Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα 1150 Mhz που ειμαι το idle μου ειναι στα 19mA που τα θεωρω μια χαρα.

Εχω καταληξει οτι και μικρη διαφορα να υπαρχει δεν με ενοχλει γιατι το φορτιζω σχεδον καθε μερα λογω της χρησης που του κανω

Ας πουμε τωρα ειναι στις 12,5 ωρες εκτος μπριζας και ειναι στο 51% και το εχω πειραξει αρκετα σημερα(web browsing,facebook,κλησεις,SMS)

 

19?? πολλα ειναι... 6 εχω..

παντως αν ειναι θα το δοκιμασω και εγω... ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

19?? πολλα ειναι... 6 εχω..

παντως αν ειναι θα το δοκιμασω και εγω... ευχαριστω για τις πληροφοριες!

 

Εχω ανοιχτα και τα ProfileMatic,SMSTone+,Led notifications,Billboard StandbyScreen,Easy answer,Connected Vibro και αλλα που τρεχουν στο background με που ανοιξει το κινητο :p

Επισης εδω που ειμαι πιανω δυο με τρεις γραμμες (GSM μονο,ουτε καν 3G)και δεν εχω full σημα αρα μπορει να φταιει και αυτο (στο 1% της Κοσμοτε)

 

ΥΓ

Επειδη με εβαλες τωρα σε περιεργια θα το βαλω σε flight mode ολο το βραδυ να δω τι τραβανε οι εφαρμογες απο μονες τους και οχι μαζι με το χαλια δικτυο της Cosmote

Edited by ceron
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανοιχτα και τα ProfileMatic,SMSTone+,Led notifications,Billboard StandbyScreen,Easy answer,Connected Vibro και αλλα που τρεχουν στο background με που ανοιξει το κινητο :p

Επισης εδω που ειμαι πιανω δυο με τρεις γραμμες (GSM μονο,ουτε καν 3G)και δεν εχω full σημα αρα μπορει να φταιει και αυτο (στο 1% της Κοσμοτε)

 

ΥΓ

Επειδη με εβαλες τωρα σε περιεργια θα το βαλω σε flight mode ολο το βραδυ να δω τι τραβανε οι εφαρμογες απο μονες τους και οχι μαζι με το χαλια δικτυο της Cosmote

 

α κατι λιγα εχεις βαλει βλεπω...:lol:

το easy answer δεν χρειαζεται να το εχεις ανοιχτο παντως,εμενα μου δουλευει και κλειστο χωρις να ανεβαζει την καταναλωση!

Link to comment
Share on other sites

α κατι λιγα εχεις βαλει βλεπω...:lol:

το easy answer δεν χρειαζεται να το εχεις ανοιχτο παντως,εμενα μου δουλευει και κλειστο χωρις να ανεβαζει την καταναλωση!

μολις γυρισα σπιτι

18 ωρες εξω απο πριζα και ειμαι στο 15%

αρκετα ευχαριστημενος οπως ειπα με τη χρηση που του κανω το φορτιζω καθε μερα ετσι κι αλλιως.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 1,2 (ακόμα) αυτό είναι το συνηθέστερο που πετυχαίνω. Αφήνω πάντα ανοικτή την standby screen και μετά το 20% μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία power-save. Δεν χρησιμοποιώ mobile internet και το έχω μόνο σε 2g λειτουργία. Το wi-fi το έχω μόνιμα ανοικτό. Απο πίσω δεν τρέχει κάτι, ίσως το wazapp να μένει κάποιες φορές ανοικτό.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε ceron εκανα αυτο που ειπες. Τωρα το βραδυ μιλωντας στο κινητο (ξεκινησα στο 28% της μπαταριας την κληση) παρατηρησα το ιδιο φαινομενο, απο 17% ξαφνικα παει στο 4%, συνεχισε να πεφτει μεχρι το 0% και τωρα "ΩΩ ΜΑΓΕΙΑ!!": μιλησα 37 λεπτα με την ενδειξη στο 0% :ninja::ninja:

Φυσικα απο το 4 μεχρι το 0 αλλα και κατα τη διαρκεια που ηταν στο 0% εβγαζε την προειδοποιηση "Low Battery" καθε 2-3 λεπτα αν προσεξα καλα (σπαστικο...).

Τι γινεται με αυτο? Εχει αντιμετωπισει καποιος φιλος το ιδιο προβλημα? Προκειται για bug, θα διορθωθει απο μονο του οπως διαβασα σε προηγουμενο post ? Να πω στη Nokia να αλλαξει τη μπαταρια?

 

Κριμα γιατι η μπαταρια του αφου κρατησε τοσο πολυ απο 17%-->4% , 4%-->0% και 37 λεπτα στο 0% σημαινει οτι αντεχει...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να το βαλω σε flight mode ολο το βραδυ και ειμαι στα 5 MhA οποτε φταιει το δικτυο τελικα :D

 

 

Λοιπον φιλε ceron εκανα αυτο που ειπες. Τωρα το βραδυ μιλωντας στο κινητο (ξεκινησα στο 28% της μπαταριας την κληση) παρατηρησα το ιδιο φαινομενο, απο 17% ξαφνικα παει στο 4%, συνεχισε να πεφτει μεχρι το 0% και τωρα "ΩΩ ΜΑΓΕΙΑ!!": μιλησα 37 λεπτα με την ενδειξη στο 0% :ninja::ninja:

Φυσικα απο το 4 μεχρι το 0 αλλα και κατα τη διαρκεια που ηταν στο 0% εβγαζε την προειδοποιηση "Low Battery" καθε 2-3 λεπτα αν προσεξα καλα (σπαστικο...).

Τι γινεται με αυτο? Εχει αντιμετωπισει καποιος φιλος το ιδιο προβλημα? Προκειται για bug, θα διορθωθει απο μονο του οπως διαβασα σε προηγουμενο post ? Να πω στη Nokia να αλλαξει τη μπαταρια?

 

Κριμα γιατι η μπαταρια του αφου κρατησε τοσο πολυ απο 17%-->4% , 4%-->0% και 37 λεπτα στο 0% σημαινει οτι αντεχει...

 

Λοιπον εψαξα λιγο και βρηκα αρκετα πραγματα.

Το ενα ειναι να το αφησεις να κλεισει απο μπαταρια μετα να το φορτιζεις κλειστο μεχρι το 100% και αφου το ανοιξεις και bootαρει μετα να το βγαζεις απο το ρευμα.

Το αλλο ειναι να μπαινεις στο terminal και να γραφεις

 

 

devel-su

(το κωδικο σου)

/sbin/stop bme; /sbin/start bme

 

γενικα δειτε εδω

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=87019

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Ceron σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Θα κανω το calibration test που αναφερεται στο forum που μας συνεστησες και θα γραψω το αποτελεσμα απο βδομαδα. Θα δοκιμασω πρωτα χωρις να γραψω στο terminal, δηλαδη το κολπο με την φορτιση σβηστο.

 

Οσον αφορα την οθονη, πηγα στο Nokia Care που το αγορασα και μου ειπαν οτι σε 10 μερες περιπου θα μου αντικαταστησουν την οθονη αφου την παραγγειλουν (δωρεαν φυσικα). Ελπιζω να ειμαι τυχερος και η καινουρια οθονη να μην εχει black marks ή ας εχει λιγοτερα απ' οτι εχει τωρα;)

 

Κατι τελευταιο, η φωτεινοτητα της οθονης ειναι παντα αυτοματη ε?

Link to comment
Share on other sites

Ceron σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Θα κανω το calibration test που αναφερεται στο forum που μας συνεστησες και θα γραψω το αποτελεσμα απο βδομαδα. Θα δοκιμασω πρωτα χωρις να γραψω στο terminal, δηλαδη το κολπο με την φορτιση σβηστο.

 

Οσον αφορα την οθονη, πηγα στο Nokia Care που το αγορασα και μου ειπαν οτι σε 10 μερες περιπου θα μου αντικαταστησουν την οθονη αφου την παραγγειλουν (δωρεαν φυσικα). Ελπιζω να ειμαι τυχερος και η καινουρια οθονη να μην εχει black marks ή ας εχει λιγοτερα απ' οτι εχει τωρα;)

 

Κατι τελευταιο, η φωτεινοτητα της οθονης ειναι παντα αυτοματη ε?

 

Υπαρχει σχετικο mod που απενεργοποιει την αυτοματη φωτεινοτητα.

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=79699

δες εδω

 

Αν και υπαρχει ενα application που εχει συγκεντρωσει τα περισσοτερα Hack που υπαρχουν και δεν χρειαζεται να γραφεις εσυ κωδικα

οποτε σου προτεινω αυτο καλυτερα

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=80600

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με την δύσκολη μέθοδο:

γράφοντας με root αυτα:

 

sed -ie 's/brightness-als/brightness-simple/' /etc/mce/mce.ini

killall mce

 

και δουλεύει τέλεια!

Το developer mode το απενεργοποιείται; γιατί κάτι μου έλεγε για την μπαταρία, ότι αν είναι ανοικτό τρώει πολύ.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με την δύσκολη μέθοδο:

γράφοντας με root αυτα:

 

sed -ie 's/brightness-als/brightness-simple/' /etc/mce/mce.ini

killall mce

 

και δουλεύει τέλεια!

Το developer mode το απενεργοποιείται; γιατί κάτι μου έλεγε για την μπαταρία, ότι αν είναι ανοικτό τρώει πολύ.

 

Εγω το κλεινω απο συνηθεια

δε νομιζω να παιζει ρολο πλεον στην PR1.3

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είναι εξ'ορισμού απενεργοποιημένο το SSH ή θα πρέπει να αλλάξουμε root password όπως κάναμε στο iphone?

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μια βοηθεια,εκανα πατατα με το n9 tweak και τωρα ειμαι σε reboot bootloop.

κατεβασα απο navifirm την εκδοση του δικου μου switzerland - cyan

αλλα οταν παω να την εγκαταστησω γραφει downgrade disallowed.

καμια βοηθεια?

επισης ξερει κανεις πως μπορω να μην χασω τις φωτο που εχω μεσα?

ευχαριστω

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

γράψε το product code σου εκει που βάζεις την κάρτα sim και πες μου με ποιο fw πας να κάνεις αναβάθμιση, ποιο κατεβάζεις απο το navifirm να σου πω. αν μπορείς κάνε copy paste τι μήνυμα στο βγάζει ακριβώς ο flasher.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

γράψε το product code σου εκει που βάζεις την κάρτα sim και πες μου με ποιο fw πας να κάνεις αναβάθμιση, ποιο κατεβάζεις απο το navifirm να σου πω. αν μπορείς κάνε copy paste τι μήνυμα στο βγάζει ακριβώς ο flasher.

 

καλημερα,

εχω το 059L5H1 SWITZEERLAND

εχει παρει ΟΤΑ(Ετσι μου ειπανε) .

δοκιμασα την DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.232.05.2_PR_LEGACY_232_ARM_RM-696_PRD_signed.bin

και μου βγαζει οτι παει να κανει install και σταματαει και γραφει καπου downgrade disallowed.και δεν προχωραει.

?>????

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να στο βγαζει αυτό μιας και κατέβασες την τελευταια εκδοση...Για να στο βγαζει αυτό μαλλον εχεις καποια δοκιμαστικη εκδοση στο κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να στο βγαζει αυτό μιας και κατέβασες την τελευταια εκδοση...Για να στο βγαζει αυτό μαλλον εχεις καποια δοκιμαστικη εκδοση στο κινητο...

 

καταλαβα.αρα δεν μπηκε με ΟΤΑ η ρομ.

βρηκα αυτην που εχει variant 009 οπως αυτη που φοραω τωρα

και ειναι και swiss cyan.απλα εχει αλλο product code.

DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_009-OEM1-958_ARM.bin

μπορω να την περασω?

φωτο που εχω μεσα τις εχω χασει τωρα?

ευχαριστω

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλεις μόνο την ρομ και οχι τον σκληρό δίσκο, δεν θα χάσεις τις φωτογραφίες.

 

παλι τα ιδια βγαζει....πφφφςς...

με το flasher -i μου βγαζει πως εχω αυτην DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.480.04.1_PR_480.

δοκιμαζω DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_009-OEM1-958_ARM.bin

και παλι download disallowed.

βοηθεια plz...

 

EDIT: μολις ειδα απο εδω ******************

οτι πρεπει να φοραω την rom για swiss black...

οτι ναναι..

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η αναφορά-δημοσίευση ιστοσελίδων που διακινούν αρχεία firmware

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ που έμεινα στην PR1.2 Γενικά τα C.V (Country Variants) είναι απρόβλεπτα! Επίσης, δεν μπορείς να πάς απο 009 Variant σε 001 που είναι τα Generic FW και αποτι βλέπω στο τελευταίο σου ποστ θέλεις να πας απο 480 variant σε Legacy 009 που δεν γίνεται.

Προσπάθησε να βάλεις το δικό σου αυτό που γράφει η SIM ώστε να μπορείς για αρχή να κάνεις το κινητό σου να δουλέψει και μετά την βρίσκεις την άκρη.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ http://talk.maemo.org/showthread.php?t=82693

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

παλι τα ιδια βγαζει....πφφφςς...

με το flasher -i μου βγαζει πως εχω αυτην DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.480.04.1_PR_480.

δοκιμαζω DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_009-OEM1-958_ARM.bin

και παλι download disallowed.

βοηθεια plz...

 

EDIT: μολις ειδα απο εδω ******************

οτι πρεπει να φοραω την rom για swiss black...

οτι ναναι..

 

Σύμφωνα με το product code σου (059L5H1) το κινητό σου είναι το Country Variant Switzerland Cyan στα 16GB. Το δικό μου είναι το ίδιο με το δικό σου σε μαύρο και όντως βγήκε η αναβάθμιση σε PR 1.3 πριν λίγες εβδομάδες. Για τα C.V. Switzerland 16GB κινητά το PR_LEGACY είναι 232. Επίσης, διαφορετικό είναι το C.V. Switzerland με το «σκέτο» Switzerland το οποίο έχει PR_LEGACY 009.

 

Στο θέμα σου τώρα, αν ο flasher σου βγάζει ότι έχεις αυτή την έκδοση που εγραψες πριν, δηλαδή την "DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.480.04.1_PR_480" τότε σύμφωνα με το Navifirm σημαίνει ότι:

• Εχεις ήδη περασμένη την PR 1.3 (40.2012.21-3)

• Εχεις περασμένη την ROM του 64GB μοντέλου (C.V. Switz) η οποία έχει PR_LEGACY 480.

 

Κοιτώντας στο Navifirm, μέχρι την PR 1.1 όλα τα C.V. Switz μοντέλα (και τα 16GB και τα 64GB) φόραγαν rom με PR_LEGACY 480. Από την 1.2 και μετά χωρίστηκαν τα 16GB μοντέλα σε PR_LEGACY 232 και τα 64GB μοντέλα σε 480.

 

Μετάβαση σε μικρότερο PR_LEGACY γίνεται μόνο αν ταυτόχρονα κάνεις αναβάθμιση από μικρότερη έκδοση λειτουργικού σε μεγαλύτερη. Αφού εσύ ήδη έχεις την PR 1.3 αναγκαστηκά πρέπει να flashάρεις με rom που έχει ίδιο ή μεγαλύτερο PR_LEGACΥ από αυτή που έχεις ήδη περασμένη. Αλλιώς θεωρείται downgrade. Τώρα το πως βρέθηκε το 16GB μοντέλο με rom για το 64GB είναι ένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ποσο κανει το Ν9 στα καταστηματα νοκια?σκεφτομαι να το αγορασω.

 

Κάνε μια έρευνα σε site όπως το Skroutz.gr ή Bestprices.gr ρώτα και σε κανένα μαγαζί.

Καινούριο το υπολογίζω κανένα 400αρι

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Apkenv – Run “some” android apps in Harmattan & Fremantle

 

http://wiki.maemo.org/Apkenv :)

 

το δοκιμασε κανεις?? θα το δοκιμασω αργοτερα..!

Link to comment
Share on other sites

Apkenv – Run “some” android apps in Harmattan & Fremantle

 

http://wiki.maemo.org/Apkenv :)

 

το δοκιμασε κανεις?? θα το δοκιμασω αργοτερα..!

 

Αυτο δοκιμαζω τωρα.

τρελενομααααι :lol::lol:

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...