Jump to content

Σταλμένα sms από το κινητό μου χωρίς να τα έχω στείλει εγώ


Skychild
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω μία περίεργη κατάσταση με το κινητό μου για την οποία δεν έχω βρει λύση ούτε μέσω ίντερνετ ούτε με την βοήθεια της Cosmote.

Λαμβάνω υβριστικά μηνύματα και τηλεφωνήματα από χρήστες όλων των δικτύων που μου λένε ότι τους έστειλα sms από το κινητό μου χωρίς εγώ να έχω στείλει ποτέ τίποτα. Τα κινητά τους δεν υπάρχουν στις επαφές μου, μου είναι όλοι τους άγνωστοι και δεν έχω ξαναμιλήσει ποτέ μαζί τους και τα μηνύματα στέλνονται μαζικά ακόμα και όταν το κινητό μου είναι κλειστό ή εκτός δικτύου και στις 4 συσκευές που έχω βάλει την κάρτα sim. Επίσης ο χρόνος ομιλίας μου δεν μειώνεται και δεν χρεώνομαι ούτε λεπτό για τα sms. Όταν μίλησα με κάποιον από αυτούς που έλαβαν τα μηνύματα μου είπε πως είναι σεξουαλικού περιεχομένου και γενικότερα υβριστικά.

Η Cosmote μου απάντησε πως δεν είναι δικό της φταίξιμο και πως δεν μπορεί να υπάρχει άλλη κάρτα σιμ ενεργοποιημένη όσο είναι και η δικιά μου ανοιχτή.

Φαντάζομαι λοιπόν πως αυτό γίνεται από κάποιον κακοπροέραιτο μέσω ίντερνετ ο οποίος έχει βρει κάποιον τρόπο να στέλνει sms με το δικό μου νούμερο χωρίς να μεσολαβεί η Cosmote σε αυτό.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποδείξω αυτό? Πώς μπορώ να βρώ ποιος στέλνει αυτά τα sms και από ποια υπηρεσία?

Από την έρευνα που έκανα, υπάρχουν πολλές σελίδες που στέλνουν sms με υποκλοπή αριθμού (spoof sms). Πως μπορούμε να προφυλαχτούμε από τέτοιες καταστάσεις? Αυτή τη στιγμή πρέπει να αλλάξω νούμερο με επαφές μιας δεκαετίας. Φοβάμαι ακόμα και για μηνύσεις χρηστών εναντίων μου χωρίς καν να φταίω!

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ζητήσεις από κάποιον να δει το κέντρο μηνυμάτων από το οποίο στέλνονται τα μηνύματα. Αν είναι συνεργάσιμος και σου δώσει την πληροφορία, σε συνδυασμό με την ώρα που στάλθηκε το μήνυμα θα μπορέσεις να βρεις κάποια άκρη...
Link to comment
Share on other sites

δες μηπως εχει βαλει τον αριθμο σου στο txtme.gr και στελνει απο εκει...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

Όσο για το κέντρο μηνυμάτων, είναι δύσκολο να το μάθω όταν κ εγώ ο ίδιος όταν ψάχνω της πληροφορίες ενός οποιουδήποτε sms το κινητό μου (ericsson w980) δεν μου παρέχει κάτι παραπάνω από ώρα αποστολής και παραλαβής.

Επίσης δεν είχα ποτέ κάποια σχέση με το txtme ούτε μου έχει στείλει κάποιος από εκεί. Λογικά θα ήθελε και κάποιο sms ενεργοποίησης που εγώ δεν έχω λάβει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

Όσο για το κέντρο μηνυμάτων, είναι δύσκολο να το μάθω όταν κ εγώ ο ίδιος όταν ψάχνω της πληροφορίες ενός οποιουδήποτε sms το κινητό μου (ericsson w980) δεν μου παρέχει κάτι παραπάνω από ώρα αποστολής και παραλαβής.

Επίσης δεν είχα ποτέ κάποια σχέση με το txtme ούτε μου έχει στείλει κάποιος από εκεί. Λογικά θα ήθελε και κάποιο sms ενεργοποίησης που εγώ δεν έχω λάβει..

 

αν βλεπεις χρεωσεις στ λογ σου μπορει να ειναι για μυνηματα που εχεις λαβει....βλεπε αποστολη sms απο 5ψηφιους...

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για spam. Κάποιος έχει βάλει τον αριθμό του κινητού σου σε μια υπηρεσία αποστολής spam μηνυμάτων και στέλνει από εκεί μηνύματα με τον αριθμό του δικού σου κινητού. Συμβαίνει και στα email. Χρησιμοποιούν τη διεύθυνσή σου ως διεύθυνση αποστολής αλλά δεν στέλνεις εσύ.

Πήγαινε κάνε μια μήνυση κατ αγνώστων και ζήτα και μια εισαγγελική παραγγελία για να δεις από που προέρχεται το μήνυμα ή πες στην εισαγγελία να το ψάξουν αυτοί με έγγραφο που θα στείλουν στις εταιρίες των παραληπτών. Το δεύτερο ίσως να προϋποθέτει τη συνεργασία ενός παραλήπτη αλλά επειδή είναι άγνωστοι μπορεί να αρνηθούν. Τέλος πάντων αν είναι τέτοια φάση τότε φοβάμαι ότι μάλλον θα αναγκαστείς να αλλάξεις νούμερο.

Edited by aegeanblue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να κάνεις μήνυση και να βρείς απο πού προέρχονται τα sms... πρέπει να συνεργαστεί ο παραλήπτης των sms, που δεν είσαι εσύ!!

Λογικά κάποιος σου κάνει "φάρσα". Τώρα αν όντως υπάρχουν 2 κάρτες sim με τον αριθμό σου, σε ενημερώνω οτι στέλνουν ταυτόχρονα sms ακόμα και αν είναι ανοικτά και τα 2 τηλ., και μπορείς να κάνεις κλήσεις. Απλά κλήση θα λάβει το κινητό που έχει ανοίξει τελευταίο.

Αν όμως δε χρεώνεσαι και δεν είχες ποτέ σου τέτοια sim που να έχασες, τότε αυτό δε συμβαίνει. Παρόλα αυτά με 5ευρώ αλλάζεις sim και βλέπεις αν συνεχιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ermi για τις πληροφορίες. 2 κάρτες από όσο έχω καταλάβει δεν υπάρχουν αφού εγώ δεν χρεώνομαι κ επίσης την έχω αφήσει χωρίς χρόνο ομιλίας επίτηδες, αλλά παρόλαυτα, συνεχίζει και στέλνει. Γιαυτό κατέληξα ότι ίσως γίνεται online. Δεν νομίζω να λήξει το θέμα με αλλαγή της sim, αλλά από ότι καταλαβαίνω αν κάποιος αρχίσει και κάνει τέτοιες επιθέσεις με το κινητό σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις έιναι να αλλάξεις νούμερο. Αν κάποιος ο οποίος έλαβε τα sms κάνει μήνυση? Ποιος θα την πληρώσει?... Εγώ λογικά, χωρίς να φταίω!
Link to comment
Share on other sites

λογικά κάποιος γνωστός σου σου κάνει πλάκα και στέλνει spoof sms μέσω internet, βάζοντας τον αριθμό σου ως αριθμό αποστολέα. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, παρά μόνο αν κινηθείς νομικά.
Link to comment
Share on other sites

για εναν χακερα ειναι υποθεση ρουτινας να στελνει μυνηματα και να βαζει οποιον αριθμο θελει αυτος σαν αποστολεα.

ακομα και χαρακτηρες μπορει να βαλει.

αν εκανε πλακα καποιος φιλος σου δν νομιζω να εστελνε μυνηματα σε αγνωστους. δν μου φαινετε λογικο αυτο.

με αυτον που μιλησες εισασταν στην ιδια πολη?

δν ηταν δηλαδη Κρητη και εσυ ησουν Θεσσαλονικη??

μου φαινεται περιεργο γτ η cosmote δν μπαινει στον κοπο να βρει λυση.

δεν μπορει να δει απο που στελνονται αυτα τα sms?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα σμσ δεν υπαρχει προβλημα,μπορει να φανει απο την αναλυση κλησεων οτι δεν τα εχεις στειλει εσυ,Παλια ενας γνωστος μου εμπαινε σ'ενα αγγλικο σαιτ,και εβαζε για πλακα τα τηλεφωνα μας, και αυτος που λαμβανε το μηνυμα εβλεπε συγκεκριμενο αριθμο που τα εστελνε.Καρτα αλλη στο δικτυο δεν μπορει να ειναι ενεργοποιημενη , ακομα και η Τwin sim,θα πρεπει να εχει ενεργο το ενα τηλεφωνο και απενεργοποιημενο το αλλο.και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να την εχει ατομο ασχετο εκτος απο τον ιδιο συνδρομητη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα! να ρωτήσω κάτι; Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει στον υπολογιστή ή στο κινητό κάποιο πρόγραμμα για να δημιουργείς πλαστά μηνύματα; Δηλαδή να φαίνεται ότι ο άλλος σου έστειλε ένα μήνυμα στο κινητό που να γράφει π.χ. "γεια", ενώ στην ουσία το έχεις γράψει εσύ ο ίδιος;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! να ρωτήσω κάτι; Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει στον υπολογιστή ή στο κινητό κάποιο πρόγραμμα για να δημιουργείς πλαστά μηνύματα; Δηλαδή να φαίνεται ότι ο άλλος σου έστειλε ένα μήνυμα στο κινητό που να γράφει π.χ. "γεια", ενώ στην ουσία το έχεις γράψει εσύ ο ίδιος;

 

Κάτι τέτοιο ψάχνεις;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aforandroid.fakesms&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ήταν. ευχαριστώ πολύ

 

Με το μαλακό...μην βάλεις όνομα Μπράντ Πιτ στον αποστολέα θα καρφωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ήταν ειρωνικό και απαντώ ότι κάποιος ισχυρίστηκε ότι του έστειλα ένα μήνυμα που δεν έστειλα ποτέ και το είχε και σε εικόνα και τρελάθηκα. Για αυτό και ρώτησα
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ήταν ειρωνικό και απαντώ ότι κάποιος ισχυρίστηκε ότι του έστειλα ένα μήνυμα που δεν έστειλα ποτέ και το είχε και σε εικόνα και τρελάθηκα. Για αυτό και ρώτησα

 

Θεώρησα απλως ότι ήθελες να το χρησιμοποιήσεις. Χούμορ έκανα! Να με συγχωρείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το ιδιο ακριβώς εδω και 3 μέρες γίνεται στην μητέρα μου την περνούν τηλ άσχετοι αριθμοί και τις λενε οτι μου έστειλες sms mms και κλπ χωρίς βέβαια να το έχει κάνει ποτέ απο την Vodafone δεν έχουν ιδέα
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάτι αντίστοιχο με τα μηνύματα της Μαρίας που χώρισε και θέλει να πάτε για ποτό και ζητά να την πάρετε τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...