Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά από ότι έχω καταλάβει η 2.3 σε οθόνη atmel έχει πρόβλημα.

Έχετε ακούσει αν θα υπάρξει κάτι γι' αυτό ή εμείς που έχουμε atmel ξεχνάμε την 2.3?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά από ότι έχω καταλάβει η 2.3 σε οθόνη atmel έχει πρόβλημα.

Έχετε ακούσει αν θα υπάρξει κάτι γι' αυτό ή εμείς που έχουμε atmel ξεχνάμε την 2.3?

 

Κάπου στο facebook γράφτηκε από την Huawai ότι κάνουν προσπάθειες να επιλύσουν τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το ακουστικο στις κλησεις ειναι χαμηλο ελπιζω να το φτιαξουν και ελπιζω με hands free να μην εχω προβλημα !!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις ή είχες εγκαταστήσει το rom manager, ή ισως κάποια άλλη εφαρμογή και υπάρχει στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd το αρχείο update.zip στο οποίο βρίσκεται η recovery. Αν λοιπόν επιλέγεις το flash update.zip(ή κάπως έτσι) και όχι το install zip from sd card, φλασάρεις στην ουσία την άλλη recovery.img στη οποία και μεταφέρεσαι μετά. Θα πρέπει λοιπόν να επιλέξεις τη δεύτερη επιλογή που γράφω παραπάνω και να μεταφερθείς στο φάκελο που έχεις βάλει το zip της ρομ.

 

φιλε dancer μπορεσα και εκανα restore τη μαμα rom και δουλευει στην 2.2.1 τωρα...πραγματι ειχα περασει το rom manager,υπαρχει το update.zip στην sd,εκει μεσα δηλαδη ειναι το δευτερο recovery που μου εβγαζε...?να σβησω τελειως αυτον τον φακελο?αν το σβησω περνωντας μονο το recovery απο xda και express oxygen θα γινει η αναβαθμιση παλι σε 2.3.5....?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκεί είναι. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να περάσεις την 2.3.5 την official(να ξέρεις ότι είναι κλειδωμένη η λειτουργία φόρτωσης του φακέλου Image από ροζ οθόνη), δε χρειάζεται η recovery. Βάζεις το φάκελο dload στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd και μπαίνεις σε bootloader mode(vol-,vol+,power) και η εγκατάσταση ξεκινάει αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω ενα παραπονο με το κινητο μετα απο τοσους μηνες.

Δεν με ακουνε καθαρα.Ειδικα αν μιλησω καπως πιο εντονα η πιο γρηγορα ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δε καταλαβαινει τι λεω..

 

αρχικα πιστευα πως ειναι η ρομ. αλλα γυρισα στην στοκ 2.2.1 και το προβλημα συνεχιζεται σε λιγοτερο βαθμο βεβαια

δλδ το εχω αγχος οταν καποιος με παιρνει τηλ , να πρεπει να μιλαω αργα και σταθερα.Οποτε ρωτω εσας εδω αν εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα , η αν ξερετε πως μπορει να διορθωθει..Ειανι θεμα κερνελ η ρομ ;

Τι προτεινετε να κανω ; καποιος σιγουρος συνδιασμος ρομ / κερνελ που να μην εχει αναφερθει παρομοιο προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω ενα παραπονο με το κινητο μετα απο τοσους μηνες.

Δεν με ακουνε καθαρα.Ειδικα αν μιλησω καπως πιο εντονα η πιο γρηγορα ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δε καταλαβαινει τι λεω..

 

αρχικα πιστευα πως ειναι η ρομ. αλλα γυρισα στην στοκ 2.2.1 και το προβλημα συνεχιζεται σε λιγοτερο βαθμο βεβαια

δλδ το εχω αγχος οταν καποιος με παιρνει τηλ , να πρεπει να μιλαω αργα και σταθερα.Οποτε ρωτω εσας εδω αν εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα , η αν ξερετε πως μπορει να διορθωθει..Ειανι θεμα κερνελ η ρομ ;

Τι προτεινετε να κανω ; καποιος σιγουρος συνδιασμος ρομ / κερνελ που να μην εχει αναφερθει παρομοιο προβλημα ;

 

Μιυι 1.10.28 greek απο το γνωστο μαγαζακι. Ειναι η μονη καθαρη greek οποτε δεν θα δυσκολευτεις να τη βρεις. Απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Απορω γτ δεν βαζανε αυτη ως στοκ.

 

Sent from Fotis o Anetos...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω

ειχα δοκιμασει παλιοτερα miui βεβαια και η καταναλωση της μπαταριας αυξηθηκε τραγικα.

Θα δοκιμασω και δαυτην μπας και εχει στρωσει η κατασταση.

 

τα μηνυματα πως τα τραβηξες backup? γιατι την προηγουμενη φορα με το sms backup μου εμφανιζε διπλα θρεντς στο restore.

δλδ μηνυματα ενος contact , μου τα εσπαγε σε δυο..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω

ειχα δοκιμασει παλιοτερα miui βεβαια και η καταναλωση της μπαταριας αυξηθηκε τραγικα.

Θα δοκιμασω και δαυτην μπας και εχει στρωσει η κατασταση.

 

τα μηνυματα πως τα τραβηξες backup? γιατι την προηγουμενη φορα με το sms backup μου εμφανιζε διπλα θρεντς στο restore.

δλδ μηνυματα ενος contact , μου τα εσπαγε σε δυο..

 

Χρησιμοποιούσα και εγώ για κάποιο διάστημα την miui και δεν είχα πρόβλημα με την μπαταρία. Απλά μην ξεχνάς να κάνεις Wipe battery stats .

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα και εγώ για κάποιο διάστημα την miui και δεν είχα πρόβλημα με την μπαταρία. Απλά μην ξεχνάς να κάνεις Wipe battery stats .

 

Έχει διαφορά το να κάνεις wipe ta battery stats απο clockwork με το να τα κάνεις με ενα app του τύπου ''battery calibration''?

 

Ρωτάω γιατι η MIUI, σε όσες εκδόσεις κι αν την πέρασα είχε τραγική κατανάλωση μπαταρίας. Σε σημείο που αν έκανα παραπάνω απο ελαφριά χρήση γενικώς και μέτρια χρήση μόνο 1 2 φορές τη μέρα έπεφτε ανα 10αρια. Και κατέληγα στο 8ωρο να έχω ~30%...

 

Και κάτι τελευταίο, για να μη ξαναρωτάω μετά, το wipe battery stats απο CW θέλει τη γνωστή μανούβρα με τη φόρτιση, αποφόρτιση?

 

(Με oxygen τράβαγε πάντως καλά η μπαταρία. Τώρα του χω περάσει την CM7. Άντε να δούμε.)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την cm7 και οταν κανω add acount μου λεει unable to open connection to server ξερετε τι συμβαινει κατι λεει να βαλω τον τομεα διαδικτυου!! και επισης δεν εχει το market μεσα????λοιπον εκτος οτι δεν εχω βρει το μαρκετ και το πως να περασω τις επαφες μου απο το gmail(για μαρκετ εχω εναν αλλον... και τις επαφες τις περασα απο την καρτα μνημης) το ηχειο στην κληση ειναι πιο καλο ενω στην miui δεν ακουγα τον αλλον καθολου τωρα ακουω μια χαρα ειναι μια καλη ρομ αν ξερει καποιος για το μαρκετ και τις επαφες κατι ας το αναφερει Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια. Απο τοτε που περασα την Official 2.3, εχω την αισθηση οτι ο ηχος απο το ακουστικο, ειναι πολυ χαμηλος.

Λενε κατι στα ξενα φορουμ για ενα αρχειο ΗwVol... καπως ετσι, αλλα εγω δεν το βρισκω..

Πως θα γινει να αυξησω τον ηχο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326215 ίσως να ενδιαφέρει μερικούς. :)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να ενδιαφέρει όλους όσους έχουν την επίσημη 2.3 και σκέφτονται τα root ή custom recoverys, custom roms, και ίσως όχι μόνο αυτούς. Το κλείδωμα αυτής της λειτουργίας στην επίσημη ρομ κάνει πιο δύσκολη, και σε πολλές περιπτώσεις αδύνατη την επαναφορά της συσκευής από brick.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να ενδιαφέρει όλους όσους έχουν την επίσημη 2.3 και σκέφτονται τα root ή custom recoverys, custom roms, και ίσως όχι μόνο αυτούς. Το κλείδωμα αυτής της λειτουργίας στην επίσημη ρομ κάνει πιο δύσκολη, και σε πολλές περιπτώσεις αδύνατη την επαναφορά της συσκευής από brick.

 

Σωστός. Ήδη ένας χρήστης από εδώ είχε brickάρει το κινητό και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, μόνο να μπει στο CWM. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ που επαναλαμβανομαι αλλα γνωριζει καποιος πως αυξανεται η ενταση του ακουστικου στην κατα την διαρκεια της κλησης?

Απο τοτε που περασα την Official 2.3, ο ηχος απο το ακουστικο, ειναι πολυ χαμηλος.

Λενε κατι στα ξενα φορουμ για ενα αρχειο ΗwVol... καπως ετσι, αλλα εγω δεν το βρισκω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ που επαναλαμβανομαι αλλα γνωριζει καποιος πως αυξανεται η ενταση του ακουστικου στην κατα την διαρκεια της κλησης?

Απο τοτε που περασα την Official 2.3, ο ηχος απο το ακουστικο, ειναι πολυ χαμηλος.

Λενε κατι στα ξενα φορουμ για ενα αρχειο ΗwVol... καπως ετσι, αλλα εγω δεν το βρισκω..

 

διαψευστε με αν κανω λαθος....αλλα το αρχειο αυτο που <πειράζαμε> την ενταση του ηχου δεν υπαρχει στην 2.3.5..........το εχω ψαξει και δεν το εχω βρει και εγω..

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω την cm7 και οταν γραφω μηνυμα στους 65 χαρακτηρες με περναει σε δευτερο μηνυμα ξερει κανεις γιατι γινετε αυτο υπαρχει λυση??
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω την cm7 και οταν γραφω μηνυμα στους 65 χαρακτηρες με περναει σε δευτερο μηνυμα ξερει κανεις γιατι γινετε αυτο υπαρχει λυση??

 

Με ποιο προγραμμα στελενεις μυνηματα, με καποιο συγκεκριμενο η με την εργοστασιακη εφαρμογη?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω την cm7 και οταν γραφω μηνυμα στους 65 χαρακτηρες με περναει σε δευτερο μηνυμα ξερει κανεις γιατι γινετε αυτο υπαρχει λυση??

 

βαλε το handsent και εισαι ετοιμος να σε ρωτησω τις επαφεσ σου τις συχρονισες με το γμαιλ σου?μαρκετ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

διαψευστε με αν κανω λαθος....αλλα το αρχειο αυτο που <πειράζαμε> την ενταση του ηχου δεν υπαρχει στην 2.3.5..........το εχω ψαξει και δεν το εχω βρει και εγω..

 

Ξερει κανεις να απαντησει σε αυτο το ερωτημα? εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τον ηχο στο ακουστικο..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η επαναφορά εφαρμογών δε λειτουργεί γενικότερα σε αυτή την εφαρμογή. Έχω δοκιμάσει να επαναφέρω εφαρμογές από ρομ σε ρομ(πχ από miui σε cm7, από cm7 σε official 2.3, από Miui σε official κλπ) και πάντα αποτυγχάνει. Μηνύματα κλήσεις κλπ, τα επαναφέρει χωρίς πρόβλημα πάντα. Επίσης αν εγκαταστήσω τις εφαρμογές από το φάκελο που τις έχει αποθηκεύσει, εγκαθίστανται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...