Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/Clipboard02.png[/imgalign]Τι είναι root; Τέρμα ο μύθος του root, αναλυτική επεξήγηση από τον Tyxerakias[/member]

 

Να αναφέρω ότι υπάρχουν αρκετοί τρόποι για root, εδώ αναφέρω τους 2 πιο δημοφιλείς και άποψη μου τους πιο σταθερούς τρόπους για ice cream sandwich, και στη συνέχεια για gingerbread.

Ο πρώτος τρόπος που βρίσκεται στο ίδιο post ακριβώς από κάτω είναι και ο πιο "καθαρός", το μόνο που κάνει είναι να προσθέτει το root. Δεν χρειάζεται καν PC.

Ο CFroot Kernel από την άλλη προσθέτει ένα μόνιμο custom recovery που λέγεται ClockWorkMod και κάποια επιπρόσθετα scripts.

Όποιος θέλει να μην έχει το κίτρινο θαυμαστικό όταν ανοίγει το κινητό, τότε να χρησιμοποιήσει τον πρώτο τρόπο, ή σε gingerbread, τον 3ο τρόπο. Στον cf-root kernel αυτό το τρίγωνο φεύγει με το πρόγραμμα triangleaway, που το εξαφανίζει με ένα hack.

 

 

- Root στο Galaxy S II με Jelly Bean

 

Όπως και με τον παλιότερο τρόπο της ice cream sandwich, μόνο που αλλάζουν τα αρχεία, και το recovery, που γίνεται καλύτερο και πιο προχωρημένο. Είναι ο πιο απλός τρόπος, ο οποίος δεν αλλάζει τον kernel της Samsung, πάρα μόνο το recovery.

Προσοχή: ** Xρειάζεται εξωτερική κάρτα microsd για να γίνει το πρώτο βήμα **

 

Root

 

1. Κατεβάστε το αρχείο .zip που αντιστοιχεί στο firmware σας από εδώ και βάλτε το στην εξωτερική κάρτα sd.

2. Kάντε επανεκκίνηση σε recovery mode (δείτε σχεδιάγραμμα για τα 3 κουμπιά στο επόμενο μήνυμα, μόνο που τώρα αντί για volume down πατάμε volume UP)

3. Επιλέξτε apply update from external storage, χρησιμοποιώντας τα κουμπιά ήχου, και το power για επιλογή.

4. Αυτό ητανε, είστε root, και έχετε και clockworkmod recovery touch. Αφού κάνετε reboot, βρείτε την εφαρμογή SuperSU στις εφαρμογές σας, τρέξτε την και κάντε update αν ζητήσει.

 

Unroot

Ο καλύτερος και πιο ανώδυνος τρόπος είναι απλά να επαναφέρετε την επίσημη rom της Samsung που είχατε πριν κάνετε root, όπως αναφέρεται στο θέμα Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II

 

 

 

- Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich

 

Aπλούστατος τρόπος από τους Phil3759 και Rachmat3 των XDA, χωρίς την ανάγκη για kernel. Δουλεύει σε ΙCS, αλλά όχι σε προηγούμενες εκδόσεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το "brickbug" κάποιων συσκευών οπότε μπορεί να γίνει άφοβα απ'όλους.

Προσοχή: ** Xρειάζεται εξωτερική κάρτα microsd για να γίνει το πρώτο βήμα **

 

Root

 

1. Κατεβάστε αυτό το αρχείο και βάλτε το στην εξωτερική κάρτα sd.

2. Kάντε επανεκκίνηση σε recovery mode (δείτε σχεδιάγραμμα για τα 3 κουμπιά στο επόμενο μήνυμα, μόνο που τώρα αντί για volume down πατάμε volume UP)

3. Επιλέξτε apply update from external storage, χρησιμοποιώντας τα κουμπιά ήχου, και το power για επιλογή.

4. Επιλέξτε το Root_SuperSU.0.98-Busybox.1.20.2-S2-signed.zip που κατεβάσατε στο βήμα 1. Αυτό ητανε, είστε root. Αφού κάνετε reboot, βρείτε την εφαρμογή SuperSU στις εφαρμογές σας, τρέξτε την και κάντε update αν ζητήσει.

 

Aν τώρα επιθυμείτε CWM recovery (σε περίπτωση π.χ. που θέλετε να βάλετε κάποια custom rom ή να κάνετε nandroid backup), μπορείτε να το βάλετε με αυτό το αρχείο όπως στο βήμα 4 της παραπάνω διαδικασίας. (η εγκατάσταση του CWM είναι προσωρινή).

 

Unroot

 

1. Κατεβάστε αυτό το αρχείο και βάλτε το χύμα στην εξωτερική microsd κάρτα.

2. Kάντε επανεκκίνηση σε recovery mode (δείτε σχεδιάγραμμα για τα 3 κουμπιά στο επόμενο μήνυμα, μόνο που τώρα αντί για volume down πατάμε volume UP)

3. Επιλέξτε apply update from external storage.

4. Επιλέξτε το Unroot_SuperUser-Busybox-Uninstaller-Update2-signed.zip.

5. Reboot.

 

Aυτό ήταν, ΔΕΝ είστε πια root.

Edited by Tyxerakias

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)

 

Προετοιμασία

 

 

 

  • Κατεβάζεις το KIES από
εδώ πέρα. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση. Το KIES δεν χρειάζεται. Αυτό που θέλεις είναι τους Drivers για το κινητό, οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.
 
 
 
Κατεβάζεις το Odin 1.85 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.
 
 
 
Πάς στις ρυθμίσεις --> πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο --> Τσεκάρεις τον αριθμό κατασκευής. Σε ενδιαφέρουν μόνο τα 3 τελευταία γράμματα/ψηφία (KE2/KI4/LP7)
 
 
 
Ανοίγεις αυτή τη σελίδα. Στο 2ο ή στο 3ο ή στο 4ο κατεβάζεις το αντίστοιχο ζιπάκι CF-Root-SGS2_XW_xxx_XXX-v5.4-CWM5.zip, όπου XXX πρέπει να είναι ίδιο με τον αριθμό κατασκευής που έγραψα ακριβώς από πάνω. Μόλις κατέβει το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστει αργότερα.
ΠΧ. Ice cream sandwich XWLP7 -> CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip
BULPC (της Vodafone) -> CF-Root-SGS2_BU_VOD_LPC-v5.4-CWM5.zip
 

 

 

Αφού έχεις σιγουρευτεί και έχεις διπλοτσεκάρει οτι είσαι έτοιμος. Αρχίζεις την διαδικασία.

 

Σημείωση. Το κινητό δεν πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το PC. To KIES πρέπει να είναι κλειστό, όπως επίσης και το Odin. Επίσης, μην βγάλεις το κίτρινο θαυμαστικό.

 

 

 

Διαδικασία root

 

 

 

 

  • [imgalign]
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/mode-download_galaxyS21.png[/imgalign]Κλείνεις το κινητό. (Περιμένεις λιγάκι να σβήσουν τα κάτω κουμπάκια) Πατάς μαζί Volume down(χαμήλωση ήχου) + Home button(κεντρικό κουμπί) + Power button(το κουμπί δεξιά που κλείνει το κινητό)
Τα κρατάς πατημένα μέχρι να μας βγει η εικόνα δεξιά.
Πριν βγει αυτή η εικόνα δεξιά είναι μια άλλη που εμφανίζεται. Τότε αφήνεις τα κουμπιά και πατάς Volume Up(αύξηση ήχου)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odinm.jpg[/imgalign]Μόλις βγει η εικόνα λοιπόν πας στον υπολογιστή και ανοίγεις το Odin3 v1.85.exe.
Χωρίς να πειράξεις τίποτα, πατάς στο PDA και φορτώνεις το CF-Root-SGS2_XW_ODD_XXX-v3.7-CWM3.tar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/odinyellow.jpg[/imgalign]Συνδέεις το κινητό στο PC και μόλις δεις αυτήν την εικόνα πάνω δεξιά - το κίτρινο 0:COM - πατάς start και περιμένεις.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/untitled4.PNG[/imgalign]Μετά στο κάτω αριστερά κουτάκι(Message) θα αρχίσει να γράφει διάφορα. Και όταν τελείωσει πάνω αριστερά θα γράφει σε πράσινο φόντο PASS, και κάτω αριστερά με μικρά γράμματα θα γράφει succeed 1 / failed 0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Unroot - Πως να μην είσαι root.

 

 

  • Ο πιο εύκολος τρόπος για το Unroot είναι να φλασαριστεί επίσημο Firmware της Samsung μέσω Odin.
     
  • Το root είναι στην ουσία, «εφαρμογή» του συστήματος. Αν είσαι Root και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, δεν χάνεται.
     
  • Όταν αλλάζεις firmware είτε μέσω Odin είτε μέσω KIES, τα αρχεία του συστήματος αντικαθίστανται και χάνεται το root.

 

Για να φύγει το τρίγωνο στην αρχή που βγαίνει επείδη το cf-root δεν είναι επίσημο kernel, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το πρόγραμμα από τον δημιουργό του cf-root, ή ακολουθήστε τις οδηγίες σ'

το vidεάκι (πρέπει να έχετε το stock kernel της rom σας, υπάρχουν στο XDA όλοι οι kernels).

 

*** H ίδια διαδικασία ισχύει και για gingerbread roms.

Edited by Tyxerakias

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

- Root με insecure kernel σε επίσημα gingerbread firmwares

 

Σημαντικό, διάβασε με:

 

  • Η διαδικασία μπορεί να γίνει μέχρι στιγμής μόνο σε Windows PC και σε Linux με το αντίστοιχο πρόγραμμα
HeimdallΣε μερικά Windows PC δεν φένονται τα extensions(.zip/.tar/.exe), καλό θα ήταν τα ενεργοποιήσεις.
Ο οδηγός είναι και θα παραμείνει απλά ενας οδηγός. Αν πάει κάτι λάθος, δεν φέρω καμία απολύτως ευθύνη.
Σιγουρεύσου οτι διάβασες τουλάχιστον 2-3 φορές το παρόν άρθρο και καταλαβαίνεις τους κινδύνους.

 

 

 

 

 

 

 

Προετοιμασία

 

 

  • Κατεβάζεις το KIES από
εδώ πέρα. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση. Το KIES δεν χρειάζεται. Αυτό που θέλεις είναι τους Drivers για το κινητό, οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.
 
 
 
Κατεβάζεις το Odin 1.85 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.
 
 
 
Πάς στις ρυθμίσεις --> πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο --> Τσεκάρεις τον αριθμό κατασκευής. Σε ενδιαφέρουν μόνο τα 5 τελευταία γράμματα/ψηφία (XXKE2/XXKE7/XXKE8)
 
 
Ανοίγεις αυτή τη σελίδα. Τώρα ψάχνεις τον αντίστοιχο insecure kernel GT-I9100_XXΧΧΧ_insecure.zip, όπου XXX. Αφού το κατεβάσεις το ξεζιπάρεις και σιγουρεύεσαι ότι έχει κατάληξη .tar ή .md5 ή .smd.
ΠΧ. Gingerbread.XWKE7 -- > GT-I9100_XWKE7_insecure
 
 
 
Κατεβάζεις το S2Root από εδώ στο τέλος του πρώτου ποστ, μόλις κατέβει φυσικά το ξεζιπάρεις.

 

 

Αφού έχεις σιγουρευτεί και έχεις διπλοτσεκάρει οτι είσαι έτοιμος. Αρχίζεις την διαδικασία.

 

Σημείωση. Το κινητό δεν πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το PC. To KIES πρέπει να είναι κλειστό, όπως επίσης και το Odin.

 

 

 

Διαδικασία root

 

 

  • [imgalign]
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/mode-download_galaxyS21.png[/imgalign]Κλείνεις το κινητό. (Περιμένεις λιγάκι να σβήσουν τα κάτω κουμπάκια) Πατάς μαζί Volume down(χαμήλωση ήχου) + Home button(κεντρικό κουμπί) + Power button(το κουμπί δεξιά που κλείνει το κινητό)
Τα κρατάς πατημένα μέχρι να μας βγει η εικόνα δεξιά.
Πριν βγει αυτή η εικόνα δεξιά είναι μια άλλη που εμφανίζεται. Τότε αφήνεις τα κουμπιά και πατάς Volume Up(αύξηση ήχου)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odinm.jpg[/imgalign]Μόλις βγει η εικόνα λοιπόν πας στον υπολογιστή και ανοίγεις το Odin3 v1.85.exe.
Χωρίς να πειράξεις τίποτα, πατάς στο PDA και φορτώνεις το GT-I9100_XXX_insecure.tar.md5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/odinyellow.jpg[/imgalign]Συνδέεις το κινητό στο PC και μόλις δεις αυτήν την εικόνα πάνω δεξιά - το κίτρινο 0:COM - πατάς start και περιμένεις.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/untitled4.PNG[/imgalign]Μετά στο κάτω αριστερά κουτάκι(Message) θα αρχίσει να γράφει διάφορα. Και όταν τελείωσει πάνω αριστερά θα γράφει σε πράσινο φόντο PASS, και κάτω αριστερά με μικρά γράμματα θα γράφει succeed 1 / failed 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/2/S2RootMain.png[/imgalign]Μόλις ξεκινήσει το κινητό πάμε --> ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> ανάπτυξη και τικάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων.
Ανοίγεις την εφαρμογή S2 Root.exe και πατάς την κουμπί root. Η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση και πλέον θα είσαι root.
Το διαπιστώνεις εύκολα αν κοιτάξεις τις εφαρμογές του κινητού και έχεις το superuser.
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Πως να βγάλεις το κίτρινο θαυμαστικό που βγαίνει όταν ανοίγει το κινητό.

 

 

Η διαδικασία είναι ίδια με root του Odin. Γιαυτό θα την γράψω περιληπτικά

Κατεβάζεις από εδώ τον αντίστοιχο Original Kernel που θέλεις

πχ. GT-I9100_XWXXX_original , όπου XXX είναι o αριθμός κατασκευής (KE7/KE8 κτλπ) και φυσικά το ξεζιπάρεις.

 

Βάζεις το κινητό σε Download Mode

 

  • Ανοίγεις το Odin και χωρίς να πειράξεις τίποτα, διαλέγεις στο pda τον GT-I9100_XWXXX_original.tar
  • Συνδέεις το κινητό με το PC και περιμένεις να το διαβάσει, δηλαδή μέχρι να δεις το κίτρινο 0:COM που βγάζει στο Odin.
  • Πατάς Start και περιμένεις να τελειώσει η διαδικασία.
  • Αυτό ήτανε. Τέλος το κίτρινο θαυμαστικό.

 

 

- Unroot - Πως να μην είσαι root.

 

Η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια με την παραπάνω, με την μόνη διαφορά ότι στο S2Root πρόγραμμα πατάμε unroot.

Edited by Tyxerakias

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

- credits Κανένας τρόπος του root δεν έχει φτιαχτεί από μένα.

- Chainfire ο δημιουργός του Cfroot.

- Odia ο δημιουργός των insecure kernels.

- Rachmat3 που έδωσε τη μέθοδο για root στο ICS.

- Phil3759 που βελτίωσε τη μέθοδο του Rachmat3, αφαιρώντας την ανάγκη για CWM recovery.

 

 

Changelog:

 

- 08/07/2011 Προστέθηκε root το οποίο είναι όσο πιο κοντά γίνεται στις επίσημες ROMs της Samsung.

- 03/10/2011 Προστέθηκαν insecure kernels για τις BUKG2/BOKG2, root και με τους δύο τρόπους πλέον.

- 21/02/2012 Προστέθηκε εύκολος τρόπος root για ICS.

- 31/10/2012 Βελτιώθηκε ο παραπάνω τρόπος.

Edited by Tyxerakias

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

στην πρωτη περίπτωση για root στην ics ας μπει καποια υποσημείωση ότι το cwm είναι προσωρινό.

οταν κάνεις reboot μπαίνεις στο κανονικό της samsung.

σε περίπτωση που θέλει κάποιος να περάσει custom rom θα πρεπει να ξανατρέξει το cwm.zip και απο κει θα κάνει τα βηματα για custom rom

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου? Για να γίνει μόνιμο το clockword τι πρέπει να κάνω? Είμαι με ics και σκοπεύω να κάνω την διαδικασία που λέει το πρώτο post. Αφού λοιπόν rootαριστώ άμα κατεβάσω από το play store το rom manager και το βάλω να μου περάσει το clockword θα γίνει μόνιμο ή χρειάζεται και κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου? Για να γίνει μόνιμο το clockword τι πρέπει να κάνω? Είμαι με ics και σκοπεύω να κάνω την διαδικασία που λέει το πρώτο post. Αφού λοιπόν rootαριστώ άμα κατεβάσω από το play store το rom manager και το βάλω να μου περάσει το clockword θα γίνει μόνιμο ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

 

Θα πρέπει να μπαίνεις μετά μέσω ROM manager. Να ρωτήσω εγώ όμως κάτι, γιατί πρέπει να είναι μόνιμο το cwm? Επίσης αν είναι να αλλάξεις ROM, γιατί να κάνεις root με αυτόν τον τρόπο; O τρόπος αυτός είναι o πιο απλός γι'αυτούς που θέλουν να κάνουν μόνο root, χωρίς πειραματισμούς πολλούς, και να μείνουν κοντά σε stock κατάσταση. Αν είναι να φύγεις σε άλλη ROM τελείως, που θα αλλάξει ούτως η άλλως το recovery, το kernel κτλ., κάνε root με CF-root, που βάζει το cwm.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι προσπαθω να βρω τροπο να ρουταρω το τηλ. ενος φιλου και δεν ξερω πως, τα στοιχεια του τηλ. ειναι

εκδοση android : 4.0.3

εκδοση βασικου φασματος :I9100BOLP5

εκδοση kernel : 3.0.15-Ι9100BOLPD-CL000000dpi@DELL171#3

αριθμος κατασκευης :ΙML74Κ.BOLPD

Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο από τον Rachmat3 αυξάνει ο counter?Θέλω να να κανω root για να περάσω κάποιο theme μονο και δεν θελω να μπλεκω με counter και τριγωνακια.
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο από τον Rachmat3 αυξάνει ο counter?Θέλω να να κανω root για να περάσω κάποιο theme μονο και δεν θελω να μπλεκω με counter και τριγωνακια.

 

Ο ποιο καθαρός τρόπος ειναι αυτος του Rachmat3 ουτε τριγωνακια ουτα τίποτα

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,ειμαι μετριος χρηστησ του Galaxy S II. Θα ηθελα σε παρακαλω την βοηθεια σας. εχω Rom Οmega v12 . Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πεις πως μπορω να κανω το κινητο σαν του κουτιου με γνησιο ROM της SAMSUNG Εληνικο,να μπορει να κανει Updates κτλ.

 

Φανταζομαι χρειαζεται να κανω unroot και να φλασαρω ενα rom[ αν γινεται να μοθ ανεβασετε σε link] .Θα μπορουσες να με βοηθησετε.

 

Ευχαριστω :!:

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II.

Βάζεις ένα Ελληνικό Firmware ακολουθώντας της οδηγίες και τέλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ειχα την εκδοση 2.3.3 και χτες με KIES το αναβαθμισα σε 4.0.3 LP7.

Μολις το εκανα root με τον πρωτο τροπο....με 100% επιτυχια και 0% πιθανοτητα λαθους. Εχω απλα μια απορια... Στις εφαρμογες απο το App store, αναγνωριζεται η συσκευη ως rooted, αλλα στο menu -> Ασφάλεια-> Διαχειριστες συσκευης, μου λεει δεν υπαρχουν διαθεσιμοι διαχειριστες συσκευών...αυτο τι ειναι...?

Link to comment
Share on other sites

ειχα την εκδοση 2.3.3 και χτες με KIES το αναβαθμισα σε 4.0.3 LP7.

Μολις το εκανα root με τον πρωτο τροπο....με 100% επιτυχια και 0% πιθανοτητα λαθους. Εχω απλα μια απορια... Στις εφαρμογες απο το App store, αναγνωριζεται η συσκευη ως rooted, αλλα στο menu -> Ασφάλεια-> Διαχειριστες συσκευης, μου λεει δεν υπαρχουν διαθεσιμοι διαχειριστες συσκευών...αυτο τι ειναι...?

 

Αυτό είναι άσχετο με το ρουτ.Αφορά μερικές εφαρμογές που χρειάζονται κάποια περισσότερα δικαιώματα αλλά όχι ρουτ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο...υπαρχουν καποια πραγματα που "πρεπει" να γινουν οταν κανεις root το κινητο...?Ας πουμε σε εφαρμογες πρεπει να βαλεις καποιες...?Μου εβγαλε ενα εικονιδιο superuser...ειναι φυσιολογικο...?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο...υπαρχουν καποια πραγματα που "πρεπει" να γινουν οταν κανεις root το κινητο...?Ας πουμε σε εφαρμογες πρεπει να βαλεις καποιες...?Μου εβγαλε ενα εικονιδιο superuser...ειναι φυσιολογικο...?

 

Αυτό το εικονίδιο (superuser) δηλώνει οτι είσαι root

Να ανησυχούσες αν δεν στο εμφάνιζε !!

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο...καμια εφαργή που "πρεπει" να εχει καποιος οταν rootarei το κινητο,,,?καμια προταση..?

 

Φίλε μου προσωπικά όταν έκανα root το δικό μου android phone ήταν για να περάσω και να χρησιμοποιήσω το titanium backup και το root explorer.. Αλλά για να μην είμαστε off topic :X καλύτερα να ρίξεις μια ματιά εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115 :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για cf root σε εκδοση BOKK1 τι πρεπει να κατεβασω?

δεν βρισκω κερνελ κτλ που να ταιριαζει στην εκδοση μου .

καμια ιδεα?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον cf root για KK2 ή εναλλακτικά οποιονδήποτε cf root για την εκδοσή 2.3.5 π.χ (KI8 -ΚJ1 )

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομη

ψαχνω τον BOKK1 Stock Kernel για να αφαιρεσω το τριγωνω κατι το boot και στο xda δεν υπαρχει (εχει σβηστει)

μηπως τον εχει καποιος ευκαιρο? η να δοκιμασο το triangle away προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομη

ψαχνω τον BOKK1 Stock Kernel για να αφαιρεσω το τριγωνω κατι το boot και στο xda δεν υπαρχει (εχει σβηστει)

μηπως τον εχει καποιος ευκαιρο? η να δοκιμασο το triangle away προγραμμα?

 

ψαξε εδω πρεπει να το εχει http://www.galaxys2fan.com/2012/01/romsofficial-i9100-carrier-branded.html

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...