Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι κι ετσι μου φανηκε το 5ο. Αναμεικτα συναισθηματα.

Τα βιβλια δεν τα εχω διαβασει και ετσι δεν ξερω τι επεται απλως ελπιζω να μην εχουν "επαναπαυτει" στην τεραστια επιτυχια της σειρας ωστε να τραβηξουν οσο περισστοερο γινεται τα βιβλια για περισσοτερες σαιζον.

Εως τωρα με εξαιρεση το 4ο επεισοδιο, συγκριτικα με τις αλλες σαιζον λειπει η δραση. Για εμενα ελειπε και στο 5ο.

Ελπιζω να με δικαιωσει γιατι φτασαμε και στα μεσα της σαιζον.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο επεισοδιο μου φανηκε αδιαφορο. καμια σχεση με προηγουμενα...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Σαν σαπουνόπερα μου φαίνεται πλέον. Δεν ξέρω τελικά αν θα το συνεχίσω.

 

καλά εγώ δεν πρόκειται να το σταματήσω αλλά έχει αρχίσει να γίνεται όντως βαρετό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάντε υπομονή όσοι λέτε πως αρχίσατε να το βαριέστε... Χτίζεται η ατμόσφαιρα για τα σημαντικότερα γεγονότα της σαιζόν...
Link to comment
Share on other sites

Απλά κάντε υπομονή όσοι λέτε πως αρχίσατε να το βαριέστε... Χτίζεται η ατμόσφαιρα για τα σημαντικότερα γεγονότα της σαιζόν...

 

Αν περιμένουμε 10 μήνες για δέκα επεισόδια σε εξελισομενα σε τέτοιο βαρετό τέμπο τότε πως μπορείς να έχεις το κουράγιο για υπομονή;

 

Από τους φανατικούς της σειράς ο γράφων αλλά πλέον έχει κουράσει απίστευτα και βλέπεται καθαρά από συνήθεια. Ελπίζω να αλλάξει ροτα χωρίς όμως να είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.

 

Να σημειώσω ότι ξ σειρά έχει τεράστια έσοδα , με τεράστιο μπάτζετ από ένα κανάλι που αν μη τι άλλο έχει βγάλει σειραρες! Οι απαιτήσεις είναι μεγάλες παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Η 3η σεζον ειναι κακη, για πολλους λογους. Εχω αρχισει να χανω την πιστη μου στους D&D, πλεον αποκλινουν αρκετα απο τα βιβλια, με αποτελεσμα να μπλεκουν τα μπουτια τους. Καμια σχεση με τον πρωτο κυκλο. Θα τους δωσω μια τελευταια ευκαιρια του χρονου, που θα δειξουν το 2ο κομματι του 3ου βιβλιου, αλλα δεν ειμαι αισιοδοξος.
Link to comment
Share on other sites

Fail και το τελευταιο επεισοδιο. Εχουμε ηδη μπει στο 2ο μισο, κριμα. Λιγες πιθανοτητες δινω να μου αλλαξει η γενικη αποψη για την 3η σαιζον. Και ειμαι φαν.:(

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάντε υπομονή όσοι λέτε πως αρχίσατε να το βαριέστε... Χτίζεται η ατμόσφαιρα για τα σημαντικότερα γεγονότα της σαιζόν...

 

Διαφωνώ με αυτό το επιχείρημα... Αν είναι να περιμένεις ένα χρόνο για να δεις τρία καλά επεισόδια άστο να παει.. Δε βλέπω Following καλύτερα που είναι και σειρά-ρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα διαφωνήσω με τους περισσότερους, εμένα η σειρά εξακολουθεί να μου αρέσει.

 

Μου αρέσει που δεν είναι μόνο δράσης, αλλά αναπτύσσει χαρακτήρες, έχει μυστικές συμφωνίες / συμμαχίες / ίντριγκες ...μέχρι και θρησκείες , Πολυδιάστατη με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει πλεον πραγματικα πιστευω οτι το τραβανε οσο μπορουνε. Το οτι μου εδειξε εναν White Walker στο τελος δεν παει να πει οτι θα ξεχασω ολο το αλλο επεισοδιο.

Συμφωνω οτι εχει αρκετη ιντριγκα κλπ αλλα θελει και λιγη δραση.

Για εμενα το μεγαλυτερο λαθος εγινε στο promotion της σαιζον που ολοι ελεγαν οτι ειναι η καλυτερη εως τωρα. Not!

Αφου τα ειπα αυτα, εννοειται οτι θα συνεχισω να την παρακολουθω και ελπιζω σε περισσοτερη δραση.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο επεισοδιο της σεζον εως τωρα. Ελπιζω και το επομενο να ειναι στα ιδια επιπεδα, διοτι οι απαιτησεις ειναι πολυ υψηλες, θα καλυψει ενα απο τα δυνατοτερα κεφαλαια των βιβλιων.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει πλεον πραγματικα πιστευω οτι το τραβανε οσο μπορουνε. Το οτι μου εδειξε εναν White Walker στο τελος δεν παει να πει οτι θα ξεχασω ολο το αλλο επεισοδιο.

Συμφωνω οτι εχει αρκετη ιντριγκα κλπ αλλα θελει και λιγη δραση.

Για εμενα το μεγαλυτερο λαθος εγινε στο promotion της σαιζον που ολοι ελεγαν οτι ειναι η καλυτερη εως τωρα. Not!

Αφου τα ειπα αυτα, εννοειται οτι θα συνεχισω να την παρακολουθω και ελπιζω σε περισσοτερη δραση.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "το τραβάνε όσο μπορούνε". Έχουν άπειρο υλικό ώστε να γεμίσουν ώρες ατέλειωτες. Αυτά που βλέπουμε είναι το ζουμί από 100άδες σελίδες από τα βιβλία, όχι απλά δεν έχουν ανάγκη να τραβήξουν τίποτα, αλλά αναγκάζονται να κόψουν ένα σωρό πράγματα επειδή δεν έχουν χρόνο να τα δείξουν. ΑΥΤΗ είναι η σειρά. Βλέπω πολλά άτομα να ζητάνε "δράση". Θα απογοητευτείτε. Μάλλον διαλέξατε λάθος σειρά αν περιμένετε επικές μάχες με χιλιάδες στρατιώτες ή δράκους να καίνε πόλεις, ή στρατούς από ζόμπι εναντίων των τύπων στο τοίχος κτλ. Η σειρά ασχολείται με ίντριγκες, δολοπλοκίες, αναπτύσσει πολύπλοκους χαρακτήρες, έχει φοβερούς διαλόγους, έχει απίστευτες ανατροπές, σοκαριστικές σκηνές, αναπάντεχα γεγονότα...αυτά δεν είναι δράση; Μόνοι οι μάχες θεωρούνται "δράση"; Το κόψιμο του χεριού του Jaime, οι απίστευτες συζητήσεις του Tywin με τα παιδιά του, η προσωπικότητα της Daennerys, η σχέση του Jon Snow με την Ygritte και οι διάλογοι τους, η συζήτηση του Varys με τον Tyrion σχετικά με τον μάγο που τον είχε βασανίσει, οι σκηνές του Theon Greyjoy, η γιαγιά Tyrell και οι ατάκες της, η Sansa και η προσπάθεια της να επιβιώσει σε ένα εχθρικό περιβάλλον, η Melissandre...όλα αυτά είναι βαρετά; Δεν σε συγκινούν καθόλου; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς περισσότερη δράση, τί άλλο πρέπει να γίνει δηλαδή; Δεν γίνεται να έχουμε επεισόδια σαν την μάχη στο Blackwater συνέχεια, αυτό μόνο θεωρείται δράση;

 

Ειλικρινά πιστεύω βλέπεις λάθος σειρά, σίγουρα θα απογοητευτείς από την συνέχεια αν μέχρι τώρα δεν σε συναρπάζουν όλα αυτά, ΑΥΤΗ είναι η σειρά, είναι σειρά χαρακτήρων με εκπληκτικούς διαλόγους, αν περιμένεις μάχες με χιλιάδες κομπάρσους δεν πρόκειται να τις δεις ποτέ. Ούτε η Daennerys θα φτάσει ποτέ στους άλλους, ούτε τελική αναμέτρηση ανάμεσα στον στρατό του Tywin και του Robb Stark θα υπάρξει, ούτε θα ενωθούν όλοι για να πολεμήσουν τους αμέτρητους White Walkers ούτε τίποτα. Διάλογοι, πισώπλατα μαχαιρώματα, δολοπλοκία και καταπληκτικοί χαρακτήρες, αυτό είναι η σειρά.

Link to comment
Share on other sites

ούτε θα ενωθούν όλοι για να πολεμήσουν τους αμέτρητους White Walkers ούτε τίποτα. Διάλογοι, πισώπλατα μαχαιρώματα, δολοπλοκία και καταπληκτικοί χαρακτήρες, αυτό είναι η σειρά.

 

Για το πρώτο κρατάω μια πισινή μπας και δούμε κάτι τέτοιο στα 2 εναπομείναντα βιβλία (αν και όταν βγουν:lol:) Για το 2ο... Αυτή είναι η πεμπτουσία και της σειράς και της ιστορίας στα βιβλία. Γι'αυτό και η σειρά ονομάστηκε Game Of Thrones αντί οτιδήποτε άλλο (θα μπορούσε κάλλιστα να ονομαστεί A Song Of Ice And Fire όπως λέγεται η σειρά των βιβλίων)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "το τραβάνε όσο μπορούνε". Έχουν άπειρο υλικό ώστε να γεμίσουν ώρες ατέλειωτες. Αυτά που βλέπουμε είναι το ζουμί από 100άδες σελίδες από τα βιβλία, όχι απλά δεν έχουν ανάγκη να τραβήξουν τίποτα, αλλά αναγκάζονται να κόψουν ένα σωρό πράγματα επειδή δεν έχουν χρόνο να τα δείξουν. ΑΥΤΗ είναι η σειρά. Βλέπω πολλά άτομα να ζητάνε "δράση". Θα απογοητευτείτε. Μάλλον διαλέξατε λάθος σειρά αν περιμένετε επικές μάχες με χιλιάδες στρατιώτες ή δράκους να καίνε πόλεις, ή στρατούς από ζόμπι εναντίων των τύπων στο τοίχος κτλ. Η σειρά ασχολείται με ίντριγκες, δολοπλοκίες, αναπτύσσει πολύπλοκους χαρακτήρες, έχει φοβερούς διαλόγους, έχει απίστευτες ανατροπές, σοκαριστικές σκηνές, αναπάντεχα γεγονότα...αυτά δεν είναι δράση; Μόνοι οι μάχες θεωρούνται "δράση"; Το κόψιμο του χεριού του Jaime, οι απίστευτες συζητήσεις του Tywin με τα παιδιά του, η προσωπικότητα της Daennerys, η σχέση του Jon Snow με την Ygritte και οι διάλογοι τους, η συζήτηση του Varys με τον Tyrion σχετικά με τον μάγο που τον είχε βασανίσει, οι σκηνές του Theon Greyjoy, η γιαγιά Tyrell και οι ατάκες της, η Sansa και η προσπάθεια της να επιβιώσει σε ένα εχθρικό περιβάλλον, η Melissandre...όλα αυτά είναι βαρετά; Δεν σε συγκινούν καθόλου; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς περισσότερη δράση, τί άλλο πρέπει να γίνει δηλαδή; Δεν γίνεται να έχουμε επεισόδια σαν την μάχη στο Blackwater συνέχεια, αυτό μόνο θεωρείται δράση;

 

Ειλικρινά πιστεύω βλέπεις λάθος σειρά, σίγουρα θα απογοητευτείς από την συνέχεια αν μέχρι τώρα δεν σε συναρπάζουν όλα αυτά, ΑΥΤΗ είναι η σειρά, είναι σειρά χαρακτήρων με εκπληκτικούς διαλόγους, αν περιμένεις μάχες με χιλιάδες κομπάρσους δεν πρόκειται να τις δεις ποτέ. Ούτε η Daennerys θα φτάσει ποτέ στους άλλους, ούτε τελική αναμέτρηση ανάμεσα στον στρατό του Tywin και του Robb Stark θα υπάρξει, ούτε θα ενωθούν όλοι για να πολεμήσουν τους αμέτρητους White Walkers ούτε τίποτα. Διάλογοι, πισώπλατα μαχαιρώματα, δολοπλοκία και καταπληκτικοί χαρακτήρες, αυτό είναι η σειρά.

 

Δηλαδή φίλε μου γιατί κανείς δεν λέει τίποτα για τις δύο πρώτες σεζόν; τότε ήταν άλλη σειρά; αλλά βιβλία τότε απέδιδαν;

 

Θεωρώ πως ναι η σειρά είναι της ίντριγκας αλλά μπερδεύεσαι κάπου. Εδώ μιλάμε για πολλούς και αδιάφορους διαλόγους μέσα σε ένα επεισόδιο που ειλικρινά δεν έχουν κανένα μα κανένα νόημα. Αν ισχύει αυτό που λες για το τεράστιο υλικό που έχουν τότε για πιο λόγο μας παρουσιάζουν αδιάφορες σκηνές; ;;

 

Και σαν φρέσκο που το έχω στο τελευταίο επεισόδιο ποιος ο λόγος της ομιλίας μεταξύ του χοντρούλη και της κοπελίτσας για το ονομα του παιδιού; 3 λεπτά μέχρι να αποφασίσουν και στη τελική άκρη δεν βγήκε.

Edited by Stakantzi
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντουσα baator αλλα με καλυψε ο stakantzi. Το εαν βλεπω λαθος σειρα ειναι δικο μου θεμα και οχι δεν πιστευω οτι βλεπω λαθος σειρα με βαση τα δικα μου γουστα και απαιτησεις. :)

Δεν αντιλεγω οτι ειναι και αυτο δραση αλλα πραγματικα σε καποια φαση θες κατι παραπανω. Εγω τουλαχιστον. Δεν διαφωνω με την δικια σου αποψη, σεβαστη απολυτως.

Δεν ειχχα κανενα παραπονο απο τις 2 πρωτες και οπως ξαναειπα οταν βγαινουν και μου λενε οτι ειναι η πιο συγκλονιστικη σαιζον εως τωρα, ναι εχω μεγαλυτερες απαιτησεις σε σχεση με τις αλλες δυο. :)

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

O Βaator εχει δικιο, αυτη ειναι η σειρα. Δραση οπως την εννοειτε, θα υπαρχει μονο σε 1-2 επεισοδια.

 

 

Α, ποιοι διαλογοι ηταν αδιαφοροι; Του Sam; Η σειρα καπως πρεπει να δειξει οτι ερχεται κοντα στην Gilly.

Link to comment
Share on other sites

O Βaator εχει δικιο, αυτη ειναι η σειρα. Δραση οπως την εννοειτε, θα υπαρχει μονο σε 1-2 επεισοδια.

 

 

Α, ποιοι διαλογοι ηταν αδιαφοροι; Του Sam; Η σειρα καπως πρεπει να δειξει οτι ερχεται κοντα στην Gilly.

 

Αυτό το κάπως πρέπει να δείξει ότι. .. Πρέπει να βελτιώσει η σειρά. Καλή η ίντριγκα και το παρασκήνιο αλλά ο τρόπος που δίνεται στη τρίτη σεζόν είναι ως επί το πλείστον απαράδεκτος για τις δικές μου απαιτήσεις.

 

Παιδιά η σειρά έχει τεράστιο μπάτζετ και δεν φταίμε εμείς που ανέβασαν τον πήχη κατακόρυφα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε μου γιατί κανείς δεν λέει τίποτα για τις δύο πρώτες σεζόν; τότε ήταν άλλη σειρά; αλλά βιβλία τότε απέδιδαν;

 

Στον άρχοντα τον δακτυλιδιών μπήκα στη πρώτη ταινία χωρίς να ξέρω κάτι και έμεινα. Στις επόμενες ταινίες οι προσδοκίες μου ήταν στα ύψη γιατί είχα δει την πρώτη ταινία και για αυτό ίσως μου άρεσε περισσότερο η πρώτη της τριλογίας (όχι οτι δυσαρεστήθηκα με τις υπόλοιπες). Νομίζω για αρκετούς ισχύει η ίδια λογική στο GoT.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάπως πρέπει να δείξει ότι. .. Πρέπει να βελτιώσει η σειρά. Καλή η ίντριγκα και το παρασκήνιο αλλά ο τρόπος που δίνεται στη τρίτη σεζόν είναι ως επί το πλείστον απαράδεκτος για τις δικές μου απαιτήσεις.

 

Παιδιά η σειρά έχει τεράστιο μπάτζετ και δεν φταίμε εμείς που ανέβασαν τον πήχη κατακόρυφα.

 

Επειδη εχει τεραστιο μπατζετ θα πρεπει να βγαζουν απο το μυαλο τους σκηνες δρασης; Τα λεφτα πανε στα CGI, στα κουστουμια και για τα γυρισματα στην αλλη ακρη του κοσμου. Και αντε, πες οτι το κανουν, βαζουν μιση ωρα ξεκοιλιασματα ανα επεισοδιο. Η πλοκη πως θα προχωρησει σωστα; Ηδη καποιοι χαρακτηρες δεν εχουν αρκετο μπλα μπλα αυτη τη σεζον, που ειναι απαραιτητο. Δεν γινεται να ζητατε να μειωθει κι αλλο. Οι 1-2 σκηνες που οντως ειναι περιττες, θα επρεπε να πανε σε αλλους χαρακτηρες, οχι να αφιερωθουν σε μαχες.

 

Σχετικα με τη συγκριση των σεζον 1-2-3. Η 1η ηταν η καλυτερη επειδη α)το 1ο βιβλιο ειναι το καλυτερο εως τωρα στη σειρα β) ειναι το μικροτερο και αρα υπαρχει περισσοτερος χρονος για να δειξουν αυτα που πρεπει να δειξουν και γ) το ακολουθησαν σε πολυ μεγαλο βαθμο, χωρις να βγαζουν υποδεεστερα κομματια της πλοκης απο το μυαλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει τεραστιο μπατζετ θα πρεπει να βγαζουν απο το μυαλο τους σκηνες δρασης; Τα λεφτα πανε στα CGI, στα κουστουμια και για τα γυρισματα στην αλλη ακρη του κοσμου. Και αντε, πες οτι το κανουν, βαζουν μιση ωρα ξεκοιλιασματα ανα επεισοδιο. Η πλοκη πως θα προχωρησει σωστα; Ηδη καποιοι χαρακτηρες δεν εχουν αρκετο μπλα μπλα αυτη τη σεζον, που ειναι απαραιτητο. Δεν γινεται να ζητατε να μειωθει κι αλλο. Οι 1-2 σκηνες που οντως ειναι περιττες, θα επρεπε να πανε σε αλλους χαρακτηρες, οχι να αφιερωθουν σε μαχες.

 

Σχετικα με τη συγκριση των σεζον 1-2-3. Η 1η ηταν η καλυτερη επειδη α)το 1ο βιβλιο ειναι το καλυτερο εως τωρα στη σειρα β) ειναι το μικροτερο και αρα υπαρχει περισσοτερος χρονος για να δειξουν αυτα που πρεπει να δειξουν και γ) το ακολουθησαν σε πολυ μεγαλο βαθμο, χωρις να βγαζουν υποδεεστερα κομματια της πλοκης απο το μυαλο τους.

 

Η πρώτη σεζόν ήταν καλύτερη μόνο επειδή δεν "βίασαν" το βιβλίο και ήταν ιδιαίτερα πιστή σε αυτό.Το 3ο βιβλίο έχει μακράν περισσότερες και πιο αναπάντεχες ανατροπές απο το πρώτο.

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει τεραστιο μπατζετ θα πρεπει να βγαζουν απο το μυαλο τους σκηνες δρασης; Τα λεφτα πανε στα CGI, στα κουστουμια και για τα γυρισματα στην αλλη ακρη του κοσμου. Και αντε, πες οτι το κανουν, βαζουν μιση ωρα ξεκοιλιασματα ανα επεισοδιο. Η πλοκη πως θα προχωρησει σωστα; Ηδη καποιοι χαρακτηρες δεν εχουν αρκετο μπλα μπλα αυτη τη σεζον, που ειναι απαραιτητο. Δεν γινεται να ζητατε να μειωθει κι αλλο. Οι 1-2 σκηνες που οντως ειναι περιττες, θα επρεπε να πανε σε αλλους χαρακτηρες, οχι να αφιερωθουν σε μαχες.

 

Σχετικα με τη συγκριση των σεζον 1-2-3. Η 1η ηταν η καλυτερη επειδη α)το 1ο βιβλιο ειναι το καλυτερο εως τωρα στη σειρα β) ειναι το μικροτερο και αρα υπαρχει περισσοτερος χρονος για να δειξουν αυτα που πρεπει να δειξουν και γ) το ακολουθησαν σε πολυ μεγαλο βαθμο, χωρις να βγαζουν υποδεεστερα κομματια της πλοκης απο το μυαλο τους.

 

Κανείς δεν απαίτησε σκηνές βίας ή δράσης με το στανιο. Αυτό που προσωπικά περιμένω είναι να βελτιωθεί η επιλογή των σκηνών και να μην αναλωνονται σε άσχετους διαλόγους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...