Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως απεγκατεστησες τα αρχεια που κατεβηκαν μαζι με το ραδιο? που ξερεις ποια ειναι ακριβως?Και καιτ αλλο πως καταλαβαινεις αν εχεις battery drain??

 

απεγκατεστησα κατι μικροεφαρμογες που εγκατασταθηκαν με την ενεργοποιηση του developer mode.

Μπορεις να τις δεις αν πας στα εγκατεστημενα προγραμματα απο τις ρυθμισεις. Ξεκινουν με dev...

Το battery drain το καταλαβαινεις αν το idle ειναι πανω απο 4-5 ma. Εξαλλου στο λεει και το battery usage.

Οποιαδηποτε αλλη τιμη απο 5ma και πανω ειναι απωλεια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάνε απεγκατάσταση του developer mode....και κάνε ξανά εγκατάσταση του. Θα εγκατασταθεί με τις νέες ενημερώσεις. Εμένα πριν είχα idle 9mA ακόμα και όταν πέρασα τις ενημερώσεις 9mA ήταν. Όταν όμως το απεγκατέστησα και το εγκατέστησα ξανά...ως δια μαγείας η κατανάλωση idle έπεσε στο 6mA. Τώρα με ενεργοποιημένο ή με απενεργοποιημένο το developer mode έχω ακριβώς την ίδια κατανάλωση. Edited by GeorgeChios
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίησα το developer mode και το ραδιοφωνάκι έπαιξε με την μία, ευχαριστώ πολύ τους MADONUS7MAD, m4rvel, και GeorgeChios για τις απαντήσεις τους:thanks:
[sIGPIC][/sIGPIC]KOZO
Link to comment
Share on other sites

Καντε update :D:D:D βγηκε η pr1.2 ! :D θα την κανω το βραδυ να δω τι γινεται!

- Τώρα κατεβαίνει ΟΤΑ !!! :D

- Απ' ότι πρόλαβα να δω είναι η 30.2012;; ... μέγεθος 283mb ,εμφανίστηκε με manual search for updates!!

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

12 updates μου έβγαλε εμένα εκτός την 1.2

- Εμένα 14 software updates γράφει στα notifications!!! :ninja:

 

- .... Αλλλοίμονο!!! ... εδώ και ένα τέταρτο είναι στο 20% .. πόσο θέλει για να εγκατασταθεί ρε παιδιά;;; !!!

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις κάνω το update και με ένα σύντομο ψάξιμο βρήκα και το πρώτο changelog

 

http://www.symbiantweet.com/nokia-n9-pr1-2-update-screenshots-and-changelog-video-calling-app-folder-more

 

αν βρείτε κάποιο ποιο ολοκληρωμένο ποστάρετε το εδώ

Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλευω θα την κανω το απογευμα.μπορει καποιος να δωσει κανενα screenshoot να παρω μια γευση?

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

τι θα πει "σε πληρη εκδοση"

 

αν το κανεις ΟΤΑ τι χανεις?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις backup πριν την αναβαθμιση ,σβηνει τα παντα στο κινητο( σαν flashing)?

Γιατι δεν εχω προλαβει να το flashαρω,οποτε μηπως το αποφυγω με την αναβαθμιση.:lol:

Εχω κ εγω μικροπροβληματακια με καταναλωση.:confused:

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πραγμα ειναι.

στο λεω απλα για να μην εχεις αυταπατες

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο linux δεν ισχύει αυτό που λές. Το linux αποτελείτε από βιβλιοθήκες που μοιράζονται πολλά προγράμματα. Αν είναι να αναβαθμιστεί μια βιβλιοθήκη αναβαθμίζετε σε τελείως νέα έκδοση αλλιώς μένει η ίδια. Δεν είναι σαν τα windows που μπαίνουν συνέχεια άχρηστα πράγματα με τα γνωστά αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Για το developer mode απλά απεγκατέστησε και ότι προγράμματα έχεις που έχουν σχέση με αυτό. Θα τα δεις στα application και ως συνήθως δεν έχουν εικονίδια και αρχίζουν από dev. Είναι δύο τρία όλα και όλα. Πάντως με ενεργοποιημένο το dev πρέπει όντος να υπάρχει πρόβλημα στην διαχείριση του ρεύματος γιατί από τότε που το απεγκατέστησε η κατανάλωση μπαταρίας ήρθε στα φυσιολογικά της.

Από τι είπα μόλις έκανα το update και από τι έχω δει μέχρι τώρα έχει μερικά πολύ καλά νέα χαρακτηριστικά. Μερικά από αυτά...

 

- copy paste στον broswer με την καλύτερη υλοποίησησ που έχω δει μέχρι τώρα. Φοβερά απλό και λειτουργικό.\

-music control από την lock screen απλά και εύχρηστα και αυτή η δυνατότητα μας δίνει ελπίδες για περισσότερη διαδραστική οθόνη στο μέλλον με περισσότερες δυνατότητες.

-Στις φωτογραφίες και video έχει προστεθεί και χρωματική απόδοση. Το ασπρόμαυρο είναι φοβερό

-Τα προγράμματα πλέον κλείνουν φοβερά γρήγορα με το swιpe

- Upnp στο κινητό μας!! Δλδ μπορούμε να το ενεργοποιήσουμε και να βλέπουμε ότι περιεχόμενο έχει το κινητό μας από video μέχρι φωτογραφίες και μουσικά κομμάτια σε συσκευές που υποστηρίζουν upnpn όπως τηλεωράσεις, media player κτλ. Θα ήθελα να δω και το αναποδο να συμβαίνει δλδ να βλέπαμε στο media player του τηλεφώνου περιεχόμενο από συσκευές με upnpn. Mπορεί σε μελλοντικό update

 

Δεν έχω βρει ακόμα το notification που λέει στην stanby mode για το calendar. Δεν ξέρω αν ενεργοποιήται όταν βαρέσει το alarm για το γεγονός στο calendar.

Δεν έχω βρει και πως γίνετε η βιντεοκλήση μέσω skype αν και δεν έχω βρει κάποια επαφή online να το δοκιμάσω. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει πληροφοριακά.

Και δεν έχω βρει που είναι η νέα δυνατότητα για μείωση θορύβου στις κλήσεις. Και γενιικά ότι νέο βρει κάποιος ας το ποστάρει.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΡΧΊΣΕΤΕ ΝΑ ΒΑΡΑΤΕ

εχει σημασία αν εχω η οχι ενεργοποιημένο το ντιβελοπτερ μουντ για το update;

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα του φακέλου αλλάζει για μένει πάντα folder; :confused: Δεν μπόρεσα να βρω rename επιλογή, υπάρχει πουθενά;

 

ΜΗΝ ΑΡΧΊΣΕΤΕ ΝΑ ΒΑΡΑΤΕ

εχει σημασία αν εχω η οχι ενεργοποιημένο το ντιβελοπτερ μουντ για το update;

 

Όχι δεν έχει σημασία αν το έχεις ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο το update γίνεται κανονικά

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας βγαζει κατω κατω στο μενου ενα κοκκινο εικονιδιο με ενα θαυμαστικο μεσα?τι ειναι αυτο?το παταω απλα πρασινιζει και αυτο ολο!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα γιατι δε μου εμφανιζει το update?

κανω απο το πρωι search for updates και τιποτα... τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

-Τα προγράμματα πλέον κλείνουν φοβερά γρήγορα με το swιpe

 

Πραγματικα ομως!

ουτε το απειροελαχιστο lag που ειχε καμια φορα με την PR 1.1 (ειδικα στη lockscreen)

 

ανεπαισθητο ηταν ετσι κι αλλιως αλλα τωρα εξαφανιστηκε!

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα μου έβγαλε update στην pr1.2 (30.2012.07-1)!!! Καθως και για τις εφαρμογές... Υποστηρίζει και videoΚλησεις!!!

 

64GB Black Balkan το μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα του φακέλου αλλάζει για μένει πάντα folder; :confused: Δεν μπόρεσα να βρω rename επιλογή, υπάρχει πουθενά;

- Δημιουργείς τον φάκελο στην οθόνη των εφαρμογών (new folder) ,έπειτα τον ανοίγεις και κάνεις .... μετονομασία ;)

 

- Στην διαχείριση εφαρμογών το background έγινε μαύρο.

- Στα settings/device .. προστέθηκε κάτω-κάτω το "media sharing settings"

- Στα settings/device/display .. έχω την εντύπωση πως δεν υπήρχε πρώτα το "color profile"

- Στο εικονίδιο της εφαρμογής του ημερολογίου πλέον δείχνει την τρέχουσα ημερομηνία!!

- Πρέπει να προστέθηκαν κάποιες επιπλέον γλώσσες .... εκτός βεβαίως των ελληνικών;!

- Στα settings/notifications/feed on home screen ... προστέθηκε το "web feeds" με διακόπτη on-off για κάθε feed ξεχωριστά!!! Πρώτα αυτή η διαδικασία γινόταν απ' την εφαρμογή feeds ,πατώντας πάνω σε κάθε feed ξεχωριστά ;

- Settings/notifications/ .. προστέθηκε και διακόπτης on-off για τα mail ... έχω την εντύπωση πως πρώτα είχε μόνο τα push notifications-facebook και twitter!

 

- Εάν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Mπραβο παιδια!

 

Μπραβο σε οσους καθονται και γραφουν οποιες αλλαγες αντιλαμβανονται!

 

**αλλη μια αλλαγη (μικρη)

οταν εισαι σε multitasking view και κλεινεις μια μια τις ανοιχτες εφαρμογες, εχει προστεθει ηχος.

περιπου οπως εκανε και το Ν900 οταν εκλεινες τι εφαρμογες.

 

ακουγεται ενα "φφσσσττ"

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...