Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δικό μου λάθος.

Δες τι γράφει κάτω κάτω στο δεύτερο post και....όλο το 3ο post

 

Λοιπόν φίλε μου ακολούθησα τη διαδικασία και δεν είχα κάποιο πρόβλημα, εκτός από 2 πράγματα.

 

1) Στο τέλος, αφού έτρεξα το quickroot (πρώην s2root) και τελειώσε τη δουλειά του, μου έβγαλε ένα μήνυμα που έλεγε ότι "τώρα μπορώ να περάσω ένα secure kernel (αν θυμάμαι καλά) για να είναι εντελώς unroot το κινητό" ή κάτι τέτοιο. Πρέπει να κάνω και κάτι επιπλέον δηλαδή? Στον οδηγό δεν έχει κάτι. Υπόψιν ότι εγώ δεν θέλω να φαίνεται καθόλου ότι έκανα root (αν είναι δυνατόν).

2) Μετά την επανεκίνηση που έκανε το κινητό, το superuser εικονίδιο έχει εξαφανιστεί, αλλά το CWM παραμένει. Πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειμαι και newbie εδω,ποιος ειναι ο kernel του philiz,μπορεις να με δωσεις Link για να ξεκινησωνα το κανω?τα υπολοιπα τα καταλαβα και thx για την κατατοπιση

 

Πρέπει να μας κατατοπίσεις κι εσύ λέγοντάς μας ποια 4.1.2 έχεις αυτή τη στιγμή (πχ XWLSS XWLSW κλπ) για να σου στείλουμε το αντίστοιχο αρχείο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρετε. Είμαι εντελώς άσχετος από κινητά και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Πριν από δύο χρόνια περίπου αγόρασα το galaxy sII και μετά από λίγο του έκανα root, το οποίο βέβαια δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί δεν πολυασχολούμε με το κινητό. Πως ακριβώς το έκανα και με ποιο τρόπο δεν θυμάμαι καθόλου, θυμάμαι απλά ότι ακολούθησα οδηγίες που είχα βρεί σε αυτό εδώ το φόρουμ.

 

Τώρα το κινητό μου εμφάνισε κάποια προβλήματα και από το service της nokia μου είπανε ότι θα πρέπει να σταλεί στα κεντρικά στην Αθήνα, όμως για να είναι εντός εγγύησης (η οποία τελειώνει 2 Σεπτέμβρη) θα πρέπει να είναι χωρίς root. Οπότε αυτό που θέλω είναι να το κάνω unroot, το οποίο δεν έχω ιδέα πως γίνεται. Στη πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ έχει κάποιες οδηγίες αλλά είναι για jelly bean και ice cream sandwitch ενώ εγώ έχω έκδοση 2.3.3.

 

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κινητού είναι:

Κωδικός μοντέλου: GT-I9100

Έκδοση βασικού φάσματος: I9100BOKG1

Kernel: 2.6.35.7-I9100JPKG2-CL342890 root@DELL104#2

Αριθμός κατασκευής: GINGERBREAD.BOKG2

Στο τηλέφωνο έχω κάνει επαναφορά εργοστασικών ρυθμίσεων.

 

Αν γίνεται κάποιος να μου δώσει ή να με παραπέμψει σε κάποιες οδηγίες ώστε να βγει το root τελείως από το κινητό θα με έσωνε πραγματικά. Είναι κρίμα να πληρώσω τα μαλιοκέφαλά μου χωρίς λόγο. Ευχαριστώ.

 

Λοιπόν φίλε μου ακολούθησα τη διαδικασία και δεν είχα κάποιο πρόβλημα, εκτός από 2 πράγματα.

 

1) Στο τέλος, αφού έτρεξα το quickroot (πρώην s2root) και τελειώσε τη δουλειά του, μου έβγαλε ένα μήνυμα που έλεγε ότι "τώρα μπορώ να περάσω ένα secure kernel (αν θυμάμαι καλά) για να είναι εντελώς unroot το κινητό" ή κάτι τέτοιο. Πρέπει να κάνω και κάτι επιπλέον δηλαδή? Στον οδηγό δεν έχει κάτι. Υπόψιν ότι εγώ δεν θέλω να φαίνεται καθόλου ότι έκανα root (αν είναι δυνατόν).

2) Μετά την επανεκίνηση που έκανε το κινητό, το superuser εικονίδιο έχει εξαφανιστεί, αλλά το CWM παραμένει. Πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

 

Κάποια βοήθεια παιδιά? Πρέπει να το πάω μέχρι αύριο το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια παιδιά? Πρέπει να το πάω μέχρι αύριο το απόγευμα...

 

Βάλε με Odin από πάνω την επίσημη, ρίξε και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πιθανότατα θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε με Odin από πάνω την επίσημη, ρίξε και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πιθανότατα θα είσαι οκ.

 

Συγνώμη που σε ταλαιπωρώ φίλε μου αλλά πως θα το κάνω αυτό? Υπάρχει κάποιος οδηγός?

Και πια είναι η επίσημη?

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II

Πρέπει να περάσεις το Firmware που είχε το κινητό σου όταν το πήρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II

Πρέπει να περάσεις το Firmware που είχε το κινητό σου όταν το πήρες.

Βρήκα το firmware που είχα σύμφωνα με αυτόν τον τρόπο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424560#post4424560. Είναι COS.

Αλλά στο http://www.sammobile.com/firmwares/#regiona δεν το έχει. Η παλαιότερη έκδοση που έχει είναι android 2.3.5 ενώ εγώ έχω 2.3.3. Τι πρέπει να κάνω?

Επίσης, στο πρώτο λινκ που δίνω λέει ο Tyxerakias προς το τέλος:

"[Αν συνεχίσουμε, θα κατεβάσει το firmware, και θα ζητήσει να συνδέσουμε το κινητό και θα του το βάλει, σβήνοντας όλα τα δεδομένα μας και επιστρέφοντάς το σε εργοστασιακή κατάσταση (αν το πάμε π.χ. για service μετά από root/ πειράγματα είναι η σωστή κίνηση, μετά από μηδενισμό των counters με triangle away). "

Μήπως να κάνω αυτό και να το κάνει μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί βλέπω στο sammobile οτι υπάρχει ,όπως και εδω άλλωστε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος? Εγώ βλέπω 4.1.2 (Μάρτιος 13), 4.0.4 (Αύγουστος 12), 4.0.3 (Μάρτιος 12) και 2.3.5 (Οκτώβριος 11) το παλαιότερο.

Αυτά που δείχνεις στο dropbox δε ξέρω τι είναι, μπορείς να μου πεις?

Edited by antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος? Εγώ βλέπω 4.1.2 (Μάρτιος 13), 4.0.4 (Αύγουστος 12), 4.0.3 (Μάρτιος 12) και 2.3.5 (Οκτώβριος 11) το παλαιότερο.

 

Συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα ,κατεβάζεις οποιοδήποτε COS firmware ,είτε είναι 2.3.5 είτε 4.1.2 σημασία έχει να είναι COS .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα ,κατεβάζεις οποιοδήποτε COS firmware ,είτε είναι 2.3.5 είτε 4.1.2 σημασία έχει να είναι COS .

 

Κατάλαβα και ευχαριστώ. Αυτό που κατεβάζω είναι 332 ΜΒ. Είναι λογικό να είναι τόσο μεγάλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Να κάνω μια ερώτηση για να μν τα κανω μανταρα..

 

Στο S2 έχω περσμένη την 4.1.2 που βγήκε, την ελληνική.

PDA : I9100XWLSW

PHONE: I9100XXMS3

CSC: I9100OXXLSB

 

Για να κανω ροοτ πρεπει να κατεωασω αυτό PhilZ-cwm6-XWLSW-XEU-5.06.1-signed.zip και να καανω την διαδικασια του πρωτο ποστ για jellybean?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, κάνοντας και αυτό το τελευταίο βήμα έφυγε και το CWM αλλά και το κίτρινο θαυμαστικό στην εκκίνηση. Οπότε, φανερά τουλάχιστον, δεν είμαι πλέον ροοτ. Θέλω να ευχαριστήσω τους StratosGR, m7ixalis και superuser καθπως και τα παιδιά που έγραψαν τους οδηγούς για τη βοήθεια.

 

Υπάρχει τώρα περίπτωση να δουν αυτοί από τα κεντρικά αν έχει γίνει ροοτ στο κινητό? Αν ναι, πρέπει να κάνω και κάτι άλλο τελευταίο ή είμαι έτοιμος? Πρέπει να το πάω το απόγευμα για να προλάβω την εγγύηση γι’ αυτό ρωτάω.

Edited by antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνοντας σε download mode όλα γράφουν official και ο counter no τότε είσαι έτοιμος για service .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μου γράφει:

 

Odin mode

Product name: GT-I9100

Custom binary download: Yes (2 counts)

Current Binary: Samsung official

 

Άρα κάτι πάει λάθος ε?

 

Επίσης, πως θα βγω από το download mode χωρίς να κάνω τίποτα άλλο?

 

Edit: Τελικά βγήκα από download mode πατώντας το power, το είδα σε άλλο τόπικ. Κάποια λύση για τα 2 counts?

Edited by antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Μου γράφει:

 

Odin mode

Product name: GT-I9100

Custom binary download: Yes (2 counts)

Current Binary: Samsung official

 

Άρα κάτι πάει λάθος ε?

 

Επίσης, πως θα βγω από το download mode χωρίς να κάνω τίποτα άλλο?

 

Edit: Τελικά βγήκα από download mode πατώντας το power, το είδα σε άλλο τόπικ. Κάποια λύση για τα 2 counts?

 

Triangle away από xda που το έχει δωρεάν (στο play είναι επί πληρωμής).. το κακό; Θες πάλι root..

Link to comment
Share on other sites

Triangle away από xda που το έχει δωρεάν (στο play είναι επί πληρωμής).. το κακό; Θες πάλι root..

 

Πλάκα μου κάνεις τώρα... Δηλαδή θέλω ρουτ, triangle away και μετά πάλι ανρουτ? Ακόμα και αν είχα την όρεξη να τα κάνω όλα αυτά, δε νομίζω να προλάβω να τα κάνω μέχρι το απόγευμα. Άλλο που φοβάμαι και για το κινητό πλέον με αυτά που έχω κάνει χτες και σήμερα, ούτε και γω δεν ξέρω πόσες φορές έχω ανοιγοκλείσει το κινητό.

 

Με ποιον τρόπο θα πρέπει να κάνω ροοτ τώρα, πάλι με το 3ο ποστ? Έχω android 2.3.5, GINGERBREAD.BOKK1, I9100BOKJ1 και kernel 2.6.35.7-I9100BOKK1-CL511356.

 

Τι είναι το xda? Υπάρχει οδηγός για αυτό το triangle away?

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις τώρα... Δηλαδή θέλω ρουτ, triangle away και μετά πάλι ανρουτ? Ακόμα και αν είχα την όρεξη να τα κάνω όλα αυτά, δε νομίζω να προλάβω να τα κάνω μέχρι το απόγευμα. Άλλο που φοβάμαι και για το κινητό πλέον με αυτά που έχω κάνει χτες και σήμερα, ούτε και γω δεν ξέρω πόσες φορές έχω ανοιγοκλείσει το κινητό.

 

Με ποιον τρόπο θα πρέπει να κάνω ροοτ τώρα, πάλι με το 3ο ποστ? Έχω android 2.3.5, GINGERBREAD.BOKK1, I9100BOKJ1 και kernel 2.6.35.7-I9100BOKK1-CL511356.

 

Τι είναι το xda? Υπάρχει οδηγός για αυτό το triangle away?

 

Δυστυχώς όχι, δεν αστειεύομαι.. το triangle away είναι μια απλή εφαρμογή που μπορεί να σβήσει τον counter αφού βέβαια της δώσεις δικαιώματα root.. για να μην ψάχνεσαι παρ'την απ'το dropbox μου, κανε root, βαλε την εφαρμογη, μηδενισε μετρητη, περνα ξανα το firmware απο πανω.. πακέτο αλλά αναγκαίο κακό..

 

http://db.tt/dLLDblu9

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, δεν αστειεύομαι.. το triangle away είναι μια απλή εφαρμογή που μπορεί να σβήσει τον counter αφού βέβαια της δώσεις δικαιώματα root.. για να μην ψάχνεσαι παρ'την απ'το dropbox μου, κανε root, βαλε την εφαρμογη, μηδενισε μετρητη, περνα ξανα το firmware απο πανω.. πακέτο αλλά αναγκαίο κακό..

 

http://db.tt/dLLDblu9

 

Με ποιον τρόπο? 1ο ποστ, 2ο ή 3ο?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις Root, μηδενίζεις τον Counter όπως γράφει στο δεύτερο μήνυμα εκεί που λέει για το Unroot, περνάς με Odin το Firmware και είσαι έτοιμος.

Διάβασες και εδώ. Ο τρόπος είναι παρόμοιος.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις Root, μηδενίζεις τον Counter όπως γράφει στο δεύτερο μήνυμα εκεί που λέει για το Unroot, περνάς με Odin το Firmware και είσαι έτοιμος.

Διάβασες και εδώ. Ο τρόπος είναι παρόμοιος.

 

Ναι, ρουτ πως θα κάνω τώρα, αυτό ρωτάω. Με το τρόπο που λέει στο 2ο ποστ?

- Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)

 

Ο οποίος τρόπος δεν έχει αναλυτικά τη διαδικασία ανρουτ παρεμπιπτόντως οπότε πως θα κάνω ανρουτ μετά? Edit: Μάλλον έτσι: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Edited by antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις Gingerbread θα κάνεις με insecure kernel. Γιατί δεν πέρασες την Jelly Bean που και πιο καινούργια είναι και πιο εύκολο τρόπο για Root έχει;

Unroot θα γίνεις μία και καλή μόλις περάσεις Firmware με Odin.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θα τα κάνω όλα αυτά.

Αλλά σύμφωνα με τη συζήτηση που βλέπω εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629&page=19 από τα λίγα που κατάλαβα, αν έχεις CWM (όπως είχα εγώ και όπως μάλλον θα έχω και πάλι αν ακολουθήσω τον τρόπο για insecure) και προσπαθήσεις να μηδενίσεις με triangle away θα στο πάει στο 1 και όχι μηδέν.

 

Οπότε, μήπως πρέπει να περάσω ένα firmware πιο νέο (και ποιο) και να κάνω τη διαδικασία με άλλο τρόπο (και με ποιον)?

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σε ενδιαφέρει αυτό .Κανε όλα τα παραπάνω ,root ,μηδενισμα με triangle , factory reset ,πέρασμα official firmware , και θα είσαι εντάξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πάλι κόλλησα βρε παιδιά. Στη σελίδα με τα KERNEL για να κάνω root: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101671 δεν έχει τον kernel που χρειάζομαι, ούτε και στο άλλο link που δίνει. Έχω αριθμό κατασκευής gingerbread.bokk1. Τι γίνεται τώρα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...