Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα να εγκαταστήσω πρώτα το CWM και έκανα αυτό που έλεγε στο 1ο βήμα: "Πηγαίντε στις ρυθμίσεις του κινητού και απενεργοποιήστε το Fast Boot". Μετά, ένας φίλος μου είπε ότι πρώτα κάνω boot και μετά εγκαθiστώ το CWM, οπότε άρχισα πάλι να κάνω δοκιμές. Την πρώτη φορά που το άνοιξα, κρατώντας πατημένα και τα δυο volume, έβγαλε πάλι την προηγούμενη ροζ οθόνη. Τη δεύτερη φορά που το άνοιξα, κτατώντας πατημένο μόνο το volume +, έβγαλε το Android system recovery <3e> ! Σίγουρα αυτό έγινε, επειδή απενεργοποίησα το fast boot, καθώς είχα δοκιμάσει 100 φορές με ενεργοποθημένο το fast boot και δεν είχε γίνει τίποτα.

 

Αφού ανακάλυψα ότι πατάω το power για να επιλέξω κάτι, πάτησα "apply update from sd card" (δεν είχε "install zip from sdcard" και μετά "chooze zip from sdcard", που λένε οι οδηγείες), μετά επέλεξα το update-B518-bootloader.zip και μου έβγαλε:

 

-- Install /sdcard ...

-- Hota update

 

Finding update package...

Opening update package...

Verifying update package...

E:signature verification failed

Installation aborted.

 

:(

 

Τί εννοεί "E:signature verification failed";

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το <3e> recovery είναι το επίσημο android recovery και γι'αυτό δεν σου επιτρέπει να κάνεις τη δουλειά σου, δεν έχεις περάσει το CWM recovery που χρειάζεται για να κάνεις install το .zip αρχείο σου.
Link to comment
Share on other sites

Το <3e> recovery είναι το επίσημο android recovery και γι'αυτό δεν σου επιτρέπει να κάνεις τη δουλειά σου, δεν έχεις περάσει το CWM recovery που χρειάζεται για να κάνεις install το .zip αρχείο σου.

 

Δηλαδή πρώτα βάζω το CWM και μετά κάνω root!!! Δυο άτομα μου είπαν το αντίθετο. Μόλις είχα εγκαταστήσει το root explorer και ετοιμαζόμουν να κάνω το βήμα "copy the bootloader.bin from SD card to the bootloader partition" manually. Τί θα συνέβαινε, άραγε, αν το έκανα, χωρίς να έχω εγκαταστήσει το CWM;

 

Και τώρα πάω να εγκαταστήσω το CWM :luck:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρώτα βάζω το CWM και μετά κάνω root!!! Δυο άτομα μου είπαν το αντίθετο. Μόλις είχα εγκαταστήσει το root explorer και ετοιμαζόμουν να κάνω το βήμα "copy the bootloader.bin from SD card to the bootloader partition" manually. Τί θα συνέβαινε, άραγε, αν το έκανα, χωρίς να έχω εγκαταστήσει το CWM;

 

Και τώρα πάω να εγκαταστήσω το CWM :luck:

 

Δεν έχω τη συσκευή οπότε δεν γνωρίζω αν πρέπει να κάνεις αυτά που γράφεις, εγώ απλά διάβασα τις οδηγίες από τα προηγούμενα posts σου που λένε να περάσεις το .zip αρχείο του bootloader στην Sdcard σου και να το φλασάρεις μέσω recovery (μάλιστα σου λέει και προτιμώμενη έκδοση recovery).

 

Άλλωστε αν δεν είσαι rooted δεν θα είχες πρόσβαση στους φακέλους που θες να κάνεις.. ότι τέλοσπαντων θες να κάνεις.

Τίποτα το κακό δεν θα συνέβαινε πάντως αν είχες κάνει το αντίθετο. :-)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθόντας τα βήματα εγκατάστασης του CWM, to 5ο ("Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W") αποτυγχάνει:

 

"Failure! /.cust_backup could not be remounted as rw."

 

Δε μπένει, επειδή το κινητό δεν έχει γίνει root; Και δε μπορεί να γίνει root, επειδή δεν έχει μπει το CWM recovery; Μοιαζεί σαν το "η κότα έκανε τ' αυγό ή το αυγό την κότα;"

 

Παραιτούμαι! Ή θα βρω κανέναν να τον πληρώσω κανένα 20ευρο να μου το φτιάξει ή πάω για άλλο κινητό... Δεν αντέχω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθόντας τα βήματα εγκατάστασης του CWM, to 5ο ("Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W") αποτυγχάνει:

 

"Failure! /.cust_backup could not be remounted as rw."

 

Δε μπένει, επειδή το κινητό δεν έχει γίνει root; Και δε μπορεί να γίνει root, επειδή δεν έχει μπει το CWM recovery; Μοιαζεί σαν το "η κότα έκανε τ' αυγό ή το αυγό την κότα;"

 

Παραιτούμαι! Ή θα βρω κανέναν να τον πληρώσω κανένα 20ευρο να μου το φτιάξει ή πάω για άλλο κινητό... Δεν αντέχω άλλο.

 

Δοκίμασε την εφαρμογή CWM Recovery από το μάρκετ μήπως καταφέρει και σου φλασάρει κάποιο recovery χωρίς να σε παιδέψει άλλο, απλά επέλεξε τη σωστή έκδοση (αν υπάρχει)..

Συνήθως σε android δεν χρειάζεται root για να περάσεις cwm, τώρα στη περίπτωση αυτής της συσκευής δεν γνωρίζω, αν θες στείλε μου σε pm τον οδηγό μήπως βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθόντας τα βήματα εγκατάστασης του CWM, to 5ο ("Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W") αποτυγχάνει:

 

"Failure! /.cust_backup could not be remounted as rw."

 

Δε μπένει, επειδή το κινητό δεν έχει γίνει root; Και δε μπορεί να γίνει root, επειδή δεν έχει μπει το CWM recovery; Μοιαζεί σαν το "η κότα έκανε τ' αυγό ή το αυγό την κότα;"

 

Παραιτούμαι! Ή θα βρω κανέναν να τον πληρώσω κανένα 20ευρο να μου το φτιάξει ή πάω για άλλο κινητό... Δεν αντέχω άλλο.

 

Αν και δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή για να σε βοηθήσω σε βάθος, παρόλα αυτά μπορείς πανεύκολα να περάσεις CWM μέσω του RecoverX που για να μην ψάχνεσαι, μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

Είναι πανεύκολο στη χρήση, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Μην ξεχάσεις μόνο στην αρχή να επιλέξεις τη μάρκα και το μοντέλο.

Για όποια απορία τυχόν έχεις, ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!!! Μετά από απίστευτο πέδεμα και περιπέτειες, χάρη στη βοήθεια του χρήση "sofos_5", που ξεκίνησε να μου μιλάει όταν ξεκίνησα να ψάχνω για άλλο κινητό, ενθαρρύνοντάς με να μην τα παρατήσω και αφιέρωσε σχεδόν μια μέρα στο skype να ψάχνει μαζί μου, εγκατέστησα το Aurora Ice Cream Sandwich (πάνω στην ώρα το παγωτό, μόλις μπήκε το καλοκαίρι :D). Μιας που το είχε ζητήσει ένα άλλο μέλος στην προηγούμενη σελίδα, αποφάσισα να να παραθέσω τη διαδικασία εγκατάστασης του AICS, από την αρχή μέχρι το τέλος, όπως θα δούλευε για μένα, χωρίς να χρειαστώ εξωτερική βοήθεια, αν τη διάβαζα στην αρχή της προσπάθειάς μου (ακόλουθο post):
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία εγκτάστασης του AICS

1ο στάδιο: Κάντε root το κινητό σας.

 

Αν είστε ήδη root, πηγαίντε στο 2ο στάδιο. Μπορείτε να το τσεκάρετε, με το πρόγραμμα root checker απ' το android market. Αν έχετε την έκδοση B22 ή μεγαλύτερη (όπως, πχ. την B26), δεν είστε root, οπότε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

 

1) Ανοίξτε τον Dialer (εκεί απ' όπου πέρνετε τηλέφωνο) στο κινητό σας και πληκτρολογήστε τα εξής:

*#*#2846579#*#*

Αν το κάνετε σωστά χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να σας ανοίξει ένα Menu!

2) Πλοηγηθείτε μέσα στο menu στα εξής:

projectmenu > background settings > log settings > log switch > Και ενεργοποιήστε το!(Set Log On)

Και κάντε restart το κινητό

3) Πηγαίντε στις ρυθμίσεις του κινητού σας!

Στην κατηγορία εφαρμογές και κάντε ενεργοποίηση την αποσφαλμάτωση USB η αλλιώς εντοπισμός σφαλμάτων η αλλιώς USB debugging!

(είναι στο Menu -> Settings > Applications > Development > USB debugging)

4) Συνδέστε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω USB!

!~!ΠΡΟΣΟΧΗ!~!

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ USB!

5) Κατεβάστε, αποσυμπιέστε και ανοίξτε, στον υπολογιστή σας, το πρόγραμμα SuperOneClick.

Πατήστε ROOT(πάνω αριστερά) αν σας ζητήσει για εγκατάσταση των Driver κάντε αποδοχή!

αφήστε το να τελειώσει την διαδικασία του!

Σε περίπτωση που κολλήσει, καθώς ψάχνει το κινητό, κατεβάστε και εγκαταστήστε τους drivers του κινητού στο pc σας. Επειδή, παρόλο που μπορεί να αναγνωρίζει μια συσκευή όταν βάζετε το usb καλώδιο, μάλλον δεν αναγνωρίζει ποιά αρκιβώς συσκευή είναι αυτή.

Σε περίπτωση που δε βρει κάποια αρχεία, τα οποία, παρόλο που είναι μέσα στο zip, δεν είναι στους φακέλους που κάνατε unzip, μάλλον τα διαγράφει το antivirus. Απενεργοποιήστε το για λίγο και προσπαθήστε ξανά.

(Για σιγουριά, μπορείτε να τσεκάρετε αν καταφέρατε να κάνετε root, με το πρόγραμμα root checker απ' το android market)

 

2ο στάδιο: Εγκαταστήστε το CWM:

 

1) Πηγαίντε στις ρυθμίσεις του κινητού και απενεργοποιήστε το Fast Boot. Είναι στο γενικό menu τον ρυθμίσεων (Menu -> Settings > Applications > Fastboot)

2) Κατεβάστε το CWM recovery: Εδώ

3) Κατεβάστε από το Google Play (Android Market) το Remount και το Root Explorer.

(το τελευταίο ξέρετε πού αλλού μπορείτε να το βρείτε, φαντάζομαι...)

4) Περάστε στην SD το αρχείο που κατεβάσατε(Το CWM Recovery του βήματος 2)!

5) Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W.

6) Με τον root explorer βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε και κάντε τον αντιγραφή/επικόλληση στον ίδιο φάκελο που κάνατε Mount σε R/W στο προηγούμενο βήμα (δηλαδή, στο φάκελο cust_backup/image) αντικαθιστώντας το υπάρχον recovery.img(αν υπάρχει)!

 

Τα καταφέρατε αν ακολουθήσατε τα βήματα σωστά τότε έχετε εγκαταστήσει το CWM Recovery στο κινητό σας!

Τώρα ήρθε η ώρα που όλη περιμένατε, η εγκατάσταση του ICS!

 

3ο στάδιο: Εγκατάσταση Aurora ICS

 

1) Κατεβάστε την Αurora 5.0 experimantal και Αurora 5.0 update 20 (ή update 21, αν το βρήτε σε κάποιο site)

Τελευταία έκδοση μέχρι τώρα: 5.21

2) Αντιγράψτε τα μέσα στην SD του κινητού σας

3) Απενεργοποιήστε το κινητό σας! Καθώς πατάτε το κουμπί το κουμπί ενεργοποίησης να πατάτε ταυτόχρονα και το κουμπί που ΑΝΕΒΑΖΕΙ την ένταση του ήχου!

Δηλαδή πατάμε Power On + Volume Up ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ( καλύτερα από λίγο πιο πριν το δεύτερο) και ΠΑΡΑΤΕΤΙΜΕΝΑ, μέχρι να βγούμε στο menu του ClockWorkMod (έχει μπλε γράμματα θα το καταλάβετε)

Η πλοήγηση εδώ γίνετε με τα κουμπιά αυξομείωσης ήχου και η επιλογή με το πλήκτρο ενεργοποίησης του κινητού!

4) Επιλέγουμε: wipe data/factory reset και αφού τελειώσει αυτό επιλέγουμε wipe cache partition!

5) Πηγαίνουμε στην τελευταία επιλογή η οποια θα μας πάει σε ένα άλλο menu και από εκεί επιλέγουμε Wipe Dalvik Cache!

Γυρνάμε στο αρχικό menu με την επιλογή Go Back

6) πηγαίνουμε στην επιλογή Install Zip from SD Card>Choose ZIP from sdcard>Και εδώ βρίσκουμε ΚΑΙ επιλέγουμε το αρχείο που κατεβάσατε στο πρώτο βήμα του Installing ICS!

Το αφήνουμε να τελειώσει την διαδικασία του!

7) Αφού τελειώσει θα σας μεταφέρει στο αρχικό menu του CWM recovery, από εδώ επαναλάβετε τα βήματα 4-5 (για να εξαλειφθούν τυχόν κατάλοιπα)

8) Από το αρχικό menu του CWM recovery επιλέγουμε την πρώτη επιλογή reboot system now!

9) Μόλις μπήτε στο λειτουργικό, επαναλάβετε τα βήματα 3-4-5. Ύστερα, επαναλάβεται το βήμα 6, αλλά αυτή τη φορά επιλέξτε το zip με το aurora 5.0 update, αντi το experimantal. Επαναλάβετε να βήματα 7-8.

 

Τώρα θα μπείτε στο Aurora ICS, updated στην έκδοση που επιλέξατε.

Αν το wifi δεν προσπαθεί καν να συνδεθεί, σημαίνει ότι το rooter σας χρησιμοποιεί πιο "παλιό" είδος σύνδεσης. Για να δουλέψει, επαναλάβετε όλο το 3ο στάδιο, με τη διαφορά ότι αντί για το update 20 ή 21, βάλτε το update 2 (έκδοση 5.2 , δηλαδή).

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Επ' ευκαιρία των παραπάνω προστέθηκε στο πρώτο μήνυμα ο οδηγός Ideos X5 : Πλήρης Οδηγός Εγκατάστασης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που με την έκδοση 5.2, κάνω μια χαρά τη δουλειά μου, μου έχει μείνει η απορία, το γιατί δε λειτουργεί το wifi στην 5.21 (και σε καμία μετά την 5.2). Δεν κάνει καν προσπάθεια να συνδεθεί στο δικό μου wifi, ενώ σε όλων των γειτόνων κάνει, εκτός από δυο που έχουν κι αυτοί cyta. Δε βρήκα τίποτε άλλο, σχετικά με το θέμα, που να μην έχει αποτύχει σε μένα, εκτός από αυτό, που δεν το δοκίμασα, γιατί η εγκατάσταση official εκδόσεων κάνει abord· δεν ξέρω γιατί. Αλλά, δε νομίζω ότι φταίει η mac address, γιατί σε μένα δεν είναι μηδενική (ούτε το IMEI). Το τσέκαρα με προγραμματάκια.

 

Δε με ενδιαφέρει και πολύ στην πράξη, απλώς μου έχει μείνει η περιέργεια. Πολύ γενικά, η διαίσθησή μου μετά το χθεσινό ψάξιμο, είναι ότι κάποια router δεν έχουν κάποιους πιο νέους τρόπους λειτουργείας και οι νέες εκδόσεις δεν τα "υποστηρίζουν".

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολλαει τοσο πολυ το κινητο συνεχεια μου βγαζει κατι για διεργασια τερματισμο αναφορα και περιμενετε μονο σε εμενα γινεται αυτο? ουτε μηνας δεν περασε που εκανα wipe κλπ κλπ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κάηκε η κεντρικη πλακέτα του Ideos X5 μου. Πήρα άλλο (μήπως σώσω τα δεδομένα του 1ου, αλλά δεν), είχε την 2.1, δεν έκανα update στην 2.3 (ήταν και δύσκολο να τη βρω πλέον...), πέρασα πάλι το CWM και Aurora 5.0 experimantal και από πάνω την CyanogenMod 11. Έκανα reboot, αλλά το κινητό δεν ξεκινούσε, για αρκετή ώρα. Έβγαλα τη μπαταρία, ξαναμπήκα στο CWM και πέρασα AICS 5.0 experimantal πάλι, όμως ούτε τώρα ξεκινούσε. Ξαναμπήκα CWM και, σαν απέλπιδα προσπάθεια, έκανα format τα πάντα. Όταν άνοιγει, από τότε, βγάζει μια μπλε οθόνη. Δε μπένει ούτε στο CWM. Υποθέτω ότι θα διέγραψα όλα, μαζί με το CWM και χάλασα το κινητό για πάντα, σωστά; Βοηθά κανένα ανταλακτικό απ' το κινητό με την καμένη κεντρική πλακέτα; Υποθέτω πως όχι, καθώς μάλλον την κεντρική πλακέτα χρειάζομαι...

 

Βλέπω ότι με τον υπολογιστή συνδέεται και βγάζει κενό φάκελο... Ίσως αν έβρησκα ένα άλλο X5 και αντέγραφα το φάκελο αρχείων του στο δικό μου;; Πού να το βρω όμως; Αν το ξαναγοράσω θα έχω 3!! Και δε μου αρέσει κι αυτό το κινητό πλεόν! :knife:

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημά μου βρισκόταν κάπου εδώ. Ωστόσο, δεν ασχολήθηκα. Σας συμβουλεύω να κρατάτε πάντα backup .img απ' όλο το κινητό, ακόμη κι όταν δε φαντάζεστε ότι μπορεί να χαλάσει. Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είχε χαλάσει, απλά προσπάθησες να βάλεις ρομς που λειτουργούν μόνο όταν στη συσκευή είναι εγκατεστημένη η επίσημη 2.3 ρομ ως βάση, χωρίς να έχεις κάνει αναβάθμιση. Η μπλε οθόνη που σου έβγαζε ήταν επειδή έκανες format το διαμέρισμα boot. Εύκολα θα επανέφερες τη συσκευή αν έβαζες την επίσημη ρομ ξανα. Ή αυτή που είχε ή κάποια άλλη επίσημη. Η αλλαγές ρομ εμπεριέχουν κινδύνους και χρειάζεται να έχεις μια εμπειρία(η οποία αποκτάται διαβάζοντας τις σχετικές με τη διαδικασία πληροφορίες που υπάρχουν και εδώ αλλά και πολλές περισσότερες στο φόρουμ των xda developers).
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου το έκανε αυτό μετά από καμιά αναβάθμιση κάποιας εφαρμογής?

 

ναι έκανε ενημέρωση εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Χαρίζεται digitizer για X5 pro με μια πολύ μικρή ρωγμή στο πάνω μέρος στην τρύπα του ηχείου (σε σημείο που δεν επηρεάζει τη λειτουργία του digitizer). Λειτουργεί άριστα (το είχα αλλάξει για αισθητικούς λόγους) αλλά αφού το κινητό πλέον έχει πωληθεί μου περισσεύει.

Το γράφω εδώ γιατί..δεν είναι ακριβώς αγγελία αυτό που γράφω + ότι αν κάποιος το χρειάζεται σαν spare αν το γράψω σε αγγελίες δεν θα το δει ποτέ. Εξ' άλλου το τονίζω...το digitizer χαρίζεται.

Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...