Jump to content

[Εφαρμογή] Turbo GPS 2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς εύχομαι σε όλους καλή χρονιά!

Κατα δεύτερον, Φίλε μου @WindowsNT πραγματικά μπράβο (και σε ευχαριστώ) για την τέλεια εφαρμογή σου:O...

 

Έχω κατεβάσει και έβαλα στις ρυθμίσεις το gr87 και UTM αλλά απο ότι είδα οι μετρήσεις έτσι (σε GR87 και UTM) είναι εκτός τόπου (βασικά τελείως λανθασμένες), δηλαδή αντί για χ=300000 και Ψ=4000000 (σαν παράδειγμα) βλέπω 490850 και 2417868,5 37Q Z:500. Αποτελέσματα που δεν είναι σωστά και επίσης είναι δύσκολα κατανοητά (πχ το 37Q δεν το έχω καταλάβει). Θα ήθελα σε παρακαλώ αν γίνεται να το ελέγξεις και να διορθώσεις τις UTM μετρήσεις σε ΕΓΣΑ 87 (για ΕΓΣΑ 87 φ,λ δεν το δοκίμασα ακόμη, έχω βάλει την εφαρμογή λίγα λεπτά μόνο).

 

Σε κάθε περίπτωση η εφαρμογή σου είναι #winner# και θα μείνει στο κινητό! Πραγματικά ενα ακόμα μπράβο για την προσπάθεια σου, τον κόπο σου και την διάθεση σου!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

GR87 μου ζητάνε πολλοί αφού έχουν πρώτα ρίξει την κακή βαθμολογία, γεγονός που με έχει αναγκάσει α) να κόψω οποιουδήποτε τύπου support σε αυτό το forum και β) να μην ασχολούμαι πλέον με το GR87.

 

Επειδή όμως ρώτησες ευγενικά, μπορώ να σου δώσω μερικές λεπτομέρειες. Ο υπολογισμός των συντεταγμένων προκύπτει με τις στάνταρντ ελλειψοειδείς μεθόδους που βρήκα Online. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστές ή λανθασμένες. Έχω ψάξει αρκετά για αυτό το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόπιστο για το πώς υπολογίζεται το GR87.

 

Αν έχεις να μου δώσεις κάποια αξιόπιστη πληροφορία/ιστοσελίδα που να λέει πώς γίνεται η μετατροπή, τότε μπορεί να το κάνω.

Edited by WindowsNT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

GR87 μου ζητάνε πολλοί αφού έχουν πρώτα ρίξει την κακή βαθμολογία, γεγονός που με έχει αναγκάσει α) να κόψω οποιουδήποτε τύπου support σε αυτό το forum και β) να μην ασχολούμαι πλέον με το GR87.

 

Επειδή όμως ρώτησες ευγενικά, μπορώ να σου δώσω μερικές λεπτομέρειες. Ο υπολογισμός των συντεταγμένων προκύπτει με τις στάνταρντ ελλειψοειδείς μεθόδους που βρήκα Online. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστές ή λανθασμένες. Έχω ψάξει αρκετά για αυτό το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόπιστο για το πώς υπολογίζεται το GR87.

 

Αν έχεις να μου δώσεις κάποια αξιόπιστη πληροφορία/ιστοσελίδα που να λέει πώς γίνεται η μετατροπή, τότε μπορεί να το κάνω.

 

Καλησπέρα... Φυσικά η εφαρμογή σου θα πάρει 5/5 αστέρια ανεξαρτήτως και αυτό γιατί το αξίζει (πόσο μάλλον αφου είναι δωρεάν -σαν πολλοί να το ξεχνάνε αυτό, ότι βασίζεται δηλαδή στην διάθεση σου να κάνεις κάτι για άλλους χωρίς ανταμοιβή)... Και θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να κάνεις support, πάντα θα υπάρχουν οι spammers και οι αχάριστοι αλλά μαζί με αυτούς θα υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι ανεξάρτητοι χρήστες που θα σε ευχαριστούν και θα ανεβάζουν καλές κριτικές.

 

Για τις συντεταγμένες τώρα, ξέρω πως γίνεται η μετατροπή (θεωρητικά), βασικά σαν τοπογράφος θα έπρεπε να θυμάμαι απέξω ακόμα και τύπους αλλά λόγο μεγάλης αποχής απο το θέμα των utm's (και αποφοίτησης απο τη σχολή) επέτρεψε μου να το ψάξω! Θα σε ενημερώσω για το πως και τι σύντομα (να κοιτάξω και εγώ τα βιβλία). Γενικά πάντως οι τιμές σε EGSA 87 UTM προκύπτει όχι μόνο απο την τιμή Χ utm αλλά X=Xutm+Χ σταθερό (και Ψ το ίδιο). Νεότερα σύντομα...

 

 

Ξανα ευχαριστώ για την απάντηση σου και τη διάθεση σου, μπορώ στα σίγουρα να σε ενημερώσω οτι αν μπουν όλα σωστά στο πρόγραμμα σου αυτό θα γίνει ανάρπαστο (ιδίως απο μηχανικούς, υπάρχουν πάρα πολλοί που να ψάχνουν κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ)!

 

EDIT: Γενικά να ξέρεις χ=6ψήφιο (εκατοντάδες χιλιάδες) και Ψ=επταψήφιο (εκατομμύρια)... Παράδειγμα με σάιτ μετατροπής εδώ (μόλις το βρήκα). Τα περισσότερα έρχονται...

Και σε ξαναευχαριστώ για την διάθεση σου να βοηθήσεις σε ένα μεγάλο πρόβλημα (για εμένα και τους μηχανικούς τουλάχιστον)!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι τοπογράφος, το σίγουρο είναι ότι μόλις μου δώσεις τα δεδομένα θα είναι σωστά οπότε θα τα βάλω.

 

Περιμένω λοιπόν.

 

Έτοιμο το ΕΓΣΑ87 και στην κανονική και στην επίσημη μορφή (αυτή που γράφεται πάνω στα τοπογραφικά).

 

Ευχαριστώ τον Coolgreek για τις πληροφορίες.

 

Περιμένω να το στείλετε σε όλους τους μηχανικούς/τοπογράφους γνωρίζετε μπας και βγάλουμε κανά φράγκο :)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το ΕΓΣΑ87 και στην κανονική και στην επίσημη μορφή (αυτή που γράφεται πάνω στα τοπογραφικά).

 

Ευχαριστώ τον Coolgreek για τις πληροφορίες.

 

Περιμένω να το στείλετε σε όλους τους μηχανικούς/τοπογράφους γνωρίζετε μπας και βγάλουμε κανά φράγκο :)

 

Φίλε μου χίλια μπράβο!!! Τα αξίζεις!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια κ απο μένα WindowsNT, πραγματικά χρήσιμη εφαρμογή!Σε ευχαριστούμε για τον χρόνο σου που ασχολήθηκες!!:)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και καινούργια αναβάθμιση, η οποία κάνει το πολύ καλό τέλειο!

Προσθέτει πολλά εξτρά καλούδια (πχ εμβαδομέτρηση και εξαγωγή σε txt) και μαζί με την ύπαρξη ΕΓΣΑ 87 κάνουν το πρόγραμμα "a must", απαραίτητο σε όλους μας... Φίλε Μιχάλη @WindowsNT πραγματικά "έδωσες ρέστα":D!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Περιμένω και άλλες ιδέες :)

 

Έχω να προτείνω!!!

1) Καταρχάς το στίγμα που δείχνει που δίνει το gps σε ένα σημείο μένει αμετάβλητο... Αυτό καλό θα ήταν να αλλάξει και να κάνει συνεχώς μετρήσεις βγάζοντας απλά το μέσο όρο (λέγεται averaging). Αυτό κάνουν και τα gps για καλύτερη ακρίβεια...

2) Η καταγραφή σημείων να γίνεται και κατα εργασία, δλδ να μπορούμε να ορίσουμε όνομα εργασίες και εκεί να καταγράφονται ότι θέλουμε (σημεία, pois κλπ) με δυνατότητα μετά μετατροπής ολόκληρης της εργασίας σε αρχείο (kml ή txt)

3) Μετατροπή συντεταγμένων offline, δλδ χειροκίνητη εισαγωγή (σε μοίρες ή μέτρα WGS84 & ΕΓΣΑ 87) και μετατροπή τους!

4) Αυτό είναι δύσκολο και δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να γίνει: τα gps χειρός (τα περισσότερα τουλάχιστον) υποστηρίζουν και το σύστημα egnos χάρη στο οποίο τα gps μπορεί να έχουν ακρίβεια μέτρου** (υποτίθεται:happy:)! Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει και τι ακριβώς χρειάζεται όμως (λογικά πρέπει να είναι θέμα software μόνο γιαυτό το αναφέρω) οπότε απλά έχε το σαν ιδέα...

 

**: τo egnos είναι απλά δορυφόροι που αντι για μετρήσεις για το gps δίνουν σφάλματα των δορυφόρων ανα πάσα στιγμή ώστε να μπορεί να γίνει καλύτερη επίλυση!

 

Αυτά προς το παρόν, νομίζω φτάνουν για τώρα:p!

Εύχομαι (να βρεις την όρεξη) να τα καταφέρεις...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Το 2 και το 3 γίνονται.

Το 1 και το 4, στο android τουλάχιστον, είναι θέμα hardware. Και στις 2 περιπτώσεις υποτίθεται ότι αυτό το κάνει το gps chip και όχι το software.

 

Δε θα μπορούσε άλλωστε να το κάνει το software, το οποίο το μόνο που έχει είναι οι συντεταγμένες xyz από το chip και τίποτε άλλο. Δεν έχει δηλαδή τρόπο το software να υπολογίσει manually τις συντεταγμένες από τους δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Το 2 και το 3 γίνονται.

Το 1 και το 4, στο android τουλάχιστον, είναι θέμα hardware. Και στις 2 περιπτώσεις υποτίθεται ότι αυτό το κάνει το gps chip και όχι το software.

 

Δε θα μπορούσε άλλωστε να το κάνει το software, το οποίο το μόνο που έχει είναι οι συντεταγμένες xyz από το chip και τίποτε άλλο. Δεν έχει δηλαδή τρόπο το software να υπολογίσει manually τις συντεταγμένες από τους δορυφόρους.

 

Όσον αφορά το 1 νομίζω πως είναι αποκλειστικά θέμα software... Δηλαδή ο μέσος όρος είναι θέμα του προγράμματος που θα συνεχίσει να παίρνει τις συντεταγμένες (απο το chip) και απλά θα τα προσθέτει διαιρώντας με τον αριθμό των μετρήσεων (και θα δείχνει αυτό το αποτέλεσμα). Αυτό είναι εύκολο βέβαια όταν οι συντεταγμένες έρχονται απευθείας απο το chip (απλά θέμα πρόσθεσης και διαίρεσης), όταν όμως μπλέκονται μέσα και μετατροπές (μοίρες σε μέτρα και μετατροπή απο wgs84 σε ΕΓΣΑ) είναι πιο δύσκολο στην υλοποίηση...

 

Για το 4 δεν μπορώ να απαντήσω, γνωρίζω όμως οτι υπάρχει εφαρμογή gps που (σύμφωνα με τον προγραμματιστή τουλάχιστον) θα έχει σύντομα και υποστήριξη egnos! Αλλα καταλαβαίνω την δυσκολία σε αυτό...

 

Πάντως και τα 2,3 να κάνεις θα είμαστε κατ-ευχαριστημένοι (σημ: ήδη είμαστε!!!) :p!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το 1 νομίζω πως είναι αποκλειστικά θέμα software... Δηλαδή ο μέσος όρος είναι θέμα του προγράμματος που θα συνεχίσει να παίρνει τις συντεταγμένες (απο το chip) και απλά θα τα προσθέτει διαιρώντας με τον αριθμό των μετρήσεων (και θα δείχνει αυτό το αποτέλεσμα). Αυτό είναι εύκολο βέβαια όταν οι συντεταγμένες έρχονται απευθείας απο το chip (απλά θέμα πρόσθεσης και διαίρεσης), όταν όμως μπλέκονται μέσα και μετατροπές (μοίρες σε μέτρα και μετατροπή απο wgs84 σε ΕΓΣΑ) είναι πιο δύσκολο στην υλοποίηση...

 

Για το 4 δεν μπορώ να απαντήσω, γνωρίζω όμως οτι υπάρχει εφαρμογή gps που (σύμφωνα με τον προγραμματιστή τουλάχιστον) θα έχει σύντομα και υποστήριξη egnos! Αλλα καταλαβαίνω την δυσκολία σε αυτό...

 

Πάντως και τα 2,3 να κάνεις θα είμαστε κατ-ευχαριστημένοι (σημ: ήδη είμαστε!!!) :p!

 

Το 1 προυποθέτει ότι θα είσαι ακίνητος. Πώς να κάνω τέτοια υπόθεση? Εξάλλου, όπως σου είπα, εφόσον βλέπεις τις ίδιες συντεταγμένες συνέχεια, το averaging το κάνει το chip για εσένα.

 

4 ποιά είναι αυτή η εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Το 2 και το 3 γίνονται.

Το 1 και το 4, στο android τουλάχιστον, είναι θέμα hardware. Και στις 2 περιπτώσεις υποτίθεται ότι αυτό το κάνει το gps chip και όχι το software.

 

Δε θα μπορούσε άλλωστε να το κάνει το software, το οποίο το μόνο που έχει είναι οι συντεταγμένες xyz από το chip και τίποτε άλλο. Δεν έχει δηλαδή τρόπο το software να υπολογίσει manually τις συντεταγμένες από τους δορυφόρους.

 

με απασχολούσε και μένα αυτό το ερώτημα... διαπίστωσα πάντως πως ενώ είχα κλειδώσει τη θέση μου με το google maps, μετά ανοίγοντας (μετά από δευτερόλεπτα και ακίνητος) το igo δεν είχε στίγμα.. έτσι υπέθεσα ότι το κλείδωμα των δορυφόρων το κάνει το software... αν δεν είναι έτσι τελικά, πως εξηγείται αυτό που είδα;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κάποιο εσωτερικό cache των δεδομένων (και με χρήση στατιστικών δεδομένων των δορυφόρων emepheris κλπ) και έτσι, όταν το ξανα ανοίξεις, μπορεί να μην υπάρχει κλείδωμα ακόμα και ακίνητος να είσαι.

 

Σε κάθε περίπτωση, το κλείδωμα το κάνει το hardware. Το software απλά έχει ένδειξη της κατάστασης, δεν μπορεί όμως να παρεμβληθεί σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γίνεται κάποιο εσωτερικό cache των δεδομένων (και με χρήση στατιστικών δεδομένων των δορυφόρων emepheris κλπ) και έτσι, όταν το ξανα ανοίξεις, μπορεί να μην υπάρχει κλείδωμα ακόμα και ακίνητος να είσαι.

 

Σε κάθε περίπτωση, το κλείδωμα το κάνει το hardware. Το software απλά έχει ένδειξη της κατάστασης, δεν μπορεί όμως να παρεμβληθεί σε αυτήν.

 

Καλημέρα και συγχαρητήρια, θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να εισάγω (πληκτρολογήσω) συντεταγμένες για σημείο με φορματ μοίρες, λεπτά, δεύτερα τις οποίες τις παίρνω από ναυτικούς χάρτες (ξέρες κ.λ.π.) μαγγελαν. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή γίνεται σε XYZ για αποφυγή συντακτικών λαθών. Μπορεί να σε βοηθήσει αυτή η σελίδα για τις μετατροπές:

 

http://transition.fcc.gov/mb/audio/bickel/DDDMMSS-decimal.html

 

Σε γενικές γραμμές δε χρειάζεται να το κάνεις με το Turbo GPS στο κινητό. Πάρε το waypoints.xml (/mnt/sdcard/TurboGPS) που είναι σε XML format και μπορείς να τα αλλάξεις εκεί με το notepad.

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή γίνεται σε XYZ για αποφυγή συντακτικών λαθών. Μπορεί να σε βοηθήσει αυτή η σελίδα για τις μετατροπές:

 

http://transition.fcc.gov/mb/audio/bickel/DDDMMSS-decimal.html

 

Σε γενικές γραμμές δε χρειάζεται να το κάνεις με το Turbo GPS στο κινητό. Πάρε το waypoints.xml (/mnt/sdcard/TurboGPS) που είναι σε XML format και μπορείς να τα αλλάξεις εκεί με το notepad.

 

ok !!!!:) ολα καλά ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Φιλε WindowsNt θα μπορούσες να μου πείς άμα γίνεται να βάλουμε εμείς σημείο με συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87 για τον εντοπισμό σημείου ???

 

Πάω στο κατάλογοι σημεία - προσθήκη και βάζω τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ αλλά μάλλον δεν τις παίρνει ετσι ???

 

Δηλαδή άμα έχουμε συντεταγμένες Π.Χ. ενός τριγωνομετρικού να μπορούμε να τις βάλουμε στο Turbo GPS 2 και να μας δείχνει με το βέλος ή ακόμα και στον χάρτη το που βρίσκεται το σημείο ....

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε WindowsNt θα μπορούσες να μου πείς άμα γίνεται να βάλουμε εμείς σημείο με συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87 για τον εντοπισμό σημείου ???

 

Πάω στο κατάλογοι σημεία - προσθήκη και βάζω τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ αλλά μάλλον δεν τις παίρνει ετσι ???

 

Δηλαδή άμα έχουμε συντεταγμένες Π.Χ. ενός τριγωνομετρικού να μπορούμε να τις βάλουμε στο Turbo GPS 2 και να μας δείχνει με το βέλος ή ακόμα και στον χάρτη το που βρίσκεται το σημείο ....

 

Προς το παρόν δεν γίνεται μετροπή από GR87 σε decimal. Θα το βάλω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν γίνεται μετροπή από GR87 σε decimal. Θα το βάλω σύντομα.

 

Άμα δηλαδή βάλουμε στα Units στο ΧΥΖ το utm και στο UTM GRid το UTM GR 87 ΕΓΣΑ τι γίνεται ???

 

Τι συντεταγμένες πρέπει να μπούνε στην προσθήκη σημείου ???

 

Σε ευχαριστω

Edited by ODY07
Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Άμα δηλαδή βάλουμε στα Units στο ΧΥΖ το utm και στο UTM GRid το UTM GR 87 ΕΓΣΑ τι γίνεται ???

 

Τι συντεταγμένες πρέπει να μπούνε στην προσθήκη σημείου ???

 

Σε ευχαριστω

 

Στην εισαγωγή σημείου γίνονται δεκτές μόνο συντεταγμένες ΧΥΖ (Decimal), άσχετα από το τι επιλογή υπάρχει στις ρυθμίσεις για προβολή σημείων.

Link to comment
Share on other sites

Στην εισαγωγή σημείου γίνονται δεκτές μόνο συντεταγμένες ΧΥΖ (Decimal), άσχετα από το τι επιλογή υπάρχει στις ρυθμίσεις για προβολή σημείων.

 

Αααααα οκ σε ευχαριστω πολυ ...

 

Αν μπορείς να βάλεις και αναζήτηση με ΕΓΣΑ 87 συντεταγμένες θα είναι πολύ καλό

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για το πρόγραμμα και περιμένω την Νέα έκδοση :)....

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

το πρόγραμμα σας είναι καταπληκτικό!Ως πολιτικός μηχανικός με ενδιαφέρει το θέμα , μπορείτε να μου πείτε τις αναγκαίες ρυθμίσεις ώστε να έχουμε αποτελέσματα σε ΕΓΣΑ 87;

Αντί του WGS84 GR87 ΕΓΣΑ ή GR87 official ΕΓΣΑ στο UTM Grid ;

ΧΥΖ σε UTM;

Ποια άλλη ρύθμιση χρειάζεται ώστε τα αποτελέσματα να είναι άμεσα προσβάσιμα και συγκρίσιμα με αυτά των επαγγελματικών GPS;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το official είναι η μορφή που μπαίνει στα τοπογραφικά. Είναι το ίδιο με το μη official αν προστεθούν τα A και Β και αφαιρεθεί το δεκαδικό μέρος.

Από εκεί και ύστερα αν έχεις διαφορές μεταξύ του Turbo GPS και μίας άλλης συσκευής GPS πες μου για να το δώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...