Jump to content

[S II] USB Jig


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει να τις φτιαξει μονος του καποιος πχ απο αλουμινοχαρτο?

 

Όχι. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά ζήτα του 3 αντιστάσεις 100kΩ. (κίλο-ωμ)

 

Το πιο πιθανό είναι να μη σου ζητήσει λεφτά. Αλλά αν σου ζητήσει πάνω από 50 λεπτά (πάρα πολλά λέω), πες του ότι έχει πολύ μεγάλη πλάκα και φύγε και μην ξαναπατήσεις γενικά! :!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα.

Κάποιο Jig άμεσα παίζει????

Το παράγγειλα αλλα μαλλόν δε προλαβαίνει να έρθει μέχρι αύριο μιας και αύριο ληγει η προθεσμία επιστροφής και ανταλαγής της συσκευής.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δες τις οδηγιες παραπανω για το πως να φτιαξεις ενα μονος σου.ειναι πολυ απλο

 

Μαγαζάκι με τετοια ηλεκτρονικά μπιχλιμπιδια στην Αθηνα παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Μαγαζάκι με τετοια ηλεκτρονικά μπιχλιμπιδια στην Αθηνα παίζει?

 

Πολλά... μια απλή αναζήτηση στο google θέλει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλει κάποιος να μη χρησιμοποιήσει 3 αντιστάσεις αλλά 2 για λόγους μεγέθους, μπορείτε να ζητήσετε αν πάτε σε κατάστημα με ηλεκτρονικά μια 180k και μια 120k και να κάνετε την ίδια διαδικασία χρησιμοποιώντας μόνο αυτές τις δύο. Εγώ έτσι το είχα φτιάξει. Απλά οι 100k βρίσκονται σίγουρα πιο εύκολα όπου και να πάτε.

 

Οπότε ή μία 180k + μία 120k ή τρεις 100k

 

Ότι βρείτε πιο εύκολα.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολο.... Το έκανα σε 2 λεπτά. Και με μία αντισταση των 300 Κ γινεται.

Το έβαλε κατευθείαν σε Download Mode και γράφει 'Erasing download information succeeded'

 

Τροχάδι σε Γερμανο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιουμε το USB Jig συχνα μιας και ακομα δεν εχει εξακριβωθει αν υπαρχει πραγματι δευτερος μετρητης που να καταγραφει ποσες φορες εχει χρησιμοποιηθει.....

Εγω εχω παρει ενα αλλα προς το παρον δεν τον εχω χρησιμοποιησει ακομα και δεν σκοπευω να το κανω αν δεν παραστει αναγκη για κατι τετοιο.

Νομιζω οτι το να το χρησιμοποιουμε αλογιστα μονο και μονο για να σβηνουμε το κιτρινο τριγωνακι καθε φορα που φλασαρουμε καποια ROM η kernel δεν εχει νοημα μιας και το βλεπεις μονο για καποια δευτερα μολις ανοιγεις το κινητο.

Πιστευω οτι θα πρεπει να το χρησιμοποιουμε μονο οταν ειναι για service η αν κολλησουμε το κινητο και δεν υπαρχει αλλος τροπος.

 

Αν παλι καποιος τον χρειαστει και ειναι Πατρα η καπου εδω κοντα μπορει να μου στειλει ενα ΠΜ για να κανει την δουλεια του.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιουμε το USB Jig συχνα μιας και ακομα δεν εχει εξακριβωθει αν υπαρχει πραγματι δευτερος μετρητης που να καταγραφει ποσες φορες εχει χρησιμοποιηθει.....

Εγω εχω παρει ενα αλλα προς το παρον δεν τον εχω χρησιμοποιησει ακομα και δεν σκοπευω να το κανω αν δεν παραστει αναγκη για κατι τετοιο.

Νομιζω οτι το να το χρησιμοποιουμε αλογιστα μονο και μονο για να σβηνουμε το κιτρινο τριγωνακι καθε φορα που φλασαρουμε καποια ROM η kernel δεν εχει νοημα μιας και το βλεπεις μονο για καποια δευτερα μολις ανοιγεις το κινητο.

Πιστευω οτι θα πρεπει να το χρησιμοποιουμε μονο οταν ειναι για service η αν κολλησουμε το κινητο και δεν υπαρχει αλλος τροπος.

 

Αν παλι καποιος τον χρειαστει και ειναι Πατρα η καπου εδω κοντα μπορει να μου στειλει ενα ΠΜ για να κανει την δουλεια του.

 

Συμφωνω πως δεν υπαρχει λογος διαρκης χρησης. Αλλωστε το τριγωνακι ειναι απλως ενα εικονιδιο δεν ενοχλει καπου. Επισης ετσι εχεις και τον μετρητη για να ξερεις ποσες φορες φλασαρες (ακουτε flash junkies? :lol:). Για το δευτερο το κραταω περισσοτερο εγω :D

 

Διαφωνω ομως στο εξης. Εστω πως το πας στο service. Εστω πως ισχυει η περιπτωση του δευτερου counter. Τι διαφορα θα εχει αν δουν πως χρησιμοποιησες jig μια ή δεκα φορες? Αφου αφορμη ψαχνουν ολοι για να το βγαλουν εκτος. ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πως δεν υπαρχει λογος διαρκης χρησης. Αλλωστε το τριγωνακι ειναι απλως ενα εικονιδιο δεν ενοχλει καπου. Επισης ετσι εχεις και τον μετρητη για να ξερεις ποσες φορες φλασαρες (ακουτε flash junkies? :lol:). Για το δευτερο το κραταω περισσοτερο εγω :D

 

Διαφωνω ομως στο εξης. Εστω πως το πας στο service. Εστω πως ισχυει η περιπτωση του δευτερου counter. Τι διαφορα θα εχει αν δουν πως χρησιμοποιησες jig μια ή δεκα φορες? Αφου αφορμη ψαχνουν ολοι για να το βγαλουν εκτος. ;)

 

Σωστο το δευτερο σκελος αλλα πιστευω οτι θα υπαρχει διαφορα αν δουν 1 και οχι 10 ή ποιος ξερει τι αλλο.....

Παντα βεβαια μεχρι να αποδειχτει οτι υπαρχει και ο δευτερος μετρητης γιατι μεχρι να αποδειχτει κατι τετοιο ολα ειναι σε επιπεδο συνομωσιας........

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Σωστο το δευτερο σκελος αλλα πιστευω οτι θα υπαρχει διαφορα αν δουν 1 και οχι 10 ή ποιος ξερει τι αλλο.....

Παντα βεβαια μεχρι να αποδειχτει οτι υπαρχει και ο δευτερος μετρητης γιατι μεχρι να αποδειχτει κατι τετοιο ολα ειναι σε επιπεδο συνομωσιας........

 

Σωστός ο συλλογισμός σου, απλά να προσθέσω κάτι.

 

Δε γνωρίζω 100% αν υπάρχει κάτι τέτοιο ή όχι, αν και μου έχουν μεταφέρει κάποια καθησυχαστικά πράγματα για όλο αυτό το ζήτημα όπως έχω ξαναγράψει.

 

Αλλά αν υπήρχε πράγματι ζήτημα με το θέμα αυτού του υποτιθέμενου δεύτερου μετρητή, δε θα είχαμε ήδη έστω κάποιες λίγες αναφορές από κάποιους που να λένε ότι το πήγα για service και μου έδωσαν άκυρο γιατί είδαν ότι έχω χρησιμοποιήσει jig; Κάποιος στο XDA θα έγραφε κάτι, μια εμπειρία από μια τέτοια κατάσταση. Απ' όσο έχω δει τέτοιες αναφορές δεν υπάρχουν καθόλου. Οπότε προσωπική άποψη είναι μέχρι να υπάρξουν ανάλογες αναφορές και επιβεβαιωθεί, ας μην μας απασχολεί ιδιαίτερα το ζήτημα αυτό.

 

Φυσικά η αλόγιστη χρήση δε βοηθάει ούτε χρησιμεύει κάπου. Οπότε νομίζω αν κάποιος χρειαστεί να πάει στο service ας χρησιμοποιήσει το jig τότε, όχι μετά από κάθε φλασάρισμα, και κατά πάσα βεβαιότητα θα έχει το κεφάλι του ήσυχο. :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανταπτορα micro usb αρσενικο σε usb θηλυκο (Συμφωνα με το λινκ ειναι η 1η εικονα που γραφει USB A Device). http://pinouts.ws/usb-pinout.html

Ποια pins ενωνεις με την αντισταση;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Types-usb_new.svg

 

Διαβασα οτι πρεπει να ενωσεις με την αντισταση τα pin στο micro usb 4,5

Το απλο ομως usb έχει μονο 4 Pins.

Οπότε ποια pins θα ενωσω στο απλό usb;

 

Αν πρεπει να αγορασω ενα καλωδιο micro usb για να το μετατρεψω σε jig, τοτε δινεις 2 ευρω παραπανω και παιρνεις ετοιμο το jig

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανταπτορα micro usb αρσενικο σε usb θηλυκο (Συμφωνα με το λινκ ειναι η 1η εικονα που γραφει USB A Device). http://pinouts.ws/usb-pinout.html

Ποια pins ενωνεις με την αντισταση;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Types-usb_new.svg

 

Διαβασα οτι πρεπει να ενωσεις με την αντισταση τα pin στο micro usb 4,5

Το απλο ομως usb έχει μονο 4 Pins.

Οπότε ποια pins θα ενωσω στο απλό usb;

 

Αν πρεπει να αγορασω ενα καλωδιο micro usb για να το μετατρεψω σε jig, τοτε δινεις 2 ευρω παραπανω και παιρνεις ετοιμο το jig

 

 

αν κατάλαβα καλά εσύ πρέπει να έχεις ένα ανταπτοράκι όπως φαίνεται στις εικόνες σε αυτό το θέμα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1092493

 

 

Δε μπορείς να κάνεις κάτι χρησιμοποιώντας την πλευρά του usb-a βύσματος έτσι όπως είναι. Πρέπει να "ξεγυμνώσεις" το ανταπτοράκι όπως δείχνουν οι φωτογραφίες περίπου βγάζοντας τα προστατευτικά πλαστικά του, και να ακουμπήσεις την αντίσταση 300k που έχεις φτιάξει στους ακροδέκτες 4-5 στην πλευρά του micro usb βύσματος.

Link to comment
Share on other sites

Το πεμπτο pin μηπως ειναι η γειωση απο εξω;

Γιατι απο οτι ειδα στου Karlesg το 4 & 5 ειναι ground οποτε μαλλον το εξωτερικο μεταλο ειναι το 5 pin.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά εσύ πρέπει να έχεις ένα ανταπτοράκι όπως φαίνεται στις εικόνες σε αυτό το θέμα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1092493

 

 

Δε μπορείς να κάνεις κάτι χρησιμοποιώντας την πλευρά του usb-a βύσματος έτσι όπως είναι. Πρέπει να "ξεγυμνώσεις" το ανταπτοράκι όπως δείχνουν οι φωτογραφίες περίπου βγάζοντας τα προστατευτικά πλαστικά του, και να ακουμπήσεις την αντίσταση 300k που έχεις φτιάξει στους ακροδέκτες 4-5 στην πλευρά του micro usb βύσματος.

 

Ναι, αυτο εχω

Σ ευχαριστω για το link !!!

 

Το πεμπτο pin μηπως ειναι η γειωση απο εξω;

Γιατι απο οτι ειδα στου Karlesg το 4 & 5 ειναι ground οποτε μαλλον το εξωτερικο μεταλο ειναι το 5 pin.

 

Την στιγμη που το pin 4 δεν ειναι συνεδεμενο σε αυτον τον ανταπτορα, πρεπει να κανεις παλι το mod

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , γιατί θέλω να το πάω για service το κινητό, και το Jig που περιμένω από ebay δεν έχει φτάσει ακόμα (2 weeks ) υπάρχει κανένας που να το έχει για να συναντηθούμε για να το κάνουμε?
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , γιατί θέλω να το πάω για service το κινητό, και το Jig που περιμένω από ebay δεν έχει φτάσει ακόμα (2 weeks ) υπάρχει κανένας που να το έχει για να συναντηθούμε για να το κάνουμε?

 

Αν εισαι καπου κοντα Πατρα.....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , γιατί θέλω να το πάω για service το κινητό, και το Jig που περιμένω από ebay δεν έχει φτάσει ακόμα (2 weeks ) υπάρχει κανένας που να το έχει για να συναντηθούμε για να το κάνουμε?

 

Αν εισαι καπου κοντα Πατρα.....

 

Η ψάξε πιό πίσω να δεις τις οδηγίες πως να φτιάξεις ένα. 2 καλώδια είναι ... παίζει να μην υπάραχει κάτι πιό απλο.

Link to comment
Share on other sites

Η ψάξε πιό πίσω να δεις τις οδηγίες πως να φτιάξεις ένα. 2 καλώδια είναι ... παίζει να μην υπάραχει κάτι πιό απλο.

 

Υπάρχει !!! Το iPhone. Το αγοράζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που το έδωσα για την μπαχατελα της samsung :(

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει !!! Το iPhone. Το αγοράζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που το έδωσα για την μπαχατελα της samsung :(

 

Όσοι έχουνε τουβλιάσει iphone δεν ξέρω κατά πόσο συμμερίζονται την άποψη σου, ειδικά από τη στιγμή που αν δεν μπαίνει DFU mode δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα.

Ας μην είμαστε αρνητικοί απέναντι στις τόσες εναλλακτικές επιλογές που έχει το SGS2.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απο ελλαδα που το βρεισκεις...

 

Από κάποιον που το έχει πάρει ήδη από το ebay ή το έχει φτιάξει μόνος του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μένω Πειραιά. Αν κάποιος θέλει να κάνει reset έχω το usb jig. Να μου στείλει P.M.
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Για να το πάω στο service και έχοντας περάσει την KG1 ή οποιαδήποτε unofficial ROM μέσω ODIN αλλά χωρίς να έχω κάνει root, πρέπει να χρησιμοποιήσω usb jig για να το παω στο service ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] USB Jig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...