , όπως κάνει σιγά σιγά με το symbian..Αλλά αν κρίνω από το ν900 και το πόσο ''ανοιχτό'' ήταν, ίσως να δούμε εξαιρετικά πράγματα από κάποιους devs...

 

οχι "μηπως", ΘΑ το θαψει.

αυτο φανηκε και απο την ιδια την παρουσιαση στη Σιγκαπουρη αλλωστε.

 

τοσο"ανοιχτο" δεν προκειται να ειναι

 

 

Παντως ηρθε επιβεβαιωση οτι υπαρχει το chip για radio και fm transmiter που ειναι απενεργοποιημενα και φαινεται στο firmware.

 

Μπορει καποιος να μου εξηγησει ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ??? (και δεν ειναι η πρωτη φορα!!)

 

μια λογικη εξηγηση ψαχνω

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ , τι να πω πια με αυτήν την νόκια....Πάντως ο Elop κατάφερε να κάνει το hype που ήθελε με αυτήν την συσκευή (αφού και εγώ που είχα ορκιστεί να μην ξαναπάρω νόκια το σκέφτομαι πάλι τώρα.....:wacko: )
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ , τι να πω πια με αυτήν την νόκια....Πάντως ο Elop κατάφερε να κάνει το hype που ήθελε με αυτήν την συσκευή (αφού και εγώ που είχα ορκιστεί να μην ξαναπάρω νόκια το σκέφτομαι πάλι τώρα.....:wacko: )

 

Ο Elop ειδικα...τι να σου πω.

 

Μια φραση ειπε ολη κι ολη για τη συσκευη προχθες

 

"Αυτο ειναι το Ν9 και θα ειναι η Meego συσκευη μας"

 

αυτο ηταν ^

:lol:

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ωφειλω να πω οτι αρχικα δεν μου κινησε το ενδιαφερον μετεπειτα οπως που το εψαξα , ανετα θα παραδεχομουν οτι εχω ενθουσιαστει πρωτη φορα απο νοκια τηλεφωνο ενθουσιαζομαι , και διαβαζω και εξαιρετικα λογια για αυτο . Αληθεια λετε οντως η Νοκια να θαψει το meego ?? αν ναι τοτε εξαφανιζομαι απο το section του οχι τιποτα αλλο αλλα θα μπω σε πειρασμο και μετα θα χτυπω το κεφαλι μου ;P

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

[

τοσο"ανοιχτο" δεν προκειται να ειναι

 

Γιατί το λες αυτό; Από οσο γνωρίζω το meego είναι ανοιχτού κώδικα και η άδεια του είναι τύπου copyleft

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...