Jump to content

Εγκατάσταση iGo σε Android OS κινητά


sakisdani
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω αγορασει το igo και ξερω σχεδον τα παντα τωρα οποιος θελει κατι στον να τον βοηθησω:X(να ρωτησει) Σε pm.....

 

λοιπον λιγο να βοηθησω εδω μεσα για οσους παιδευονται γιατι παιδευτηκα και εγω πολυ...

 

1)περνει τους χαρτες και απο το igo που ειχαμε και στο wm6.5

απλα περνει μονον εναν δλδ αν εχουμε μεσα στον φακελο map 2 χαρτες διαβαζει μονο τον 1 τωρα ποιον διαλεγει δεν καταλαβα μπορει τον πιο καινουριο μπορει αλφαβητικα οτι και αν πω δεν ξερω ακομη?

 

2)στα speadcam.txt δεν τα βαζουμε ετσι μεσα χρειαζεται να τα μετατρεψουμε με ενα προγραμμα σε spud Μορφη

το προγραμμα ειναι το spudtxt.exe

 

3)για building βαζουμε τα αρχεια 3dc,3dl στον ιδιο φακελο απο το igo wm6.5

 

4) poi τα βαζουμε σε καινουριο φακελο οπως igo wm6.5 δλδ content/userdata/poi/ εκει μεσα τα βαζουμε σε μορφη kml στον αλλον φακελο content/poi/ βαζουμε τα .poi

 

5)για voice βαζουμε απο primo Νομιζω...εγω εχω τα voice_gre-f11-venerav3.0.zip και gre-m11-zeusv3.0.zip

 

6)για lang βαζουμε απο primo παλι Νομιζω.... σε καταληξη .gro ειναι για να κανει το μενου ελληνικο!

 

7)να προσθεσετε επισης τον φακελο στο content/phoneme εχει καταλαξη το αρχειο .ph τωρα που θα το βρειτε μαλλον απο primo παλι Νομιζω....

 

8)τον φακελο /content/dem/ βαζουμε ενα αρχειο το EasternEurope.dem σε αυτην την τοποθεσια δλδ που ειμαστε εμεις

η το αρχειο Europe_nasa.dem που εχει ολη την ευρωπη!

 

9)τα αρχεια με καταληξη .ftr τα βαζουμε στον φάκελο map

( είναι truck files, χρήσιμα για τα φορτηγά)

 

αυτα θυμαμαι τωρα οτι αλλο ερωτησεις και εδω μεσα!

Edited by Superuser

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα. Έχω περάσει το igo με skin motogis 2.4 σε desire όμως όταν πάω να βάλω κάποιο sheme το πρόγραμμα κλείνει και όταν το ανοίγω ξανά έχει πάλι το προεπιλεγμένο sheme .Κάποια γνώμη για το τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν βρείτε το (Skin for iGOMyWay Android Mariupol All Screen Resolutions)

 

Version: 3.3.3 θα χρειαστείτε:

 

Α) basic iGO folder (without maps)

 

Β) το αρχειο iGO MyWay_v8.4.3.179971_Thin 1.7.apk από

recommended iGO MyWay v8.4.3.179971 Thin 1.7 qHD ready from luboz

 

Γ) τα αρχεία που ταιριάζουν στην δική σας ανάλυση π.χ. 800x480

 

Και θα τα εγκαταστήστε στην κάρτα sd

 

Μετά θα αγοράσετε χάρτη π.χ (Greece_R3_NQ_2011.Q3_111114.fbl ή Greece_R3_TomTom_2011.06_110829.fbl ή Greece_83_Epsilon_2011.07_110812.fbl και Greece_NQ_2011.Q3_111104.poi ή …). Χρήσιμο είναι να αγοράσετε και τον Eastern_Europe_83_CGIAR_Premium_2006.06_090309.dem ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ IGO π.χ. primo

 

Η δομή τον φακέλων είναι

http://s10.postimage.org/yxc8oefg9/domi.png

 

\content\map

(εδώ μπαίνει ο χάρτης. πχ. Greece_R3_NQ_2011.Q3_111114.fbl και τα driver alerts του εκάστοτε χάρτη πχ. Greece_R3_NQ_DA_2011.Q3_111114.fda)

 

\content\poi

(εδώ μπαίνουν τα αρχεία των χρησίμων poi που συνοδεύουν τον χάρτη. πχ. Greece_NQ_2011.Q3_111104.poi)

 

\content\dem

(εδώ μπαίνουν τα αρχεία .dem. Είναι το ανάγλυφο του χάρτη π.χ. Eastern_Europe_83_CGIAR_Premium_2006.06_090309.dem)

 

\content\building

(εδώ μπαίνουν τα αρχεία .3dc & .3dl. Είναι τα 3d κτίρια που βλέπεις κατά την πλοήγηση. πχ. Greece.3dc, Greece.3dl & Greece_petrol.3dl)

 

\content\phoneme

(εδώ μπαίνουν τα φωνήματα για τη σωστότερη λειτουργία του TTS σε μορφή .ph π.χ. Greece.ph) (μην βάλετε τίποτα σε αυτόν τον φάκελο)

 

 

Μετά κατεβαστέ αυτό

 

\content\lang

(εδώ μπαίνουν τα αρχεία του μενού σε μορφή gro. πχ. lang_greek.gro)

 

\content\voice

(εδώ μπαίνουν οι φωνητικές οδηγίες σε μορφή .zip, πχ. voice_gre-m11.zip)

 

Μετά κατεβαστέ αυτό

 

\audio\ εδώ μπαίνει ο φάκελος gr/voice_female που έχει της φωνητικές προειδοποιήσεις για τις κάμερες ταχύτητας (για skin mariupol 3.3.3)

 

Μετά κατεβαστέ αυτό

 

\content\scheme

(εδώ μπαίνουν τα schemes σε μορφή .zip για τον χρωματισμό του χάρτη) (χρώματα βουνών αμμουδιάς δρόμων ουρανού κ.α.)

 

Από εδώ κατεβάζετε κάμερες ταχύτητας

 

\content\speedcam

(εδώ μπαίνουν οι κάμερες ταχύτητας σε μορφή .txt.) (κάθε φορά που βάζουμε νέο αρχείο .txt, διαγράφουμε το αρχείο speedcam.spdb)

 

\content\userdata\poi

(εδώ μπαίνουν τα έξτρα χρήσιμα poi του χρήστη σε μορφή .kml )(αν χρειάζεστε και υποκατηγορίες poi προτιμότερο είναι να χρησιμοποιήσετε user.upoi στον φάκελο save)

 

Για να εγκατασταθει το igo πρεπει να τρεξεται το αρχειο iGO MyWay_v8.4.3.179971_Thin 1.7.apk

 

Για ΕΛΛΗΝΙΚΑ εικονίδια για POI κοιταξτε εδώ

 

Επίσης μπορείτε να εγκαταστήσετε την SVOX Greek/Ελληνικά Ariadne v3.0 , για να χρησιμοποιήσετε TTS ήχους. Οδηγίες εδώ

 

Αν χρησιμοποιείτε tts τότε θα χιαστείτε για τις κάμερες αυτά

 

User Manual iGO amigo εδώ ή iGO8_UserManual_Greek Εδώ

 

Σύντομα θα ανεβάσω κάποιες από τις ρυθμίσεις που χρειάζονται

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχουν δουλέψει για να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα

Για απορίες και ερωτήσεις καλύτερα να απευθύνεστε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557

Edited by STEGRA1000
Link to comment
Share on other sites

μπραβο εκανες παρα πολυ καλη δουλεια οπως παντα στο igo η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη και απαραιτητη ......:up::up:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Kαποιοι πεδευονται λιγο η πολυ και τα βρισκουμε ετοιμα!

Το περασα ψαχνωντας απο εδω και απο εκει,ειχα και το htc 09 με windows 6.1,αλλα αυτο που μου ελειπε ητανε το αρχειο που τα κανει ολα Ελληνικα,χαρτη και interface,το .gro.

Στην αρχη ειχε πλακα με το tts που διαβαζε τους δρομους γραμμα-γραμμα αλλα τα υπολοιπα κανονικα....:lol:

Περνοντας λοιπον τα αρχεια απο την sd (se neo-v) και το προγραμμα σε αναλυση 240Χ320 τα περασα στο samsung galaxy mini της κοπελιας και δουλεψε αψογα με την μια!:lol:

Ευχαριστουμε!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,εχω και εγω ενα προβλημα αν μπορει να βοηθησει καποιος.εχω την 8.4.3.179971 Thin 1.7.με σκιν Mariupol 3.3.3.ενω στο τεστ λεει τις καμερες η αριαδνη,στην πλοηγηση δεν αναφερει οδους και ωρα αφιξης.(ττς εχω το TTS-svox-ell-f7-odytsak-v1.0243 και audio 3.3.3).η συσκευη ειναι htc wildfire.τι εχω κανει λαθος,ευχαριστω
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχει μήπως δυνατότητα να ξαναγίνουν upload τα zipακια που αναφέρονται στη μέση του οδηγού, διότι μετά το προχτεσινό raid του fbi στα fileshare sites, τα πιο πολλά είτε είναι down είτε έχουν διαγράψει το αρχείο είτε απαγορεύουν το κατέβασμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Έχω μια έκδοση του Igo. Αλλά μου την εμφανίζει σχεδον στην μιση οθόνη του Neo V. Βρήκα ενα data.gro (800x400) και πιστεύω πως κάνει για την συσκευή. Αλλά που το εγκαθιστώ. Aν γνωρίζει κάποιος...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα οτι ακριβως γραφει παραπανω αλλα οταν ξεκιναω το προγραμμα μου κολλαει στο STARTING και δεν παει παρακατω. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Εχω το Galaxy s2.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως δυνατότητα να ξαναγίνουν upload τα zipακια που αναφέρονται στη μέση του οδηγού, διότι μετά το προχτεσινό raid του fbi στα fileshare sites, τα πιο πολλά είτε είναι down είτε έχουν διαγράψει το αρχείο είτε απαγορεύουν το κατέβασμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Lang_greek.gro και φωνητικές οδηγίες (φακελος1)

Φωνητικές προειδοποιήσεις για τις κάμερες ταχύτητας για skin mariupol (φακελος2)

Scheme (φακελος3)

Αν χρησιμοποιείτε tts τότε θα χρειαστείτε για τις κάμερες στο skin mariupol(φακελος4)

http://depositfiles.com/files/gse12skqt

 

 

Ελληνικά εικονίδια για POI, xenon_compass, Πληκτρολόγιο Greek (QwertY), linear_compass και εικονίδια καμερών για το igo my way με ανάλυση 480x320 ή 400x240 ή 320x240

http://verzend.be/c32ok32x7wsu/EIKONIDIA400_2.zip.html

 

 

Ελληνικά εικονίδια για POI, xenon_compass, Πληκτρολόγιο Greek (QwertY) και linear_compass για αναλύσεις 1024x600 ή 960x540 ή 854x480 ή 800x480

http://depositfiles.com/files/2s1ovpowm

 

Εικονίδια καμερών για αναλύσεις 1024x600 ή 960x540 ή 854x480 ή 800x480

http://verzend.be/v43ilkqqn77r/eikonidia_camera_90pixel_334_2.zip.html

 

Από εδώ κατεβάζετε κάμερες ταχύτητας και βάζετε το αρχείο στον φάκελο \content\speedcam. Οι κάμερες ταχύτητας μπαίνουν σε μορφή .txt. (κάθε φορά που βάζουμε νέο αρχείο .txt, διαγράφουμε το αρχείο speedcam.spdb)

 

Αν έχετε την έκδοση marioupol 3.3.3 και θέλετε να εγκαταστήσετε την νέα έκδοση 3.3.4 θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε μόνο το data.gro και το sys.txt. Ίσως χρειαστεί να σβήσετε το περιεχόμενο του φάκελου save [εκτός από τα αρχεία user.upoi, poi_visibilities.txt και τον φάκελο /routes (αν υπάρχουν)]

 

Αν έχετε παλιότερη έκδοση (skin marioupol με Thin 1.7 luboz) χρειάζεται 1) να εγκαταστήσετε ολόκληρο τον φάκελο igo που δίνει ο mariupol για την ανάλυση σας και 2) νέο audio/gr/voice_female/voice_scripts.ui (θα το βρείτε μαζί με τις Φωνητικές προειδοποιήσεις για τις κάμερες ταχύτητας που είχε φτιάξει ο mp3buddy) (σε προηγούμενο λινκ)

 

Αν έχετε διαφορετική έκδοση απεγκαταστήστε την και εγκαταστήστε την έκδοση luboz, τα αχρεία του mariupol για την ανάλυσή σας, χάρτες, και τα αρχεία που προτείνω ποιο πάνω

 

Στο sys.txt μπορείτε να προσθέσετε στο τέλος, τις παρακάτω εντολές για να βλέπεται περισσότερο ουρανό και τις κορυφές των βουνών.

 

[map]

3d_max_tiltlevel=9000

3d_max_zoomlevel = 600

 

[smartzoom1]

defaultangle=82

 

[smartzoom11]

defaultangle=84

 

[smartzoom2]

defaultangle=80

 

[smartzoom21]

defaultangle=83

 

[debug]

double_pixel_mode=0

 

 

Προτεινόμενες ρυθμίσεις

http://s13.postimage.org/anxeqso93/rithmisis1.png

Εικόνα 1: Ρυθμίσεις - Ήχος και προειδοποιήσεις

Εικόνα 2: Ρυθμίσεις – Skin setting – Speed Cameras

Μετά πατάμε Ρυθμίσεις Κάμερας Ταχύτητας , κάποια κάμερα και με test, θα ακούσουμε τον ήχο που θα λέει, όταν κατά την πλοήγηση συναντήσουμε τέτοια κάμερα (στην προσομοίωση πλοήγησης δεν ακούμε τίποτα)

Εικόνα 3: Ρυθμίσεις – Skin setting – Πιλοτήριο – βελάκι

Εικόνα 6: Ρυθμίσεις – Χρώματα Και Θέματα

 

Ρυθμίσεις μόνο για όσους έχουν εγκαταστήσει την ariadne της svox (TTS)

http://s17.postimage.org/94tp9jobz/rithmiseis2.png

Εικόνα 7: Ρυθμίσεις – Τοπικές

Εικόνα 8: Ρυθμίσεις – Skin setting – System – βελάκι

Εικόνα 9: Ρυθμίσεις – Skin setting – Speed Cameras

Μετά πατάμε Ρυθμίσεις Κάμερας Ταχύτητας , κάποια κάμερα και με test, θα ακούσουμε τον ήχο που θα λέει, όταν κατά την πλοήγηση συναντήσουμε τέτοια κάμερα (στην προσομοίωση πλοήγησης δεν ακούμε τίποτα)

 

Αν δεν έχετε πολύ μνήμη στο τηλέφωνο διαγράψτε το περιεχόμενο του φάκελου \content\building

 

Εκανα οτι ακριβως γραφει παραπανω αλλα οταν ξεκιναω το προγραμμα μου κολλαει στο STARTING και δεν παει παρακατω. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Εχω το Galaxy s2.

Ευχαριστω

 

Εκτός από το αρχείο iGO MyWay_v8.4.3.179971_Thin 1.7.apk πρέπει να έχεις εγκαταστήσει basic iGO folder (without maps) που δίνει ο mariupol (περιέχει και τα αρχεία στον φάκελο license ) και να εγκαταστήσεις τον φάκελο igo που περιέχει τα αρχεία για την ανάλυσή σου (800 x 480)

 

Για απορίες και ερωτήσεις καλύτερα να απευθύνεστε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557

Edited by STEGRA1000
Link to comment
Share on other sites

@ EWS

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, ένω φανόταν να τα κάνω όλα τέλεια.

 

δοκίμασε να ακολουθήσεις ακριβώς τις οδηγίες στο "επισημο" thread του Skin for iGOMyWay Mariupol All Screen Resolutions στο xda.

χρησιμοποιησε τον basic folder του συγκεκριμένου thread, και ύστερα κάνε τις μοντίφες του iGUru Stegra σε αυτό το ποστ

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία εγκατάστασης

 

Από τον φάκελο iGOMyWay_v8.4.3.179971_thin-v1.7 παίρνεις το αρχείο iGOMyWay_v8.4.3.179971_thin-v1.7.apk και το γράφεις στην sd μετά γράφεις στην sd τον φάκελο igo από iGO basic iGO folder (without maps) μετά τον φάκελο igo από ΧΧΧxΧΧΧ_iGOMyWay_v8.4.3.179971_mariupol_v3.3.3.120110 βάζεις χάρτες poi dem και τα υπόλοιπα που χρειάζονται και τρέχεις το αρχείο iGOMyWay_v8.4.3.179971_thin-v1.7.apk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ελληνικά εικονίδια για POI, xenon_compass, Πληκτρολόγιο Greek (QwertY), linear_compass και εικονίδια καμερών για το igo my way με ανάλυση 480x320 ή 400x240 ή 320x240

http://verzend.be/c32ok32x7wsu/EIKONIDIA400_2.zip.html

 

Θα μπορούσατε μήπως να ανεβάσετε τα αρχεία κάπου αλλού;

Το λινκ βγάζει wrong ip και δεν μ'αφήνει να τα κατεβάσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια μια μικρή βοήθεια

 

Έκανα όλη την διαδικασία κανονικά και τρέχει αψογα

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος πώς μπορώ να βγάλω αυτό τον ενοχλητικό ήχο όταν πατάς κάποιο απο τα κουμπια πάω στην οθόνη ???

 

Σας ευχαριστώ πολυ....

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια μικρή βοήθεια

 

Έκανα όλη την διαδικασία κανονικά και τρέχει αψογα

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος πώς μπορώ να βγάλω αυτό τον ενοχλητικό ήχο όταν πατάς κάποιο απο τα κουμπια πάω στην οθόνη ???

 

Σας ευχαριστώ πολυ....

 

αν κατάλαβα καλά ,ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις αφιέρωσε λίγο χρόνο και θα το βρεις

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένο το iGOMyWay_v8.4.3.179971_thin-v1.7 και κατά την πλοήγηση θέλω να μου δείχνει το χάρτη με περισσότερο zoom.Ποιά ρύθμιση πρέπει να επιλέξω;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

ρε παιδια εκανα οτι αναφερετε στην πρωτη σελιδα για τα Pois..συγκεκριμενα για τα autogas που με ενδιαφερουν..αλλα δεν βρισκω πουθενα επιλογη για autogas...

μια βοηθεια???

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Exω τοπθετηση το iGOprimo_v9.6.7.235654 σε samsung galaxy s2. ΕΚΔΟΣΗ ADROID 4.0.3

Θελω να ρωτησω τα εξης:

εχει ειδη ειδοποιησεων

καμερες ταχυτητας

κινητη καμερα ταχυτητας

προσοχη καμερα σηματοδοτη και καμερα ταχυτητας

καμερα μεσης ταχυτητας

καμερα ερυθρου σημτοδοτη

καμερα ερυθρου σηματοδοτη και ταχυτητας

καμερα λωριδας λεωφορειων

σιδηροδρομικη διασταυρωση

Ζωνη υψηλου κινδυνου ατυχηματων

Σχολικη Ζωνη

Σημειο Εισοδου Πολης

Καμπινα Διοδιων

Νοσοκομειο

Πυροσβεστικος ΣταθμοςΖωνη Κυκλοφοριακης χρεωσης

Επικινδυνη ζωνη

Ξερει καποιος να μου γραψει ενω τις βλεπω στην οθονη γιατι δεν εχω ηχο

Δεν εχω καμια ειδοποιηση για τα παραπανω τι μπορει να φταιει

Σαν πλοηγηση ειναι οκ

Ειμαι στο σωστο site?

Περιμενω απαντηση

Ευχαριστω

Edited by acbba_b
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...