Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Yeap υπάρχει κατι ..

[WINDOWS APP] Kies 2.0 Registry Patcher 1.8.0.0, patch registry on latest Kies

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=835628

 

Θέλει λιγο ψάξιμο, γιατι ειναι για το Galaxy S.. μπας και δουλεψει και το SGS2 .. :D

 

Μπορείς να τις κάνεις Freeze(πάγωμα) μέσω Titanium backup αλλά θες root. Δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος.

 

ευχαριστω!

 

υπαρχει καποιος οδηγος για mac για αλλη firmware ???

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Yeap υπάρχει κατι ..

[WINDOWS APP] Kies 2.0 Registry Patcher 1.8.0.0, patch registry on latest Kies

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=835628

 

Θέλει λιγο ψάξιμο, γιατι ειναι για το Galaxy S.. μπας και δουλεψει και το SGS2 ..

δεν δουλευει.βασικα ουτε για sgs δουλευει πλεον καθως η sammy εχε αλλαξει τα keys

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κανεις πως μπορο χωρις να κανω ρουτ να σταματησω να τρεχοουν απο μονες τους οι εφαρμογες οπως ενημερωση λογισμικου ; η οι χαρτες της google κτλ; διοτι τις κλεινω και αυτε ξανα ανοιγουν.

 

επισης ξερει κανεις προγραμμα για fix αλλαγης locale ??

 

Φίλε μου δεν υπάρχει κανένας λόγος να κανεις κάτι τέτοιο. Η ram είναι τόσο μεγάλη που δεν επιρεαζεται πουθενά η λειτουργία όσες εφαρμογές και να τρέχουν.

Αυτά περί freeze των εφαρμογών είναι για συσκευές με περιορισμένη ram και lag.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν υπάρχει κανένας λόγος να κανεις κάτι τέτοιο. Η ram είναι τόσο μεγάλη που δεν επιρεαζεται πουθενά η λειτουργία όσες εφαρμογές και να τρέχουν.

Αυτά περί freeze των εφαρμογών είναι για συσκευές με περιορισμένη ram και lag.

 

θελω να τις κλεινω διοτι θελω να εχω μεγαλυτερη αυτονομια μπαταριας! οχι για την ραμ!

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Και 'γώ έτσι ξέρω ότι πρέπει να δείχνει.

Δοκίμασα και το γύρισα από τις ρυθμίσεις δικτύου σε "μόνο WCDMA" και πάλι δεν δείχνει τίποτε.

Η ένδειξη 3G ή H βγαίνει μόνο όταν ενεργοποιώ τη λήψη πακέτων δεδομένων και ξεκινάει το κατέβασμα.

 

Ακριβώς .Μόνο όταν έχεις ενεργά τα δεδομένα φαίνεται αυτό.

Χρησιμοποίησε αυτό.

https://market.android.com/details?id=com.cn.cwd.networkstatenotifier&feature=search_result

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς .Μόνο όταν έχεις ενεργά τα δεδομένα φαίνεται αυτό.

Χρησιμοποίησε αυτό.

https://market.android.com/details?id=com.cn.cwd.networkstatenotifier&feature=search_result

 

φιλε αψογη εφαρμογη!

:)

πραγματικα ηταν αυτο που ελειπε απο το κινητο για να γινει κομπλε για μενα!

ακομη και οταν εισαι σε wifi σε δειχνει αν εχεις 3g h 2g!

το εψαχνα πολυ καιρο κατι τετοιο! να εισαι καλα!

μικρες εφαρμογες αλλα σωτήριες :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς .Μόνο όταν έχεις ενεργά τα δεδομένα φαίνεται αυτό.

Χρησιμοποίησε αυτό.

https://market.android.com/details?id=com.cn.cwd.networkstatenotifier&feature=search_result

 

Σωστός!!

Ο λόγος που ξεκίνησα το ψάξιμο είναι η τρελή κατανάλωση μπαταρίας όταν είναι ενεργοποιημένα τα πακέτα δεδομένων.

Βασικά χθες το πρωί, με κλειστά GPS και WIFI, μέσα σε 1 ώρα η μπαταρία από 100% έφτασε στο 60% και το πίσω μέρος της συσκευής ήταν ζεστό, με τα τοξάκια κάτω από το σηματάκι του 3G να είναι συνέχεια έγχρωμα.

Από ότι έχω καταλάβει μόνο όταν γίνονται έγχρωμα τα 2 αυτά τοξάκια μεταφέρονται δεδομένα δικτύου, σωστά;

Edited by NIKOLAOS68

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε αψογη εφαρμογη!

:)

πραγματικα ηταν αυτο που ελειπε απο το κινητο για να γινει κομπλε για μενα!

ακομη και οταν εισαι σε wifi σε δειχνει αν εχεις 3g h 2g!

το εψαχνα πολυ καιρο κατι τετοιο! να εισαι καλα!

μικρες εφαρμογες αλλα σωτήριες :)

 

Το χρησιμοποιώ από τότε που πρωτοπήρα το desire.Μπορείς με αυτό με δύο κλικ να αλλάξεις και τις ρυθμίσεις δικτύου.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!

Ο λόγος που ξεκίνησα το ψάξιμο είναι η τρελή κατανάλωση μπαταρίας όταν είναι ενεργοποιημένα τα πακέτα δεδομένων.

Βασικά χθες το πρωί, με κλειστά GPS και WIFI, μέσα σε 1 ώρα η μπαταρία από 100% έφτασε στο 60% και το πίσω μέρος της συσκευής ήταν ζεστό, με τα τοξάκια κάτω από το σηματάκι του 3G να είναι συνέχεια έγχρωμα.

Από ότι έχω καταλάβει μόνο όταν γίνονται έγχρωμα τα 2 αυτά τοξάκια μεταφέρονται δεδομένα δικτύου, σωστά;

ναι ετσι ακριβως ειναι!

τεσπα με την εφαρμογη που εδωσε ο φιλος πιο πανω μπορεις με ενα κλικ να κλεισεις τα δεδομένα σου και τελος.:happy:

τα ανοιγεις μονο οταν τα χρειάζεσαι :happy:

Το χρησιμοποιώ από τότε που πρωτοπήρα το desire.Μπορείς με αυτό με δύο κλικ να αλλάξεις και τις ρυθμίσεις δικτύου.

 

ναι ναι αψογη εφαρμογη! δεν ηξερα καν οτι υπηρχε!

ειχα το apn και το 3g-2g για αυτη την δουλεια αλλα τωρα θα τα βγαλω γιατι με την συγκεκριμένη εφαρμογη εισαι κομπλε...

το πιο σημαντικο ομως ειναι οπως ειπα και πιο πανω οτι σου δειχνει αν εισαι σε 3g η 2g δικτυο!

και ετσι ξερεις πανω κατω τι σου "γινεται" ακομη και οταν εισαι σε wifi κτλ κτλ κτλ..

αψογο.:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!

Ο λόγος που ξεκίνησα το ψάξιμο είναι η τρελή κατανάλωση μπαταρίας όταν είναι ενεργοποιημένα τα πακέτα δεδομένων.

Βασικά χθες το πρωί, με κλειστά GPS και WIFI, μέσα σε 1 ώρα η μπαταρία από 100% έφτασε στο 60% και το πίσω μέρος της συσκευής ήταν ζεστό, με τα τοξάκια κάτω από το σηματάκι του 3G να είναι συνέχεια έγχρωμα.

Από ότι έχω καταλάβει μόνο όταν γίνονται έγχρωμα τα 2 αυτά τοξάκια μεταφέρονται δεδομένα δικτύου, σωστά;

 

Κάποια εφαρμογη απασχολούσε την CPU η ήταν μονίμως συνδεδεμένη με κάποιο server δεδομένων.

Σήμερα έχοντας τα πάντα ανοικτά εκτός το wifi που το είχα κλειστό για 5.5 ώρες καταναλωσε 52%.

πολυ καλα αν αναλογιστούμε ότι χρησιμοποιούσα όλο το πρωί το 3g για ανταλαγη mail, twitter, Google+, social hub, καιρο να συγχρονιζει κλπ.

Η κατανάλωση ήταν ελάχιστα μεγαλύτερη σε σχέση με το iPhone 4 όπου όμως δεν έχω widgets πλην απο ένα για τον καιρο.

Δεν είναι φυσιολογικό λοιπόν αυτο που συνέβη στο κινητο σου.

 

Α και κάτι άλλο σημαντικό.

Προσέξτε γιατί η επιλογή μόνο GSM χωρίς ταυτόχρονα να έχετε κλειστά τα δεδομένα, θα έχει σαν αποτέλεσμα να χάνετε κάποιες κλήσεις.

Όταν για παράδειγμα γίνεται λειψη δεδομένων και συμπέσει εισερχομενη κλήση, δεν θα την λάβετε ποτέ αφού ως γνωστόν το GSM δεν μπορει να τα κάνει αυτά ταυτόχρονα.

 

θελω να τις κλεινω διοτι θελω να εχω μεγαλυτερη αυτονομια μπαταριας! οχι για την ραμ!

Οι εφαρμογές που είναι σε φάση "έτοιμες για χρήση" καταναλώνουν ελάχιστη ενέργεια. Αυτη άλλωστε είναι η λειτουργία του multi tasking.

Αν μάλιστα κάποιες απ αυτές που θες να παγωσεις τις χρησιμοποιείς κάθε μέρα, θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί θα απασχοληθει περισσότερο η CPU για να κάνουν πλήρη έναρξη.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά, το μήνυμα με τα greeklish του tasosp1984 έφυγε και έφυγαν και οι απαντήσεις τους.

θελω να τις κλεινω διοτι θελω να εχω μεγαλυτερη αυτονομια μπαταριας! οχι για την ραμ!

 

1. Απαγορεύονται τα Greeklish.

 

2. Αν τις κλείνεις τις εφαρμογές θα δεις μικρότερη αυτονομία γιατί ανοίγουν μόνες τους ξανά. Αν κάνεις root, γίνεται να τις «παγώσεις» ή ακόμα και να τις διαγράψεις απ' το σύστημα. Το root είναι απαραίτητη προυπόθεση.

 

3. Αν θες, διάβασε εκεί που λέω για τους task killers.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, το εγκατέστησα. Παρακάτω; μπορείς να με βοηθήσεις;

Μετά πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του προφιλ να κάνεις edit και να δώσεις την ip του δέκτη σου και τυχόν κωδικούς πρόσβασης.

Και είσαι Οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του προφιλ να κάνεις edit και να δώσεις την ip του δέκτη σου και τυχόν κωδικούς πρόσβασης.

Και είσαι Οκ.

Και μετά πως ξεκινάει η όλη διαδικασία; Στο pc για παράδειγμα πατάω στον firefox την ip/enter και μέσω του vlc βλέπω. Εδώ πως;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πατάς services και βλέπεις τα μπουκέτα με τα κανάλια πατάς επάνω σε αυτό που θέλεις και σου βγάζει ένα μενού με διάφορες επιλογές,μέσα σε αυτές έχει και stream.

Αλλά ψάξτο λίγο είναι ωραίο προγραμματάκι κι έχει πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πατήσει στο Service/Bouquets αλλά εδώ και 15' φορτώνει κάτι... λέει: DreamDroid::Services - data... Έχει κολλήσει εκεί.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@V@gelis

Βαγγέλη κοιτα αυτο σ ενδιαφέρει. Μεταφέρω τα πάντα ασύρματα απο το SGS2 στο ipad2 μεσω kies. Καταπληκτικό γρήγορο και πανευκολο.

 

 

Sent from my iPhone

 

Κώστα έχω καποιο όριο εκει; Παίζει αξιόπιστα, μπορω να βασιστω σε αυτο για την καθημερινότητα μου;

ΥΓ επικειται review για το galaxy note. Εκπληκτική συσκευη. Ίσως τελικά το γράψω εγω αν βρω χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχω καποιο όριο εκει; Παίζει αξιόπιστα, μπορω να βασιστω σε αυτο για την καθημερινότητα μου;

ΥΓ επικειται review για το galaxy note. Εκπληκτική συσκευη. Ίσως τελικά το γράψω εγω αν βρω χρόνο...

 

Το χρησιμοποίησα να μεταφέρω κάποια βίντεο και φωτο.

Επίσης επεχειρησα να παίξω ασύρματα κάποια βίντεο HD απ ευθείας στο iPad μέσω του Kies αλλα έκαναν σπασιματα λόγο αργης μεταφοράς της εικόνας.

Όμως για να ρίχνω στο iPad τις φωτο και τα βίντεο που τραβαω με το SGS2 μια χαρά κάνει την δουλειά του.

Για τα υπόλοιπα έχω βρει λύσεις.

Τελικά είμαι πολυ ευχαριστημένος απο τον Γαλαξια και θα τον κρατησω ότι και να γίνει.

Δεν θα δώσω ούτε το iPhone. Ειδικά αν αύριο ανακοινωθεί όπως περιμένουμε η ίδια συσκευη εξωτερικά, τότε το i4 θα κρατήσει ψηλά την τιμη σαν μεταχειρισμένο.

Χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς δυο συσκευές.

Για το Note παρόλο που είμαι σίγουρος οτι πρόκειται για εξαιρετικό μηχανάκι, δεν το σκέφτομαι αφού έχω το ipad2 το οποίο πήρα απο Αμερική μόνο 380€. Έχω επενδύσει σε εφαρμογές κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο σημαντικό.

Προσέξτε γιατί η επιλογή μόνο GSM χωρίς ταυτόχρονα να έχετε κλειστά τα δεδομένα, θα έχει σαν αποτέλεσμα να χάνετε κάποιες κλήσεις.

Όταν για παράδειγμα γίνεται λειψη δεδομένων και συμπέσει εισερχομενη κλήση, δεν θα την λάβετε ποτέ αφού ως γνωστόν το GSM δεν μπορει να τα κάνει αυτά ταυτόχρονα.

 

Στο galaxy sii δέχεσαι κανονικά κλήσεις την ώρα που κατεβάζεις δεδομένα..το'χω προσέξει

Link to comment
Share on other sites

Στο galaxy sii δέχεσαι κανονικά κλήσεις την ώρα που κατεβάζεις δεδομένα..το'χω προσέξει

 

Yep. Σε GSM δέχεται κλήσεις αλλά χάνει το Internet, σε HDSPA όμως κάνει κανόνικα κλήσεις και έχει λήψη δεδομένων επίσης κανονικά. ;)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Yep. Σε GSM δέχεται κλήσεις αλλά χάνει το Internet, σε HDSPA όμως κάνει κανόνικα κλήσεις και έχει λήψη δεδομένων επίσης κανονικά. ;)

 

Είσαι σίγουρος πως διακόπτει το Internet και λαμβάνει την κλήση? γιατί τόσο με το Galaxy S1 αλλα και το iPhone, όταν είναι σε GSM εχανα τις κλήσεις αν πχ έκανε ανανέωση ο καιρός την στιγμή εκείνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως διακόπτει το Internet και λαμβάνει την κλήση? γιατί τόσο με το Galaxy S1 αλλα και το iPhone, όταν είναι σε GSM εχανα τις κλήσεις αν πχ έκανε ανανέωση ο καιρός την στιγμή εκείνη.

 

Δεν ορκίζομαι κιόλας.. Είμαι μονίμως με hdpsa. :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S II... Μετά από 5 μήνες του θέματος και σχεδόν 4 μήνες κυκλοφορίας του είναι όπως γνωρίζουμε ένα από τα πιο δημοφιλή κινητά στην παγκόσμια αγορά και φυσικά η Ελλάδα δεν αποτελεί την εξαίρεση.

 

Το παρόν θέμα λοιπόν είχε αρχίσει να κουράζει με τις αμέτρητες σελίδες του και στο πνεύμα της ανανέωσης δημιουργήθηκε νέο.

 

Για άλλη μια φορά όμως, ας εξηγήσω πως δουλεύει το forum μας!

 

 

  • Για απορίες, προβληματα αλλά και συζήτηση γύρω από τη συσκευή μας, απευθυνόμαστε εδώ:
[ΕΠΙΣΗΜΟ] Samsung Galaxy S II Μέρος ΙΙ
 
 
Για διάφορα mods/hacks χρησιμοποιούμε αυτό: Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II Μέρος ΙΙ
 
 
Χρήσιμοι οδηγόι: Επίσημα Firmwares: Ελληνικά και μη, Root στο Samsung Galaxy S II, Οδηγός Εγκατάστασης Custom Rom στο Samsung Galaxy S II
 
 
Ψάχνετε κάποια εφαρμογή; Δεν απευθυνεστε σε κανένα από τα παραπάνω αλλά στην Ενότητα του Android ! Αυτό γίνεται γιατί οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί το Galaxy S II είναι ίδιες με τα περισσότερα Android κινητά και εκεί έχετε μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρετε την απάντηση που ψάχνετε. Εξαιρούνται εφαρμογές αποκλειστικά για το Galaxy S II όπως πχ το Audioboost.

 

Καλή περιήγηση λοιπόν! ;)

:lock:

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...