Jump to content

[Επίσημο] Nokia C2-03


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως όποιος αλλάζει το product code, δεν περνάει σωστό λογισμικό και το τηλέφωνο δεν έχει μετά ενεργή την διπλή sim. Προσέξτε το! Στα αγγλικά δεν έχω κανένα πρόβλημα...
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα σημερα ειδα στο σκρουτζ οτι το εχει φερει η kosmodata me 117 ευρω και το play247 με 124 και τα δυο απο νοκια με ελληνικο μενου με 2 χρονια εγγυηση. Απορω γιατι το πλαισιο ειπε οτι δε θα φερει το c2-03 σε μαυρο, το εχει διαθεσιμο σε ασπρο χρυσαφι ομως και θα φερει αποκλειστικα οπως λεει το c2-06 , το οποιο η μονη του διαφορα απο το c2-03 ειναι μονο το τελειωμα του και η πισω οψη τιυ.
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως όποιος αλλάζει το product code, δεν περνάει σωστό λογισμικό και το τηλέφωνο δεν έχει μετά ενεργή την διπλή sim. Προσέξτε το! Στα αγγλικά δεν έχω κανένα πρόβλημα...

 

Φιλε μπορεις να μου πεις το product code της συσκευης σου και αν ξερεις το Ελληνικο πιο εναι , γιατι θα παω αυριο απογευμα να το παρω απο cosmodata στα 118 ευρω περιπου, ωστε να ξερω αν ειναι οντως ελληνικο οπως μου λενε..

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα ειδα στο σκρουτζ οτι το εχει φερει η kosmodata me 117 ευρω και το play247 με 124 και τα δυο απο νοκια με ελληνικο μενου με 2 χρονια εγγυηση. Απορω γιατι το πλαισιο ειπε οτι δε θα φερει το c2-03 σε μαυρο, το εχει διαθεσιμο σε ασπρο χρυσαφι ομως και θα φερει αποκλειστικα οπως λεει το c2-06 , το οποιο η μονη του διαφορα απο το c2-03 ειναι μονο το τελειωμα του και η πισω οψη τιυ.

 

χθές το πήρα από το πλαίσιο ευκαρπίας σε μαύρο και ήταν το τελευταίο τους κομμάτι.

το c2-06 στις 10 δεκ μου είπαν.

(με επιδότηση vod στα 129 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

χθές το πήρα από το πλαίσιο ευκαρπίας σε μαύρο και ήταν το τελευταίο τους κομμάτι.

το c2-06 στις 10 δεκ μου είπαν.

(με επιδότηση vod στα 129 ευρώ)

 

Θα μπορούσες να μας δώσεις μερικές πληροφορίες?

Είναι ελληνικό το menu?

Είναι ενεργές και οι δύο sim όπως δείχνει το video που έχει ανεβάσει ο φίλος ozon74?

Έχει ελληνικό πληκτρολόγιο?

Και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει και να λύσει απορίες που έχουν διατυπωθεί από άλλους φίλους-μέλη.......

:up::clap:

The show must go on......
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας δώσεις μερικές πληροφορίες?

Είναι ελληνικό το menu?

Είναι ενεργές και οι δύο sim όπως δείχνει το video που έχει ανεβάσει ο φίλος ozon74?

Έχει ελληνικό πληκτρολόγιο?

Και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει και να λύσει απορίες που έχουν διατυπωθεί από άλλους φίλους-μέλη.......

:up::clap:

 

Το menu μπαίνει στα ελληνικά αν θέλεις.

το video που λες δεν το εχω δει. πάντως όταν μιλάω μέσω sim1(vodafone) ή στέλνω sms, δεν μου δείχνει γραμμούλες στην 2η sim(cosmote).

δυστυχώς έχει και τους ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο που το βρίσκω αρκετά ενοχλητικό αφού βλέπεις 7 χαρακτήρες πάνω σε κάθε κουμπάκι.

 

δεν ειχα και ιδιαίτερες απαιτήσεις από μια s40 συσκευή.

με μια προχειρη ματια τα + και - ΠΑΝΤΑ κατα την ταπεινη μου αποψη.

 

+

πολύ βολικό το κουμπακι στα δεξια της συσκευης που την ενεργοποιει/απενεργοποιει.

πάρα πολλά και βολικά shortcuts, ιδίως το swipe για πλάγιες κινήσεις στην οθόνη.

πολύ καλό calibration οθονης

βυσματάκι για έξοδο ήχου

 

-

δεν νομιζω να βρω app για word και pdf readers

η καρτα μνημης ειναι κατω απο την μπαταρια

δεν εχει copy/paste

πολύ μέτριο ακουστικό (ανάλογα με το 6210 απ'όπου ήρθα)

Η ΟΘΟΝΗ ΣΒΗΝΕΙ ΣΕ AUTOLOCK ΕΝΩ ΕΧΩ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΠΟΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ

διαβαζοντας ενα sms δεν μπορω να διαβασω το επόμενο. πρεπει να κάνω back

και να παω στο επόμενο.

πάαααααααρα πολύ χαμηλή μνήμη τηλεφώνου.

δεν μπορεις να γραψεις text μεσω οθόνης παρά μόνο μέσω πληκτρολογίου.

δεν ειναι συμβατο με το isync της apple

κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

 

-

 

δεν μπορεις να γραψεις text μεσω οθόνης παρά μόνο μέσω πληκτρολογίου

 

και αυτο το λες μειονεκτημα..?φανταζεσαι να ηθελες να στειλεις μηνυμα πατωντας αυτη την οθονουλα?:lol:

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το λες μειονεκτημα..?φανταζεσαι να ηθελες να στειλεις μηνυμα πατωντας αυτη την οθονουλα?:lol:

 

Δεν είπα ποτέ ότι θέλω να γράψω μύνημα !!!!

Ακόμα και search να κάνω στο τηλ κατάλογο πρέπει να ανοίξω το πληκτρολόγιο !!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ αυτό δεν είναι και τόσο βολικό ακόμα και για τον κατάλογο να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την οθόνη..... tough luck :worry:
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ωραία μας τα λες φίλε ozon74 και εδώ μέσα και στο βιντεάκι σου!

 

Μπορείς να αναφέρεις πόσο σου κρατάει η μπαταρία, τι sar έχει η συσκευή και αν έχεις συνδέσει το handsfree που συνοδεύει την συσκευή ή κάποια άλλη συσκευή πχ bluetooth και αν έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα γενικώς. Πχ αν αλλάξεις την γραμμή 1 με την 2 την ώρα που μιλάς στο Bluetooth μήπως απενεργοποιείται η γραμμή 2 ή η συσκευή Bluetooth;

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

Το handsfree που είχε η συσκευασία το χρησιμοποιώ κατά κόρον. Δεν έχει κανένα θέμα, ούτε στην εναλλαγή γραμμών και δουλεύουν πολύ καλά και τα απλά ακουστικά για συνομιλία αρκεί το τηλέφωνο να είναι κοντά στο στόμα (περίπου 40 εκατοστά μακρυά ακούγεται μια χαρά). Bluetooth συσκευή δεν έχω χρησιμοποιήσει αν και έχω γιατί δεν με βολεύει καθόλου. Θα κάνω όμως δοκιμή για να σου απαντήσω τι παίζει.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι τελειως ασχετος, μιας και δεν εχω ασχοληθει καθολου με dual sim κινητα, εχω την εξης απορια (η οποια ισχυει για ολες τις συσκευες ανεξαρτητως εταιριας) απλως δεν ηξερα που ακριβως να διατυπωσω την ερωτηση μου και ειπα να το αναφερω εδω μεσα.

 

Εγω τοσα χρονια βαζω τις επαφες μου απο το προσωπικο μου τηλεφωνο στην μνημη τηλεφωνου, γιατι περναω σε μια επαφη 1-2-3 τηλεφωνα αναλογως, email, γεννεθλια και διαφορες αλλες πληροφοριες. Στο κινητο της δουλειας εχω περασμενα μονο τα υπαλλικα τηλεφωνα των συναδελφων στην sim μιας και ειναι λιγες οι επαφες. Εαν αποκτησω μια οποιαδηποτε συσκευη dual sim οι επαφες μου τα φαινονται ολες μαζι ή ξεχωριστα αναλογα πια sim εχω επιλεγμενη; Θα χασω τις πληροφοριες που αποθηκευω σε καθε επαφη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βοηθάει?:)

 

...από Gsmarena:

The phonebook of the Nokia C2-03 will store about 2000 contacts depending on the fields you use, which isn’t as good as unlimited storage but should do for most of the users out there. You can set the phonebook to display contacts from the phone memory, SIM memory or both. You can select which SIM numbers you want to see or you can opt to see all the numbers in both SIMs.
Καλημέρα αδέλφια!!!!!

...πάντως, και συγχωρίστε μου το off-topic, δεν μπορώ να καταλάβω όλους αυτούς από τα forums του εξωτερκού που αναφέρουν οτι το τηλ/νο είναι χάλια γιατί

 

...............άκουσον άκουσον "δεν μπορούν να δουν YouTube" ή δεν μπορούν να scrollάρουν στο internet...............

 

Όταν δηλ πας και αγοράζεις ένα τηλέφωνο που κάνει γύρω 130 euros και το αγοράζεις επειδή είναι Dual Sim, Nokia S40, σε χαμηλή τιμή, για να ξεφορτωθείς τις 2 συσκευές που ενδεχομένως κουβαλάς και διαβάζεις τα specs του για την χαμηλή εσωτερική μνήμη και οτι δεν είναι multitasking κλπ κλπ κλπ.... τι κάθονται και λένε παπάτζες ρε γμτ????

Άντε αγόρασε μια ταμπλέτα των 800 Euros και άσε μας ήσυχους να πετάξουμε επιτέλους μετά απο 3 χρόνια την δεύτερη συσκευή της εταιρικής σύνδεσης πχ (που θα κάνω εγώ τις επόμενες μέρες....)

 

Εν πάση περιπτώσει, θα σας αναφέρω και εγώ εντυπώσεις μόλις έρθει στα χέρια μου........... :)

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα μας χρησιμοποιούμε την Τροποποίηση.
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιούμε μόνο τη μια sim περιστασιακά;

2. Υπάρχει θήκη γι ' αυτό το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Θήκη ειδικά για το τηλέφωνο αυτό δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει- ούτε από την ΝΟΚΙΑ ούτε από "φτηνή" εταιρία, αν και υπάρχουν πολλές "τσεπες" και θήκες που ταιριάζουν.

Τρόπος για να απενεργοποιήσεις την μία μόνο sim δεν υπάρχει, εκτός και αν την βγάλεις (το τηλέφωνο δεν χρειάζεται να απενεργοποιηθεί για αν αλλάξει την sim2 και φυσικά λειτουργεί και μόνο με μία sim).

Για το θέμα των επαφών, αν τα προηγούμενα κινητά είναι ΝΟΚΙΑ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το suite και το ovi. Όλες οι επαφές μεταφέρονται πανεύκολα (όπως σε όλα πια τα κινητά) και αν είναι αποθηκευμένα στις sim στο δείχνει με εικονίδιο και σε ποιά από τις δύο βρίσκετε η επαφή.

Τρεις μήνες το έχω το τηλέφωνο και το χρησιμοποιώ συνεχώς. Θα σας το πω και αν θέλετε μπορείτε πια να το δείτε και οι ίδιοι σε κατάστημα:

Στα 130 ευρώ (το πήρα πολύ φθηνότερα με αγγλικό μενού από έξω), δεν θα βρείτε καλύτερη dual sim/dual standby συσκευή. Τα έχει όλα, ακόμα και το ψευτοgps του είναι βολικότατο, πολύ φθηνό και ικανοποιητικά ακριβές (λειτουργεί με τις κεραίες της τηλεφωνίας και όχι με δορυφόρο). Στα λεφτά αυτά, τέτοια σταθερή συσκευή, με καλό ακουστικό, σήμα, κάμερα 2mp, ένα σωρό εφαρμογές (έβαλα πρόσφατα το buzz και έχω λιώσει στο παιχνίδι) δεν θα βρείτε. Είχα άλλες εταιρίες πριν (LG 500, Samsung) αλλά αυτό είναι μακράν το καλύτερο.

Φυσικά έχει περιθόρια βελτίωσης (λείπει κουμπί για κάμερα, θα έπρεπε αν έχει όπως η LG προεπιλογή της sim για τους αριθμούς), αλλά σε αυτά τα χρήματα (και περισσότερα πιστεύω) είναι κορυφή.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως με κάποιο update να διορθώσουν τα προβληματάκια λογισμικού και τα request που μπορούν να καλύψουν.... θα δείξει....
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν μιλας στην sim1 και σε καλεσουν στην sim2 θα ειναι εφικτο να το δεις; μπορει να απαντησει καποιος που το εχει ;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν μιλας στην sim1 και σε καλεσουν στην sim2 θα ειναι εφικτο να το δεις; μπορει να απαντησει καποιος που το εχει ;

 

Αν και δεν το εχω το τηλεφωνο, εχει απαντηθει λιγα ποστ πιο πισω και ΝΑΙ μπορεις να απαντησεις ή να απορριψεις μια εισερχομενη κληση στην sim2 εαν μιλας πχ στην sim1.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά αν μιλάς στην πρώτη γραμμή και σε καλέσουν στην δεύτερη μπορείς να απαντήσεις ,ή δείχνει να είναι κλειστό το τηλ?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, ναι- το τηλέφωνο έχει ενεργές και τις δύο sim και δεν χάνεις κλήσεις. Το βλέπετε και στο βίντεο που το ανέβασα. Το ίδιο γίνετε και στο Χ1-01. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα- πιστεύω πως όποιος είχε θέμα είναι γιατί το τηλέφωνο του είχε σπασμένο product code για αν του περάσουν ελληνικά και βάλανε το code του C2-02 γι αυτό και το πρόβλημα.

Πάρτε το ή με επίσημη εισαγωγή από αντιπροσωπεία, ή από έξω πολύ φθηνότερα αν δεν σας πειράζει η γλώσσα.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

οζον απο πλαίσιο έχω πάρει την συσκευή και όποτε με καλούν στην 1η sim (ενώ η 2η μιλάει) δείχνει κλειστό το τηλ.

 

το βιβλιαράκι που συνοδεύει την συσκευασία λεει κατα λέξη:

και οι 2 καρτες sim ειναι διαθεσιμες ταυτοχρονα οταν η συσκευη δεν χρησιμοποιειται

ΩΣΤΟΣΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΗ Η ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ SIM Η ΑΛΛΗ ΚΑΡΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ !!!!!!!

 

σταματα να παραπληροφορεις

Edited by RockSoundStudio
Link to comment
Share on other sites

Ποια παραπληροφόρηση;

Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά και μπορεί ο καθένας να το δει και στο βίντεο.

Λυπάμαι αν δεν λειτουργεί σε κάποιους στα Ελληνικά, αλλά τι να κάνουμε που εγώ δεν έχω πρόβλημα;

Με το ζόρι να το βγάλω ελαττωματικό;

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ποια παραπληροφόρηση;

Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά και μπορεί ο καθένας να το δει και στο βίντεο.

Λυπάμαι αν δεν λειτουργεί σε κάποιους στα Ελληνικά, αλλά τι να κάνουμε που εγώ δεν έχω πρόβλημα;

Με το ζόρι να το βγάλω ελαττωματικό;

Οχι φιλε μου αλλα εσυ το εχεις παρει απο εξωτερικο χωρις ελληνικα και γι αυτο ισως λειτουργουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στις κλησεις και οι 2 σιμ. Και εγω απο kosmodata που το πηρα και ειχε ελληνικα απο την αρχη, ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ, ωστοσο αυτο ειναι θεμα λογισμικου και ας ελπισουμε οτι στη ΝΟΚΙΑ θα το δουν και θα το διορθωσουν !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...