Jump to content

Sms delivery reports στο native froyo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To δοκίμασα στο hd2 με cm7 rom nightly 131 και λειτουργεί τέλεια :D Παρατήρησα όμως ότι μετά από reboot πρέπει να ξανατσεκάρω τη ρύθμιση για την αναφορά παράδοσης. Συγχαρητήρια για τη δουλειά που έκανες :cool: Πλέον δε χρειαζόμαστε έξτρα εφαρμογές μηνυμάτων.Kαι κάτι ακόμη η εγκατάσταση πως πρέπει να γίνει; Τρέχουμε το apk ή το μετονομάζουμε σε mms.apk και αντικαθιστούμε αυτό που υπάρχει στο /system/app;

edit

Εκτός από τη ρύθμιση για την αναφορά παράδοσης,χάνει και τις ρυθμίσεις ειδοποίησης.Αν η εφαρμογή μείνει ανοιχτή στο background όλα καλά.Αν κάποια στιγμή κλείσει,ξεχνάει τις 2 ρυθμίσεις που ανέφερα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τρέχουμε το apk ή το μετονομάζουμε σε mms.apk και αντικαθιστούμε αυτό που υπάρχει στο /system/app;

edit

Εκτός από τη ρύθμιση για την αναφορά παράδοσης,χάνει και τις ρυθμίσεις ειδοποίησης.Αν η εφαρμογή μείνει ανοιχτή στο background όλα καλά.Αν κάποια στιγμή κλείσει,ξεχνάει τις 2 ρυθμίσεις που ανέφερα.

εγω εκανα το 2ο , και οντως "ξεχναει"

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα στο hd2 με cm7 rom nightly 131 και λειτουργεί τέλεια :D Παρατήρησα όμως ότι μετά από reboot πρέπει να ξανατσεκάρω τη ρύθμιση για την αναφορά παράδοσης. Συγχαρητήρια για τη δουλειά που έκανες :cool: Πλέον δε χρειαζόμαστε έξτρα εφαρμογές μηνυμάτων.Kαι κάτι ακόμη η εγκατάσταση πως πρέπει να γίνει; Τρέχουμε το apk ή το μετονομάζουμε σε mms.apk και αντικαθιστούμε αυτό που υπάρχει στο /system/app;

edit

Εκτός από τη ρύθμιση για την αναφορά παράδοσης,χάνει και τις ρυθμίσεις ειδοποίησης.Αν η εφαρμογή μείνει ανοιχτή στο background όλα καλά.Αν κάποια στιγμή κλείσει,ξεχνάει τις 2 ρυθμίσεις που ανέφερα.

 

Ευχαριστώ για το feedback παιδιά.

Η σωστή εγκατάσταση είναι αφαίρεση το /system/app/mms.apk, reboot και μετά εγκατάσταση το παραπάνω σαν εφαρμογή κανονικά. Αν έχετε ήδη κάποια έκδοση εγκατεστημένη τότε πρώτα απεγκατάσταση.

 

Θα δώ τα προβληματάκια, φαίνονται να είναι θέματα της cyanogen όμως μόνο. Δοκιμάστε να κάνετε μιά φορά clear data στο Settings->Manage Applications-> Messaging και να ξαναρυθμίσετε τις επιλογές.

 

Επίσης καλό θα ήταν να δοκιμάζατε την stable cyanogen, φαίνεται να το κάνει μόνο στην cyanogen unstable.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Οκ κάποια στιγμή θα το κάνω και θα ενημερώσω.Προς το παρόν έβαλα πάλι windows mobile στην nand και στην sd μια aosp android rom που βασίζεται στην τελευταία 2.3.4 του nexus one.Σε αυτή την έκδοση λοιπόν η εφαρμογή σου λειτουργεί σωστά και δε χάνει τις ρυθμίσεις ούτε με reboot :cool:
Link to comment
Share on other sites

Οκ κάποια στιγμή θα το κάνω και θα ενημερώσω.Προς το παρόν έβαλα πάλι windows mobile στην nand και στην sd μια aosp android rom που βασίζεται στην τελευταία 2.3.4 του nexus one.Σε αυτή την έκδοση λοιπόν η εφαρμογή σου λειτουργεί σωστά και δε χάνει τις ρυθμίσεις ούτε με reboot :cool:

 

Ευχαριστώ για τη δοκιμή!

 

Δεν έχω βγάλει άκρη με τα λάθος timestamps στα Sent.

Κανένας δε βγάζει άκρη με την Google τελικά. Τόσα χρόνια παίρνουμε μηνύματα και ξέρουμε τι ώρα τα στειλε ο άλλος και τη ώρα τα πήραμε εμείς ακόμη κ όταν είχαμε το τηλ κλειστό.

 

Τώρα ότι και να κάνουμε η ώρα είναι λάθος. Δε διορθώνεται ούτε στην cyanogen ούτε με τον εξτρά κώδικα που δοκίμασα. Λες και δεν υπάρχει πουθενά η σωστή ώρα αποστολής.

 

Τουλ έχουμε ειδοποίηση στην αναφορά παράδοσης και 160 στα ελληνικά..

 

Να σημειωσω ο,τι σε πολλες ρομ που δοκιμασα οταν κανεις reboot και οχι power off δε σωζονται αλλαγες σε ρυθμισεις προγραμματων γιατι δε κλει.ουν σωστα οι εφαρμογες. καντε power off οχι reboot οταν αλλαζετε ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη δοκιμή!

 

Δεν έχω βγάλει άκρη με τα λάθος timestamps στα Sent.

Κανένας δε βγάζει άκρη με την Google τελικά. Τόσα χρόνια παίρνουμε μηνύματα και ξέρουμε τι ώρα τα στειλε ο άλλος και τη ώρα τα πήραμε εμείς ακόμη κ όταν είχαμε το τηλ κλειστό.

 

Τώρα ότι και να κάνουμε η ώρα είναι λάθος. Δε διορθώνεται ούτε στην cyanogen ούτε με τον εξτρά κώδικα που δοκίμασα. Λες και δεν υπάρχει πουθενά η σωστή ώρα αποστολής.

 

Τουλ έχουμε ειδοποίηση στην αναφορά παράδοσης και 160 στα ελληνικά..

 

Να σημειωσω ο,τι σε πολλες ρομ που δοκιμασα οταν κανεις reboot και οχι power off δε σωζονται αλλαγες σε ρυθμισεις προγραμματων γιατι δε κλει.ουν σωστα οι εφαρμογες. καντε power off οχι reboot οταν αλλαζετε ρυθμισεις.

οπ..σωστος!! με Power off εμειναν !

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση.

 

Mms234_cyanogen2.apk

- Τα ίδια με παραπάνω μόνο που διόρθωσα το timestamp. Αν διαλέξετε την επιλογή Use original timestamps και έχετε το σωστό timezone ρυθμισμένο στο κινητό (GMT+3 Athens τώρα) τότε δείχνει σωστά την ώρα αποστολής του μηνύματος και όχι την ώρα παραλαβής.

 

Check it out.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την δουλειά σου :cool: Στη τελευταία cm ακόμη και με power off δε μου κρατάει τις ρυθμίσεις.Αλλά τουλάχιστον βρήκα τρόπο να μένει η εφαρμογή "κλειδωμένη" στη μνήμη στις ρυθμίσεις perfomance των cyanogenmod settings και έτσι χρειάζεται να το ξαναρυθμίσω μόνο αν κάνω reboot κάτι που δε χρειάζεται να κάνω καθημερινά.Ο λόγος που χρησιμοποιώ τις τελευταίες nightly και όχι την stable είναι τα tablet tweaks.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την δουλειά σου :cool: Στη τελευταία cm ακόμη και με power off δε μου κρατάει τις ρυθμίσεις.Αλλά τουλάχιστον βρήκα τρόπο να μένει η εφαρμογή "κλειδωμένη" στη μνήμη στις ρυθμίσεις perfomance των cyanogenmod settings και έτσι χρειάζεται να το ξαναρυθμίσω μόνο αν κάνω reboot κάτι που δε χρειάζεται να κάνω καθημερινά.Ο λόγος που χρησιμοποιώ τις τελευταίες nightly και όχι την stable είναι τα tablet tweaks.

 

χμμ, καταλαβαίνω.

Πιστεύω θα διορθωθεί όμως γιατί θα συμβαίνει και σε άλλες εφαρμογές. Δεν έχιε να κάνει δηλαδή με την εφαρμογή αυτό.

 

Τώρα σκέφτομαι να πειράξω λίγο το Filemanager της Cyanogen να του δώσω root permissions για να μη χρειάζεται κανείς τον root explorer κλπ. Μήπως μπορείς να τσεκάρεις αν το έχουν κάνει ήδη αυτό στις nightly?

Δοκίμασε δηλ πχ να κάνεις copy ένα αρχείο στο /system με τον file manager της cyanogen

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχουν κάνει ακόμη.σκέφτομαι την επόμενη φορά που θα αλλαξω ρομ να βαλω την εφαρμογή σου στο zip και μετά να φλασαρω την ρομ,μηπως ετσι παρει τίποτε extra permissions και λειτουργήσει σωστά

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχουν κάνει ακόμη.σκέφτομαι την επόμενη φορά που θα αλλαξω ρομ να βαλω την εφαρμογή σου στο zip και μετά να φλασαρω την ρομ,μηπως ετσι παρει τίποτε extra permissions και λειτουργήσει σωστά

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

καλή ιδέα, μπορεί όντως να δουλέψει αλλά μόνο με wipe/defaults πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έτσι δούλεψε.με καθαρή εγκατάσταση και το αρχείο μεσα στο zip.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωραια, για οποιους δε βρισκουν root explorer ας κατεβασουν απ το μαρκετ τον yaffs explorer ειναι δωρεαν κ κανει τη δουλεια κομπλε

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ τον file expert.ειναι free και εκτός από explorer εχει και ftp και web client.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχουν κάνει ακόμη.σκέφτομαι την επόμενη φορά που θα αλλαξω ρομ να βαλω την εφαρμογή σου στο zip και μετά να φλασαρω την ρομ,μηπως ετσι παρει τίποτε extra permissions και λειτουργήσει σωστά

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Να σε ρωτήσω αφού αλλάξεις τα περιεχόμενα στο zip της ROM, βάλεις βγάλεις κλπ δε χρειάζεται κάποια διαδικασία για να το φλασάρεις? Γιατί εγώ όταν κάνω αλλαγές στα ROM zips μετά ο ROM Manager δε τα φλασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν δε κάνω τεράστιες αλλαγές.π.χ. άνοιξα το zip και αντικατέστησα το mms.apk που είχε μέσα στο /system/app με το δικό σου μετονομασμένο σε mms.apk.Και μια ακόμη αλλαγή που κάνω πάντα είναι στο αρχείο build.prop όπου αλλάζω την ανάλυση της οθόνης από τα 240 dpi στα 200.

ξαναζιπάρω και φλασάρω κανονικά.βέβαια εμείς στο hd2 δε χρησιμοποιούμε rom manager αλλά μπαίνουμε στο clockwork recovery μέσω ειδικού bootloader (μιας και το hd2 δεν έχει native android bootloader) αλλά δε νομίζω να παίζει ρόλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και δουλεύει αψογα. Υπαρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί ο ήχος των deliver reports μονο?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και δουλεύει αψογα. Υπαρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί ο ήχος των deliver reports μονο?

 

Ωραία.

Να ξέρεις επειδή σε βλέπω πως έχεις την Stir 13 και φοβάσαι να βάλεις την 14 ότι μπορείς να φλασάρεις την 14 χωρίς να κάνεις wipe cache / data defaults από το Recovery mode του clockword και θα δουλέψει μια χαρά χωρίς να σου σβήσει κάτι ή να χρειαστεί να περάσεις κάτι απ την αρχή. (εκτός απ το mms.apk που πρέπει να το ξαναπεράσεις δηλ).

 

Ο ήχος των delivery reports είναι ο γενικός ήχος ειδοποιήσεων του κινητού (όπως πχ αυτός που κάνει όταν είναι χαμηλή η μπαταρία κλπ) και δηλώνεται στις Γενικές ρυθμίσεις του κινητού (όχι στις ρυθμίσεις μηνυμάτων).

 

Αν από εκεί ακυρώσεις τις ειδοποιήσεις θα ακυρωθεί κ αυτός αλλά το θέμα είναι ότι δε βλέπω πουθενά στις γενικές ρυθμίσεις να έχει να απενεργοποιήσεις μόνο τα Notifications. (Settings->Sound->Notifications) οπότε θα πάς στο Volume και θα ξετσεκάρεις την επιλογή που λέει "use incoming call volume for notifications" και θα χαμηλώσεις το Notification volume στο 0.

 

Αυτό το θέμα συνεχίζεται για την gingerbread εδώ.

 

Παρακαλώ να κλειδωθεί.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

είσαι τεράστιος! ούτε που είχ πάρει πρέφα ότι με χρέωνε μόνο 60 χαρακτήρες :blink:

 

πέρασα το: Mms2_wind_greek_vibrate.apk

και έχω 2 ερωτήσεις:

 

1. στη δόνηση τι ακριβώς πείραξες? δε βλέπω διαφορά

2. κάτι αντίστοιχο στο gosms υπάρχει (που δούλευα τόσο καιρό)??

 

(είμαι άσχετος από προγραμματιστικά κόλπα, πες τα μου σε απλά ελληνικά αν δε σου κάνει κόπο)

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω.

 

καλυτερα την τελευταια να βαλεις της cyanogen.

 

στη δονηση μεγαλωσα τη διαρκεια ανα μηνυμα.

 

δεν ειμαι σιγουρος για το gosms. οταν εκανα τις αλλαγες δ ειχε παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας παιδιά! Ανακάλυψα τώρα μόλις αυτό το thread και χρειάζομαι κι εγώ την τελευταία έκδοση της εφαρμογής mms.apk με τους 160 χαρακτήρες για Froyo... Σας παρακαλώ όποιος την έχει, αν μπορεί ας την ανεβάσει ξανά, γιατί όλα τα link παραπάνω είναι νεκρά...

 

Σας Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν και έω βγάλει και πιο καινούργια και δεν την έχω δημοσιοποιήσει, η τελευταία διαθέσιμη καθώς και νέα μπορείς να βρίσκεις ΕΔΩ φίλε μου :)
Link to comment
Share on other sites

Αν και έω βγάλει και πιο καινούργια και δεν την έχω δημοσιοποιήσει, η τελευταία διαθέσιμη καθώς και νέα μπορείς να βρίσκεις ΕΔΩ φίλε μου :)

 

ΣΕ Ευχαριστώ πολύ!! Αλλά αυτό το λινκ που μου έδωσες δεν είναι για Froyo.... παίζει μόνο από GB και πάνω....

Τις παλιές εφαρμογές για Froyo που είχες φτιάξει ψάχνω αλλά μάλλον δεν τις έχει πια κανένας...

και πάλι ΣΕ Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΣΕ Ευχαριστώ πολύ!! Αλλά αυτό το λινκ που μου έδωσες δεν είναι για Froyo.... παίζει μόνο από GB και πάνω....

Τις παλιές εφαρμογές για Froyo που είχες φτιάξει ψάχνω αλλά μάλλον δεν τις έχει πια κανένας...

και πάλι ΣΕ Ευχαριστώ!!

 

Έχω αρχείο φίλε μου, μόνο δε ξέρω αν έχω τόσο παλιά έκδοση. Θυμάσαι μήπως κάποια Version να μου πείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...