Jump to content

Sms delivery reports στο native froyo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Ώς γνωστόν πλέον το froyo 2.2 έχει μία ιδιαιτερότητα στο θέμα της αναφοράς παράδοσης μηνυμάτων.

Το πρόβλημα είναι ότι η εφαρμογή που εμπεριέχει το froyo αν και υποστηρίζει delivery reports η μόνη ειδοποίηση για την παράδοση των μηνυμάτων γίνεται με ένα σύντομο Popup στην οθόνη ή πηγαίνοντας στο φάκελο μηνυμάτων και ελέγχοντας πάνω στο μήνυμα με "view report" αν όντως παραδόθηκε.

 

Το handsent sms λύνει το πρόβλημα και δίνει σωστή ειδοποίηση ανάβοντας την οθόνη, δόνηση κλπ αλλά δεν βολέυι όλους τους χρήστες. Ενδεικτικά αναφέρω ότι δε συνεργάζεται με blacklist εφαρμογές.

Επειδή δοκίμασα και το goSMSpro και βλέπω ότι έχει ίδια συμπεριφορά με το native sms/mms application αποφάσισα να κατεβάσω τα sources από την google και να δοκιμάσω να κάνω διορθώσεις προσθέτοντας υποστήριξη για αυτή την απλή ανάγκη που ανέκαθεν υπήρχε στα κινητά αλλά για κάποιο λόγο αφαιρέθηκε στα έξυπνα smartphones όπως και το Iphone.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα ότι είναι αδύνατο να κάνεις compile μόνο αυτή την εφαρμογή και πρέπει να κάνεις compile ΟΛO το froyo σε δική σου ROM. Αυτή η διαδικασία υποστηρίζεται προς το παρόν μόνο σε linux και μάλιστα με παλιότερη java.

Κατέβασα τα sources, έκανα τις αλλαγές και ξαναέφτιαξα τη μαμά εφαρμογή με υποστήριξη ειδοποιήσεων στο status bar για τις αναφορές παράδοσης και εσωκλείω το πακετάκι (mms.apk) το οποίο δοκίμασα στον generic emulator αλλά και το blade.

 

Η εφαρμογή είναι κατάλληλη για ΟΛΕΣ τις froyo android συσκευές και όχι μόνο για το blade.

Έχω προσθέσει ειδοποίηση και στα SMS και στα MMS και στα Read Reports και στα Failed Send errors.

 

Η μαμά εφαρμογή ενημερώνει με ήχο μόνο (χωρίς να ανάβει η οθόνη) σε περίπτωση αποτυχίας αποστολής μόνο. Μάλιστα δεν ενημερώνει καθόλου για MMS

Η μόνη διαφορά που είδα με το μανίσιο του blade είναι τα χρώματα (το μανίσιο είναι μαύρο με άσπρα γράμματα).

 

- Διαχώρισα τις αναφορές παράδοσης από τα μηνύματα. Όταν έρχεται νέο μήνυμα δεν εξαφανίζεται η αναφορά.

- Διόρθωσα το κείμενο και τις πληροφορίες της αναφοράς ώστε να βγάζει ως αποστολέα το όνομα αυτού που παρέλαβε το sms και στις πληροφορίες να αναφέρεται και το συγκεκριμένο τηλέφωνο. "Βασίλης: Το μήνυμα παραδόθηκε στο +306978...".

- Επειδή οι αναφορές δεν κρατιούνται πουθενά οι αναφορές και πρέπει κανείς να μπαίνει σε κάθε Thread αποφάσισα να μην τις ομαδοποιήσω σε αριθμό όταν είναι πάνω από μία αλλά να εμφανίζω νέα ειδοποίηση. Παρόλα οι αναφορές που αναφέρονται στον ίδιο αριθμό ομαδοποιούνται και δεν εμφανίζονται όλες η μία κάτω από την άλλη.

- Διόρθωσα κάτι θέματα με τα λαμπάκια και οθόνη ώστε να δείχνει ότι ήρθε αναφορά.

- Έβαλα άλλο εικονίδιο στις αναφορές παράδοσης.

- Κατήργησα το Popup. (ε άχρηστο είναι πλέον).

- Ο ήχος και η δόνηση για τις ειδοποιήσεις πλέον ρυθμίζονται από τις γενικές ρυθμίσεις του τηλ. ενώ τα μηνύματα τις ειδικές τους ρυθμίσεις μέσα από το Messaging.

Έτσι μπορεί κανείς να έχει άλλο ήχο για τα reports/δόνηση και άλλο για τα μηνύματα (sms και mms).

 

Έκδοση με νέα ειδοποίηση για κάθε αναφορά στο status bar.

Mms.apk (.zip)

 

 

Έκδοση με ένδειξη συνολικού αριθμού μόνο sto status bar.

Mms_multiple.apk (.zip)

 

 

Μετά από πολύ πέδεμα με decompile, recompile editing tools κατάφερα να ενσωματώσω τις αλλαγές στην original από την Sweedish Spring RLS5 η οποία φαίνεται να είναι η ίδια με της chinese leaked version και της Wind 2.2. Η αντίστοιχη προσπάθεια με τη ROM της wind απέτυχε μια και έβγαζε διαφορετικά τα resources λόγω decompile. Σ αυτήν χρησιμοποίησα το framework-res.apk από την RLS5 και δείχνει να δουλεέυει σωστά.

 

Έχει πιο ωράια χρώματα, εικονίδια και κάνα 2 επιλογές ακόμη αν και ελάχιστες!

Mms_swe_signed_fixed.zip

 

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

---------------

Επειδή πρόκειται για εφαρμογή συστήματος δε θα μπορέσετε να την εγκαταστήσετε αν δε βγάλετε την μανίσια.

Ο τρόπος που χρησιμοποίησα εγώ απαιτεί root και θέλει το Root Explorer το οποίο όμως έγινε πλέον εμπορικό. Μπορεί κάποιος να βρεί άλλο τρόπο με αντίστοιχη δωρεάν εφαρμογή για root file management ή κάποια εφαρμογή που να αφαιρεί εφαρμογές συστήματος,

ή ο Super Manager δωρεάν απ το market που επίσης έχει root File Manager.

 

Για να αφαιρέσετε την μαμά Messages εφαρμογή (Τα παρακάτω δοκίμασα σε gen2 Swwdish Spring RLS2):

 

- Κάνετε Backup την ROM σας (καλού κακού) με το ROM Manager.

- Τρέχετε το root explorer ή τον Super Manager, κάνετε mount r/w το /system και σβήνετε το αρχείο /system/app/Mms.apk

(η την αντιγράφετε κάπου αν θέλετε να την ξαναπεράσετε χώρια).

- Κάνετε reboot.

- Έπειτα από αυτό η εφαρμογή για τα μηνύματα δεν υπάρχει, τρέχετε το mms.apk που εσωκλείω από το file manager και το εγκαθιστάτε.

- Πηγαίνετε στις επιλογές και ενεργοποιείτε πάλι τα delivery reports, read reports για τα mms και τη δόνηση αν θέλετε και είστε έτοιμοι.

- Εάν την έχετε ήδη περασμένη καλό είναι πρώτα να την απεγκαταστήσετε γι ανα περάσετε τη καινούργια ή να πάτε στα Applications στο Manage και να κάνετε Clear Data στην εφαρμογή Messaging 2.2.1

 

Παιδιά επειδή ξόδεψα πάνω από 60 ευρώ σε κάρτες, όποιος χριστιανός θέλει να συμβάλλει αν του χρησίμεψε θα είμαι ευγνώμων!

DONATE

 

Επισημαίνω οι εφαρμογές είναι για όλες τις 2.2 ROM ασχέτως τηλεφώνου.

Στη 2.3 δε θα δουλέψουν θα βγάλω Update όμως!

Edited by Villis
νέα έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επιτέλους σωστά delivery reports... χρειαζόταν:) Ευχαριστούμε για το χρόνο σου

 

E να δώσουμε κ εμείς κάτι ;)

Θέλει μια μικροβελτίωση που θα την έχω σήμερα.

 

Καταρχήν τα χρώματα μ αρέσουν πιο πολύ reverse μάυρο bg με άσπρα γράμματα αλλά πρέπει να τα κάνω replace σε ένα κάρο xml και θα το κάνω το βράδυ.

 

Κατά δεύτερον αυτή τη στιγμή δεν έχω δώσει μοναδική ειδοποίηση στα reports με αποτέλεσμα εάν έρθει μήνυμα ή νέα ειδοποίηση γράφεται πάνω σ αυτήν που περιμένει κ επειδή δεν έχουμε φάκελο που να κρατάει σαν μηνύματα τις ειδοποιήσεις, μόλις φύγει από το status bar τη χάνουμε.

 

1) Λίγο πιο μετά θα βάλω αφενός μέν να μην μπερδεύονται οι ειδοποιήσεις μηνυμάτων με τα reports και αφετέρου αν έρθει πάνω από μία τουλ να δείχνει έναν αριθμό.

 

2) Η άλλη σκέψη είναι να τις βάζει κάθε μια και σε νέα ειδοποίηση ώστε πατώντας πάνω να σε πηγαίνει στο σωστό Thread αλλά εκεί θα γεμίζει το Notification αν έχει στείλει κανείς πολλά μην ή σε group.

 

Ρίχτε καμιά γνώμη τι προτιμάτε το 1 ή το 2?

Link to comment
Share on other sites

E να δώσουμε κ εμείς κάτι ;)

Θέλει μια μικροβελτίωση που θα την έχω σήμερα.

 

Καταρχήν τα χρώματα μ αρέσουν πιο πολύ reverse μάυρο bg με άσπρα γράμματα αλλά πρέπει να τα κάνω replace σε ένα κάρο xml και θα το κάνω το βράδυ.

 

Κατά δεύτερον αυτή τη στιγμή δεν έχω δώσει μοναδική ειδοποίηση στα reports με αποτέλεσμα εάν έρθει μήνυμα ή νέα ειδοποίηση γράφεται πάνω σ αυτήν που περιμένει κ επειδή δεν έχουμε φάκελο που να κρατάει σαν μηνύματα τις ειδοποιήσεις, μόλις φύγει από το status bar τη χάνουμε.

 

1) Λίγο πιο μετά θα βάλω αφενός μέν να μην μπερδεύονται οι ειδοποιήσεις μηνυμάτων με τα reports και αφετέρου αν έρθει πάνω από μία τουλ να δείχνει έναν αριθμό.

 

2) Η άλλη σκέψη είναι να τις βάζει κάθε μια και σε νέα ειδοποίηση ώστε πατώντας πάνω να σε πηγαίνει στο σωστό Thread αλλά εκεί θα γεμίζει το Notification αν έχει στείλει κανείς πολλά μην ή σε group.

 

Ρίχτε καμιά γνώμη τι προτιμάτε το 1 ή το 2?

το 1....

 

10 chars

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα το πρώτο πόστ, μπορεί κανείς να μου βρεί το /system/apps/Mms.apk από την τελευταία ROM της WIND?

Υπάρχει κάπου αυτή η ROM σε zip πράματα από μέσα?

 

Ευχαριστώ.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους ενδιαφερόμενους:

Το 1ο post έχει ενημερωθεί ξανά ;) Από ότι φαίνεται οι περισσότεροι από εσάς είστε ευχαριστημένοι με τις αναφορές παράδοσεις στο android και τον τρόπο με τον οποίο δουλεύουν. Όπως και να'χει συγχαρητήρια lousou για την εξαιρετική δουλειά σου. Σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου ;) :)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έβγαλα νέα έκδοση αλλά για κάποιο λόγο το πρώτο πόστ δε μου βγάζει επιλογή για τροποποίηση (δε ξέρω αν μπορούν οι Mods να απαντήσουν σ αυτό).

 

Από εδώ λοιπόν παρακάτω μπορείτε να πάρετε τη νέα έκδοση που ενημερώνει πλέον και για τα MMS

(έχω βάλει ειδοποίηση μόνο για την παράδοση όχι για την ανάγνωση νομίζω είναι too much).

mms.zip

 

Και παρακάτω η ενημερωμένη έκδοση "multiple"

mms_multiple.zip

 

Παιδιά επειδή ξόδεψα πάνω από 60 ευρώ σε κάρτες δε ξέρω αν μπορώ να βάλω ένα donate εδώ κ όποιος χριστιανός θέλει να συμβάλλει αν του χρησίμεψε θα είμαι ευγνώμων. (αν δεν επιτρέπεται οι mods επειδή δε ξέρω plz edit).

DONATE

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι για την εφαρμγογή; επειδή γράφετε ότι παίζει σε ολα τα froyo κινητά κι οχι μονο στο blade, το έχει δοκιμάσει κανένας σε άλλη συσκευή;; ουσιαστικά αντικαθιστά οπως καταλαβαίνω ολόκληρη την εφαρμογή "μηνύματα" του κινητού με μια άλλη; Σε defy υπάρχει πρόβλημα με τις αναφορές παράδοσης μιας και δεν έρχονται σωστα με κανένα πρόγραμμα και στο μαμίσιο που τις δίνει σωστά δεν έχει τη δυνατότητα για μόνιμη ενεργοποίηση της αναφοράς (θέλει σε καθε μηνυμα να την ενεργοποιείς) και δε βγαζει κάτι όταν παραδοθεί μόνο αν το ψάξεις σε καθε μηνυμα. Βέβαια ακόμα η froyo δεν εχει έρθει στο defy οπότε δε μπορώ να το δοκιμάσω αλλά αν παίζει παντού ίσως να με σώσει

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι για την εφαρμγογή; επειδή γράφετε ότι παίζει σε ολα τα froyo κινητά κι οχι μονο στο blade, το έχει δοκιμάσει κανένας σε άλλη συσκευή;; ουσιαστικά αντικαθιστά οπως καταλαβαίνω ολόκληρη την εφαρμογή "μηνύματα" του κινητού με μια άλλη; Σε defy υπάρχει πρόβλημα με τις αναφορές παράδοσης μιας και δεν έρχονται σωστα με κανένα πρόγραμμα και στο μαμίσιο που τις δίνει σωστά δεν έχει τη δυνατότητα για μόνιμη ενεργοποίηση της αναφοράς (θέλει σε καθε μηνυμα να την ενεργοποιείς) και δε βγαζει κάτι όταν παραδοθεί μόνο αν το ψάξεις σε καθε μηνυμα. Βέβαια ακόμα η froyo δεν εχει έρθει στο defy οπότε δε μπορώ να το δοκιμάσω αλλά αν παίζει παντού ίσως να με σώσει

 

προσωπικά την έχω δοκιμάσει σε galaxyS, lg optimus1, joy845, blade, lg o2x, και δουλεύει μια χαρά σε όλες αυτές.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ok guys σας έχω πολύ ευχάριστα νέα.

 

Μετά από πολύ πέδεμα με την Original wind ROM και κάποια decompile, recompile editing tools κατάφερα να ενσωματώσω τις αλλαγές στην original εφαρμογή της 2.2 wind rom η οποία φένεται να είναι η ίδια με της chinese leaked version και της RLS5.

 

Έχει πιο ωράια χρώματα, εικονίδια και κάνα 2 επιλογές ακόμη αν και ασήμαντες!

 

Σας την παραθέτω παρακάτω!

Mms_wind_signed_fixed.zip

 

Προσοχή:

1) κάντε Uninstall την προηγούμενη πριν την περάσετε αλλιώς θα βγάλει fail.

2) επειδή αυτή η έκδοση δεν έχει γίνει compile from source άλλα έγινε Partial decompile δεν ξέρω κατά πόσο σταθερή είναι. αν και τη δοκίμασα και δεν είδα να βγάζει λάθη δεν αποκλείεται να το κάνει, οπότε αφήνω το παραπάνω πόστ για όποιον θέλει την σίγουρη επίσημη froyo compiled απ τα sources.

 

Δυστυχώς οι developers της RLS5 δεν έδωσαν τα sources.

Ευχαριστώ.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Από τις δοκιμές τελικά προκύπτει ότι η wind_signed έχει λάθοι στα resources κ έτσι δείχνει κάποια μηνύματα διαφορετικά (πχ αντί να δείχνει μήνυμα παραδόθηκε λέει η κάρτα είναι πλήρης κλπ).

 

Μην την χρησιμοποιήσετε, έκανα decompile και recompile αυτήν από την Sweedish Spring RLS5, αλλάζοντας και τα resources με βάση το framework-res.apk της ROM.

 

Αυτή φαίνεται να δουλεέυει σωστά.

Mms_swe_signed_fixed.zip

 

Δοκιμάστε την αν θέλετε :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρόλο που εγώ δε χρησιμοποιώ Ελληνικά στα sms μου πολλοί άλλοι το κάνουν και δε θέλουν να στέλνουν 70 χαρακτήρες ανά SMS πρόσθεσα υποστήριξη για 160 χαρακτήρες στην original froyo 2.2 εφαρμογή Mms.apk.

 

Ευχαριστώ τον συγγραφέα του project Send Greek Sms για windows Mobile, βάση του οποίου κώδικα έγραψα και τον απαραίτητο γ αυτή την εφαρμογή.

 

- Προσθήκη υποστήριξης ελληνικών SMS 160 χαρακτήρων (αυτόματα).

- Βελτίωση counter των γραμμάτων ώστε να δείχνει και τον αριθμό των μηνυμάτων και να εμφανίζεται από την δεύτερη γραμμή και μετά (στην original εμφανίζεται 10 χαρακτήρες πρίν το τέλος).

 

Διαθέσιμη Mms_greek.zip.

 

Ενημέρωση:

Όπως υποσχέθηκα παρακάτω θα βρείτε την εφαρμογή που περιλαμβάνει η επίσημη 2.2 froyo ROM της WIND (Mms.apk ίδια με της RLS5) με επιπλέον υποστήριξη Ελληνικών sms με 160 χαρακτήρες και ειδοποίηση αναφοράς παράδοσης μηνυμάτων! Δοουλεύει αυτόματα!

 

Mms_wind_greek_fixed_signed.zip

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα κάποια πραγματάκια ακόμη, προσθέτοντας και λίγο μεγαλύτερη δόνηση μια και είναι πολύ σύντομη και δε καταλάβαινα πότε έρχεται μήνυμα. (2 δονήσεις στο report, 4 στα SMS/MMS κ λίγο πιο διαρκείς).

 

Σύντομα θα ανανεωθεί και το πρώτο πόστ με λεπτομέρειες.

Παρακάτω οι νέες εκδόσεις.

 

Original 2.2 froyo.

Mms2.apk

 

Επίσημη Wind 2.2 modified.

Mms2_wind_greek_vibrate.apk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Lousou76 απλά ήθελα να σου πω:

 

1ον) ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την καταπληκτική δουλειά σου.

2ον) Δοκίμασα το τελευταίο σου αρχείο Mms2.apk for original 2.2 froyo και δούλεψε κανονικότατα σε ZTE BLADE με 2.2 !! Ήθελα όμως να σου πω οτι μου δούλεψε ΕΠΙΣΗΣ και σε 2.3 για το ίδιο τηλέφωνο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!!!

 

Και πάλι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!

Link to comment
Share on other sites

χμμ καταρχην ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

 

κατα δευτερον στοιμαζομαι να κανω compile το mms της cyanogen για 2.3 διοτι σε μενα δε δουλευει αυτο σε 2.3.

 

εισαι σιγουρος οτι σου δουλευει σωστα; εμενα δε μου βγαζει τις ειδοποιησεις στη 2.3

:-)

 

Lousou76 απλά ήθελα να σου πω:

 

1ον) ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την καταπληκτική δουλειά σου.

2ον) Δοκίμασα το τελευταίο σου αρχείο Mms2.apk for original 2.2 froyo και δούλεψε κανονικότατα σε ZTE BLADE με 2.2 !! Ήθελα όμως να σου πω οτι μου δούλεψε ΕΠΙΣΗΣ και σε 2.3 για το ίδιο τηλέφωνο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!!!

 

Και πάλι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!

 

 

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χμμ καταρχην ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

κατα δευτερον στοιμαζομαι να κανω compile το mms της cyanogen για 2.3 διοτι σε μενα δε δουλευει αυτο σε 2.3.

εισαι σιγουρος οτι σου δουλευει σωστα; εμενα δε μου βγαζει τις ειδοποιησεις στη 2.3

:-)

 

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς! Τα καλά λόγια σου αξίζουν και μόνο για την προσπάθεια!

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, επειδή το κινητό δεν είναι δικό μου (ZTE BLADE)...σήμερα ζήτησα να κάνει η κοπέλα τα απαραίτητα τεστ (δυστυχώς δεν είναι να εμπιστεύεσαι κοπέλα για τα τέστ αλλά τι να κάνεις :p ).

 

Το πρώτο και πιο σημαντικό είναι οτι μπορεί να γράφει με ελληνικά κεφαλαία 160 χαρακτήρες σε ένα μήνυμα! Όσον αφορά την αναφορά μου είπε ότι όταν πάει επάνω στο μήνυμα που έχει στείλει και πατήσει Message options-> View Report της βγάζει Received (δεν ξέρω αν είναι αυτό που εννοείς).

 

Όσον αφορά τις ειδοποιήσεις (συγχώρεσε με αν έχω καταλάβει λάθος και δεν είναι αυτό που ζητάς) αλλά μου είπε οτι το λαμπάκι κάτω δεξιά (το βελάκι που έχει το Zte Blade) παραμένει πράσινο οπότε βλέπει αν έχει μήνυμα. Μου είπε επίσης ότι όταν ανοίγει το κινητό στην taskbar επάνω (εκεί που είναι το ρολόι και το σήμα) της βγάζει την αρχή του μηνύματος όπως επίσης και ποιος είναι ο αποστολέας !!

 

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά για οτιδήποτε άλλη πληροφορία είμαι πάντα διαθέσιμος :)

(Μιλάω πάντα για Cyanogen 2.3 την RC1 σε Zte Blade!!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε κάλυψες. Αυτό σημαίνει ότι δουλεέυι στην cyanogen όπως είναι.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα δοκίμασα και τα 2 στην cyanogen. Το mms2_wind νομίζω ότι δε δούλεψε στην 2.3.

Δηλαδή δεν έβγαζε την ειδοποίηση στο taskbar και το led.

 

Το original froyo δε το δοκίμασα κάν.

 

Η χαζομάρα είναι ότι το gingerbread δε γίναιται compile σε 32bit linux, θέλει 64bit κ πρέπει να formaro το pc γι ανα κάνω compile tiw 2.3 roms πράγμα που δεν είχα χρόνο να κάνω.

 

Όμως η cyanogen υπάρχει σε source οπότε θα κάνω compile το δικό της mms γιατί έχιε και ωραία χρώματα και μερικές επιλογές ακόμη. Αναμείνατε λοιπόν..!

 

 

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς! Τα καλά λόγια σου αξίζουν και μόνο για την προσπάθεια!

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, επειδή το κινητό δεν είναι δικό μου (ZTE BLADE)...σήμερα ζήτησα να κάνει η κοπέλα τα απαραίτητα τεστ (δυστυχώς δεν είναι να εμπιστεύεσαι κοπέλα για τα τέστ αλλά τι να κάνεις :p ).

 

Το πρώτο και πιο σημαντικό είναι οτι μπορεί να γράφει με ελληνικά κεφαλαία 160 χαρακτήρες σε ένα μήνυμα! Όσον αφορά την αναφορά μου είπε ότι όταν πάει επάνω στο μήνυμα που έχει στείλει και πατήσει Message options-> View Report της βγάζει Received (δεν ξέρω αν είναι αυτό που εννοείς).

 

Όσον αφορά τις ειδοποιήσεις (συγχώρεσε με αν έχω καταλάβει λάθος και δεν είναι αυτό που ζητάς) αλλά μου είπε οτι το λαμπάκι κάτω δεξιά (το βελάκι που έχει το Zte Blade) παραμένει πράσινο οπότε βλέπει αν έχει μήνυμα. Μου είπε επίσης ότι όταν ανοίγει το κινητό στην taskbar επάνω (εκεί που είναι το ρολόι και το σήμα) της βγάζει την αρχή του μηνύματος όπως επίσης και ποιος είναι ο αποστολέας !!

 

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά για οτιδήποτε άλλη πληροφορία είμαι πάντα διαθέσιμος :)

(Μιλάω πάντα για Cyanogen 2.3 την RC1 σε Zte Blade!!)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το χρησιμοποίησα (mms2) κι εγώ σε Ginger Stir Fry beta13, και επιβεβαιώνω ότι δουλεύει κανονικά σε 2.3:

http://android.modaco.com/topic/342009-romgen2zte-gingerbread-ginger-stir-fry/

 

Να σαι καλά :)

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

παιδια καθιστε γιατι θα με τρελανετε.

δηλ οταν στελνετε sms βγαζει πανω στο status bar πχ "giannis:message delivered to +306937...."

 

Μόλις το χρησιμοποίηsσα (mms2) κι εγώ σε Ginger Stir Fry beta13, και επιβεβαιώνω ότι δουλεύει κανονικά σε 2.3:

http://android.modaco.com/topic/342009-romgen2zte-gingerbread-ginger-stir-fry/

 

Να σαι καλά :)

 

 

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια καθιστε γιατι θα με τρελανετε.

δηλ οταν στελνετε sms βγαζει πανω στο status bar πχ "giannis:message delivered to +306937...."

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

ΟΧΙ αυτό είναι το μοναδικό που δεν βγάζει (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση). Βέβαια όπως σου είπα μπορείς μόνο να το δεις αν μπεις μέσα στο μήνυμα και το δεις με message details. Όπως ξαναείπαμε...δουλεύουν ΟΛΑ τα άλλα εκτός απο αυτό οπότε δεν χρειάζεται να τρελαθείς :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

 

ΟΧΙ αυτό είναι το μοναδικό που δεν βγάζει (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση). Βέβαια όπως σου είπα μπορείς μόνο να το δεις αν μπεις μέσα στο μήνυμα και το δεις με message details. Όπως ξαναείπαμε...δουλεύουν ΟΛΑ τα άλλα εκτός απο αυτό οπότε δεν χρειάζεται να τρελαθείς :p

 

Μα εμένα αυτό με ενοχλούσε κυρίως εξαρχής, οπότε το recompile δε το γλιτώνει

Επιπλέον πάνω από 2 μυνήματα ελληνικά γράμματα το μετατρέπει σε mms πράγμα που επίσης πρέπει να διορθωθεί άμεσα.

 

Αναμείνατε νέες εκδόσεις λπν :)

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος είναι περιορισμένος οπότε ποστάρω αυτά που πρόλαβα να δώ.

 

Για 2.2 Roms (δουλευει και σε 2.3 χωρίς τα TaskBar Notifications για αναφορές παράδσης).

Mms21_greek_vibrate.apk

- Διόρθωση ώστε να μην κάνει convert σε Mms μετά από 2 συνεχόμενα sms.

- Διόρθωση στο timestamp των μηνυμάτων ώστε να δείχνει τη σωστή ώρα αποστολής σ αυτά που λαμβάνουμε όταν το τηλ είναι κλειστό. (Η ώρα σωστή ώρα αναφέρεται στο Received: και όχι στο Sent στο Message Details γιατί εκείνο συνεχίζει να δείχνει 1970).

Αναμένεται διόρθωση για να δείχνει full timestamps και όχι μόνο την ημερομηνία στα sms.

 

Για 2.3 Roms από την Ginger Stir Fry 2.3.4 rom του Blade (δουλεέυει σε όλες τις 2.3).

Mms1_stir_fry.apk

- 160 Χαρακτήρες στα Ελληνικά

- Σωστό timestamp

- Δε κάνει convert σε Mms μετά από 2-3 sms.

Αναμένεται διόρθωση για να δείχνει συνέχεια τον charachter counter και να έχει ειδοποίηση στην αναφορά παράδοσης.

 

Επίσης καλό θα ήταν τα κεφαλαία ελληνικά να μπαίνουν αυτόματα μόνο στα sms. Στα mms δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο θέμα με 160.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε lousou76 για την εφαρμογή και το χρόνο που αφιερώνεις στο project!

Και αυτό το bug όντως διορθώθηκε και δεν κάνει αυτόματο convert σε mms στο 2ο μήνυμα.

 

Keep... androiding! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωρίστε παιδιά,

 

Compiled από source της Cyanogen 2.3.4 για το Blade (δε ξέρω αν δουλεύει σε άλλα μοντέλα πείτε μου πλζ)

Mms234_cyanogen.apk

- Ειδοποίηση αναφοράς παράδοσης με 2 δονήσεις

- Ειδοποίηση αναφοράς παράδοσης με τον γενικό ήχο ειδοποιήσεων του κινητού

- 160 χαρακτήρες Ελληνικά μόνο στα SMS (στα MMS δε χρειάζεται)

- Διορθωμένα timestamps όταν υπάρχει η επιλογή Use Original Timestamps ενεργοποιημένη.

- Δεν μετατρέπει τα sms σε mms μετά από 4 μηνήματα.

 

Το split σε 160 δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί.

Την δοκίμασα στην cyanogen και στην ginger stir fry και δουλευι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...