Jump to content

[GPS] Τι να αγοράσω?


type
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

Σκέφτομαι την αγορά GPS και επειδή δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά βρήκα κάποια κινέζικα με αξία γύρω στα 45 ευρώ. Τί λέτε αξίζουν; Μπορώ να βάλω σπασμένους χάρτες; Δείτε και κάποια λινκ:

1. http://cgi.ebay.com/NEW-DESIGN-4-3-GPS-SAT-NAV-FM-MP3-4-FREE-MAP-2GB-4-3-/290562132368?pt=UK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems&hash=item43a6da4990

2. http://cgi.ebay.com/4-3-4-3-Touch-Screen-GPS-FM-MP3-4-e-BOOK-FREE-MAP-2GB-/290506089607?pt=GPS_Devices&hash=item43a3832487

3. http://cgi.ebay.com/HOT-4-3-4-3-GPS-SAT-NAV-FM-MP3-4-FREE-MAP-2GB-BLUE-/300548359695?pt=GPS_Devices&hash=item45fa14060f

 

Ακούω απόψεις, έχει αγοράσει κανένας κάποιο από αυτά;

 

Φιλε μου εχω αγορασει κι εγω (ενας φιλος μου βασικα που ξερει απο gps) ενα απο αυτα τα κινεζικα που δειχνεις (το πρωτο) με μνημη 4 GB και με το IGO λειτουργικο που ειναι ΚΑΙ πολυ γρηγορο ΚΑΙ πολυ ευκολο στη χρηση του σε σχεση με ΟΛΑ τα λειτουργικα. Παρε το αφοβα (ειμαι ταξιτζης και το χρησιμοποιω καθημερινα,ξερω τι σου λεω)

Edited by snowteo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα κι απο εμενα. Στα γεραματα (30) αποφασισα να παρω καποια συσκευη GPS. Ενω ξεκινησα το ψαξιμο με το σκεπτικο "να με πηγαινει-να με φερνει" διαβαζοντας ανακαλυψα πως μετα το ξεκλειδωμα αποκτας απεριόριστες δυνατοτητες. Πραγμα που με ενδιαφερει αρκετα, καθως θελω να ξερω παντα τις επιλογες εχω. Βλεπω πως μετρο συγκρισης για πολλους ειναι οι χαρτες της Αθηνας. Εμενα δε μου χρειαζεται καθως ξερω την Αττικη παρα πολυ καλα. Συντομα θα μετακομισω στο Μοναχο και θα κανω αρκετες διαδρομες στις γυρω πολεις, οποτε και θελω κατι με ενημερωμενους χαρτες τις Ευρωπης γενικοτερα. Εχω αρχισει και ψηνομαι για navigon και garmin αν και βλεπω πολυ αρνητικα σχολια για τα garmin. Επισης τα MLS δειχνουν σταθερη αξια και ειναι αναγνωρισιμη μαρκα. καποιο γρηγορο προγραμμα και καλους χαρτες που θα μπορουσα να κοιταξω; Πιστευω πως γυρω στα 100€ αρκουν για μια καλη συσκευη. σωστα;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προτείνω να πάρεις ένα "ανοιχτό", επώνυμο και να του βάλεις εσύ όποια και όσα προγράμματα πλοήγησης θέλεις.

 

Συστήνω ανεπιφύλακτα αυτό... http://www.ebay.co.uk/itm/WayteQ-x960BT-Pure-Satellite-navigation-no-software-/140575248675?pt=UK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems&hash=item20baf01123#ht_2112wt_888

 

Καλή ποιότητα κατασκευής.

Πολύ καλό πομπό FM Transmitter

Πολύ καλό δέκτη GPS

Άψογη λειτουργία Bluetooth

Πολύ καλή φωτεινότητα σε ισχυρή ηλιοφάνεια που με την βοήθεια του προαιρετικού sun protector γίνεται άψογη

Δυνατός ήχος

Πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά

Τρέχει άψογα το Primo 1.2 με ταυτόχρονη λειτουργία του music player, του FM Transmitter, του Bluetooth και με το πρόγραμμα σε πλήρη μορφή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

από θέμα εγγύησης ?? σημειώνω ότι είχα ένα vector master 380< αν το λέω καλά> και ένα mio move 550 spirit<έτι νομίζω λεγόταν> δυστυχώς το πρώτο έσπασε η οθόνη και το δεύτερο έκανε <φτερά> τώρα κοιτάω κάποιο ανάλογο ας πούμε μεγιστη τιμή 120 euro και να έχει από μονο του κάποιες δυνατότητες oπως μουσική ktlp! η να μπορώ να του δώσω εγώ μετά όπως είχα κάνει και με τα δυο προηγούμενα!

αυτά που έχω δει προς το παρόν από ελλάδα είναι το mls "destinator" 4800 και ένα garvin muvi 40!

πια είναι η γνώμη σας η πιο προτείνεται ? ευχαριστω προκαταβολικά για την απάντηση!

Edited by masaz
Link to comment
Share on other sites

από θέμα εγγύησης ?? σημειώνω ότι είχα ένα vector master 380< αν το λέω καλά> και ένα mio move 550 spirit<έτι νομίζω λεγόταν> δυστυχώς το πρώτο έσπασε η οθόνη και το δεύτερο έκανε <φτερά> τώρα κοιτάω κάποιο ανάλογο ας πούμε μεγιστη τιμή 120 euro και να έχει από μονο του κάποιες δυνατότητες oπως μουσική ktlp! η να μπορώ να του δώσω εγώ μετά όπως είχα κάνει και με τα δυο προηγούμενα!

αυτά που έχω δει προς το παρόν από ελλάδα είναι το mls "destinator" 4800 και ένα garvin muvi 40!

πια είναι η γνώμη σας η πιο προτείνεται ? ευχαριστω προκαταβολικά για την απάντηση!

 

το mls 4800 είναι καλή επιλογή πιστεύω. επειδή την έχω δουλέψει πολύ τη συγκεκριμένη συσκευή μπορώ να πως έχει καλά τεχνικά χαρακτηριστικά και ήδη του έχω φορτώσει και άλλα λογισμικά πλοήγησης και παίζουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι υπέρ του mls. είμαι πολύ ικανοποιημένος και είναι και εγγύση ως επιλογή. Στα θετικά ότι έχει και το talk&drive
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Φυσικά σε θέμα δυνατοτήτων χαρακτηριστικών δεν συγκρίνεται κανένα mls με τη συσκευή που προτείνω πιο πάνω

 

Τώρα αν στα τέλη του 2011 κάποιοι ακόμα δουλεύουν το Destinator... αυτό είναι άλλο θέμα, σηκώνω τα χέρια! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα λεφτά πιστεύω πως το mls 4800 είναι η καλύτερη επιλογή. γρήγορο,με καλούς χάρτες και μπορείς να του βάλεις τα πάντα μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά σε θέμα δυνατοτήτων χαρακτηριστικών δεν συγκρίνεται κανένα mls με τη συσκευή που προτείνω πιο πάνω

 

Τώρα αν στα τέλη του 2011 κάποιοι ακόμα δουλεύουν το Destinator... αυτό είναι άλλο θέμα, σηκώνω τα χέρια! :rolleyes:

 

Συμφωνώ όσο δεν πάει...!!! :)

Τόσες επιλογές υπάρχουν παιδιά...

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάρεις ένα "ανοιχτό", επώνυμο και να του βάλεις εσύ όποια και όσα προγράμματα πλοήγησης θέλεις.

 

Συστήνω ανεπιφύλακτα αυτό... http://www.ebay.co.uk/itm/WayteQ-x960BT-Pure-Satellite-navigation-no-software-/140575248675?pt=UK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems&hash=item20baf01123#ht_2112wt_888

 

Καλή ποιότητα κατασκευής.

Πολύ καλό πομπό FM Transmitter

Πολύ καλό δέκτη GPS

Άψογη λειτουργία Bluetooth

Πολύ καλή φωτεινότητα σε ισχυρή ηλιοφάνεια που με την βοήθεια του προαιρετικού sun protector γίνεται άψογη

Δυνατός ήχος

Πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά

Τρέχει άψογα το Primo 1.2 με ταυτόχρονη λειτουργία του music player, του FM Transmitter, του Bluetooth και με το πρόγραμμα σε πλήρη μορφή.

Φυσικά σε θέμα δυνατοτήτων χαρακτηριστικών δεν συγκρίνεται κανένα mls με τη συσκευή που προτείνω πιο πάνω

 

Τώρα αν στα τέλη του 2011 κάποιοι ακόμα δουλεύουν το Destinator... αυτό είναι άλλο θέμα, σηκώνω τα χέρια! :rolleyes:

από τα λίγα που ξέρω τεχνικά αυτό που λες μου φαίνεται πιο <<ολοκληρωμένο>

:happy:

Συμφωνώ όσο δεν πάει...!!! :)

Τόσες επιλογές υπάρχουν παιδιά...

 

επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ εγώ δεν έχω κώλυμα με το πιο πρόγραμμα θα έχει μέσα απλά το θέλει ο πατέρας μου να είναι φθηνό και καλο<τώρα το πάρω από έξω και το φτιάξω εγώ>? δεν με νοιάζει αρκεί να υπάρχει ένας "σκετικος" οδηγός κάτι τέτοιο!!> αυτό που πρότεινε ο athanaso77 τέλειο φαίνεται απλά δεν έχει λειτουργικό μέσα??βάζεις εσύ? για να το λέει το έχει χρησιμοποιήσει!! αν είναι όταν μπορείς δώσε τίποτα παραπάνω πληροφορίες k ιδιαιτερα αν αυτά έχουν κάποια εγγύηση! όπως είπα είναι για χρήση του πατέρα μου και μένα <όταν πάρω δίπλωμα άλλο θέμα αυτό!>αλλα σαν χόμπι θα ήθελα να το <φτιάξω> αφού είναι <<ανοιχτό>>

όπως έχω πει από τα χερια μου έχουν περάσει mio move spirit 505 και vector master 380<σε αυτό θυμάμαι ότι έκανες τα πάντα ψάχνοντας>ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

σε αναζήτηση συσκευής έως 150€ με 5" οθόνη κι εγώ, είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

 

MLS 5900 (Ελλάδα)

 

NAVIGON 70 PLUS EUROPE

 

Το NAVIGON θα το πάρω από Γερμανία και θα έχει 43 χώρες. Τα ερωτήματά μου προς τους γνώστες είναι:

 

1) θα έχει γλώσσα Ελληνικά το ΝAVIGON?

 

2) θα έχει εξίσου καλό και λεπτομερή χάρτη το ΝAVIGON σε σχέση με το ΜΛΣ?

 

3) Εάν μπορούσατε να τα πάρετε και τα 2 με τα ίδια ακριβώς λεφτά, ποιό θα επιλέγατε και γιατί?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

To Navigon είναι από τα καλύτερα μηχανήματα της αγοράς ,αλλά έχει ιδιαιτερότητες στο λειτουργικό ,θέλει εξοικιωση αλλά έχει πολύ καλές δρομολογήσεις.Ο χάρτης πάντα είναι ο προτελευταίος της Navteq για άλλες εκδόσεις λογισμικών ,αλλά πλέον καλύπτεται η Ελλάδα πάνω από 90% . Ελληνικά σε μηχάνημα από ξένη αγορά,δύσκολα θα έχει ,αλλά μπορείς να του περάσεις αν γίνεται να ξεκλειδώσεις το μηχάνημα και λειτουργείς το πρόγραμμα από την κάρτα. (πληροφορίες θα βρείς εύκολα στο Internet με αναζήτιση) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε αναζήτηση συσκευής έως 150€ με 5" οθόνη κι εγώ, είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

 

MLS 5900 (Ελλάδα)

 

NAVIGON 70 PLUS EUROPE

 

Το NAVIGON θα το πάρω από Γερμανία και θα έχει 43 χώρες. Τα ερωτήματά μου προς τους γνώστες είναι:

 

1) θα έχει γλώσσα Ελληνικά το ΝAVIGON?

 

2) θα έχει εξίσου καλό και λεπτομερή χάρτη το ΝAVIGON σε σχέση με το ΜΛΣ?

 

3) Εάν μπορούσατε να τα πάρετε και τα 2 με τα ίδια ακριβώς λεφτά, ποιό θα επιλέγατε και γιατί?

 

1) Προφανώς και θα έχει Ελληνικά. Και στο μενού και ελληνικό TTS (Κώστας) Κάθε μοντέλο περιλαμβάνει όλες τις γλώσσες.

2) Το MLS πλέον χρησιμοποιεί χάρτες της Terra απ' όσο γνωρίζουμε. Οπότε το επιχείρημα πάρτε MLS γιατί έχουν τον καλύτερο χάρτη της GI δεν υφίσταται. O χάρτης της Navteq βελτιώνεται σταθερά ανά 3 μήνες και εδώ και καιρό είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

3) Προφανώς το Navigon 70. Οι λόγοι είναι:

- Ποιότητα κατασκευής

- Διαρκώς updates χαρτών κάθε 3 μήνες. Στο MLS έκαναν 1+ χρόνο να δώσουν νέο χάρτη σε κάποια φάση..

- Εξαιρετική εφαρμογή πλοήγησης. και με το Upgrade σε ΜΝ8 πλέον είναι "αλλού"..!

Το Destinator ήταν για το 2006-2008 που δεν υπήρχε τίποτε άλλο στην αγορά. Πλέον για μένα είναι μουσειακό.

 

Είχα παλιά το Navigon 2100 max και τώρα έχω το 70 Premium και το 92 Premium Live. Και στο κινητό μου το Navigon 4.0 για Android.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω MLS destinator και Νavigon. Για Αθηνα, παιρνεις το MLS. Για την υπολοιπη ελλαδα, μπορεις να χρησιμοποιησεις και το navigon. Οσο αφορα αναβαθμισεις, στο navigon θα πρεπει να βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη (original updates)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει ή δεν έχει ελληνικά το Navigon?

 

Στις 5" μου πρότειναν και αυτό σήμερα

 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=220001481

 

που έχει πρόγραμμα Navteq και 47 χώρες...

 

Ακούω γνώμες...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τα Navigon για άλλες αγορές δεν περιλαμβάνουν Ελληνικά ,τι ίδιο ίσχυε και για το 2100 max:)

 

Αν το πάρεις από το International Shop, έχει 100% ελληνικά:

http://www.navigon.com/portal/int/shop/navigationsgeraete/produkt.html?produktFamilieId=13660421&produktId=20196897

Στην καρτέλα Technical Data, αναφέρει αναλυτικά:

Languages: Bulgarian, Danish, German, English, Finnish, French, Greek, Italian, Croatian, Latvian, Lithuanian, Dutch, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish, Slovakian, Slovenian, Spanish, Czech, Turkish, Hungarian

 

Φίλε topmar εγώ θα πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω για να πάρεις το 72 Plus που έρχεται με το νέο ΜΝ8. Το 70αρι έρχεται με ΜΝ7, και επειδή αργότερα θα θέλεις σίγουρα να κάνεις το Upgrade κρίμα είναι να πληρώσεις περισσότερο..!

Για το Crypto δεν έχω ιδέα προσωπικά, αλλά καλύτερα να μείνεις μεταξύ των 2 που ανέφερες, αν δεν θέλεις να δεις κάτι σε Garmin, με χάρτες Navteq και Autodrive. Όπως το Garmin Nuvi 1490T, ή το Garmin Nuvi 2495LMT.

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://www.naviusers.net/t2109-topic

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μπάμπη, ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά το budget μου περιορίζεται έως 150 ΜΑΧ!

 

Με δεδομένα λοιπόν τις 5" οθόνη, χάρτες και Ευρώπης και κόστος έως 149€, έχω βρει:

 

1) TOMTOM XXL MAP SHARE EUROPE

2) Crypto Easy Drive 50 EU

3 Mio Spirit 685 Europe

4) Mio Spirit S685 Europe Plus

 

Αν ξέχασα κανένα, πείτε το.....ποιό απ'αυτά λοιπόν?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω, τουλαχιστον για navigon, οι εξτρα χωρες που εχει το πακετο, ειναι μονο κεντρικοι δρομοι. Μονο στο χαρτη της ελλαδας ειχε αναλυτικα τους δρομους. Το γραφω αυτο, μηπως συμβαινει και στις αλλες εταιριες που γραφετε
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσχυε ή ισχύει ακόμα για ορισμένα μοντέλα ανάλογα ίσως κάποια προσφορά.

Αν όμως κάνεις ανανέωση που δικαιούσαι μέσω navigon fresh ,παίρνεις τους κανονικούς.

 

Αν το πάρεις από το International Shop, έχει 100% ελληνικά:

http://www.navigon.com/portal/int/shop/navigationsgeraete/produkt.html?produktFamilieId=13660421&produktId=20196897 Στην καρτέλα Technical Data, αναφέρει αναλυτικά [/url]

 

Με τις αγορές μέσω Ιντερνετ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου έρθει 100% .Εξάλλου έρχεται και ακριβότερο από ότι να το πάρεις από κατάστημα στην Ελλάδα με τις προσφορές που παίζουν.Επίσης ξεχάσαμε να αναφέρουμε ότι η αντιπροσωπεία δεν κάλυπτε 100% μέχρι πέρσι μηχανήματα που έχουν αγοραστεί από άλλη χώρα όπως αναφέρθηκε αρχικά,οπότε θέλει διευκρίνηση.

 

1) Το MLS πλέον χρησιμοποιεί χάρτες της Terra απ' όσο γνωρίζουμε. Οπότε το επιχείρημα πάρτε MLS γιατί έχουν τον καλύτερο χάρτη της GI δεν υφίσταται. .

 

Και όμως οι χάρτες της Terra (είναι πολύ γνωστή στον χώρο των έντυπων χαρτών), είναι και ψηφιακά πολύ καλοί,ειδικά για εκτός Αθηνών-Θεσ/νικη,

αλλά χάνουν με τα γραφικά και τις δυνατότητες του ξεπερασμένου MLS Destinator για τον ανταγωνισμό.

 

 

Στις 5" μου πρότειναν και αυτό σήμερα

 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=220001481 που έχει πρόγραμμα Navteq και 47 χώρες...

 

Ακούω γνώμες...

 

Πολύ καλό μηχάνημα με κλώνο του προγάμματος Polnav με καλές δρομολογήσεις ,αλλά υστερεί σε ανανεώσεις χάρτη.

Για την Ελλάδα ο τελευταίος είναι Q1.2010

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

.....Με δεδομένα λοιπόν τις 5" οθόνη, χάρτες και Ευρώπης και κόστος έως 149€, έχω βρει:

......

 

Μάλλον πολλά ζητάω, οπότε κατεβάζω τις απαιτήσεις μου κάτω από 5" (από 4,3" έως 4,7") και επαναδιατυπώνω το ερώτημα:

 

Ποιο Navi μου προτείνετε που να πληρεί τις παρακάτω προδιαγραφές:

 

α) να έχει πολύ καλούς χάρτες (να βρίσκει και χωματόδρομους) Ελλάδος

β) να έχει χάρτες Ευρώπης

γ) να είναι από 4,3" έως 4,7" (διότι αυτά με 5" κοστίζουν περισσότερο)

δ) να υπολογίζει σύντομη-γρήγορη-οικονομική διαδρομή

ε) να βρίσκει γρήγορα σήμα

στ) να επανυπολογίζει τη διαδρομή, χωρίς να με γυρίζει στο προηγούμενο σημείο (σε περίπτωση που χάσω μια στροφή)

ζ) να μην κοστίζει πάνω από 149 ευρώ!!

 

Οι αναβαθμίσεις χαρτών (δωρεάν) παίζουν σημαντικό ρόλο βέβαια.......

 

YΓ: Να σημειώσω πως μέχρι τώρα είχα ένα Navigon 6100T Europe και μετά ένα Becker 7827, αμφότερα στη Γερμανία, με το Navigon να είναι πολύ ανώτερο από το Becker και να έχω συνηθίσει το λειτουργικό του........επίσης στην Ελλάδα, είχα ένα Garmin Nuvi 1300, το οποίο με απογοήτευσε από χάρτες και απόδοση και το πούλησα σε 1 μήνα.....

Edited by topmar
Αλλαγή δεδομένων

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω, τουλαχιστον για navigon, οι εξτρα χωρες που εχει το πακετο, ειναι μονο κεντρικοι δρομοι. Μονο στο χαρτη της ελλαδας ειχε αναλυτικα τους δρομους. Το γραφω αυτο, μηπως συμβαινει και στις αλλες εταιριες που γραφετε

 

Ούτε καν.. Μόνο κεντρικούς δρόμους? Ίσως σε Ουκρανία, Σερβία και σε μερικές άλλες βαλκανικές χώρες που δεν έχει γίνει ακόμα πολύ καλή χαρτογράφηση. Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο Navigon PNA?

 

Αυτό ίσχυε ή ισχύει ακόμα για ορισμένα μοντέλα ανάλογα ίσως κάποια προσφορά.

Αν όμως κάνεις ανανέωση που δικαιούσαι μέσω navigon fresh ,παίρνεις τους κανονικούς.

 

Με τις αγορές μέσω Ιντερνετ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου έρθει 100% .Εξάλλου έρχεται και ακριβότερο από ότι να το πάρεις από κατάστημα στην Ελλάδα με τις προσφορές που παίζουν.Επίσης ξεχάσαμε να αναφέρουμε ότι η αντιπροσωπεία δεν κάλυπτε 100% μέχρι πέρσι μηχανήματα που έχουν αγοραστεί από άλλη χώρα όπως αναφέρθηκε αρχικά,οπότε θέλει διευκρίνηση.

 

Και όμως οι χάρτες της Terra (είναι πολύ γνωστή στον χώρο των έντυπων χαρτών), είναι και ψηφιακά πολύ καλοί,ειδικά για εκτός Αθηνών-Θεσ/νικη,

αλλά χάνουν με τα γραφικά και τις δυνατότητες του ξεπερασμένου MLS Destinator για τον ανταγωνισμό.

 

E πιστεύω ότι από μία πασίγνωστη εταιρεία στον χώρο, ότι παραγγείλεις αυτό θα σου έρθει... :rolleyes:

 

 

Μάλλον πολλά ζητάω, οπότε κατεβάζω τις απαιτήσεις μου κάτω από 5" (από 4,3" έως 4,7") και επαναδιατυπώνω το ερώτημα: Ποιό Navi με 4,3" - 4,7", χάρτες Ελλάδος & Ευρώπης και κόστος έως 149 ευρώ???

 

Αν είναι να πάρεις κάτι, γιατί να μην δώσεις άλλα 20-30 ευρώ και να πάρεις κάτι που αξίζει την διαφορά?

Θα πάρεις άλλο καλύτερο στο άμεσο μέλλον? Αν ναι, οκ.

Αλλιώς θα επιμείνω στο Garmin που προανέφερα και σε Navigon 40 Plus, ή 70 Plus (στα 180 ευρώ)

Edit: Μόλις είδα ότι έγραψες πως θέλεις και για χωματόδρομους. Το Garmin τότε με τον Autodrive και τον Anavasis είναι μονόδρομος κατά την άποψή μου.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Στα Garmin o Anavasis πωλείται ξεxωριστά από τον Autodrive ,αλλά και για χάρτες Ευρώπης πρέπει να πάρεις άλλη συσκευή που να τους έχει αρχικά προεγκαταστημένους ,οπότε ξεφεύγεις σε τιμή .Στα 149 ευρώ παίζει και http://www.public.gr/prod/mobile-mp3-gps/pda-gps-pna/devices-gps/vector-master-traffic-tmc-igo-8-dektis-aytokinitoy-gps-me-hartes-elladas/prod170061pp/ που συνήθως είναι ξεκλειδωτο μηχάνημα,απλά αλλάζεις την κάρτα με δική σου με ότι πρόγραμμα πλοήγησης θες και μπορείς να βρείς εύκολα,και αλλάζεις δρομολόγηση στην κάρτα εισόδου της συσκευής να το αναγνωρίζει .Εδω μπορείς να βάλεις και νεώτερη έκδοση Igo8 με πολλούς χάρτες από διάφορες εταιρίες ,καθώς είναι (αν και παλιό πλέον σε σχεση με το Igo primo) ακόμα από τα πιό εύκολα και δημοφιλή προγράμματα πλοήγησης.

 

E πιστεύω ότι από μία πασίγνωστη εταιρεία στον χώρο, ότι παραγγείλεις αυτό θα σου έρθει... :rolleyes: .

 

Λογικά ναι,αλλά πρέπει να κοιτάς και τι αναφέρεται από κάθε εταιρία όταν κάνεις μια παραγγελία ,ειδικά όταν θέλουν αυτές να καλύπτονται γενικά

με ψιλά γράμματα. " All Deliveries and Services, provided to the Customer by NAVIGON is governed exclusively by the General Sales Conditions

as they are applicable at the time the order is placed."

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

με 4,3" δες το mls 4800. γενικά διαθέτει πολύ καλούς χάρτες, εύκολο και ελληνικο (χαρακτήρες) λογισμικό και διαθέτει καλή ram σε πειπτωση που θες να βάλεις άλλο λογισμικό
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...