Jump to content

[S II] USB Jig


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί περι φλασαρίσματος περι bootloader και όλα αυτά που αφορούν για το Galaxy SII...Δεν βλέπω όμως ουσιαστικές απαντήσεις για τα fail...Πχ εγώ εχώ το κινητό με εργοστασιακές ρυθημίσεις με ICS 4.0.4 και ακολουθώ την απλούστατη διαδικασία αλλαγής bootloader για να μηδενίσω το counter binary και συνεχώς εκεί που φορτώνει το bin μετα λέει nand write star....FAIL.....Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις τι φταίει και δεν ολοκληρώνεται αυτή η απλούστατη διαδικασία κατά τα λεγόμενα όλων...?Τελικά ήταν πιο εύκολο να βρω usb jig παρά να κάνω αυτά τα 4-5 βηματάκια για να αλλάξω bootloader...

 

Τον bootloader τον φλασάρουμε μόνο στην περίπτωση που δε πιάνει το jig

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ξανα πάλι από την αρχή...σβήνουμε το κινητό το ανοίγουμε σε download mode βάζουμε το αρχείο tar στο pda συνδέουμε το κινητό κιτρινίζει το κουτάκι (συνδέθηκε) κλείνουμε τα kies να μην τρέχουν από task manager ξεκινάει να βάζει παλιό bootloader και nand write fail...υπάρχει λύση?
Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Αφού δε μπορείς να φλασάρεις bootloader, βάλε μια παλιά gb που έχει ξεκλείδωτο bootloader, μηδένισε το μετρητή και μετά βάλε όποια ρομ θες.
Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές που επιχείρησα να φλασάρω άλλο firmware η διαδικασία σταματούσε στο nand write fail και όλα ήταν κατεβασμένα από το site της samsung...Το κινητό το ανέλαβε η smartec και δεν είχα κανένα πρόβλημα αναβάθμισης λογισμικού χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση και μέσα σε 6 ώρες ήταν έτοιμο!(με counter binary 12 παρακαλώ..το αναφέρω γιατί είδα ότι ρώτησαν κάποια άτομα περί εγγύησης)...Τώρα αν είναι να κάνω πάλι την ίδια διαδικασία και ξάνα να γράψει fail οπότε πάλι smartec το αφήνω έτσι όπως είναι...
Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Και ξανα πάλι από την αρχή...σβήνουμε το κινητό το ανοίγουμε σε download mode βάζουμε το αρχείο tar στο pda συνδέουμε το κινητό κιτρινίζει το κουτάκι (συνδέθηκε) κλείνουμε τα kies να μην τρέχουν από task manager ξεκινάει να βάζει παλιό bootloader και nand write fail...υπάρχει λύση?

 

 

Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σε βοηθήσω εγώ αν θέλεις με μόνο αντίτιμο έναν καφέ :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Έγινε:)Έχω και usb jig...

 

 

έχεις ΠΜ αν έρθεις τελικά, φέρτο μαζί σου :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον dimitrisioak για τη βοήθεια πάνω στο 'στήσιμο' του κινητού και τις χρήσιμες συμβουλές γύρω από το φλασάρισμα...Εγγύηση ο άνθρωπος...
Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον dimitrisioak για τη βοήθεια πάνω στο 'στήσιμο' του κινητού και τις χρήσιμες συμβουλές γύρω από το φλασάρισμα...Εγγύηση ο άνθρωπος...

 

Τίποτα, φίλε μου, χάρηκα για την γνωριμία και ότι άλλο χρειαστείς εσύ η κάποιος άλλος, εδώ είμαστε :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Παιδιά υπάρχει κάποιος να μου δανείσει το jiggάκι του; Μιλάμε για Αθήνα. Θα με καταϋποχρεώσετε:O!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος να μου δανείσει το jiggάκι του; Μιλάμε για Αθήνα. Θα με καταϋποχρεώσετε:O!

 

Αθηνα κεραμεικος στειλε μου πμ για να πουμε λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Όποιος θέλει jig ας επικοινωνήσει!Έχω πέντε διαθέσιμα! Edited by StoryToTell
Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Και νεο Ηρακλειο η γυρω περιοχες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
υπαρχει καπου να πωλειται jig απο ελληνικο καταστημα?

 

εδώ: http://www.play247.gr/index.php?referrer=true&main_page=product_info&products_id=40260

 

ΥΓ Απάντησα σε post του '11!!!!!!!!!

κάλλιο αργά παρά ποτέ LOL :lol: :rolleyes:

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα σε όλους...αν μπορεί κάποιος να με εξυπηρετήσει με το Jigaki του παρακαλώ πολύ μένω Αθήνα περιστέρι μεριά ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
παιδιά είμαι απο Νίκαια έχει κανένας usb jig ι να μού πούληση η έστω δανικό να κάνω την δουλεία μου? Edited by bilakos84
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 months later...
  • 2 years later...
Και νεο Ηρακλειο η γυρω περιοχες.

 

Βάιε, καλησπέρα, από Μεταμόρφωση! Έχεις ακόμα usb jig για SAMSUNG. Έχω ένα s4 mini και σκέφτομαι να δοκιμάσω αν θα κάνει κάτι σε brick. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] USB Jig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...