Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρε ένας φίλος μου το herotab Mid816R2 από merimobiles. Χτες ήρθε η ταμπλέτα..εξωτερικά δείχνει πολύ όμορφη. Αυτο που αντιμετωπίζει όμως είναι ότι σε όποιο σημείο της οθόνης ( πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά ) και αν πατήσει, περίπου στο κέντρο εμφανίζονται δύο δακτυλιές που κάνουν νερά. Το ίδιο συμβαίνει και αν πιέσεις λίγο παραπάνω την πλάτη της ταμπλέτας. Έχει παρατηρήσει κανένας κάτι παρόμοιο? Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματική η οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρε ένας φίλος μου το herotab Mid816R2 από merimobiles. Χτες ήρθε η ταμπλέτα..εξωτερικά δείχνει πολύ όμορφη. Αυτο που αντιμετωπίζει όμως είναι ότι σε όποιο σημείο της οθόνης ( πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά ) και αν πατήσει, περίπου στο κέντρο εμφανίζονται δύο δακτυλιές που κάνουν νερά. Το ίδιο συμβαίνει και αν πιέσεις λίγο παραπάνω την πλάτη της ταμπλέτας. Έχει παρατηρήσει κανένας κάτι παρόμοιο? Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματική η οθόνη?

 

Ναι φίλε το έχω παρατηρήσει και εγώ ειδικά στο σημείο κάτω δεξια απο τη μέση. Είναι το μειονέκτημα της συγκεκριμένης ταμπλέτας. Βέβαια αν ο φίλος σου έχει πρόβλημα σε όλα τα σημεία τότε είτε θα δημιουργήθηκε πρόβλημα στη μεταφορά είτε το assembly εχει κάνει λάθος. Μάλλον του ξέφυγε του φίλου μου το Leo.

info.ricardo.gr/MicroChina

Tablets and more...

Greektabletscn.wordpress.com

 

Reviews Κινέζικων tablet και νέα απο την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε το έχω παρατηρήσει και εγώ ειδικά στο σημείο κάτω δεξια απο τη μέση. Είναι το μειονέκτημα της συγκεκριμένης ταμπλέτας. Βέβαια αν ο φίλος σου έχει πρόβλημα σε όλα τα σημεία τότε είτε θα δημιουργήθηκε πρόβλημα στη μεταφορά είτε το assembly εχει κάνει λάθος. Μάλλον του ξέφυγε του φίλου μου το Leo.

Όντως έτσι είναι! Κάτω δεξιά από τη μέση σε δύο σημεία. Σε όποιο σημείο της οθόνης και αν πατήσει, σε εκείνα τα δύο εμφανίζεται. Δηλαδή είναι μόνιμο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι είναι! Κάτω δεξιά από τη μέση σε δύο σημεία. Σε όποιο σημείο της οθόνης και αν πατήσει, σε εκείνα τα δύο εμφανίζεται. Δηλαδή είναι μόνιμο πρόβλημα.

 

yeap αν δεν τη πιέζει σε αυτό το σημείο μετά απο λίγη ώρα σταματάει να κάνει νερά ή μειόνονται πάρα πολύ. Παιδιά το ξαναλέω. Οι ταμπλέτες έχουν βελτιωθεί πολύ αλλά πάντα θα αντιμετωπίζεται τέτοια μικροπροβλήματα. Είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Απο τη πληροφόρηση που έχω έχει σταματήσει η παραγωγή τους και όσοι τα δουλέυουν έχουν stock. Σε μια βδομάδα θα ξαναεμφανιστούν όμως και ελπίζω με διορθωμένο αυτό το πρόβλημα.

 

Παρεπιπτόντως μόλις τώρα ανεβάζω νέο άρθρο στο blog μου για κάποια νέα μοντέλα που αξίζουν τη προσοχή σας. Αν έχω καταλάβει καλά βγαίνει νεο flytouch με capacitive και 3G. Πρέπει να το διασταυρώσω όμως.

Έχουμε παρουσίαση

1. Tablet τηλέφωνο

2. Το απόλυτο Ipad knock off

3. Flytouch me capacitive????????

 

καλή ανάγνωση

info.ricardo.gr/MicroChina

Tablets and more...

Greektabletscn.wordpress.com

 

Reviews Κινέζικων tablet και νέα απο την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..!! Μπορείς να μου περιγράψεις τη διαδικασία του factory reset..?

Προφανως δεν εννοείς το φλασάρισμα με το τελευταίο firmware "tim5" , σωστά..?

 

Αυτή τη στιγή ειμαι γραφειο και δεν έχω πρόσβαση στα σάιτ του εξωτερικου.. αλλιώς θα το γκουγκλαρα..

Factory reset

* Power off the tablet.

* Then power it back while holding POWER , MENU and BACK (the big circle) together ....wait a moment ...

* You'll see a message indicating that you're in recovery mode and 5 minutes later you're back to factory.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Factory reset

* Power off the tablet.

* Then power it back while holding POWER , MENU and BACK (the big circle) together ....wait a moment ...

* You'll see a message indicating that you're in recovery mode and 5 minutes later you're back to factory.

 

To δοκίμαζα όλο το απογευμα και μετά στα καπακια calibration συνέχεια..

Δεν έχει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά. Βλέπω μια μικρή βελτίωση αλλά φοβάμαι πως ειναι και η ιδέα μου.. :(

Link to comment
Share on other sites

Πήρε ένας φίλος μου το herotab Mid816R2 από merimobiles. Χτες ήρθε η ταμπλέτα..εξωτερικά δείχνει πολύ όμορφη. Αυτο που αντιμετωπίζει όμως είναι ότι σε όποιο σημείο της οθόνης ( πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά ) και αν πατήσει, περίπου στο κέντρο εμφανίζονται δύο δακτυλιές που κάνουν νερά. Το ίδιο συμβαίνει και αν πιέσεις λίγο παραπάνω την πλάτη της ταμπλέτας. Έχει παρατηρήσει κανένας κάτι παρόμοιο? Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματική η οθόνη?

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα στο herotab c8. Συν ότι το buffer της οθόνης κολλάει και μερικές φορές αλλού πατάς και αλλού πάει! Το παν στις κινεζικές ταμπλέτές είναι να βρεις καλή υποστήριξη από developers. Ήδη σε κάποιες έχουμε android 3 alpha. Οπότε καλύτερα πριν ένα καλό ψάξιμο σε slatedroid και xda

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα στο herotab c8. Συν ότι το buffer της οθόνης κολλάει και μερικές φορές αλλού πατάς και αλλού πάει! Το παν στις κινεζικές ταμπλέτές είναι να βρεις καλή υποστήριξη από developers. Ήδη σε κάποιες έχουμε android 3 alpha. Οπότε καλύτερα πριν ένα καλό ψάξιμο σε slatedroid και xda

 

Sent from my LG-P500

 

Το rena3 δεν έχει την υποστήριξη αλλά τέτοια προβλήματα δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμαζα όλο το απογευμα και μετά στα καπακια calibration συνέχεια..

Δεν έχει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά. Βλέπω μια μικρή βελτίωση αλλά φοβάμαι πως ειναι και η ιδέα μου.. :(

τοτε μαλλον εχει καποιο προβλημα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα flytouch στα 120 ευρω απο ebay. ευτυχως ασχολουμε με εμποριο και το εδιωξα αμεσως!!

 

ενα δυο λογια:

 

ταχυτητα : o p3 450mhz - 384mb ram σε windows xp πεταει μπροστα του . το iphone 3gs που εχω ειναι τουλαχιστον * 3 η ταχυτητα στο ιντερνετ. ( το flytouch το ειχα σε ethernet 14Mbps connx ενω το τηλεφωνο μου με σημα 5/5 γραμμες 3g.

 

ποιοτητα κατασκευης: πολυ φτηνιαρικο. τα πλαστικα του γυρω απο το touch screen δεν εφαπτονται καλα και ξεκουμπωνει. μετα το πιεζεις και κουμπωνει παλι ;)

 

ebook reader : ολη η αισθηση που σου δινει ειναι πολυ μετρια. αν εχεις τα pdf μεσα ισως και να τα διαβαζες αν μπορεις με την ζεστη που βγαζει, δεν εννοω οτι θα σε καψει απλα εδω παιζεται και ενα θεμα με τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει μια συσκευη αν την εχεις σε wireless πχ. αλλα εδω αφου εκανα αναφορα πριν σε 3gs θα πω και οτι το 3gs καιει οταν το δουλευεις εντονα οποτε ισως αυτο που λεω να ειναι και βλακεια.

 

touch: μοιαζει με τα πρωτα τηλεφωνα touch που ειχαν βγει. πατας και αμα θελει το πιανει.

 

interfaces μπορει να εχει απολα πανω οπως hdmi κτλ κτλ αλλα ειναι πολυ δυσχρηστο οποτε δεν προκειται ποτε να τα χρησιμοποιουσα.

 

συσκευασια: αν εχετε αγορασει ποτε noname συσκευη πχ απο καποιο παζαρι θα καταλαβετε τι συσκευασια να περιμενετε πχ δεν υπαρχει manual τυπωμενο. 3 καλωδια : ακουστικα , φορτιστης, κεραια gps σε ενα πλαστικο και το flytouch.

 

βρηκα μια φωτογραφια με το κουτι ανοιχτο:

http://showchina.en.alibaba.com/product/397681570-209673645/10_infotmic_x220_superpad_flytouch_2_white_box_.html

 

boot time κανει περιπου 2 λεπτα.

 

shutdown πατας το κουμπι να κλεισει. δεν υπαρχει καποια ενδειξη οτι κλεινει η συσκευη απλα μια στιγμη μαυριζει η οθονη οποτε υποθετεις οτι εκλεισε.

 

αυτονομια αμφιβαλω αν βγαζει 2 ωρες αν εισαι συνδεδεμενος πανω σε ενα wifi. για να πω την αληθεια επειδη ειχα την ευκαιρια να το πουλησω το κρατησα ανοιχτο 1 ωρα μετα απο 6 ωρες φορτιση και η μπαταρια ειχε παει στη μεση. Δεν εβγαλα τις ζελατινες που ειχε πανω για να δω αν θα βελτιωνοταν το touch γιατι οπως προειπα ηθελα να το μεταπουλησω.

 

σχεδιασμος και κατι θετικο. ειναι τουλαχιστον ομορφο :lol:

 

Δηλωνω πτυχιουχος τει πληροφορικης απλα για πολυ θα πουν οτι δεν εχω σχεση με το αντικειμενο και τα κραζω χωρις λογο.

 

Δεν ειχα υπομονη να ασχοληθω παραπανω μαζι του. Δεν συγκρατησα ουτε ποιο firmware version ετρεχε απλα ειδα οτι ειχε android 2.2 κοιταξα video reviews στο ιντερνετ για να δω αν οντως αυτο που εχω ειναι flytouch 3 γιατι θεωρησα οτι ισως μου πουλησαν καμια αντιγραφη του. Δυστηχως μου πουλησαν το orignal flytouch.

 

Αυτα..

 

edit: ειδα σε μια σελιδα οτι καθε τρεις και λιγο βγαζουν νεο firmware. δεν ξερω αν το αλλαζα σε καποιο πιο καινουργιο αν θα πετουσε η συσκευη. Σε καθε περιπτωση ακομα και αν γινοταν πιο γρηγορο ενα firmware δεν μπορει να τα φτιαξει ολα οσα γραφω παραπανω. Το επομενο flytouch που θα πεσει στα χερια μου θα το αναβαθμισω να δω τι θα γινει. Και στην τελικη δεν ξερουν ολοι να κανουν update.

Edited by hlekat
firmware.
Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτα που λες φίλε μου..

παρόλο που σε καποια σημεια εισαι λιγο υπερβολικός, να υπενθυμίσω πως έδωσες μόλις 120 ευρώ για μια συσκευή 10ιντση..!!

10ιντσες men..!!

Αλλοι θα τα έδιναν μονο και μόνο για να παιζουν angry birds, sudoku, ναυμαχία ή δεν ξέρω και εγώ τί άλλο άν ταξιδεύουν συχνά με τραίνο ή περνάνε ώρες σε ουρες σε κάποια δημόσια υπηρεσία..!! :))))

Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτα που λες φίλε μου..

παρόλο που σε καποια σημεια εισαι λιγο υπερβολικός, να υπενθυμίσω πως έδωσες μόλις 120 ευρώ για μια συσκευή 10ιντση..!!

10ιντσες men..!!

Αλλοι θα τα έδιναν μονο και μόνο για να παιζουν angry birds, sudoku, ναυμαχία ή δεν ξέρω και εγώ τί άλλο άν ταξιδεύουν συχνά με τραίνο ή περνάνε ώρες σε ουρες σε κάποια δημόσια υπηρεσία..!! :))))

 

 

137.5 μαζι με τα μεταφορικα και παλι τσαμπα ειναι συμφωνω.

 

απλα ενημερωνω το κοσμο να μην περιμενει οτι θα παρει αυτη τη συσκευη με τα 120 ή οσο την παρει και θα ειναι εφαμιλλη με αυτες που πουλανε στα μαγαζι με 250-350 ευρω. Αν και θεωρω οτι αυτα τα κρυπτο που πουλανε εδω με 150 ευρω θα ειναι καλυτερα. Βεβαια δεν ειναι 10".

 

Στο feedback που αφησα στο ebay εγραψα αυτο ακριβως που ειπες και εσυ. οτι πληρωσεις παιρνεις.

 

θα ηθελα βεβαια να μου πεις που ειμαι υπερβολικος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό ακριβώς.. :)

1.Οσον αφορά την αυτονομία, εμένα μου κρατάει 3-4 ώρες περίπου αναλογα με τη χρήση. (παντα συνδεδεμενος σε wifi)

2.ebook reader. Προσωπικά που το δοκιμασα μου φανηκε αρκετά καλό λογω της μεγάλης οθόνης. Σαφως και βγαζει μια ζέστη, αλλά πιστεύω πως παιζει ρόλο και πως το κρατας..

3.interfaces. Θα συμφωνήσω με το hdmi πως ειναι δυσχρηστο, η θυρα ethernet εντελως περιττή (τουλάχιστον σε εμένα), αλλά τρομερή ευκολια οι 2 θυρες usb σε αντίθεση οι micro-usb που βρίσκεις σε άλλα μοντέλα.

 

Αυτες ήταν οι παρατηρήσεις μου. Σε γενικότερο πλάνο συμφωνώ μαζί σου. Αν θα την ξαναέπαιρνα? Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.. Αλλά σκοπεύω να την χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο για να βλέπουν παιδικά τα παιδιά ή για χρήση gps !!! Παρόμοιες λύσεις κοστίζουν αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω συμφωνουμε. μαρεσει που λες αν θα την ξαναπαιρνες! εχεις περασει firmwares ή οπως σου ηρθε;

ρωταω γιατι εμενα ισως ηταν τελειως πατατα και στην μπαταρια. ισως με την νεα εκδοση να μην ετρωγε τοση ενεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο firmware , SuperPad2 Flytouch3 Hybrid Tim Rom (rooted)

http://public.timduru.org/Android/Flytouch3/

 

Βελτιώθηκε κατακόρυφα ο ήχος, καθώς και επίσης περάστηκαν πολύ αξιόλογες εφαρμογες. Απαραίτητος για browsing ο mini-opera. Η χρηστικότητα της ταμπλέτας ανέβηκε κατακόρυφα. Μπορεί να σου έτρωγε μπαταρία άν ειχες ανοιχτό το gps..

Ομως το πρόβλημα που εγω αντιμετωπίζω ειναι πως δε μου καλιμπραρει σωστα το touch screen όπως προανέφερα.. Μάλλον θα επαιρνα κατι παρόμοιο, κυρίως απο περιέργεια!!! αχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα και το 2ο tablet που είχα πάρει από το ebay. Τώρα το σκαλίζω. Μιλάω για αυτό: http://www.ebay.co.uk/itm/7-8650-Epad-Android-OS-2-2-Tablet-PC-WIFI-Camera-UK/230632367932?ssPageName=WDVW&rd=1QQihZ013QQcategoryZ171485QQcmdZViewItem#ht_5053wt_1139

 

με την διαφορά ότι το πήρα στις 50 λίρες και όχι 70 που το έχει τώρα. Ξέρουμε αν βγάζει και αυτό firmware updates και από που μπορώ να τα βρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. εχω το HEROTAB MID816 Κακ εχω προβλημα με το android market. Δεν μου φορτονει ολες τις εφαρμογες. Δηλαδη η αναζητηση για πχ DOLPHIN BROWSER μου επιστρεφει οτι εχει σχεση με τον Dolphin (addons theme κα) αλλα οχι την βασικη εφαρμογη τον browser. Καμια ιδεα για αυτο.....?
Link to comment
Share on other sites

αυτό το πρόβλημα έχει αναφερθεί και σε άλλα κινέζικα tablet.Θα πρέπει να περάσεις μια άλλη rom στην οποία το market θα βλέπει την συσκευή σου ως ένα από τα δημοφιλή μοντέλα.Κοίτα στο http://www.slatedroid.com για rom

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ηδη 2 ρομ και την τελευταια απο το merimobiles με 2.3 android. τα ιδια μου κανει και με τις 2 ρομ.
Link to comment
Share on other sites

@ trackera

τελικα εβαλα την 05202011-NodusRom816 (απο εδω http://www.slatedroid.com/topic/18260-05202011-nodusrom816/ ) και ολα ειναι οκ τωρα. σε ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορει πια το flytouch 4 που ειναι capacitive και 3G ενσωματωμενο (για bluetooth μπορω να κανω παραχωρησεις αλλα το 3g νομιζω ειναι απαραιτητο καθως η κατασταση του wifi στην Ελλαδα, εννοειται εκτος σπιτιου, ειναι μαυρα χαλια) κλπ κλπ κλπ, ότι θες, καθιερωμενο πια και firmware κλπ κλπ. Αν η τιμη εχει μια λογικη γυρω στα 250 €, νομιζω οτι ολοι πια εχουν δικαιωμα να εχουν ενα tablet αξιοπρεπες. Υπολογιστε εξοδα μονο αν χρειαστει να κανετε επεκταση για χωρητικοτητα.

Περιμενω νεα απο τους πιο ειδικους, να δουμε τι να κανουμε

 

Το μονο που δεν καταλαβαινω αν υπαρχει επισημο flytouch απο την εταιρεια ibex και απο κει και περα κυκλοφορουν δεκαδες μαϊμουδες ή το flytouch ειναι τεχνολογια, επιτευγμα και ο καθε κατασκευαστης μπορει να το κυκλοφορησει με αυτο το ονομαhttp://www.apad.tv/apadforum/attachment.php?attachmentid=304&d=1312571571

Edited by kleomenis76
τροποποιηση για θεμα γνησιοτητας
Link to comment
Share on other sites

Με 300€ παίρνεις το asus transformer και σε λίγο καιρό κυκλοφορεί και archos 8 με nvidia tegra 2 στα 250€ οπότε και τα 200€ είναι πολλά για το flytouch 4. To μόνο που αξίζει τα χρήματα του είναι το nook color. Αλλιώς το άνω φράγμα για μένα είναι τα 150€

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καθε χαρακτηριστικο ανεβαζει την τιμη κι ενα πενηνταρικο (3g κλπ), η οθονη μαλιστα πανω απο 100 αν ειναι resistive ή capacitive, οι ιντσες επι του ιδιου μοντελου αλλα 100 κλπ.

Αν πραγματι αυτα τα ταμπλετ που λες προσφερουν αυτα που περιγραφονατι εδω παω πασο:

http://www.prlog.org/11597263-multi-touch-flytouch-3-rocks-ipad-2-adds-built-in-3g-phone-calling.html

Edited by kleomenis76
διαγραφη καταστηματος
Link to comment
Share on other sites

3G όχι. Μιλάμε όμως για επώνυμα 100% αξιόπιστα. Για το asus δεν τίθεται θέμα (399$ στα 32gb ) ενώ το archos στα 8 gb και φυσικά με nvidia tegra 2. Αν τώρα κ το flytoych4 είχε nvidia tegra 2 θα το σκεφτόμουν. Το 3g απο τη στιγμή που χρησιμοποιω το κινητό μου γι αυτό δε με απασχολεί.

 

 

---

- Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...