Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους έκανα και εγώ το περιβόητο update. Παιδιά, πλέον έχω άλλο κινητό! Πετάει και μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Η οθόνη αποκρίνεται άμεσα και το UI της Huawei είναι πολύ ωραίο. Δεν περίμενα πως θα μου αρέσει τόσο και τώρα θέλω να το κρατήσω υπό έναν όρο, να μπορέσω να κάνω O/C με κάποιο τρόπο! Γίνεται? :confused: Root μόλις έκανα και τώρα προσπαθώ να εγκαταστήσω το CWM .:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ok ευχαριστω. δοκθμαζω την miui. απλα αν δε μου κατσει καλα ειμαι αναμεσα σε μια Β160 και μια flb b137 r7 και δε θυμαμαι ποια ειναι πιο αξιοπιστη..

οποια βοηθεια δεκτη.

ευχαριστω

 

οκ την περασα αλλα δε μου βλεπει την sd παρα μονο του τηλεφωνου. ρυθμιζεται απο πουθενα??(εψαξα αλλα δε βρηκα κατι.

Ναι αν θυμάμαι καλά από το Χ5 Settings έχει μια τέτοια επιλογή. Το θέμα είναι ότι από τον ενσωματομένο explorer θα μπορείς να δεις πάντα μόνο μία. Αν εγκαταστήσεις κάποιον άλλο όπως τον es explorer θα τις βλέπεις και τις δυο.

 

Επιτέλους έκανα και εγώ το περιβόητο update. Παιδιά, πλέον έχω άλλο κινητό! Πετάει και μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Η οθόνη αποκρίνεται άμεσα και το UI της Huawei είναι πολύ ωραίο. Δεν περίμενα πως θα μου αρέσει τόσο και τώρα θέλω να το κρατήσω υπό έναν όρο, να μπορέσω να κάνω O/C με κάποιο τρόπο! Γίνεται? :confused: Root μόλις έκανα και τώρα προσπαθώ να εγκαταστήσω το CWM .:)

Ο genokolar έχει βγάλει έναν kernel με τον οποίο μπορείς να κάνεις O/C αλλά πολλοί λένε ότι είχαν προβλήματα με τον ήχο μετά την εγκατάστασή του. Είναι αυτός εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :) Μια τελευταία βοήθεια αν γίνεται, έχω κολλήσει στην εγκατάσταση του CWM.

Έκανα root, εγκατέστησα το es file manager και έκανα remount (/.cust_backup - AS: rw) . Τι κάνω τώρα? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις μέσω του ΕS στο ./cust_backup/Image, αντιγράφεις το υπάρχον recovery.img κάπου στην κάρτα SD(για να το έχεις ως αντίγραφο ασφαλείας σε περίπτωση που το χρειαστείς), βάζεις το αρχείο της CWM recovery.img στην SD(εννοείται όχι εκεί που έχεις αντιγράψει το original) και μετά κάνεις αντιγραφή μέσω του ES και επικόλληση στο φάκελο ./cust_backup/Image και επικαλύπτεις το υπάρχον. Σε περίπτωση που η CWM recovery έχει άλλο όνομα τη μετονομάζεις σε recovery.img πρώτα.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις μέσω του ΕS στο ./cust_backup/Image, αντιγράφεις το υπάρχον recovery.img κάπου στην κάρτα SD(για να το έχεις ως αντίγραφο ασφαλείας σε περίπτωση που το χρειαστείς), βάζεις το αρχείο της CWM recovery.img στην SD(εννοείται όχι εκεί που έχεις αντιγράψει το original) και μετά κάνεις αντιγραφή μέσω του ES και επικόλληση στο φάκελο ./cust_backup/Image και επικαλύπτεις το υπάρχον. Σε περίπτωση που η CWM recovery έχει άλλο όνομα τη μετονομάζεις σε recovery.img πρώτα.

 

μπορει να μου πει καποιος πως αλλιως γινεται η διαδικασια γιατι μου λεει αποτυχια αντιγραφης το /cust_backup/Image einai σε rwx το εχω ξανακανει αλλα δεν θυμαμαι πως:wacko:?

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις μέσω του ΕS στο ./cust_backup/Image, αντιγράφεις το υπάρχον recovery.img κάπου στην κάρτα SD(για να το έχεις ως αντίγραφο ασφαλείας σε περίπτωση που το χρειαστείς), βάζεις το αρχείο της CWM recovery.img στην SD(εννοείται όχι εκεί που έχεις αντιγράψει το original) και μετά κάνεις αντιγραφή μέσω του ES και επικόλληση στο φάκελο ./cust_backup/Image και επικαλύπτεις το υπάρχον. Σε περίπτωση που η CWM recovery έχει άλλο όνομα τη μετονομάζεις σε recovery.img πρώτα.

 

Δεν υπάρχει τέτοιος φάκελος , παρά μόνο ένας με όνομα cust/hw . Έκανα κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιος φάκελος , παρά μόνο ένας με όνομα cust/hw . Έκανα κάπου λάθος?

 

υπαρχει επελεξε να φαινονται τα κρυφα αρχεια!

μπηκα σε ροζ οθονη και συνδεσα το κινητο με το η/υ δε 8α επρεπε να ανοιγει ενα παραθυρο στο πσ?

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επελεξε να φαινονται τα κρυφα αρχεια!

μπηκα σε ροζ οθονη και συνδεσα το κινητο με το η/υ δε 8α επρεπε να ανοιγει ενα παραθυρο στο πσ?

 

Ok, done! :D

 

Σχετικά με την ερωτησή σου, αυτό γινόταν με την 2.2. Απο την στιγμή που πήγες σε 2.3 για κάποιο λόγο που μόνο η Huawei ξέρει δεν γίνεται πλέον , γι αυτό δεν εμφανίζεται τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, done! :D

 

Σχετικά με την ερωτησή σου, αυτό γινόταν με την 2.2. Απο την στιγμή που πήγες σε 2.3 για κάποιο λόγο που μόνο η Huawei ξέρει δεν γίνεται πλέον , γι αυτό δεν εμφανίζεται τίποτα. :)

 

ωραια πες μου πως αλλαξες recovery γιατι εμενα δε με αγηνει να κανω την αντιγραφη αναλυτικα αν μπορεις

απο ./cust_backup/Image στην καρτα γινεται η αντιγραφη απο την καρτα -./cust_backup/Image μου λεει αποτυχια!!!!

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κάνει Root κατέβασε το remount από το Market (its free ;) ) και επίλεξε /.cust_backup , μετά As: rw και πάτησε στο εικονίδιο που λέει "Remount". Εκεί θα ζητήσει δικαιώματα Root . πατάς αποδοχή φυσικά και κάνεις την διαδικασία με το ES File Explorer (σιγουρέψου ότι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ενεργοποιημένος ο εξερευνητής Root, πήγαινε Ρυθμίσεις και "τίκαρε¨ την επιλογή "Εξερευνητής Root" και "Προσάρτηση συστήματος").

Μετά κάνεις την διαδικασία αντιγραφής του recovery.img και είσαι ΟΚ. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα ειμαι και εγω απο τους ψιλοαπογοητευμενους που η huawei δεν εδωσε 2.3 greek version και λεω να βαλω μια μονταρισμενη...

 

  1. Ποια ειναι η καλυτερη μοδαρισμενη ρομ?
  2. θα χρειαστε να διαγραψω οτι εχω μεσα στο κινητο?αν ναι πως θα τα αποθηκευσω?
  3. λινκ για την ρομ...
  4. ενας οδηγος που θα με βοηθισει για να μην ψαχνω 3 ωρες ολες τις σελιδες.
  5. κατι που θα με βοηθεισει μιας και δεν εχω ξανα προσπαθεισει να κανω μοδαρισμα σε κανενα κινητο ως τωρα...

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα ειμαι και εγω απο τους ψιλοαπογοητευμενους που η huawei δεν εδωσε 2.3 greek version και λεω να βαλω μια μονταρισμενη...

 

  1. Ποια ειναι η καλυτερη μοδαρισμενη ρομ?
  2. θα χρειαστε να διαγραψω οτι εχω μεσα στο κινητο?αν ναι πως θα τα αποθηκευσω?
  3. λινκ για την ρομ...
  4. ενας οδηγος που θα με βοηθισει για να μην ψαχνω 3 ωρες ολες τις σελιδες.
  5. κατι που θα με βοηθεισει μιας και δεν εχω ξανα προσπαθεισει να κανω μοδαρισμα σε κανενα κινητο ως τωρα...

 

η ρομ εχει ελληνικα μονο ελληνικο πληκτρολογιο δεν εχει

 

Εφόσον έχεις κάνει Root κατέβασε το remount από το Market (its free ;) ) και επίλεξε /.cust_backup , μετά As: rw και πάτησε στο εικονίδιο που λέει "Remount". Εκεί θα ζητήσει δικαιώματα Root . πατάς αποδοχή φυσικά και κάνεις την διαδικασία με το ES File Explorer (σιγουρέψου ότι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ενεργοποιημένος ο εξερευνητής Root, πήγαινε Ρυθμίσεις και "τίκαρε¨ την επιλογή "Εξερευνητής Root" και "Προσάρτηση συστήματος").

Μετά κάνεις την διαδικασία αντιγραφής του recovery.img και είσαι ΟΚ. ;)

 

Αψογος το μπερδεμα ηταν που στον ΕΣ στις ιδιοτητες ελεγε οτι ειναι wrx και ελεγα το ιδιο ειναι:X

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

η ρομ εχει ελληνικα μονο ελληνικο πληκτρολογιο δεν εχει

 

 

 

Αψογος το μπερδεμα ηταν που στον ΕΣ στις ιδιοτητες ελεγε οτι ειναι wrx και ελεγα το ιδιο ειναι:X

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

δεν γινεται να βαλω ενα προγραμμα και ενα εχω ελληνικο πλη?επισης πρεπει να διαγραψω τα αρχεια? για να την βαλω ποια ειναι πιο καλη οφφισιαλ 2.3 ή η αλλη?

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι δυνατον να συμβαινει μονο σε μενα:

αν φορτισω το κινητο με φορτιστη αυτοκινητου usb αυτο ξεφορτιζει.

αυτο συμβαινει μονο με cm/oxygen/miui και οχι με τη stock.

κανενας αλλο δεν εχει αυτο το προβλημα?????????

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την ρομ του geo μου αρεσει πολυ περισοτερο απο την miui αλλα εχω το εξης προβλημα δεν συγχρονιζεται ο λογαριασμοσ μου για να βαλω της επαφες μου ετσι γυρισα στην miui καλη δε λεω κατα τα αλλα ολα απσογα
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι δυνατον να συμβαινει μονο σε μενα:

αν φορτισω το κινητο με φορτιστη αυτοκινητου usb αυτο ξεφορτιζει.

αυτο συμβαινει μονο με cm/oxygen/miui και οχι με τη stock.

κανενας αλλο δεν εχει αυτο το προβλημα?????????

 

Έχω την αισθηση οτι απο αυτοκινητο γενικα δεν φορτιζει και πολυ γρηγορα..απλα για συντηρηση.. λογω Αμπερ.

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αισθηση οτι απο αυτοκινητο γενικα δεν φορτιζει και πολυ γρηγορα..απλα για συντηρηση.. λογω Αμπερ.
δε λεω οτι δε φορτιζει αλλα οτι ξεφορτιζει σημερα σε 5 λεπτα επεσε απο το 85 στο 62%. και αυτο δε συμβαινει με την στοκ

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν συμβαινει το ιδιο σε ολες τις ROM τοτε ειναι προφανως θεμα ROM/kernel.

Aν σου συμβαινει σε ολες το ιδιο,το μονο π μπορω να πω ειναι οτι απο ρευμα κατευθειαν επιτυγχανεις υπερταχεια φορτιση με υπερταχεια καταναλωση ενω απο USB (πχ απευθειας απο το PC) τοτε ναι μεν φορτιζει πολυ αργα ,αλλα πιο "γεματα", με αποτελεσμα να αδειαζει και με αργοτερους ρυθμους.απο αυτοκινητο ξερω απο προσωπικη αποψη οτι κανει αιωνες να φορτισει αλλα αν φορτισει δεν αδειαζει :P . αν το βαλεις για λιγο τοτε ισα ισα που κανει trig την φορτιση με ανεπιθυμητα αποτελεσματα.

Προσωπικη παντα αποψη!

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

αναφερω το σημερινο γιατι σημερα περασα για πρωτη φορα miui οποτε το εκανε και σε αυτη. αυτο που συμβαινει και συμβαινει παντα εκτος αν εχω περασμενη στοκ, ειναι να ξεφορτιζει το κινητο σε χρονο dt. ο φορτιστης ειναι 1Α οσο και ο φορτιστης της μπριζας. υπαρχει καποιος που να εχει το τηλεφωνο και να το φορτιζει κανονικα με φορτιστη αυτοκινητου και να μην εχει περασμενη στοκ αλλα cm/oxugen/miui; αν ναι ποια εκδοση για να την δοκιμασω (χρεαιζομαι τη φορτιση γιατι χρησιμοποιω πολυ το gps).

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι οταν με περνουν τηλ τους ακουω χαμηλα ενω με ακουνε τελεια το εχει παρατηρησει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πια ειναι η καλυτερη ρομ αυτη τι στιγμη δωστε ενα λινκ και επισης οτι αλλο χρειαζομαι....

αν μπορειται δωστε απο ποια σελιδα και μετα να διαβασω...

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει περίπτωση να δουμε FM radio καπια στιγμη;

δοκίμασα αρκετες εφαρμογές απο δοκιμές που κάναν διάφοροι εδώ κι εκεί αλλα δεν δουλεύει ακόμα ξέρει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ρε παιδια πια ειναι η καλυτερη ρομ αυτη τι στιγμη δωστε ενα λινκ και επισης οτι αλλο χρειαζομαι....

 

Αν διαβάσεις στο παρόν θέμα έχουν απαντηθεί πολλάκις αυτά που ρωτάς, ας μην επαναλαμβανόμαστε και να θυμίσω ότι εδώ είναι forum και όχι chat room, που σημαίνει ότι πρώτα διαβάζουμε και αν δεν πάρουμε τις απαντήσεις που ζητάμε... μετά ρωτάμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...