Jump to content

[Εφαρμογή] Turbo GPS 2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γνωστό all-in-one στην έκδοση 2 για android με επιπλέον δυνατότητες:

 

  • ΧΥΖ σε Δεκαδικούς/Μοίρες/UTM
  • Λίστα δορυφόρων (περιοστροφική/τεχνική)
  • 6 μορφές ταχύτητας (Km/H , m/s , Knots , MPH , ft/s , Mach)
  • 2 μορφές μοιρών (deg/rad)
  • Οθόνη πτήσης
  • Οθόνη ταχυμέτρου
  • Οθόνη τεχνικών πληροφοριών
  • Χάρτες Google περιστρεφόμενοι
  • Χαρτες OSM περιστρεφόμενοι
  • Απεριόριστα Waypoints
  • Απεριόριστα Tracks
  • Υποκατηγορίες Waypoints/Tracks
  • Απεριόριστα Points of Interest (με δυνατότητα εισαγωγής από το GreekPois)
  • Ανάθεση συντεταγμένων σε επαφές
  • Ανάθεση συντεταγμένων σε Wifi δίκτυα τριγύρω
  • Οθόνη αισθητήρων
  • Βελτιωμένα Γραφικά

 

http://www.turboirc.com/tgps/v2_1.pnghttp://www.turboirc.com/tgps/v2_2.pnghttp://www.turboirc.com/temp/1.pnghttp://www.turboirc.com/tgps/v2_7.png

 

 

  • Χρήση debugging features
  • Εισαγωγή διαδρομών από KML,GPX,LOC
  • Εξαγωγή διαδρομών σε KML,KMZ,GPX,LOC
  • 4 γλώσσες (Αγγλικά Ελληνικά Γαλλικά Ισπανικά) and counting

 

https://market.android.com/details?id=com.turboirc.tgps.v2

 

http://qrcode.kaywa.com/img.php?s=8&d=market%3A%2F%2Fdetails%3Fid%3Dcom.turboirc.tgps.v2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλη εφαρμογή αλλα κάθε φορα που πατάς την 'επιστροφή' σε πάει στην αρχική σελίδα αντι για τη προιγουμενη.

Μπορεί να διορθωθεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για όλες τις εφαρμογές σου...

Γράφω εδώ επειδή αυτή με ενδιαφέρει περισσότερο...

Λόγω του ότι κάνω ερασιτεχνικά ποδήλατο καταγραφω τις διαδρομές με GPS και μετά τις κάνω .kml αρχείο...

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να προστεθεί στο μέλλον είναι να μπορείς να κανείς import αρχεία .kml από οποιοδήποτε σημείο της κάρτας και να βλέπεις πάνω στο χάρτη την διαδρομή και να μπορείς επίσης να βλέπεις με κάποιο τρόπο τις πληροφορίες του .kml (μέση ταχύτητα, μέγιστη ταχύτητα, υψόμετρο, και γενικά ότι πληροφορία έχει το αρχείο)...

Και πάλι συγχαρητήρια...

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Γενικώς κάνει Import από Kml. Εσύ θες να κάνει Import όχι όλα τα σημεία? Τι άλλη πληροφορία έχει μέσα το Kml? Δώσε μου ένα παράδειγμα ενός kml που έχει μέσα αυτά τα χαρακτηριστικά που θές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Γενικώς κάνει Import από Kml. Εσύ θες να κάνει Import όχι όλα τα σημεία? Τι άλλη πληροφορία έχει μέσα το Kml? Δώσε μου ένα παράδειγμα ενός kml που έχει μέσα αυτά τα χαρακτηριστικά που θές.

Εγώ θέλω να φαίνονται όλα τα σημεία και όλες οι πληροφορίες...

Αύριο θα σου στείλω ένα kml με pm να δεις τι πληροφορίες έχει, και να το δεις και στο Google earth στο pc σου για να καταλάβεις τι εννοώ...

Ευχαριστώ...

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
συγχαρητήρια για την εφαρμογή, τώρα προσπαθώ να την "εξερευνήσω".. Είναι λίγο ιδιότροπο ότι δεν σε γυρνάει στην προηγούμενη με το πλήκτρο επιστροφής ή κάτι μου φαίνεται περίεργο μόνο εμένα? Επίσης, δεν υπάρχει πουθενά ένα manual/help/faq? Προσπαθώ να καταλάβω αν γίνεται να βάλω offline χάρτες, αλλά δεν βρίσκω κάπου οδηγίες... Καμιά βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε και η δυνατότητα μετατροπής των συντεταγμένων από το WGS84 που χρησιμοποιείται από την εφασμογή στο δικό μας ΕΓΣΑ87 τότε θα τσάκιζε τον ανταγωνισμό.

Ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια για την εφαρμογή, τώρα προσπαθώ να την "εξερευνήσω".. Είναι λίγο ιδιότροπο ότι δεν σε γυρνάει στην προηγούμενη με το πλήκτρο επιστροφής ή κάτι μου φαίνεται περίεργο μόνο εμένα? Επίσης, δεν υπάρχει πουθενά ένα manual/help/faq? Προσπαθώ να καταλάβω αν γίνεται να βάλω offline χάρτες, αλλά δεν βρίσκω κάπου οδηγίες... Καμιά βοήθεια?

 

Σε γυρνάει στην προηγούμενη εκτός από τις οθόνες των μενού που σε γυρνάει στην κεντρική πάντα. Όταν μπεις online στα maps αυτόματα σώζονται στην Storage Card για μελλοντική χρήση.

 

Αν υπήρχε και η δυνατότητα μετατροπής των συντεταγμένων από το WGS84 που χρησιμοποιείται από την εφασμογή στο δικό μας ΕΓΣΑ87 τότε θα τσάκιζε τον ανταγωνισμό.

Ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση

 

Δώσε μου πληροφορίες για την μετατροπή και μπορώ να το βάλω. Με ποιον αλγόριθμο μετατρέπονται οι συντεταγμένες x,y σε ΕΓΣΑ87?

Link to comment
Share on other sites

Σε γυρνάει στην προηγούμενη εκτός από τις οθόνες των μενού που σε γυρνάει στην κεντρική πάντα. Όταν μπεις online στα maps αυτόματα σώζονται στην Storage Card για μελλοντική χρήση.

 

Νομίζω ότι αυτή η διαφοροποίηση στην συμπεριφορά του back δημιουργεί μια αρχική σύγχυση. Αλλά οκ.

 

Σχετικά με τα maps, βρήκα κάποιες σχετικές αναφορές στο forum της σελίδας σου και αν δεν τα καταφέρω θα σου στείλω μνμ. Δεν με βολεύει το online γιατί πηγαίνω σε σημεία (βουνά) που δεν έχει σήμα. Έχω το alpinequest και με το mobile map creator φτιάχνω το λεπτομερή χάρτη της περιοχής που θα κινηθώ. Το map creator υποστηρίζει διάφορα format χαρτών και για να μην δοκιμάζω στην τύχη, μήπως μπορείς να μου πεις αν το turbogps υποστηρίζει να του φορτώσω χειρικίνητα χάρτη δικό μου και αν είναι συμβατό με κάποια από τα παρακάτω format:

 

AFTrack (OSZ)

AndNav

Big Planet Tracks

CacheWolf

Garmin Custom maps

Glopus

Glopus Map File / AFTrack (GMF)

Google Earth Overlay (KMZ)

Magellan RMP

MAPLORER

Maverick

Mobile Trail Explorer (MTE)

NaviComputer

OruxMaps

Osmdroid

OSMTracker

OziExplorer / large PNG image

PathAway

RMaps

[Nokia] Sports Tracker

Touratech QV

TrekBuddy

 

Φαντάζομαι το OSMtracker??

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα μου οι χάρτες αναφέρονται στο Turbo GPS για Windows Mobile. Σε android δεν μπορούν ακόμα να μπούν offline χάρτες με αυτόν τον τρόπο.

Όμως, αφού το TGPS για android υποστηρίζει OSM , μπορείς να του ρίξεις μέσα χάρτες του OSM. Τον τρόπο δεν τον ξέρω αλλά θα τον κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπήκε το GR87 (καθώς και άλλα UTM Grids).

 

Συγχαρητήρια!!!!

 

Όταν εξάγονται τα waypoints οι συντεταγμένες τους παραμένουν στο ΕΓΣΑ87?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εξαγωγή; Εξαγωγή σε αρχείο?

 

Η εξαγωγή των waypoints είναι πάντα στην δεκαδική μορφή διότι στο KML/GPX κλπ μόνο αυτή είναι αποδεκτή. Η WGS84/GR87 και άλλες μορφές grid είναι μόνο για οπτική απεικόνιση.

 

Εκτός και αν μου βρείς κάποιο αρχείο το οποίο να δέχεται μορφές UTM και να μπορώ να εξάγω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εξαγωγή; Εξαγωγή σε αρχείο?

 

Η εξαγωγή των waypoints είναι πάντα στην δεκαδική μορφή διότι στο KML/GPX κλπ μόνο αυτή είναι αποδεκτή. Η WGS84/GR87 και άλλες μορφές grid είναι μόνο για οπτική απεικόνιση.

 

Εκτός και αν μου βρείς κάποιο αρχείο το οποίο να δέχεται μορφές UTM και να μπορώ να εξάγω σε αυτό.

 

Ναι εννοώ σε αρχείο.

Δε γνωρίζω κάποιο τυπο αρχείου για να σου υποδείξω. Μήπως θα μπορούσε να εξαχθούν οι μετρήσεις και σε απλό text αρχείο που θα έχει τις συντεταγμένες, το όνομα του σημείου και την ημερομηνία και ώρα λήψης της μέτρησης?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν λέει τίποτα. Κάθε πρόγραμμα που διαβάζει πληροφορίες από αρχείο τις περιμένει σε μία συγκεκριμένη μορφή, όχι όπως να ναι.

Επιπλέον, τέτοια προγράμματα υποστηριζουν ήδη GPX.

Edited by WindowsNT
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν λέει τίποτα. Κάθε πρόγραμμα που διαβάζει πληροφορίες από αρχείο τις περιμένει σε μία συγκεκριμένη μορφή, όχι όπως να ναι.

Επιπλέον, τέτοια προγράμματα υποστηριζουν ήδη GPX.

 

Διαβάζει αλλά αν κατάλαβα καλά το πρόγραμμα σου δεν κάνει εξαγωγή συντεταγμένες EGSA87 σε μοργή gpx

Επιπλέον έχοντας το αρχείο με τα σημεία σε εγσα μπορώ αμέσως να δω αν κάποιο από αυτά είναι μέσα στην περιοχή που ορίζουν οι συντεταγμένες μιας άδειας λατομείου για παράδειγμα, που είναι ήδη σε εγσα, χωρίς να χρειάζεται μετατροπή αυτών των συντεταγμένων από πρόγραμμα όπως το, δύσχρηστο για μεγάλο όγκο, coord.

Edited by iganiats
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζει αλλά αν κατάλαβα καλά το πρόγραμμα σου δεν κάνει εξαγωγή συντεταγμένες EGSA87 σε μοργή gpx

Επιπλέον έχοντας το αρχείο με τα σημεία σε εγσα μπορώ αμέσως να δω αν κάποιο από αυτά είναι μέσα στην περιοχή που ορίζουν οι συντεταγμένες μιας άδειας λατομείου για παράδειγμα, που είναι ήδη σε εγσα, χωρίς να χρειάζεται μετατροπή αυτών των συντεταγμένων από πρόγραμμα όπως το, δύσχρηστο για μεγάλο όγκο, coord.

 

Μα το GPX δεν επιτρέπει την εξαγωγή με συστήματα UTM. Πώς λοιπον να γράψω μέσα στο GPX ένα τέτοιο δεδομένο?

Εκτός αν θες να βγάλω απλά μια λίστα με Waypoints - κάτι που μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μηπως υπαρχει κανενας τροπος να εξαγουμε απο το προγραμμα συν/νες (χ,ψ,Ζ) για χαρτες της ΓΥΣ (στρατιωτικους)?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...