Jump to content

[ROM] Simply Honey v3.X


red_herring
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δοκιμασε κανεις το ερωτιαρικο ♥♥♥SensatioN by Crysis♥♥♥ στην simply?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω τα εξης :

2.3.3

siply honey 3.3 non wipe (ημουν πριν 3.2)

 

 

εχω το εξης θεμα : βγαινει καθε λιγο ενα pop up : "The application Email ( processcom.android.email) has stopped unexpectedly. Please try again"

 

μπορω να το απενεργοποιησω ; μου εχει σπασει τα νευρα

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

εχω τα εξης :

2.3.3

siply honey 3.3 non wipe (ημουν πριν 3.2)

 

 

εχω το εξης θεμα : βγαινει καθε λιγο ενα pop up : "The application Email ( processcom.android.email) has stopped unexpectedly. Please try again"

 

μπορω να το απενεργοποιησω ; μου εχει σπασει τα νευρα

 

Χωρις να ειμαι 1000% σιγουρος νομιζω ειχε παρει το ματι μου πως μια λυση ειναι να το απεγκαταστησεις και να το ξανα περασεις..

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα, αν εχει καποιος απο εσας το ιδιο προβλημα :

 

Follow above instructions to flash it!!

 

If you encounter E-Mail App Force Closes, just go into Settings>Applications>Manage Apps>All>email>Clear app data, to solve it!

 

;) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1020720

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Καλα νεα αφου ο simone201 ποσταρε στο xda πως η νεα εκδοση 3,5 που περιμενουμε μαλλον αυριο, θα ερθει με τον Voodoo Kernel 6 και οχι με τον darkcore.

 

edit - Τελικα αλλαξε γνωμη, αφου διαπιστωσε οτι με τον voodoo δεν υποστηριζεται το νεο boot animation της ρομ. Τωρα ποιος νοιαζεται γιαυτο δεν ξερω, αλλα τελικα θα χρησιμοποιησει τον cf root kernel 3.2...Παντως οποιος θελει φλασαρει voodoo η darkcore:)

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίμεται,μόνο ο simone νοιάζεται να δουμ το bootanimation. Προτείνει φλασάρισμα voodoo μετά πάντως.

Λογικά και ο darkcore 2.4 θα είναι εξίσου καλός αφου εκεί βασίζεται.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίμεται,μόνο ο simone νοιάζεται να δουμ το bootanimation. Προτείνει φλασάρισμα voodoo μετά πάντως.

Λογικά και ο darkcore 2.4 θα είναι εξίσου καλός αφου εκεί βασίζεται.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Επειδη και με τον cf root εχει προβληματα προτεινει αλλαγη κερνελ μολις φλασαρουμε. Τωρα ποιον θα βαλει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανεβηκε το update της simply honey. Η εκδοση 3.5 λοιπον βασιζεται σε νεο script κι ετσι κανει αυτοματα WIPE στο συστημα σας. Πλεον πρεπει να φλασαρουμε πρωτα τον cf root kernel (3.1 για JVK/JVB, 3.2 για JVH) και μετα με τη γνωστη διαδικασια μεσω cwm κανουμε το install zip from sd card. Παντως ο simone λεει πως υπαρχουν θεματακια με αυτον τον κερνελ οποτε καλυτερα να φλασαρουμε καποιον αλλον της επιλογης μας μολις περαστει η ρομ. Δεν εχει νοημα νομιζω να κανω καποιο update στον οδηγο της αρχικης σελιδας, δεν ειναι και τοσο δραματικες οι διαφορες...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την 3.5 εδω και κανενα 5 λεπτο oποτε μην περιμενετε εντυπωσεις. Απλα να πω οτι το boot animation ειναι πραγματικα ξεχωριστο. Αξιζει να το δειτε εστω μια φορα οσοι την περασετε, ασχετα αν περασετε μετα αλλον κερνελ και δεν παιζει. Απο τα ομορφοτερα που εχω δει πραγματικα.

 

Υ.Γ Οκ ξεχασα οτι εχω ηδη 2 συνεχομενα ποστ, ειμαι ελεινος, ας τα συνενωσει καποιος

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την νέα simply? :)

Συγκριτικά σε σχέση με την criskelo λέει τίποτα?

 

Είναι πολύ καλή.Γρήγορη και smooth χωρίς lagfix μέχρι τώρα.Κάνα δυο reboot έφαγα στην αρχή αλλά είναι θέμα kernel (DamianGTO)

Το μόνο πρόβλημα, που αναφέρουν αρκετοί, είναι ότι δεν τούς περνάει σωστά το modem και δεν έχουν σήμα, το οποίο λύνεται flash-αρωντας πάλι τη rom η μόνο το modem από odin

 

Btw lagfix πως γίνετε στον ultimate kernel? Με το ext4 app που γίνετε και στον cf-root?Δεν μπόρεσα να βρω κάτι

Edited by andreas7
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή.Γρήγορη και smooth χωρίς lagfix μέχρι τώρα.Κάνα δυο reboot έφαγα στην αρχή αλλά είναι θέμα kernel (DamianGTO)

Το μόνο πρόβλημα, που αναφέρουν αρκετοί, είναι ότι δεν τούς περνάει σωστά το modem και δεν έχουν σήμα, το οποίο λύνεται flash-αρωντας πάλι τη rom η μόνο το modem από odin

 

Btw lagfix πως γίνετε στον ultimate kernel? Με το ext4 app που γίνετε και στον cf-root?Δεν μπόρεσα να βρω κάτι

 

Ναι, με το ΕΧΤ4 app γίνεται μόνο (δεν υπάρχει τρόπος μέσω CWM ακόμη)...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,πήγα να βάλω κι εγώ να δοκιμάσω την simply 3.5 κι ενώ έκανα τα βήματα που έλεγε (φλασάρισμα CF...3.2 και μετά πέρασμα του zip από recovery) όλα δούλεψαν καλά , όμως μου εμφανίζει καμία υπηρεσία - σαν να μην έχω sim. Έβαλα και έβγαλα την Sim αρκετές φορές και τίποτα. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό? Για να βοηθήσω , προέρχομαι από την Darky V10RC6.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,πήγα να βάλω κι εγώ να δοκιμάσω την simply 3.5 κι ενώ έκανα τα βήματα που έλεγε (φλασάρισμα CF...3.2 και μετά πέρασμα του zip από recovery) όλα δούλεψαν καλά , όμως μου εμφανίζει καμία υπηρεσία - σαν να μην έχω sim. Έβαλα και έβγαλα την Sim αρκετές φορές και τίποτα. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό? Για να βοηθήσω , προέρχομαι από την Darky V10RC6.

 

To IMEI της συσκευής στο δείχνει αν έχεις μέσα τη sim? Δοκίμασε να δεις (πάτα *#06# στο πληκτρολόγιο και δες αν στο εμφανίζει)...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

To IMEI της συσκευής στο δείχνει αν έχεις μέσα τη sim? Δοκίμασε να δεις (πάτα *#06# στο πληκτρολόγιο και δες αν στο εμφανίζει)...

 

Όχι δεν το εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,πήγα να βάλω κι εγώ να δοκιμάσω την simply 3.5 κι ενώ έκανα τα βήματα που έλεγε (φλασάρισμα CF...3.2 και μετά πέρασμα του zip από recovery) όλα δούλεψαν καλά , όμως μου εμφανίζει καμία υπηρεσία - σαν να μην έχω sim. Έβαλα και έβγαλα την Sim αρκετές φορές και τίποτα. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό? Για να βοηθήσω , προέρχομαι από την Darky V10RC6.

 

Δες το post μου λίγο πιο πάνω.Πρέπει να κάνεις flash το modem ξανά

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξαναφλασάρω τη ρομ μπας και.... Μάλλον με τιμωρεί ο Darky για την απιστία!

 

Ούτε με το νέο φλασάρισμα λειτούργησε και πάλι δεν εμφανίζει το ΙΜΕΙ Δεν έχω κρατήσει backup. Σκέφτομαι μήπως φταίει το γεγονός ότι η Darky από την οποία προέρχομαι είναι JVB ενώ η Simply είναι JVH. Λέω λοιπόν μήπως χρειάζεται να περάσω πρώτα την stock JVH και μετά να ακολουθήσω τα βήματα της simply.

 

Ελπίζω να σε πρόλαβα

Θελει cf-root kernel λεει ο simone:

- Install via Odin the CF-Root kernel for your ROM (3.1 for JVK/JVB, 3.2 for JVH)

Για να αποφύγεις τυχόν προβλήματα

 

Αυτό εννοείται ότι το έκανα.

 

Δεν απάντησες στον coolgreek για τον efs φάκελο..

 

Απαντησα ότι δεν έχω κάνει backup τον efs

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το εμφανίζει.

 

το ξαναείχε κάποιος αυτό το πρόβλημα (σε προηγούμενες σελίδες αν και το έλυσε μάλλον και δεν το ανέφερε μετά).

Λοιπόν, βασικό, έχεις κρατήσει backup τον EFS folder (αν ναι θα ξέρεις τι λέω)?

Επίσης, αν βγάλεις την sim κάρτα στο εμφανίζει το IMEI (ξαναπάτα τον κωδικό και δες);;;

 

 

Πιθανότατα απλά θα χρειαστεί να ξαναφλασάρεις αλλά εν πάση περιπτώσει φύλαξε τον φάκελο EFS (απο το κινητό σου) στον υπολογιστή :

3) Backup efs folder and take out your SIM card and SD card

Καντε backup τον κατάλογο efs (πχ με τον root explorer αντιγράψτε τον σε άλλη θέση) στον υπολογιστή... Αχρείαστο συνήθως βήμα εκτός και είστε πολύ πολύ άτυχοι αλλά κάντε το για να είστε λίγο πιο σίγουροι (οπότε προαιρετικό αλλά σαφώς συνιστάται και αυτό)...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξαναφλασάρω τη ρομ μπας και.... Μάλλον με τιμωρεί ο Darky για την απιστία!

 

Ελπίζω να σε πρόλαβα

Θελει cf-root kernel λεει ο simone:

- Install via Odin the CF-Root kernel for your ROM (3.1 for JVK/JVB, 3.2 for JVH)

Για να αποφύγεις τυχόν προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες στον coolgreek για τον efs φάκελο..

Α, σόρρυ, του απάντησες. Κρίμα που δεν έκανες backup, αυτά τα διαβάζουμε, θα γλύτωνες πολύ ταλαιπωρία.

Μπορείς να δεις με root explorer αν έχεις τα αρχεία nv_data.bin, nv_data.bin.md5, .nv_data.bak και .nv_data.bak.md5? Έχεις και ένα αρχείο .imei (και φάκελο imei) ή όχι;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το νέο φλασάρισμα λειτούργησε και πάλι δεν εμφανίζει το ΙΜΕΙ Δεν έχω κρατήσει backup. Σκέφτομαι μήπως φταίει το γεγονός ότι η Darky από την οποία προέρχομαι είναι JVB ενώ η Simply είναι JVH. Λέω λοιπόν μήπως χρειάζεται να περάσω πρώτα την stock JVH και μετά να ακολουθήσω τα βήματα της simply.

 

 

 

Αυτό εννοείται ότι το έκανα.

 

Χωρίς sim σου εμφανίζει το ΙΜΕΙ;;; Δεν απάντησες σε αυτό!!!

Όπως και να χει ενα βασικό βήμα όταν φλασάρεις απο την αρχή είναι να ακολουθείς όλα τα βήματα και το βήμα με τον φάκελο EFS δεν πρέπει να παραλέιπεται.

Οπότε τώρα καταρχάς δοκίμασε χωρίς sim κάρτα αν σου εμφανίζει IMEI, σώσε (έστω και τώρα) τον φάκελο EFS στον υπολογιστή,

κάνε factory reset να δεις αν αλλάξει κάτι (αμφίβολλο όμως)

και ξαναπέρνα την JVH rom (με BOOTLOADERS και repartition -και με pit αρχείο δηλαδή- αυτή τη φορά)...

 

Περιμένουμε νεότερα... Αλλά απάντα πρώτα τα βασικά που σε ρωτάμε και μετά προσπάθησε να ξαναφλασάρεις!!!!

 

EDIT: με πρόλαβε ο Alex, απάντησε του για τα αρχεία που σε ρώτησε, ξέρει καλύτερα απο όλους μας το τι γίνεται και το πως διορθώνεται :respect::respect::respect:!!!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς sim σου εμφανίζει το ΙΜΕΙ;;; Δεν απάντησες σε αυτό!!!

Όπως και να χει ενα βασικό βήμα όταν φλασάρεις απο την αρχή είναι να ακολουθείς όλα τα βήματα και το βήμα με τον φάκελο EFS δεν πρέπει να παραλέιπεται.

Οπότε τώρα καταρχάς δοκίμασε χωρίς sim κάρτα αν σου εμφανίζει IMEI, σώσε (έστω και τώρα) τον φάκελο EFS στον υπολογιστή,

κάνε factory reset να δεις αν αλλάξει κάτι (αμφίβολλο όμως)

και ξαναπέρνα την JVH rom (με BOOTLOADERS και repartition -και με pit αρχείο δηλαδή- αυτή τη φορά)...

 

Περιμένουμε νεότερα... Αλλά απάντα πρώτα τα βασικά που σε ρωτάμε και μετά προσπάθησε να ξαναφλασάρεις!!!!

 

EDIT: με πρόλαβε ο Alex, απάντησε του για τα αρχεία που σε ρώτησε, ξέρει καλύτερα απο όλους μας το τι γίνεται και το πως διορθώνεται :respect::respect::respect:!!!

 

και χωρίς sim δεν εμφανίζει ΙΜΕΙ. Efs backup πως κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

και χωρίς sim δεν εμφανίζει ΙΜΕΙ. Efs backup πως κάνεις?

 

Απλά αντιγράφεις το φάκελο /efs στην sdcard σου... κοίτα στην προηγούμενη σελίδα και πες μου για αυτά τα αρχεία...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες στον coolgreek για τον efs φάκελο..

Α, σόρρυ, του απάντησες. Κρίμα που δεν έκανες backup, αυτά τα διαβάζουμε, θα γλύτωνες πολύ ταλαιπωρία.

Μπορείς να δεις με root explorer αν έχεις τα αρχεία nv_data.bin, nv_data.bin.md5, .nv_data.bak και .nv_data.bak.md5? Έχεις και ένα αρχείο .imei (και φάκελο imei) ή όχι;

 

Ναι υπάρχουν όλα αυτά τα αρχεία και ο φάκελος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν όλα αυτά τα αρχεία και ο φάκελος.

 

Ωραία... επειδή τώρα δεν ξέρω τί ζημιά έχει γίνει και πρέπει να κάνουμε μερικές δοκιμές, αν θες έλα λίγο στο chat (στην υπογραφή μου) να μιλήσουμε real time, για να μη γεμίζουμε το forum :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...