Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποίησα τις οδηγίες της πρώτης σελίδας(1o post) για να κάνω root στην 4.0.3 .

Για CWM recovery χρησιμοποίησα το αρχείο στο πρώτο post (philz-touch_3.00_i9100-signed.zip) για να πάρω nandroid backup.

 

Το nandroid backup της 4.0.3 μου πήρε περίπου 25 λεπτά (στην εσωτερική κάρτα είχα γύρω στα 8.5 GB , γύρω στα 4 GB ήταν MP3, videos και photos) .

Έκανα και 2o backup , ήταν πιο γρήγορο αλλά πήρε γύρω στα 15 λεπτά.

Απ' όσο κατάλαβα (εκ των υστέρων) δεν είναι normal χρόνος.

 

Μετά την αναβάθμιση στην 4.1.2 έκανα άλλα 2 nandroid backups με χρόνους παρόμοιους με τους παραπάνω.

 

Το αρχείο στο πρώτο post αίναι ανανεωμένο?

Η έκδοση της CWM χρησιμιοποιόντας αυτό το αρχείο είναι 6.0.χ νομίζω (touch).

 

Υπάρχει κάποια άλλη cwm έκδοση που θα προτείνατε? - Είμαι στην 4.1.2

Την θέλω περισσότερο για nandroid backup και ενδεχομένως να περάσω κάποια rom.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, το gs2 μου τρέχει Ισπανική JB LSD κατόπιν του σχετικού update, αποφάσισα να κάνω root επιτέλους, πέρασα αυτό το αρχείο του Phil μέσω Odin. Το αποτέλεσμα είναι το Odin να γραψει "pass" και τα σχετικά πως όλα πήγαν καλά, όταν το κινητό να ξεκινάει να δείχνει το τρίγωνο όμως να μην υπάρχει πουθενά εφαρμογή "super user". Είμαι τελικά rooted? και τι απέγινε η εφαρμογή super user???

 

οκ, έχω cwm με λειτουργία αφής !!! όμως πως γίνεται να μην βλέπω εφαρμογή super user????

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το gs2 μου τρέχει Ισπανική JB LSD κατόπιν του σχετικού update, αποφάσισα να κάνω root επιτέλους, πέρασα αυτό το αρχείο του Phil μέσω Odin. Το αποτέλεσμα είναι το Odin να γραψει "pass" και τα σχετικά πως όλα πήγαν καλά, όταν το κινητό να ξεκινάει να δείχνει το τρίγωνο όμως να μην υπάρχει πουθενά εφαρμογή "super user". Είμαι τελικά rooted? και τι απέγινε η εφαρμογή super user???

 

οκ, έχω cwm με λειτουργία αφής !!! όμως πως γίνεται να μην βλέπω εφαρμογή super user????

 

Δεν είσαι root.

Στην περίπτωση που περάσεις τον κερνελ με Odin αν προσέξεις σου λέει να κατεβάσεις και άλλο ένα αρχείο για εγκατάσταση για να γίνεις root.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκδοση Philz είναι η 4.35 : http:// http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31310884&postcount=3

 

Κατεβάστε το .tar εάν θέλετε να τον περάσετε μέσω Odin. (Δίνει μόνο cwm, όχi su)

Κατεβάστε το .zip εάν θέλετε μέσω stock recovery ή γενικότερα για φλασαρισμα μέσω cwm. (Δίνει su και cwm)

 

Το .zip μόνο εμπεριέχει το superuser.apk.

 

Επίσης να θυμάστε το backup από recovery δεν τραβάει φωτογραφίες, βίντεο, Μουσική και τα σχετικά. Είναι όπως το image του υπολογιστή, τα πάντα εκτός από multimedia αρχεία του χρήστη.

 

Edit: Διόρθωσα το ποστ.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκδοση Philz είναι η 4.35 : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=

 

Κατεβάστε το .tar εάν θέλετε να τον περάσετε μέσω Odin.

Κατεβάστε το .zip εάν θέλετε μέσω stock recovery ή γενικότερα για φλασαρισμα μέσω cwm.

 

Εμπεριέχει το superuser.apk.

 

Επίσης να θυμάστε το backup από recovery δεν τραβάει φωτογραφίες, βίντεο, Μουσική και τα σχετικά. Είναι όπως το image του υπολογιστή, τα πάντα εκτός από multimedia αρχεία του χρήστη.

 

Έμεινες πίσω.Έχει φτάσει 4.53 :) http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38216206&postcount=2063

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, μάγκες, τώρα μπερδεύτηκα εντελώς. Δεν είμαι root, όμως έχω τρίγωνο όταν το κινητό ξεκινάει και μενού recovery με λειτουργία αφής. Αυτό που έκανα εχθές ήταν να εγκαταστήσω μέσω odin ένα αρχείο .tar του Philz.

Τώρα, για να γίνω root τι πρέπει να κάνω? Πάλι την ίδια διαδικασία που προτείνει ο Σοφός άνωθεν στο απο πάνω μήνυμα είτε μέσω odin είτε μέσω cwm???

thanks for the respond κιόλας

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Έμεινες πίσω.Έχει φτάσει 4.53 :) http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38216206&postcount=2063

 

Για την LSD έχει ως επίσημη την 4.35 όπως και στο τίτλο του θέματος!

 

@airtim Ναι, και ψάξε για τρόπους να μηδενίσεις τον counter γιατί έγραψε και είσαι εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Για την LSD έχει ως επίσημη την 4.35 όπως και στο τίτλο του θέματος!

 

@airtim Ναι, και ψάξε για τρόπους να μηδενίσεις τον counter γιατί έγραψε και είσαι εκτός εγγύησης.

 

με το triangle away γίνεται αυτό???

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

με το triangle away γίνεται αυτό???

 

Λογικά ναι, είτε με triangle away είτε με usb jig.

Δοκιμάζεις και βλέπεις γιατί έχουν υπάρξει και μετρημένες περιπτώσεις που δεν τους δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Για την LSD έχει ως επίσημη την 4.35 όπως και στο τίτλο του θέματος!

 

@airtim Ναι, και ψάξε για τρόπους να μηδενίσεις τον counter γιατί έγραψε και είσαι εκτός εγγύησης.

 

Όποιον κερνελ θες μπορείς να βάλεις. :)

 

με το triangle away γίνεται αυτό???

 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, είτε με triangle away είτε με usb jig.

Δοκιμάζεις και βλέπεις γιατί έχουν υπάρξει και μετρημένες περιπτώσεις που δεν τους δούλεψε.

 

ναι, οκ, έτοιμος για εγκατάσταση του triangle away είμαι,όμως γιατί να μηδενίσω τον μετρητή???

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

ναι, οκ, έτοιμος για εγκατάσταση του triangle away είμαι,όμως γιατί να μηδενίσω τον μετρητή???

 

Το triangle away μηδενίζει και το μετρητή.

Εάν ο μετρητής δεν γράφει No σε download mode, είσαι εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Το triangle away μηδενίζει και το μετρητή.

Εάν ο μετρητής δεν γράφει No σε download mode, είσαι εκτός εγγύησης.

 

οκ, θα κάνω αργότερα το triangle away γιατί τώρα είμαι με 10% μπαταρία, και αύριο root όπως περιγράφεις πριν.

Όμως εχθές, τι ήταν αυτό που έκανα στο κινητό μου που: 1) μου εμφανίζει τρίγωνο στην αρχή 2)μου δίνει cwm αλλά όχι root???

:confused::confused::confused:

ρωτάω γιατί θέλω να μάθω κάτι απο αυτό

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα κάνω αργότερα το triangle away γιατί τώρα είμαι με 10% μπαταρία, και αύριο root όπως περιγράφεις πριν.

Όμως εχθές, τι ήταν αυτό που έκανα στο κινητό μου που: 1) μου εμφανίζει τρίγωνο στην αρχή 2)μου δίνει cwm αλλά όχι root???

:confused::confused::confused:

ρωτάω γιατί θέλω να μάθω κάτι απο αυτό

 

Προσπέρασες εντελώς τις απαντήσεις μου.

Διάβασε τες και πήγαινε στο θέμα του Phil, για να κατεβάσεις το αντίστοιχο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα κάνω αργότερα το triangle away γιατί τώρα είμαι με 10% μπαταρία, και αύριο root όπως περιγράφεις πριν.

Όμως εχθές, τι ήταν αυτό που έκανα στο κινητό μου που: 1) μου εμφανίζει τρίγωνο στην αρχή 2)μου δίνει cwm αλλά όχι root???

:confused::confused::confused:

ρωτάω γιατί θέλω να μάθω κάτι απο αυτό

 

Το αρχείο που φλασαρες σου πέρασε απλά τον stock κερνελ τροποποιημένο ώστε να έχει cwm recovery ώστε.. να φλασαρεις έπειτα το ανάλογο .zip αρχείο μέσα από αυτό το recovery για να γίνεις root με δικαιώματα superuser.

 

Οπότε.. Μην περάσεις ξανά τίποτα με Odin.

Ότι βλέπεις σε .tar δεν έχει su μέσα.

Βάλε το .zip είτε από το δικό μου link είτε από του Στράτου στο κινητό σου, μπες από recovery και φλασαρε το.

Διάβασε προσεκτικά την αρχή του post και καταλάβεις : http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31310884&postcount=3

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

ok κύριοι κατάλαβα τι έκανα και τι θα έπρεπε να κάνω. Τελευταία (πιστεύω) κρίσιμη ερώτηση: τωρα κάνω triangle away ή συνεχίζω με recovery???

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

ok κύριοι κατάλαβα τι έκανα και τι θα έπρεπε να κάνω. Τελευταία (πιστεύω) κρίσιμη ερώτηση: τωρα κάνω triangle away ή συνεχίζω με recovery???

 

Έβαλες το tar.

Κάνεις ροοτ με το αρχείο που δίνει ο phil από cwm.

Βάζεις το TA και μηδενίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Πριν 15 περίπου μέρες εγκατεστησα στην XWLSD το zip του Phil από recovery, έγινα root και όλα καλά. Τώρα που ο Phil έδωσε update από αυτό το zip (έχω την έκδοση 4.22 νομίζω και τώρα βρίσκεται στο 4.35) υπάρχει λόγος να το εγκαταστήσω; Κι αν ναι πως; Φλασάροντάς το "από πάνω" με το recovery ή θα πρέπει να γίνω πρώτα unroot; Αν και δεν βλέπω λόγο να το βάλω δηλαδή.. σίγουρα έχει διαφορές στο recovery που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ άρα..:p
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το tar.

Κάνεις ροοτ με το αρχείο που δίνει ο phil από cwm.

Βάζεις το TA και μηδενίζεις.

 

ok, προχωρώ, και πάλι σας ευχαριστώ μάγκες Στράτο και σοφέ!!

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Πριν 15 περίπου μέρες εγκατεστησα στην XWLSD το zip του Phil από recovery, έγινα root και όλα καλά. Τώρα που ο Phil έδωσε update από αυτό το zip (έχω την έκδοση 4.22 νομίζω και τώρα βρίσκεται στο 4.35) υπάρχει λόγος να το εγκαταστήσω; Κι αν ναι πως; Φλασάροντάς το "από πάνω" με το recovery ή θα πρέπει να γίνω πρώτα unroot; Αν και δεν βλέπω λόγο να το βάλω δηλαδή.. σίγουρα έχει διαφορές στο recovery που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ άρα..:p

 

Απλά το ρίχνεις από πάνω.

Αν δε σε ενδιαφέρουν τα extra features, ή διορθώσεις μεταξύ των εκδόσεων, προφανώς δε το περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το ρίχνεις από πάνω.

Αν δε σε ενδιαφέρουν τα extra features, ή διορθώσεις μεταξύ των εκδόσεων, προφανώς δε το περνάς.

 

Στράτο εντελώς ενημερωτικά, σε περίπτωση που το κάνω θα χρειαζόταν τίποτα wipes πριν και μετά ή μπα; Επειδή "μπαίνουμε" στον kernel αναρρωτιέμαι απλώς..:)

Link to comment
Share on other sites

Στράτο εντελώς ενημερωτικά, σε περίπτωση που το κάνω θα χρειαζόταν τίποτα wipes πριν και μετά ή μπα; Επειδή "μπαίνουμε" στον kernel αναρρωτιέμαι απλώς..:)

 

Αφού σου είπα ότι απλά το ρίχνεις από πάνω :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου είπα ότι απλά το ρίχνεις από πάνω :cool:

 

Δεν έβαλες τον "γυαλάκια" κι έμεινα με τις ανασφάλειες..:p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να κάνω root το κιν μου έχω κολλήσει στο δεύτερο βήμα έχει πάνω από 10 λεπτά που μου γράφει

downloading

do not turn off target

μήπως παίζει ρόλο το ότι η κάρτα είναι γεμάτη??

Link to comment
Share on other sites

σπέρα, έκανα ότι μου είπατε Σοφός και Στράτος, πέρασα το αρχείο του Philz που κατέβασα απο εδώ, έγινα root με αυξημένο τον μετρητή, μετά triangle away. και αφού μηδένισα έκανα uninstal τα triangle away & super SU. Μετά, ακολούθησα τα βήματα στο πρώτο, και μικρό, γκρι πλαίσιο στο ίδιο θέμα στο XDA. Το αποτέλεσμα είναι να μην είμαι root όμως να έχω recovery. Μα γιατί δεν είμαι root ???

Α, τρίγωνο δεν υπάρχει πλέον.

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...