Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με odin είχα βάλει την μαμησια ρομ μετά από πάνω πέρασα ένα κερνελ από recovery PhilZ-cwm6 δεν θυμάμαι ποιον για το ροοτ και μετά που έγινα ροοτ από πάνω την ωμέγα παλι μεσω recovery

 

Παίζει και να'σαι "καθαρός"..:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε τι ποσοστό:confused:γιατί αν είναι κάτω του 100 τότε κλαψτα Χαράλαμπε:(

 

Μάλλον δεν θα τα κλάψει ο Χαράλαμπος..:lol:

 

Αφού πέρασες και τον Philz από recovery..;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα τα κλάψει ο Χαράλαμπος..:lol:

 

Αφού πέρασες και τον Philz από recovery..;)

 

τώρα πήρα λίγο θάρρος ρε πατρίδα:) στην σελίδα του γράφει <<Can be flashed in Stock Recovery (root + no yellow triangle) or in Odin>>

νομίζω θα κοιμηθώ ήσυχος απόψε:) θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις αύριο.

σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση:)

 

στο ερώτημα του Στράτου για το πως πέρασα την ωμέγα αν ακολουθήσει τα βήματα που προανέφερα κάποιος, μπορεί να με επιβεβαιώσει?

Edited by SR10RS
Link to comment
Share on other sites

στο ερώτημα του Στράτου για το πως πέρασα την ωμέγα αν ακολουθήσει τα βήματα που προανέφερα κάποιος, μπορεί να με επιβεβαιώσει?

 

Μα σε επιβεβαίωσα πριν τον Χαράλαμπο βρε!:lol:

 

Αφού εγκατέστησες την omega μέσω recovery (κι ας ήταν temporary όπως ανάφερε κι ο Σοφός) τότε λογικά ο μετρητής δεν έγραψε. Ας επιβεβαιώσουν και οι μετρ να ηρεμήσει το παλικάρι βρε παιδιά!:)

Link to comment
Share on other sites

τώρα πήρα λίγο θάρρος ρε πατρίδα:) στην σελίδα του γράφει <<Can be flashed in Stock Recovery (root + no yellow triangle) or in Odin>>

νομίζω θα κοιμηθώ ήσυχος απόψε:) θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις αύριο.

σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση:)

 

στο ερώτημα του Στράτου για το πως πέρασα την ωμέγα αν ακολουθήσει τα βήματα που προανέφερα κάποιος, μπορεί να με επιβεβαιώσει?

 

Έτσι όπως τα περιγράφεις δε θα έχει γράψει ο μετρητής.

Κοιμήσου σαν πουλάκι :cool:

Link to comment
Share on other sites

SR10RS και ο μετρητης να εχει γραψει κατεβαζεις την εφαρμογη triangle away κανεις ενα reset counter και καθαρισες σιγα τα οα.
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, απλά θα πρέπει να μπει στο service να πάρει τη συσκευή του στα χέρια πρώτα..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφού εγκατέστησες την omega μέσω recovery (κι ας ήταν temporary όπως ανάφερε κι ο Σοφός) τότε λογικά ο μετρητής δεν έγραψε. Ας επιβεβαιώσουν και οι μετρ να ηρεμήσει το παλικάρι βρε παιδιά!:)

 

να ρωτησω...

αν περασεις την ομεγκα με τον τροπο αυτον και οχι ετσι οπως περιγραφεται στον οδηγο τι διαφορα εχει; τι εννοειται με temporary ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω...

αν περασεις την ομεγκα με τον τροπο αυτον και οχι ετσι οπως περιγραφεται στον οδηγο τι διαφορα εχει; τι εννοειται με temporary ακριβως;

 

Σε ποιον οδηγό αναφέρεσαι γιατί αν δεν κάνω λάθος κι ο οδηγός για τις custom rom (όπως και την omega δηλαδή) για εγκατάσταση μέσω recovery απευθύνεται. Οι διαφορές είναι ότι με το Odin περνάς τη rom στο pc σου και συνδέοντας τη συσκευή κάνεις την εγκατάσταση ενώ με το recovery τη rom την περνάς μέσα στην εξωτερική sd της συσκευής σου και κάνεις την εγκατάσταση μέσα απ'την ίδια τη συσκευή μπαίνοντας στο recovery. Φυσικά άλλο αρχείο εγκαθίσταται με το Odin και άλλο με το recovery, ότι αντιστοιχεί στον ένα τρόπο εγκατάστασης δεν μπορεί φυσικά να γίνει και με τον άλλο τρόπο και τούμπαλιν.

Συνήθως (αν όχι πάντοτε δηλαδή) εγκαθιστούμε τις επίσημες με το Odin και τις custom με το recovery.

 

Όσον αφορά το temporary τώρα, ο Σοφός αναρωτήθηκε αν ο φίλος παραπάνω εγκατέστησε την omega με το recovery που είχε εκείνη τη στιγμή και που ήταν προσωρινό, αυτό συμβαίνει επειδή ο φίλος είχε αλλάξει kernel στην συσκευή του (προφανώς για να γίνει root) και δεν είχε πια το recovery της official rom στη συσκευή του.

 

Μπακαλιστικα λίγο αλλά δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου πει γι'αυτά τα πράγματα..:p

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον οδηγό αναφέρεσαι γιατί αν δεν κάνω λάθος κι ο οδηγός για τις custom rom (όπως και την omega δηλαδή) για εγκατάσταση μέσω recovery απευθύνεται. Οι διαφορές είναι ότι με το Odin περνάς τη rom στο pc σου και συνδέοντας τη συσκευή κάνεις την εγκατάσταση ενώ με το recovery τη rom την περνάς μέσα στην εξωτερική sd της συσκευής σου και κάνεις την εγκατάσταση μέσα απ'την ίδια τη συσκευή μπαίνοντας στο recovery. Φυσικά άλλο αρχείο εγκαθίσταται με το Odin και άλλο με το recovery, ότι αντιστοιχεί στον ένα τρόπο εγκατάστασης δεν μπορεί φυσικά να γίνει και με τον άλλο τρόπο και τούμπαλιν.

Συνήθως (αν όχι πάντοτε δηλαδή) εγκαθιστούμε τις επίσημες με το Odin και τις custom με το recovery.

Όσον αφορά το temporary τώρα, ο Σοφός αναρωτήθηκε αν ο φίλος παραπάνω εγκατέστησε την omega με το recovery που είχε εκείνη τη στιγμή και που ήταν προσωρινό, αυτό συμβαίνει επειδή ο φίλος είχε αλλάξει kernel στην συσκευή του (προφανώς για να γίνει root) και δεν είχε πια το recovery της official rom στη συσκευή του.

Μπακαλιστικα λίγο αλλά δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου πει γι'αυτά τα πράγματα..:p

 

στον οδηγο εγκαταστασης custom rom αναφερομαι. στην αρχη λεει οτι "Θα χρειαστείτε να έχετε ρουτάρει με CFroot ώστε να έχετε τη Clock Work Mod Recovery" και στον αντιστοιχο οδηγο [εδω δλδ] λεει πως για να γινει αυτο το βημα χρειαζεται odin.

επειτα ναι η υπολοιπη διαδικασια ειναι φλασαρισμα απο την καρτα σε recovery.

απλα προσπαθω να καταλαβω διαφορες με τους τροπους κτλ για να μην κανω καμια πατατια δεδομενου οτι μολις αρχισα να ασχολουμαι με το ολο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά της εγκατάστασης που έκανε ο φίλος είναι στο cf root.

Καταρχήν στο S2 το recovery είναι ας πούμε "ενσωματωμένο" στον kernel.

O cf-root είναι κατά βάση ο stock kernel, με custom recovery και είναι rooted.

Τι έκανε ο φίλος λοιπόν...

Αντί να βάλει με Odin το cf-root ( αυτό το κάνουμε για να μπει το custom recovery που έχουμε ανάγκη για όλες τις εγκαταστάσεις μετά, μods,custom roms), πέρασε στην εξωτερική κάρτα και εγκατέστησε μέσω του STOCK recovery, έναν άλλο παρόμοιο του cf-root kernel (τον PhilZ kernel) και αφού μπήκε μέσω recovery, ο μετρητής δεν έγραψε. :cool:

Link to comment
Share on other sites

στον οδηγο εγκαταστασης custom rom αναφερομαι. στην αρχη λεει οτι "Θα χρειαστείτε να έχετε ρουτάρει με CFroot ώστε να έχετε τη Clock Work Mod Recovery" και στον αντιστοιχο οδηγο [εδω δλδ] λεει πως για να γινει αυτο το βημα χρειαζεται odin.

επειτα ναι η υπολοιπη διαδικασια ειναι φλασαρισμα απο την καρτα σε recovery.

απλα προσπαθω να καταλαβω διαφορες με τους τροπους κτλ για να μην κανω καμια πατατια δεδομενου οτι μολις αρχισα να ασχολουμαι με το ολο θεμα :)

 

Αυτό ακριβώς λοιπόν έγραψα κι εγώ με μια όμως διαφορά, ο παραπάνω φίλος άλλαξε kernel μέσω recovery (άρα δεν χρειάστηκε το Odin) στην jelly bean και με αυτόν τον τρόπο πέτυχε -εκτός απ'το root- κι ένα προσωρινό cwm το οποίο του επέτρεψε να εγκαταστήσει την omega μέσα απ'το recovery (το οποίο άλλαξε βέβαια απ'το "μαμά" τη στιγμή που άλλαξε και τον kernel). Απ'ότι έχω καταλάβει κι εγώ τα βήματα που αναφέρεις παραπάνω απ'τον οδηγό μάλλον ισχύουν για την προ jelly bean εποχή, σε ποια έκδοση βρίσκεσαι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά της εγκατάστασης που έκανε ο φίλος είναι στο cf root.

Καταρχήν στο S2 το recovery είναι ας πούμε "ενσωματωμένο" στον kernel.

O cf-root είναι κατά βάση ο stock kernel, με custom recovery και είναι rooted.

Τι έκανε ο φίλος λοιπόν...

Αντί να βάλει με Odin το cf-root ( αυτό το κάνουμε για να μπει το custom recovery που έχουμε ανάγκη για όλες τις εγκαταστάσεις μετά, μods,custom roms), πέρασε στην εξωτερική κάρτα και εγκατέστησε μέσω του STOCK recovery, έναν άλλο παρόμοιο του cf-root kernel (τον PhilZ kernel) και αφού μπήκε μέσω recovery, ο μετρητής δεν έγραψε. :cool:

 

κατατοπιστηκοτατος... ευχαριστω πολυ :)

 

Αυτό ακριβώς λοιπόν έγραψα κι εγώ με μια όμως διαφορά, ο παραπάνω φίλος άλλαξε kernel μέσω recovery (άρα δεν χρειάστηκε το Odin) στην jelly bean και με αυτόν τον τρόπο πέτυχε -εκτός απ'το root- κι ένα προσωρινό cwm το οποίο του επέτρεψε να εγκαταστήσει την omega μέσα απ'το recovery (το οποίο άλλαξε βέβαια απ'το "μαμά" τη στιγμή που άλλαξε και τον kernel). Απ'ότι έχω καταλάβει κι εγώ τα βήματα που αναφέρεις παραπάνω απ'τον οδηγό μάλλον ισχύουν για την προ jelly bean εποχή, σε ποια έκδοση βρίσκεσαι εσύ;

 

εχω περασει με odin την jb XWLSS αλλα δεν εχω αλλαξει τον sales code δεδομενου οτι ακομα δεν εχω γινει root.

παντως αν ισχυει αυτο που λες για προ jb εποχης νομιζω ειναι ακομα πιο ευκολη σαν διαδικασια το να περασεις την ρομ.

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει με odin την jb XWLSS αλλα δεν εχω αλλαξει τον sales code δεδομενου οτι ακομα δεν εχω γινει root.

παντως αν ισχυει αυτο που λες για προ jb εποχης νομιζω ειναι ακομα πιο ευκολη σαν διαδικασια το να περασεις την ρομ.

 

Έχουμε λοιπόν την ίδια ακριβώς rom και άσχετα απ'το sales code, η διαδικασία είναι όντως απλούστατη απ'τη στιγμή που θα περάσεις τον kernel του Philz!:)

Link to comment
Share on other sites

Τρόποι για να γίνεις Root.

Ο πρώτος είναι ένας Kernel που περνάς ώστε να προστεθεί η δυνατότητα Root στο κινητό σου χωρίς όμως να αλλάξει ο Stock Kernel ενώ το δεύτερο ήταν μια εφαρμογή που εκμεταλλευόταν ένα κενό ασφαλείας που υπήρχε παλιότερα (πλέον έχει κλείσει το κενό) και έτσι μπορούσες να γίνεις Root με πολύ απλό τρόπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα το exynos abuse δεν υφίσταται και μπορούμε να κάνουμε μόνο το cf-root?

 

Και ποια η διαφορά του απλού root από το cf-root?

 

Τι προτείνεις να κάνει κάποιος αν απλά θέλει να έχει ρουτ στο κινείτο του και γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνεις Root ακολουθείς κατά γράμμα τον οδηγό στην πρώτη σελίδα του θέματος. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για τα πάντα.

Χρησιμοποιώντας το CF-Root απλά γίνεσαι Root.

 

Διαβάζεις εδώ για να μάθεις τι είναι Root καθώς επίσης και για το τι μπορείς να κάνεις με αυτό.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αυτό το τοπικ που μου είπες και απ' ότι κατάλαβα το root σου δίνει δικαιώματα διαχειριστή στο κινητό σου ενώ αρχικά είχες δικαιώματα απλού χρήστη σωστά?

 

Απλά δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχει το να εγκαταστήσεις ένα απλό root zip αρχείο από το recovery menu του κινητό και το cf-root.

Ποιο από τα δυο είναι καλύτερο και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το Root!

 

Δεν υπάρχει καλύτερος και χειρότερος τρόπος. Ο πιο συνηθισμένος για μένα το CF-Root. Πιο απλό για άλλους σαν διαδικασία είναι το αρχείο .zip.

Αποφασίζεις και πράττεις, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Η διαδικασία όπως διάβασες είναι πολύ εύκολη με όποιον και από τους τους δύο τρόπους χρησιμοποιήσεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σταθερο ομως ποιο ειναι?

Δηλαδη ποιος απο τους δυο τροπους αλλαζει λιγοτερο το κινητο ειτε σε προγραμμα, ειτε σε hardware?

 

Ακομα δεν μου ειπες ποια η βασικη διαφορα του απλου root απο το cf-root.

 

Και τα δυο τα περνας με τον ιδιο τροπο στο κινητο δηλαδη βαζωντας το αρχειο zip σε μια καρτα sd και μπαινωντας σε recovery menu κανεις install αυτο το αρχειο στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε άλλη μια... Το Root είναι ένα και μοναδικό.

Υπάρχουν από εκεί και πέρα διάφοροι τρόποι να γίνεις Root και το CF-Root είναι ένας από αυτούς τους τρόπους. Το αρχείο .zip είναι ένας άλλος τρόπος.

 

Είτε το CF-Root χρησιμοποιήσεις είτε το αρχείο .zip για να γίνεις Root το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο στο software.

Το hardware φυσικά δεν μπορεί να αλλάξει!

 

Διάβασε πάλι προσεχτικά τον οδηγό!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...