Jump to content

Οδηγός Downgrade iPhone 4, 3GS, iPad 2, iPad, ipod Touch iOS


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο παρακάτω οδηγός περιγράφει τη διαδικασία Downgrade σε iPhone 4, 3GS, iPad 2, iPad, ipod Touch iOS

 

ΠΡΟΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ:

 

# Σωσμένα Certificates SHSH blogs μέσω Cydia.

# iTunes 10.2 εγκατεστημένο

# OS Windows ή Mac OS X

 

ΟΔΗΓΟΣ:

 

1. Βεβαιωθείτε ότι έχετε κατεβάσει το παλιό ipsw firmware από έγκυρη πηγή στον υπολογιστή σας.

2. Ενεργοποιήστε την λειτουργία DFU στη iOS συσκευή

* Συνδέστε τη συσκευή με τον Υπολογιστή σας

* Ανοίξτε το iTunes

* Σβήστε την συσκευή

* Κρατήστε πατημένα τα Power και Home κουμπιά για 10 δευτερόλεπτα

* Αφήστε το Power αλλά συνεχίστε να κρατάτε πατημένο το Home μέχρι ο υπολογιστής να αναγνωρίσει την συσκευή.

* Το iTunes θα πρέπει να έχει τώρα αναγνωρίσει την συσκευή.

 

Προσοχή: Η οθόνη της συσκευής πρέπει να είναι τελείως μαύρη, εάν δεν είναι, τότε μάλλον δεν έχετε ενεργοποιήσει σωστά τη λειτουργία DFU

 

3. Τώρα θα πρέπει να γίνει edit το host file του λειτουργικού για να ξεγελάσουμε το iTunes ότι επικοινωνεί με τους server της Apple.

* Πηγαίνετε στο C:\Windows\System32\drivers\etc\host (για Windows) και \private\etc\hosts (για OS X)

 

(Windows)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/DG1.jpg

 

(OS X)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/DG2.jpg

 

* Ανοίγουμε το αρχείο HOSTS με Notepad (Windows) ή με TexEdit (OS X) και προσθέτουμε στο τέλος την παρακάτω γραμμή.

74.208.105.171 gs.apple.com

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/DG3.jpg

 

* Κάνουμε SAVE το αρχείο και κλείνουμε.

 

4. Στο iTunes και με κρατημένο το αριστερό SHIFT ( Windows) και το αριστερό ALT (OS X) επιλέγουμε RESTORE και μετά το ipsw ανάλογα σε ποια έκδοση λειτουργικού θέλουμε να κάνουμε downgrade.

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/DG4.jpg

 

5. Το iTunes έχει ξεκινήσει την διαδικασία downgrade.

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/DG5.jpg

 

6. Σε αρκετές περιπτώσεις, στο τελείωμα το iTunes θα σας βγάλει το παρακάτω μήνυμα λάθους ή error 1011, 1013, 1015

<The iPhone XXX could not be restore. An unknown error occurred>

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/DG6.jpg

 

Η συσκευή τώρα είναι σε recovery mode. Για να βγείτε από το Recovery Mode θα πρέπει να κατεβάστε το πρόγραμμα «TinyUmbrella” και να επιλέξετε “Exit Recovery” .

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/DG7.jpg

 

Εάν και πάλι δεν δουλέψει, θα πρέπει να κατεβάσετε το «Fix Recovery” (από την ίδια σελίδα του «TinyUmbrella”) και να ακολουθήσετε τις οδηγίες χρήσης.

Η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση και θα επανέλθει στη σωστή welcome οθόνη.

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τυχαίνει να μην θελουμε για καποιους λογους να κάνουμε update στο τελευταίο iOS firmware και επιθυμουμε να παραμείνουμε σ' αυτο που είμαστε.

Αν συμβεί κάτι στην συσκευη μας και πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε restore, μπορούμε να αποφύγουμε το αναγκαστικο upgrade στην επόμενη έκδοση iOS.

Για να γίνω πιο κατανοητος αναφέρω μια περίπτωση.

Έστω ότι είμαστε στην 4.3.2 και η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η 4.3.3 .

Μας παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα και πρέπει να γίνει restore. Φυσικά δεν μπορούμε να κάνουμε restore κατευθείαν στην 4.3.2 γιατί η apple την έχει μπλοκάρει.

Εφόσον επιθυμούμε να παραμείνουμε στην 4.3.2 θα πρέπει να ακολουθήσουμε την ίδια διαδικασία που περιγράφει στο πρώτο ποστ ο συμφορουμιτης μας, χωρίς να κάνουμε πρώτα restore στην 4.3.3 και μετα downgrade στην 4.3.2.

Το downgrade ναι μεν θα δουλέψει, θα κατεβουμε στο 4.3.2, αλλα θα "κουβαλάμε" την baseband της 4.3.3 και κάποιες τυχόν μικρές ασυμβατοτητες.

Γι αυτο είναι προτιμότερο να κάνουμε την διαδικασία περνώντας απ' ευθείας την 4.2.2

 

Το επεχειρησα πριν λίγο και έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ακολούθησα την διαδικασία του πρώτου ποστ, επιλέγοντας το iOS 4.3.2 που είχα πριν κάνω restore.

Μόλις μου έβγαλε error προχωρησα κατευθείαν στην διαδικασία jailbreak με το RedSn0w14 που είναι για την 4.3.2

Η συσκευη έτρεξε την εγκατάσταση, αλλα κόλλησε στο τέλος εκει που φορτωνονται τα σχετικά με το cydia.

Στην ουσία έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλα δείχνει κολλημένο.

Για να ξεκολλήσει τρέχουμε το Tiny Umprella και επιλέγουμε exit recovery.

 

Αμέσως η συσκευη κάνει reboot και επανέρχεται με το Cydia εγκατεστημένο.:D

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά εγώ που έχω windows κατεβαζω τα αρχεία ipsw για να το τρεξω με redsn0w αλλά μου τα κατεβάζει σε dmg μορφή κ έτσι δεν το αναγνωρίζει το προγραμμα.πληροφοριακά έχω ένα iPod 4gen σε έκδοση 4.3.5 αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τα αρχεία dmg είναι κυρίως για υπολογιστές Mac (στην ουσία συμπιεσμένα αρχεία είναι). Η θα πρέπει να βρεις τρόπο να τα κανείς "unzip" η κατέβασε το ipsw αρχείο κατευθείαν απο το internet.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τα αρχεία dmg είναι κυρίως για υπολογιστές Mac (στην ουσία συμπιεσμένα αρχεία είναι). Η θα πρέπει να βρεις τρόπο να τα κανείς "unzip" η κατέβασε το ipsw αρχείο κατευθείαν απο το internet.

 

Ψαχνω σε όλο το διαδίκτυο να τα βρω σε ipsw μορφή αλλά τίποτα δεν τα βρίσκω πουθενά αν ξέρεις λοιπόν που θα τα βρω ανέβασε μου ένα link κ μην ξεχνάς είναι για windows!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 4.3.5 αλλα μολις διαβασα οτι πρεπει καθε φορα μετα να το συνδεεις με το itunes για να δουλεψει τo jailbreak!!!Γιαυτο μηπως θα ηταν καλυτερο να το γυρισω σε εκδοση 4.3.3 με καποιον τροπο ωστε να μην χρειαζεται ολος αυτος ο σαματας!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις σωμένα τα Certificates SHSH blogs μέσω Cydia, διάβασε τον παραπάνω οδηγό για να δεις πως μπορείς να κάνεις downgrade.

Εδω θα βρεις το ipsw που χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξανακανει jailbreak παρα μονο σε ενα παλιο μου iphone 2g οπου κ εκει το εκανα redsn0w!το ipsw που μου ανεβασες ειναι σε μορφη dmg?και θα το επαναφερει σε εκδοση 4.3.3 οπoυ θα μπορω να κανω jailbreak!! Edited by toroman
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις downgrade. Παραμένεις στην 4.3.5 ή αναβαθμίζεις σε λίγες ώρες σε iOS 5 και περιμένεις όταν / και εάν θα βγει JB.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα εάν δεν έχεις σωμένα τα Certificates SHSH blogs μέσω Cydia, δεν θα μπορέσεις να πας βήμα πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...